Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemeenteraad. No. 3373 Zaterdag 17 November 1917 37e Jaargang BRES KENS CHE COURANT. Abounementsprijs per 3 maanden 0,80, franco per post 0,85 Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. w -/Viiverteiitüïii van 15 regels 30 cent, elke regel meer 0 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Ad verten tiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag, 's voorm. 9 uur te Gp.oede en 's nam. 2 uur te Breskens Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, Telefoon no. 5 Kantoor Groede. Onmiskenbaar is het „hebt uw naas ten lief als u zeiven" zoo weinig van kracht als juist in dezen tijd, waarin recht en waarheid op zoo gespannen voet staan met de werkelijkheid. Dit kwam ons onwillekeurig in de gedachte bij het lezen van het schrij ven des heeren Van Dixhoorn, die met een breed handgebaar tal van door den minister uitgevaardigde maatregelen zou willen weg vagen. Maar dat zou men niet alleen wil len doen op het terrein van het be drijf dat door den heer Van Dixhoorn en de zijnen wordt beoefend, maar cp alle terreinen waarop maatregelen zijn getroffen tot belemmering van de te groote bewegingsvrijheid, ten bate van het algemeen. Gevoegelijk kan men het complex van maatregelen, die in het leven zijn geroepen „de verboden boom in het paradijs" noemen. En wat de gewijde bladen ons ver halen van de zucht naar overtreding, juist waar een verbod geldig was, zoo openbaart zich die nog steeds, en niet het minst nu de oorlog een geheel nieuwe economische en rechterlijke reorganisatie heeft medegebracht. Dat dagelijks aan het licht treedt hoe het menschdom in zijn zwakheid, misschien beter nog in zijn slechtheid in staat is tot nieuwe ontduikingen, is een logisch gevolg er van dat elke maatschappelijke ordening nieuwe mis daden en overtredingen baart. Een beroep op saamhoorigheid in deze ook voor ons land en volk zoo ernstige tijden is niet voldoende en dringt niet door tot het besef der noodzakelijkheid van die noodmaat regelen om in stille berusting te wor den opgevolgd, integendeel is de na leving van die nieuwe maatschappe lijke orde zoo miniem verondersteld, dat het gewone strafstelsel niet mach tig genoeg gebleken is om de massa daarmede binnen de perken te houden, en de nieuwe economische instellingen als de Nederl. Overzee Trust Maat schappij en de Distributie-Commissies met allerlei boeten en strafbepalingen zijn moeten aangevuld worden om het individu in bedwang te houden. Noch de zware boeten, noch de langdurige straffen zijn in staat de verschillende maatregelen ongerept te laten. De lange rijen veroordeelingen en inbeslagnemingen zijn als zoovele be wijzen van de macht van het indivi du, dat zich zoowel boven de massa verheft in het verhevene, maar niet het minst in het verbodene. Nu zijn de organen van recht en gerechtigheid daar, om deze uitingen van des menschen kwaden geest te temperen, en we kunnen de beoor deeling daarvan gevoegelijk aan de daartoe gestelde machten overlaten. Maar daar is aan die noodmaatre gelen ook een andere zijde, en we veroorloven ons ook die van naderbij te zien. In een onzer vorige artikelen zal men hebben kunnen zien dat de mi nister van landbouw een nieuw cre- diet heelt aangevraagd van 40 milli- oen gulden ter aanvulling van dat van 80 millioen tot dekking van de uitgaven noodig voor de distributie van levensmiddelen. Gelijk men kan weten, is dit kolos sale bedrag noodig om de toeslag te betalen op die levensmiddelen welke aan goedkoopere prijzen worden be schikbaar gesteld, dan de inkoop voor het rijk bedraagt. Van die toeslag neemt de staat 9/10 en de gemeente 1/10 voor hunne rekening. En om aan die millioenen te ko men wordt de rijksbelasting, maar ook die der gemeente ontzaglijk verzwaard. Zoo is in alle gemeenten de, hoof delijke omslag verbazend gestegen en in vele, ook in onze gemeente, zelfs tot het dubbele opgevoerd moeten worden zoolang die hoogere heffing als 't ware gedekt werd door den goedkooperen prijs dier levensmidde len. t Maar de weinig te heffen belastin gen zullen nu moeten worden opge voerd voor degenen die het 't best kunnen betalen (de bezitters van 1 millioen en meer vermogen) de geza menlijke belastingen worden opge schroefd tot 40 a 100 pCt. van het inkomen, en voor degenen die het slecht kunnen missen ook nog aan merkelijk worden verhoogd. Hiertegen zou geenszins bezwaar zijn, zegt de N. R. C., indien met het thans gevolgde systeem van dis tributie werkelijk de beste resultaten werden bereikt. Doch dit moet wor den betwijfeld. Wij spreken er nu niet van, dat het stelsel geen enkelen prikkel tot zuinigheid bevat, tenzij men de rantsoenen zoo krap toemeet, dat zoo goed als niemand genoeg heeft, geli]k met het brood het geval is moeten worden. Deze zaak is uit gevochten een goed stelsel van voed selvoorziening had, toen het een paar jaar geleden werd opgezet elementen moeten bevatten, waardoor het ge bruik op natuurlijke wijs werd be perkt, en de productie geprikkeld in stee daarvan is een politiek ge volgd, die het verbruik heeft aange moedigd en den producent zoo niet afgeschrikt, dan toch tamelijk onver schillig heeft gelaten voor zijn sociale taak. Doch hieraan is nu weinig meer te doen. Het is onmogelijk thans het distributie-systeem door een ge heel ander te vervangen. Men zal slechts kunnen trachten, er de ergste fouten uit te nemen. Hoe onlogisch het systeem werkt, komt overigens in niets zoo duidelijk uit, als in hetgeen voorgesteld wordt ten aanzien van de broodvoorziening. De omstandigheid, dat de prijs van het wittebrood is gestegen en die van het bruinbrood is gelaten verre be neden den kostprijs en zelfs beneden den prijs, die, naar menschelijke be rekening, nog jaren na den vrede voor zulk brood zal moeten worden betaald, heeft vele wittebroodeters ertoe gebracht zich met bruinbrood te gaan voeden. Hieronder zijn er natuurlijk velen, die uitstekend den kostprijs van het brood zouden kunnen betalen, doch die eenvoudig de ver leiding van het zooveel maal goed koopere niet hebben kunnen weerstaan. Gevolg is, dat de kosten van de bruin- broodverstrekking bovenmatig zijn toegenomen. Teneinde nu dit euvel te breidelen is de regeering van plan ook de regeeringsbloem te gaan leve ren beneden den kostprijs, zoodat het wittebrood goedkooper zal worden en dus, hoopt men, het aantai witte broodeters weer toenemen zal. De bijslag op de regeeringsbloem zal kleiner zijn dan die op regeeringsmeel (f 16,50 en f 17,40), met het resultaat dus, dat elke bruinbroodeter, die tot het wittebrood overgaat of terugkeert, en elke weifelaar, die aan het witte brood kan worden gehouden, eene besparing in geld van hetgeen aan de voedselverstrekking ten koste gelegd wordt zal opleveren. De regeering verwacht, dat door regeeringsbloem zoowel als regeeringsmeel onder de distributie wet te brengen de totale kosten der broodvoorziening op den duur zelfs lager zullen worden dan wanneer alleen regeeringsmeel bene den den kostprijs verstrekt wordt. Of dit geene misrekening zal zijn valt te betwijfelenwij verwachten niet, dat, nu men eerst kunstmatig op het bruinbrood verlekkerd is ge maakt, en er nog altijd een aanmer kelijk verschil tusschen den prijs van het bruin- en het wittebrood zal blij ven bestaan, de beweging tot het bruinbrood genoegzaam zal worden gestuiten dus ook niet dat het na- deelig verschil voor de schatkist, ge volg hiervan dat nu voortaan óók de wittebroodeters een bijslag op hun brood zullen krijgen, zal worden ge neutraliseerd. Intusschen, ten aanzien van het brood geeft de regeering er blijk van, te beseffen, dat in den prijs der ar tikelen een uitnemend middel gelegen kan zijn, om het verbruik in eene ze kere richting te leiden. Ten aanzien van de brandstof gaat zij echter blijk baar van andere gedachten uit. Het plan is, het minimum rantsoen brand stof (10 H.L.) ook te gaan leveren beneden den kostprijs. Er zal voor zooveel betreft het minimum rantsoen op anthraciet op f 3.60, op kachelko len f8.15, op cokes f2.50 bijgelegd worden. Berekende kosten ruim 50 millioen. Ten einde nu die kosten te verminderen zullen de steenkolen, welke in klasse III en vervolgens boven het minimum rantsoen verstrekt wor den, berekend worden met bedragen die oploopen van fl.50 (in klasse III) tot f 15 (in klasse VIII) boven den kostprijs. Uit deze betaling boven den kostprijs, waardoor dus in klasse VIII de H.L, komt op ongeveer f20, denkt de regeering ruim f32;millioen winst te ontvangen, zoodat dus de steenkoolverstrekking nog slechts een netto deficit zou opleveren van f 18 millioen. Deze exorbitante woekerprijzen der brandstof zullen natuurlijk zeer rem mend, zoo niet fnuikend werken op het verbruik en dus op de verwachte winst, maar dat schijnt bij de re geering niet op te komen. Dat hier eene volkomen ontgoocheling zal plaats hebben, is echter buiteh kijf. Zoo komt men dus met redenee ringen, die vierkant tegen elkaar in gaan, ten aanzien van het brood en de brandstof tot twee distributie-sy stemen, waarvan het eene bijna de negatie van het andere mag heeten. Deze voorbeelden zijn, dunkt ons, voldoende, om duidelijk te maken, dat hoe eer hoe beter naar een verbeter den opzet van de distributie moet worden gestreefd. Aardenbur-g, 12 Nov. 1917. Voorzitter de heer J. C. Reep maker van Belle. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. De notulen der vorige vergadering worden aangehouden tot de volgende vergadering. Van de Maatschappij tot exploitatie van gemeentebedrijven te Utrecht is een schrijven ingekomen, dat de be- noodigde kolen voor de gasfabriek vooruit betaald moet worden, waarom zij van de gemeente verzoekt een som van f 10 000,te leenen om aan de gestelde eischen voor kolenaankoop te kunnen voldoen. Voor daartoe overgegaan wordt zal eerst eens geïnformeerd worden bij de gemeenten Oostburg en Kruiningen, die in dezelfde omstandigheden ver- keeren, teneinde te weten, onder welke voorwaarde deze tot de voorgestelde leening zullen overgaan. Door Gedeputeerde Staten is nog niet goedgekeord de voorgestelde leening van f 1000,— af te lossen in 38 jaar. Zij vinden du bedrag te gering om over zoo'n langen termijn af te lossen. B. en W. stellen nu voor f 3000,te leenen, een som die door den Voorzitter reeds genoemd werd, toen de eerste maal dit leeningsont- werp ter tafel kwam, doch waar de Raad niet aanwilde. Het voorstel wordt nu goedgekeurd. Thans komt aan de orde verande ring van leider van het distributie bedrijf. Van den tegenwoordigen lei der, den heer Zonnevijlle, is een schrijven ingekomen, waarin hij wegens te drukke werkzaamheden ontslag vraagt tegen 1 Januari 1918 of zoo veel vroeger als in de vacature mocht kunnen worden voorzien, Dr Doyer vraagt of het wegens drukte is, of is het een questie van salaris. De voorzitter zegt dat het wegens drukte is. Om de raadsleden daar-

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1