Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De oorlog. Burger 1. stand. Breskens, 9 November 1317. Van wat de oorlog aan verrassin gen openbaart, hebben we hier zoo wat van alles meé gemaakt. De groote vlucht, watervliegtuigen, luchtmachines, onderzeebooten, be schietingen binnen onze territoriale wateren, opbrengingen van vaartuigen, bommen, neervallende projectielen, zeppelins, maar de kabel-ballons, die we geregeld aan Zecbrugge's kust zagen, neen, daaraan dachten we niet. Tot op eens, Woensdagmorgen, zoo'n luchtgevaarte, vlak boven de huizen onze landstreken passeerde. Nu eens dalend, dan eens stijgend vervolgde zij haar weg tot over de Schelde, waar ze te Ritthem inder daad neerviel en in bewaring werd genomen. Maar ze had heel wat consternatie te weeg gebracht. In alle dorpen liep men te hoop. Nabij Kruisdijk wilde een jongen het meesleepende staaldraad grijpen, doch verloor daar bij drie vingers en de helft van zijn pink. Nabij Breskens raakte de draad verward in de telegraafgeleiding en scheurde er enkele los, waardoor de gansche dag van hieruit de sein-ge- meenschap verbroken was. Intusschen was de middagtram van Oostburg komende in aantocht en sleepte de loshangende draad een eindweg mee, doch rukte tegelijker tijd een paar palen uit den grond. Ook was op een deel van het net de electrische verlichting gestoord. Maar er waren er meer. Ook te Hoofdplaat is er een neer gekomen. En daar kwam een luite nant door middel van een valscherm aanvankelijk zeer schielijk, doch daar na zwevende op den grond -terecht. Den volgenden dag werd hij voor de militaire autoriteiten geleid. Maar dezelfde ballon vervolgde zijn wbg eveneens over de Schelde en is neer gekomen te Hoedekenskerke ter wijl een tweede inzittende officier te Ellewoutsdijk door de militairen voor- loopig werd geïnterneerd. Die twee ballons schijnen echter niet de eenigste te zijn, die zijn los gekomen, want ook in de provincie Utrecht is er een waargenomen. Althans des middags om halfdrie zag de op marsch zijnde vierde com pagnie van depot X van de Vlasak kers bij Amersfoort plotseling eenka- bel-balon boven zich drijvende ka bel sleepte langs den grond. Direct werd een sectie uitgezonden om den ballon vast te ieggen, doch de ge- heele compagnie stormde op de kabel af om het gevaarte naar beneden te halen. Door een rukwind konden zij hem echter niet houden en de ballon schoot omhoog. Een der manschap pen, Hoekstra, bleef ongelukkigerwijs aan den draad hangen en werd on geveer 25 M. de lucht ingesleurd. Hij liet toen los en kwam zoo te vallen, dat zijn linkerbovenarm brak. De soldaat is in het militaire hos pitaal te Amersfoort opgenomen. Door een afdeeling van 35 man is nog op den ballon geschoten, maar zonder resultaat. Weldra arriveerde personeel van het kamp van Soest met het benoo- digde materiaal, zoodat de ballon on geveer halfvijf op een paar honderd meter van den Utrechtschen straat weg was vastgelegd. Gemonteerd werd het ongeveer 13 M. lange gevaarte op drie vrachtauto's naar Soest ge bracht. In de mand bevonden zich eenige instrumenten. BOMMEN TE AXEL EN TE SAS VAN GENT. Gisterenmorgen ongeveer half vier heeft een, vliegtuig van onbekende nationaliteit een bom geworpen op tien meter afstand van de gasfabriek te Axel. Het waterreservoir werd dusdanig beschadigd, dat het onbruik baar is, zoodat de gastoevoer is afge sneden. Het huis van den directeur der fabriek werd ook beschadigd. Door scherven zijn twee vrouwen niet levensgevaarlijk gewond. Het vliegtuig, dat hevig beschoten werd, verdween naar het Zuidwesten. Omstreeks denzelfden tijd zijn ook twee bommen geworpen op Sas van Gent, nabij de suikerfabriek van den heer Malotaux. Een in het kanaal liggend Rijnschip werd beschadigd, en drie werklieden der suikerfabriek zijn door scherven gewond. De waterketel van de gasfabriek te Axel is door de bom gesprongen't water bruischte eruit. Behalve aan de fabriek werd groote schade aange richt aan de woning van den direc teur en een 12-tal andere gebouwen, waarvan de daken wegsloegen. Het aantal gebroken ruiten is zeer groot. Een bejaarde vrouw, die in haar wo ning te bed lag, werd ernstig aan de keel gewond een scherf van de bom was door een buiten- en een binnen muur heengeslagen. Een 30-jarige vrouw, die uit een venster keek, wer den drie vingers afgeslagen. Na eerst te zijn weggevlogen, kwam het vliegtuig even later wêer boven Axelhet werd toen door militairen hevig onder vuur genomen, waarop het voorgoed verdween. De opschudding en de schrik in het plaatsje waren zeer groot. Ook op het Belgische gedeelte der gemeente Overslag is een bom ge vallen. Het toestel, dat te Axel een bom heeft geworpen, kwam uit de richting van België en vertrok ook in die richting. Eenige stukken van de bom zijn gevonden en door den militairen com mandant in beslag genomen. INBRAAK. Zondagavond heeft een brutale in braak plaats gehad in het beneden gedeelte van het perceel Kinkerstraat 20 te Amsterdam, waarin gevestigd is een goudsmidswinkel van den heer M. J. Mattern. Deze had ongeveer kwart voor achten de woning verla ten. Toen hij daarin te ongeveer half elf terugkeerde, vond hij de winkel deur open. Het bleek, dat men zich door opensluiting en forceering toe gang tot den winkel had verschaft en een Hinken slag had geslagen. Uit de etalage waren een groot aantal gouden en zilveren voorwer pen verdwenen, evenals uit een kast in den winkel. Het aantal is nog niet precies op gegeven. De dief of dieven hebben zich hoofdzakelijk bezig gehouden met de gouden voorwerpen, de zil veren zijn meest blijven liggen. Vermist worden o.m, 1Ü0 a 150 gouden ringen, een aantal gouden en zilveren horloges en kettingen, waar onder een gedeelte dat bij den heer M. in reparatie was. De waarde van het vermiste wordt op f 2500 a f 3000 geschat, terwijl nog een bedrag van f 25 uit de winkelkast werd medege nomen. De dieven hebben een breekijzer, waarmede zij de etalagekast open gebroken hadden, achtergelaten. De heer M. is tegen inbraak verzekerd VERGAAN. Te Scheveningen is bericht inge komen dat een logger, de Twee Ge zusters, met man en muis is veronge lukt. De bemanning bestond uit 7 per sonen, waaronder de schipper J. de Heijer, gehuwd en vader van vijf kinderen, en twee andere vaders met hun beide zoons. Het diep tragische van het ongeval is wel gelegen in het feit, dat twee dagen geleden in het gezin van schip per de Heijer het zesde kind werd geboren. De vader heeft dus de jonggeborene niet mogen zien De te IJmuiden aangekomen zeillogger K. W. 85 „Van der Duin van Maasdam" rapporteert, op de visscherij gezien te hebben, dat de zeillogger Sch. 183 „Arend Korperaal" door een stortzee beloopen werd, waardoor de bazaan- mast over boord sloeg. Na een twee de stortzee, die over het schip .heen ging, heeft men het niet meer terug gezien. GESNAPT. Een dezer dagen had te St. Pieter een zonderling voorval plaats. Een geit van zekeren H. liep al weidende over de grens. De Duitschers legden er beslag op. Toen de eigenaar dit bemerkte, ging hij naar de grens en vroeg den Duitschers om zijn geit. Het antwoord luidde: als hij 600 mark wilde storten. Zij zeiden, dat hij bij het smokke len eens een briefje had gegeven, dat bij een pak smokkelwaar behoorde. Bij onderzoek bleek, dat in het pak voor een bedrag van ongeer 60 mark te weinig zat. Daarom eischten de Duitschers nu 600 mark. De kom miezen kregen van een en ander ken nis en maakten tegen H. proces-ver baal op wegens smokkelarij en wegens het niet voorkomen, dat zijn geit over de grens was geloopan, hetgeen ook verboden is. Boontje komt om zijn loontje. VOORZICHTIG. Maandag vervoegde zich aan de Nederl. Handel-Maatschappij te Am sterdam een Duitscher, die een vier tal depositobewijzen presenteerde ter verzilvering, tezamen uitmakende een bedrag van ongeveer I 4000,Het kwam den kassier verdacht voor en men verzocht den vreemdeling eenige oogenblikken in de wachtkamer te wachten. Inmiddels werd de politie gewaarschuwd. Zij vond termen om den man mede te nemen en weldra bekende hij, dat hij de geldswaardige stukken in Den Haag had gestolen. Gisteren is hij op transport daarheen gesteld, waar de zaak verder zal be handeld worden. INGEBROKEN. Te Zandhoogte, gemeente Beerta, hebben Maandagnacht 3 gemaskerde mannen ingebroken in de woning van den landbouwer^ W. Koster, dien zij vastbonden, waarna van de huishoud ster geld en goed werden geëischt. De heer Koster heeft anderhalf uur gebonden gelegen. Nader meldt men dat de inbrekers door het dak in de schuur kwamen. Alie deuren naar het voorgebouw wa ren afgesloten. Met een ponterboom sloegen de gemaskerden een raam stuk en kwamen daardoor in de slaapkamer. Zij trachten den landbouwer Kos ter te dwingen geld te geven. Deze had juist zijn geld bij een kassier te Winschoten gebracht. Nu werd van hem geëischt hedenavond honderden guldens te deponeeren op een aan gewezen plaats en met moord werd hij bedreigd, wanneer hij in» gebreke bleef. De justitie van Winschoten ging nu heden naar Zandhoogte. IN BESLAG GENOMEN. De rivierpolitie heeft in de Delfts- havensche schie te Rotterdam beslag gelegd op 544,000 kilogram voerbie- ten, die zonder geleibiljet met het schip Emanuel" van Sas van Gent naar Berlijn vervoerd werden. Bij verschillende winkeliers te Hel der zijn in de afgeloopen week groote hoeveelheden in beslag genomen, voor namelijk bestaande uit slaolie, marga rine, vet, bakkersolie, cocosvet en suiker. Te Montfoort zijn bij een ingezetene 90 pakken lucifers in beslag genomen. Te Papekop zijn ongeveer 2000 bezems en een hoeveelheid carbid in beslag genomen. Bij een handelaar te Hoogezand is 5000 K.G. keukenzout in beslag ge nomen. Voor het oogenblik wordt het oor logsnieuws beheerscht door wat in Italië gebeurt, waar de centralen maar steeds doordringen en nu reeds een 250.000 krijgsgevangenen en een 2300 kanonnen hebben buit gemaakt. Maar sterker indruk maakt nog het bericht uit Rusland, waar de regee ring, die destijds de monarchie heeft verjaagd nu zelve is gevangen ge nomen en vervangen door de revolu- tionnairen. Deze macht eischt een onmiddellijke wapenstilstand en vre de. Wat de draagwijdte van deze tijding beteekent, kan voorhands nog niet beoordeeld worden, maar onge twijfeld zal ze, indien het van den omvang is, gelijk dat onder onze oogen is gekomen, wel niet nalaten zijn invloed op de gebeurtenissen te doen gelden. GROEDE. Huw.-Voltr. 4 October. S. Nicolai, 29 j., jm. en S. van Bor- tel, 20 j., jd. 11, A. Wage, 21 j., jm. en C. van Laere, 20 j., jd. 25, A. Bouwens, 39 j., wedn. en J. Salo me, 40 j., jd. Geboorten. 5 October. Maria Su- zanna, d. van Joh. de Meester en M. S. Jansen. 9, Abraham Jacobus, z. van J. Ekkenbus en A. M du Rie. 24, Jacoba Elizabeth, d. van Iz. Ris- seeuw en S. E. Haartsen. 26, Petrus Anthonius, z. van V. L. Lohinan en M. L. de Boer. 29, Carolus Borroni us, z. van B. de Neve en Ph. Ver- straete. 31, Cornelis Izaak, z. van J, J. Scheerens en M. Ch. Orlebeke. Overlijden. 4 October. Adriaan, 25 j., z. van L. Basting en M. de Bruijne (overl.) 15, Jacoba Elizabeth Huijsheere, 51 j., echtg. van J. J. de Fouw. 18, Jannes Baptiste Verbeke, 77 j-, echtg. van A. Ch Verloot. SCHOONDIJKE. Geboorten. 1 Oc tober. Abraham, z. van I. de Hullu en J. Becu. 3, Pieter Johan, z. van J. P. Timmerman en P. C. Wage naar. 27, Janneke Christina, d. van W. P. v. d. Voorde en P. C. Sonne- vijlle. 29, Maria Suzanna, d. van W. P. de Zwart en J. S. de Hulster. Overlijden. 11 Oct., Gelein Buijze oud 14 d., z. van J. Buijze en M. Moes. 13, Jacomina Rachel Moelaart oud 6 m., d. van P. J. Moelaart en E. A. v. d. Vijver. 21, Leonie An- thonia de Bruijckere oud 59 j., echtg. van Edemondus Doolaege. 28. Ro- zalia Angelina Buijsse oud 83 jaar, wed. van Leonardus de Paauw. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 24, Salomo, z. v. K. Meesen en M. P. Jansen. Overlijden. 27, Jacobus Cornelis Versprille oud 60 j., z. van P. K. Versprille en J. J. Mersen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 11 Nov. Breskens v 9>/2 u ds J. A. Raams, Dankzegging voor den Oogst. n 2 u Geen dienst. Groede v. 91/, u ds de Zwaan. Collecte Gustaaf-Adolf-Ver. Nieuwvliet n. 2 u ds Wouters. Ev. Luth. Gem. Groede. mn. 2 u ds H. F. de Puy, van Cadzand. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 10 Nov. 8.59 9.23 Zondag 11 10.03 10.27 Maandag 12 11.— 11.24 Dinsdag 13 11.49 12.13 Nieuwe Maan Woensdag 14 No vember nam. 6.48. Met verwijzing naar de gedane openbare kennisgeving BONNEN welke geldig zijn van af 12 Nov. tot en met 18 November. Bon voor rijst, gort of havermouth no 15 voor 150 gr. braadvet 15 voor 100 gr. zeep 15 voor 100 gr. varkensvl. 15 voor 200 gr. Erwten of boonen „15 voor 250 gr. Aardappelen 9 voorj 5 KG. N.B. Het varkensvleesch zal Woens dag of Donderdag arriveeren. HOUT. Het is verboden om zonder toe stemming van den commandant in Zeeland bosschen en houtopstanden te vellen.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2