Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit onzen Raad. Binnenland. IVo. 2268 Zaterdag 3 November 1917 27e Jaargang1 BRESKENSCHE COURANT. per 3 maanden 0,80, franco per post 0,85 Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag, 's voorm. 9 uur te Groede en 's nam. 2 uur te Breskens Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens. Telefoon no. 5 Kantoor Groede. Met een enkel woord hebben we een kort resumé gegeven van de zit ting van den Raad op jongstleden Maandag, doch het kan niet ondien stig zijn op enkele der behandelde zaken nader terug te komen. Eerstens werd mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van Ge deputeerde Staten ter begeleiding van een missive van den minister van bin- nenlandsche zaken betreffende de aanvragen van buitengewone subsi- diën in de kosten van schoolbouw, waarvan de verschillen tusschen ra ming en aannemingssom wegens de steeds sterker wordende strijging der prijzen van bouwmaterialen het on mogelijk maakt om de toekenning dier alle gevraagde subsidiën zoo geregeld te kunnen doen plaats hebben als -dit in normale tijden kan geschieden. Uit dien hoofde wil de minister eene scherpe scheiding gemaakt zien- tus schen de bouwplannen waarvan de uitvoering in eene zeer sterk gevoelde behoefte moet voorzien en alle ande re waarvan de uitvoering korter of langer tijd kan worden uitgesteld. Tot de eerste groep zijn te reke nen enkel de plannen waarbij het gaat om verbetering of vervanging van volstrekt bouwvallige scholen, welke een gevaar voor de leerlingen en de onderwijzers opleveren en tot stichting van nieuwe schoollokalen om dat de kinderen, voor wie geen ruim te in de bestaande scholen binnen 4 K.M. aanwezig is, beslist niet langer in tijdelijk beschikbare localiteit kun nen worden ondergebracht. Dit schrijven werd voor kennisge ving aangenomen, maar de opmerking is hierbij r iet te onpas, dat, waar de drang van bovenaf tot den bouw van een nieuwe openbare school te dezer plaatse destijds vrij sterk was, dit ministeriëel schrijven een zekere op luchting kan genoemd worden voor onze gemeente, daar de betreffende school in de kom zeker niet tot de categorie behoort onder welke de minister de gebouwen rangschikt wel ke gevaar (blijkbaar voor invallen) voor leerlingen en onderwijzers op leveren. Aan een schrijven van denzelfden minister inzake de verstrekking van petroleum ten behoeve van avond- en herhalingsonderwijs, of liever om met het oog op de groote schaarste aan olie en brandstof, de meest mogelijke zuinigheid te betrachten, in hoofdzaak door dit onderwijs tot het allernood zakelijkste te bepalen of dit op an dere dan avonduren te geven, was reeds in zooverre tegemoet gekomen, dat in de vorige vergadering was besloten dezen winter het herhalings onderwijs, waarvoor intus3chen de be langstelling toch al zeer gering is, niet te doen geven. Omtrent de verordening op de win kelsluiting, die 9 Oct. door den Raad was vastgesteld berichtten Ged. Sta ten de ontvangst, dat wil zeggen, dat ze kon worden afgekondigd en in werking gesteld. Als dit nummer onder de oogen onzer lezers komt, is ze reeds van kracht en moeten op alle avonden, behalve des Zaterdags te 8 uur, te uur gesloten zijn. Het is dus niet zooals met de vo rige verordening op de lichtbeperking, speciaal in winkels, dat men door eene verlichting van uit een andere kamer in den winkel vallende, nog zou kunnen verkoopen, neen, de ver koop is absoluut verboden en de ver lichting, op welke wijze ook, die eeni- ge verkoop nog zou kunnen mogelijk maken, eveneens. Intusschen verluidde dat de wensch naar die 7-uur-sluiting lang niet zoo algemeen is als bij de eerste behan deling werd medegedeeld en toen voor den heer Dieleman eene aanleiding was om maar geen voorstel tot langere openstelling van de winkels te doen. En ook in deze vergadering zou dat geen nut meer hebben gehad, omdat aan den avond van den dag waarop de verordening door Burg. en Weth. was afgekondigd, een al te eigenaardig figuur zou geleken heb ben daarin op dat moment eene ver andering aan te bevelen of te brengen. De winkelsluiting is dus thans een gebiedende plicht geworden. En daar deze verordening een ge heel ander karakter heeft dan die op de lichtbeperking, vroeg de heer Die leman hoe men nu zal handelen met de toepassing van deze verordening als het voorjaar genaakt, waarin men des avonds na 7 uur in de winkels geen kunstlicht meer zal behoeven. Bij de lichtbeperking was daaromtrent geene nadere aanduiding noodig, want daarbij duidde de bepaling en kel dat er geen kunstlicht mocht wor den ontstoken of ontstoken blijven na 8 uur, en als het natuurlijk licht hier bij tegemoet kwam verloor de bepa ling van zelve haar doel en kracht. Met deze is 't wat anders, want zij bepaalt dat er na 7 uur niet meer mag worden verkocht. De voorz. meende dat men tegen dien tijd de verordening kan intrek ken. De verordening op de herbergslui- ting moest een kleine vormelijke wijzi ging ondergaan, omdat ze feitelijk, eene toevoeging geldende van de reeds bestaande verordening tot sluiting, te veel als ey\ zelfstandige verorde ning was behandeld, terwijl ook eene omschrijving noodig was wie strafbaar is, indien het in het publieke lokaal binnenvallend licht, dat zich buiten de localiteit bevindt, niet wordt onder vangen Die wijziging werd aangebracht overeenkomstig de aanwijzing van Ged. Staten en is na de afkondiging ook nu reeds van kracht en in wer king getreden. De gemeentebegrooting voor 1918 die 9 October reeds in extenso is behandeld, werd nu definitief vast gesteld, na de jaarwedden van de schoonmaaksters der scholen in de kom tot f 100,— en aan de Nieuwe Sluis tot f 50,te hebben verhoogd, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 29494,79 met een post voor on voorziene uitgaven van slechts f377,92. Ter dekking van het tekort dezer begrooting is opgenomen het op 4 September genomen besluit tot het aangaan eener tijdelijke leening op korten termijn, waaromtrent Ged. Staten eene beslissing hadden voor behouden. Keuren ze dit besluit niet goed en onthouden ze daarmede hunne goedkeuring aan de begrooting, dan zullen zij ongetwijfeld er naar heen wijzen om dit te kort te doen dekken door verhooging van den hoofdelijken omslag. Deze moeielijke klip heeft de raad willen ontzeilen door eene leening aan te gaan omdat de lasten op alle gebied eene sterk opwaartsche be- weging gaan en inderdaad voor onze gemeente met zijn vele middenstanders een te zware last zou worden. Te eerder zal men daarvan kunnen spreken nu de Raad het billijk heeft geoordeeld de bestaande aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, niet het minst bij de huidige verhoogde levens standaard te moeten brengen van f 250 op f350. Die levensstandaard gold voor onze gemeente toch al hoo- ger dan voor andere gemeenten in dit district. Weliswaar zijn de loo- nen hooger dan elders, maar de ar beid in het havenbedrijf en verschil lende industrieën is zwaarder. Betrekkelijk zijn hier weinig land arbeiders, waardoor de huishuren sinds jaren aavmerkeüjk hooger zijn dan in de overige gemeenten. Het is dan ook niet mogelijk voor een gezin om met f7-per week rond te komen en de billijkheid eischt om hen, die niet meer inkomen zou den hebben, niet nog te belasten. Maar, hoe redelijk en hoe billijk dit besluit, dat in de vorige vergade ring met meerderheid van stemmen is aangenomen, ook is, het kan niet uitblijven, dat hetgene de gemeente kas door deze vrijstelling van de bei de laagste klassen zal derven, door sterkere schouders zal moeten worden gedragen. Het mag even billijk ge noemd worden om de zwakken te ontlasten, doch er is een grens. En om die grens niet te overschrijden, is op 4 Sept. het voorstel gedaan en unaniem aangenomen om de hoofde lijke omslag niet te verhoogen. De reuzenwinsten die in verschillende takken van bedrijf gemaakt zijn en ook milddadig op sommigen in onze gemeente zijn neder gekomen, zullen ongetwijfeld niet in die mate blijven vloeien; daarvoor zijn landbouw en handel wel wat te veel aan banden gelegd. Geenszins mag dit uit het oog verloren worden. Kan de nu reeds hooge omslag uit de hoogere en hoogste klasse niet voor een belangrijk deel worden ge haald en moeten de middenklassen daardoor bezwaard worden, dan zal de Raad geen voldoende motief kun nen aanvoeren voor een hernieuwde verhooging van den hoofdelijken om slag zonder het verwijt te treffen dat hij een te zware en onevenredige druk gaat leggen op schouders die deze redelijkerwijze niet zouden kunnen dragen. Bij voorbaat zullen we ons daarom met hand en tand verzetten tegen de mogelijke wensch of eisch van Ged. Staten dat de hoofdelijke omslag als nog zal moeten worden verhoogd. En nu de herziene verordening! Gelijk te voren gezegd, is het be drag dat van het zuiver inkomen van eiken belasting-schuldige wordt afge trokken voor noodzakelijk levenson derhoud nu bepaald op f350.be nevens f 30.(voorheen was dit f 15. voor elk eigen ot aangehuwd kind of voor eiken pupil, beneden de 14 ja ren, mits deze geen eigen inkomsten hebben. Anders vertoont de veror dening geene noemenswaardige ver anderingen, behalve dat daaraan is toegevoegd dat van het onzuiver in komen om tot het zuiver inkomen te geraken, óók mogen worden afgetrok ken de premiën voor levensverzeke ring, lijfrente of pensioen tot een maxi mum van f 100.en niet meer dan 5 pCt. van het onzuiver inkomen. Die verordening werd, aldus gewij zigd, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eindelijk was van Ged. Staten in gekomen een schrijven houdende her ziening van de jaarwedde van den femeente-ontvanger, die blijkens de oor hun college vastgestelde alge- meene regeling van den lOden Janu ari 1908 moet worden gerangschikt in de vierde klasse, zijnde die, waarvan de gewone ontvangsten loopen tus schen f15000 en f25000 en waarbij dan de jaarwedde van den gem.-ont- vanger moet bedragen minstens f400 en hoogstens f 500. Naar de ^cijfers gerekend zullen Ged. Staten diens jaarwedde in elk feval verhoogen tot het minimum dier lasse, doch het college wenschte gaarne het gevoelen van den Raad te vernemen- omtrent de al dan niet be staande wenschelijkheid eener verdere verhooging binnen de grenzen dier klasse. In het adres dat de ontvanger tot Ged. Staten had gericht, heeft deze doen uitkomen dat zijne wedde tijdens de vorige vijf-jarige periode, in wel ke deze had moeten zijn herzien, dit niet is geschied, dus ook niet ver hoogd en hij daardoor feitelijk een schade van een f700.had geleden. Uit dien hoofde stelden Burg. en Weth. voor, thans het maximum te bepalen en de jaarwedde te verhoo gen tot f 500. De heer Dieleman had gedacht dat Burg. en Weth. f450 zouden hebben voorgesteld, hetgeen ook zijn gedacht was omdat dit de middenweg tusschen minimum en maximum zou zijn ge weest, die veeltijds aanbevelenswaar dig is. Als hij tot het denkbeeld van f 450 was gekomen, dan was dit door dat de betrekking van ontvanger was gecombineerd met die van secretaris, destijds onder het motief van een re delijk salaris. Het maakt toch een verschil of de betrekking van ontvan ger afzonderlijk of gecombineerd wordt waargenomen. Hij zal echter geen voorstel doen. De heer Salomé sloot zich bij deze meening over die combinatie aan. En zoo ging ook dit voorstel van Burg. en Weth. er zonder hoofdelijke stemming door. Aan het reeds vermelde resultaat der in comité-generaal behandelde reclames op de aanslagen in den hoof delijken omslag behoeven we niets meer toe te voegen. Ook niet aan het bij de rondvraag te berde gebrachte, inzake de achter weg. Het is te hopen dat er een middel tje kan gevonden worden om het verdere afschilveren en daardoor ver slechten van dien overigens mooien macadamweg kan verholpen worden. Het aanleggen en onderhouden van wegen kost ook in deze abnormale tijden al geld genoeg, dat een kleine herstelling ter voorkoming van groote kosten, zeker alle aanbeveling verdient. Onder talrijke en veelzijdige blij ken van belangstelling herdacht Dr

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1