Binnenland. Plaatselijk Nieuws. dit oogenblik te gaan distribueeren, terwijl de geldende vleeschprijzen het niet noodig maken. Ingevolge dit advies der gemeente besturen zal dus voorloopig nog niet worden overgegaan tot een distributie van rundvleesch. Bij Nota van Wijzigingen wordt voorgesteld om het krediet ter verhoo ging der marinebegrooting 1917 van5.7 millioen te brengen tot 6.7 millioen. Ter toelichting merkt de minister van marine het volgende op De groote uitbreiding van de lucht vloten der oorlogvoerenden doet in het a.s. voorjaar een sterke toenenjing van de actie in de lucht op het ge vechtsterrein in West-Europa ver wachten. Door de geografische lig ging van ons land is de kans groot, dat de thans reeds voorkomende schen dingen onzer onzijdigheid door lucht vaartuigen veelvuldiger zullen voor komen. De eenige afdoende wijze, waarop deze schendingen kunnen worden te- gengegaan, is door gebruik te maken van afweermiddelen in de lucht, die tevens door hun snelle verplaatsbaar heid een onmisbare aanvulling zijn voor ons drijvend materieel bij schen dingen in onze territoriale wateren, welke in den laatsten tijd in de na bijheid van onze maritieme vleugel stellingen meer en meer voorkomen. Waar bovendien steeds duidelijker blijkt welk een belangrijke plaats de luchtvaart in de weermacht gaat in nemen, moet de achterstand op dat gebied ten onzent zooveel mogelijk worden ingehaald. De onlangs op gerichte marine-luchtvaartdienst groei de sneller dan bij het aanvragen der fondsen had kunnen worden verwacht. Vandaar dat verhooging van het krediet alsnog noodzakelijk blijkt. Voor uitbreiding van den dienst is in de eerste plaats noodig eene snelle opleiding van personeel tot vlieger. Deze opleiding is zonder de be schikking over eigen oefenterreinen niet mogelijk. Tot nu toe had de eer ste vorming voor de marinevliegers met landvliegtuigen plaats te Soester- bergdoor de uitbreiding van den luchtvaartdienst der landmacht is het niet mogelijk in het komende jaar aldaar de opleiding voor de marine vliegers gevestigd te laten. Het groote helang, dat gelegen is in de opleiding van het vlieger- en vliegtuigmakerspersoneel in de marine centra, ter bereiking van de noodige samenwerking van dezen tak van dienst met het overige gedeelte der marine, en de eisch van eenheid in de be velvoering voor een doeltreffend ge bruik van ons materieel, maken het noodzakelijk, thans over te gaan tot het inrichten van oefeningsterreinen in (of nabij) de maritieme stellingen, waarvoor reeds in dit jaar zou moeten worden beschikt over een deel der benoodigde gelden. In verband met het voorgaande dient ook nog dit jaar uitbreiding te worden gegeven aan het leermaterieel, terwijl overeenkomsten moeten worden gesloten voor bestelling van motoren voor de leervliegtuigen en voor ja ger-vliegtuigen. Verder worden nog gelden aange vraagd voor de overneming van bruik baar te maken geïnterneerde zeevlieg tuigen, terwijl moet worden begonnen met de voorgenomen uitbreiding der zeevliegtuigkampen in de Mok, te Veere en te Schellingwoude. Specificeering der bedragen wordt in 's lands belang niet raadzaam ge oordeeld. Ten einde uitvoering te kunnen geven aan de hiervoren aangegeven plannen, wordt de aanvraag van bui tengewoon krediet voor het tweede halfjaar 1917 verhoogd met f 1.000.000, Sresksns. 30 October 1917. Wij verwijzen naar de afgekondig de verordeningen op de winkel- en herbergsluiting. Een ieder zorge dus het benoodigde bij bakker of winke lier vóór 7 uur te halen. In de gisteravond gehouden raadszitting, die door vijf leden werd bijgewoond de heeren J. de Hul- lu en P. C. Roest waren afwezig werd mededeeling gedaan van een missive houdende kennisgeving der ontvangst van de verordening op de winkelsluitingze zal thans op 1 No vember in werking treden, evenals die op de herbergsluiting waarin nog en kele formeele veranderingen werden aangebracht. De gemeente-begrooting werd thans, nadat daarin de jaarwedden van de schoonmaaksters der beide scholen waren verhoogd respectievelijk tot f 100 in de kom en f 50 aan de Nieu we Sluis en aan Ged Staten zal ge adviseerd worden die van de gemeente ontvanger te brengen op f500, defi nitief vastgesteld op f 29.494.79 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 377-92. Eveneens werd definitief vastgesteld de verordening op de heffing en in vordering van den Hoofdelijken Om slag overeenkomstig de bepalingen zooals die reeds in de vorige zitting in beginsel waren aangenomen. Getracht zal worden het stuk gere den gedeelte van de macadam-ver- harding van den Achterweg te her stellen. De reclamanten op de aanslagen in den hoofdelijken omslag W. J. van den Heuvel en Abr. Verschelling wer den teruggebracht tot de 14e en de 12e klasse, terwijl die van N. Weeda en T. Tol werden aangehouden. Aardenburg, 27 Oct. De he den gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd gepresideerd door den heer J. C. Reepmaker van Belle, burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer I. F. Eekhout. Mededeeling wordt gedaan van de kasopname bij den Gemeente-Ont vanger en van het distributiebedrijf. Van Ged. Staten is bericht inge komen houdende de goedkeuring der leening van f 1000. I. Ingekomen is een verzoekschrift geteekend door 32 winkeliers, waarin gevraagd wordt om verplichte win kelsluiting te 7 uur op gewone dagen en 9 uur op Zaterdag en op enkele dagen in 't begin van December en waarop B. en W. voorstellen afwij zend te beschikken, dewijl hetgeen gemeentebelang is. De heer Wage meent, dat het wel een gemeentebelang is en voelt er veel voor. Ieder kan zorgen, dat voor 7 uur zijn inkoopen gedaan zijn. De wethouder Eekhout meent, dat de eventueel hierop te maken veror dening door den Burgemeester toch niet uitgevoerd zal worden. De Voorz. Kunt u dat bewijzen. Dhr. EekhoutAnders zou ik het niet zeggen. Met 4 tegen 2 stemmen (die der Wethouders) wordt besloten het ver zoek in te willigen. II. De omgewaaide boomen hebben opgebracht 1042,67- De kosten der distributte zijn geraamd op f 3500. B. en W. stellen voor den postver koop boomen met t 1000.te ver- hoogen en die van het distributiebe drijf eveneens met f 1000.te ver meerderen,hetgeen goedgekeurd wordt III. Op het leerplan staat, sedert jaren ook het vak Q van artikel 2 der Wet op het L. O. vermeld, of schoon er nooit les in gegeven wordt. Ged. Staten geven in overweging öf het vak te onderwijzen öf het te schrappen. Besloten wordt tot het laatste. IV. Begrooting 1918. De begrooting voor 1918 wordtpostvoor post voorgelezen. Bij de jaarwedde van den Burgemeester, welk f 100, hooger geraamd is dan het vorige jaar vraagt de heer Wage of dit verplichtend is, waarop hem geant woord wordt, dat zulks voortvloeit uit de verordening voor 2 jaar vast gesteld De heer F. Eekhout zegt ook als het geen verplichting was, hij er ook tegen zou zijn, hetgeen de bevreem ding opwekt van den Burgemeester. De heer Eekhout licht zijn meening nader toe met aanhaling van enkele feiten, waarin de Burgemeester zijn verplichtingen tegenover de gemeente niet ijverig vervult. De Burgemeester meent, dat de heer Eekhout wel de splinter ziet in een anders oog, maar die in zijn eigen oog niet. De heer Eekhout heeft zich kort geleden schuldig ge maakt aan hetzelfde feit, waaraan ik volgens hem zoo nalatig ben. Ver gadering, als mij de verhooging van jaarwedde toegestaan wordt, neem ik het dankbaar aan ik verschil hierin met den wethouder Eekhout, die zijn verhooging van jaarwedde als wet houder weigerde, maar haar toch in zijn zak steekt. De heer Eekhout zegt, dat hij die verhooging aan een nuttige instelling cadeau doet. De Burgemeester zou gaarne zien, dat het voorstel in omvraag gebracht werd, dan konden ook de andere heeren zich uitspreken. Dit wordt evenwel onnoodig geoordeeld, dewijl de verordening het voorschrijft en de post wordt goedgekeurd. Er is door B. en W. een nieuwe post op de begrooting gebracht n.l. 25.voor de benoeming van Ar chivaris. In het archief zitten hoogst waardevolle stukken, zij zouden het jammer vinden als het archief niet in orde gehouden werd. Nu is het op gedragen aan den Gemeente-secre taris, doch deze heeft zooveel ander werk an ook geen lust in oudheden, dat het wenschelijk geacht wordt iemand er voor aan te stellen, die er wel lust in heeft. Vroeger was de belooning f 50.—, maar B. en W. hebben geen hooger bedrag durven voorstellen dan f 25omdat de uitgaven zoo omhoog gaan. Na eenige discussie wordt aldus be sloten. Bij den post ontsmetting geeft Dr. Doyer in overweging een nieuw for- malinetoestel aan te koopen. Met zoo'n toestel bereikt men wel niet alles, maar toch veel. Er wordt tot aankoop besloten. Nu Dr. Doyer toch iets zegt over besmetting zou hij B en W. willen vragen om hunne medewerking ter bestrijding van kinkhoest, door bijv. bij acute gevallen op de scholen de patiënten den toegang tot de school te ontzeggen. Deze medewerking wordt toegezegd. Bij den post salaris voor den ge meente-werkman pleit dhr. Wage voor verhooging. Het dagelijksch Bestuur kan daar niet toe overgaan, dewijl de ijver van den gemeentewerkman veel te wenschen overlaat. De heer Wage zegt, dat B en W. hem dan op zijn plicht moeten wijzen, of voordragen voor ontslag, doch de belooning is in den tegenwoordigen tijd veel te gering. De gemeente moet een voorbeeld zijn van een goed werkgever en goed beloonen. iHij dacht in deze vergadering een adres te zullen zien van alle gemeente ambtenaren, waarin zij om verhooging vragen. Het blijkt, dat dit adres nog niet ingekomen is Met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Dr. Doyer en Wage blijft het salaris hetzeltde. Bij den post onderwijzers-salarissen stellen B. en W. voor de regeling van Ged. Staten over te nemen. Voor het hoofd der school wordt voorgesteld aanv.-sal. 1800 plus 4 jaarl. verh. van f 1100 tot f 2200. Voor de on derwijzers 600 pl. 5 tweej. verh. van 100 tot f 1100; hoofdakte f 200 pl. 2 m. f 100; vrije en ordeoefeningen f 25 huishuur f 1000. Voor 't bezit der akten 1, m, n en p wordt f 100 uitbetaald, als er les moet ingegeven worden. Dr. Doyer vindt de belooning voor hoofdakte nog al hoog. Het adres van de afdeeling Oost burg en O. wordt hierbij op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aan genomen, nadat de heer Wage gezegd had, dat hij daarover maar niets in het midden zal brengen, omdat hij vooraf wel weet, hoe de stemming der raadsleden zijn zal. De Voorzitter deelt hier nog mede, dat het noodig is een nieuwe leer kracht voor het M. U, L. O. op te roepen. In overleg met het hoofd der school zal een onderwijzer met akte Fransch gevraagd worden op een jaarwedde volgens de zoo even aan genomen regeling. lederen winter blijkt, dat de be langstelling voor 't herhalingsonderwijs zeer gering is. Met het oog op licht en kolenbesparing wordt voorgesteld dit onderwijs a.s. winter niet te geven. De heer Wage is daar sterk tegen. Het voorstel wordt met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Roersch en Wage aangenomen. Eveneens ter besparing zal een wijziging in de middagschooluren ge bracht worden. Gedurende de win termaanden zal 's middags school ge houden worden van l3 en's Woens dagsmiddags in plaats van Zaterdags morgens. Dr Doyer geeft in overweging om ook de leerlingen van het M. U. L. O. in het midden van den morgen schooltijd even naar buiten te laten gaan. Het totaal der uitgaven en ook die der ontvangsten wordt geraamd op f 39351.871/a- De hoofdelijken omslag wordt vast gesteld op f 1 lOód.bOt'jhet maximum vroeger gesteld op 1 10.000 wordt thans op f 12000 gebracht; de aftrek wordt van f300 op f4U0 gebracht. De Voorzitter deelt mede dat het ijzeren hek voor afzetting der speel plaats, onmogelijk kan geleverd wor den. In overleg met den opzichter wordt nu- een andere afwerking voor gesteld, hetgeen goedgekeurd wordt. Nadat nog besloten was de gemeente gebouwen tot een bedrag van f 188.000 tegen molest te verzekeren, werd de vergadering na omvraag door den Voorzitter geslotep Sluis- Zondag is alhier opnieuw een slachtoffer van de electrische draadversperring gevallen. Een soldaat van het 9e Res. is in de Lapschuersche polder door smok kelen in aanraking gekomen. Zijn kameraden vonden hem dood liggen, nog in het bezit van een stukje zeep. Wegens smokkelarij was hij reeds van de grens verwijderd geweest naar een andere standplaats en eerst kort weer bij de Compagnie terug. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 31 October. Breskens n 61/2 u ds J. A. Raams. Herdenking Kerkhervorming. CORRESPONDENTIE. Aan te Groede. U dient te kunnen begrijpen dat onze ruimte niet toelaat om aan elke uiting in de eene of andere gemeen teraadsvergadering gelegenheid te geven tot zeer lange en uitvoerige beschouwingen. Dat we dus uw schrijven ter zijde leggen is geen tekortdoening aan de rechten van uw standalleen uit vo renstaande hoofde zien we ons daar toe genoodzaakt. RBD.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2