Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De oorlog. <EED> Rundvleesch. Wo. aaer Woensdag 31 October 1917 S7e Jaargang- BRESKENSC COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden 0,80, franco per post 0,85 Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advert<ïiitiën van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag, 's voorm.'9 uur te Groede en 's nam. 2 uur te Breskens Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, Telefoon no. 5 Kantoor Groede. De toestand op de gevechtsterrei nen begint spannend te worden, zegt de N. R. Crt. Terwijl de Russische legers als een offensieve kracht voorloopig kunnen worden uitgeschakeld, zijn de centra- len een feilen aanval begonnen tegen Italië. Italië maakt een scherpe bin- nenlandsche crisis door, die zijn oor zaak vindt in de voedselschaarste, en nu de afgetreden ministers zouden niet zooveel over het handhaven der binnenlandsche orde praten, indien er geen gevaren voor verbreking van de orde waren. Deze gebeurtenissen brengen voor de entente gevaren in het vooruitzicht, waarmee rekening moet worden ge houden. De toestand van het Itali- aansche front is niet ver van kritiek. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de centrale legers de Po-vlakte faan overstroomen en dat de militaire eteekenis van Italië, al wordt het land niet tot vredesluiten gedwongen, zóó zal worden gereduceerd, dat de centralen hun troepen aan dat front sterk kunnen verdunnen, gelijk zij on getwijfeld thans reeds aan het Russi sche front hebben gedaan. Als dat mocht kunnen gebeuren, dan zullen het volgend jaar de ge allieerden aan het Westelijk front de hoofdmacht van de centralen aan het Westelijk front tegenover zich zien, en het gevolg daarvan zal zijn, dat, ook al worden de legers der entente in het Westen met Amerikaansche troepen versterkt, op zijn voorzichtigst uitgedrukt, haar overwinning niet meer zoo zeker zal zijn. Dit is een blik in een toekomst, die misschien nooit in de verste verte zal worden verwezenlijkt, maar dat zal dan niet aan de Duitschers liggen. De eerste noodzakelijke voorwaarde voor het slagen van dit grootsche plan is, dat de Duitsche legers, die nu in het Westen vechten, niet van dit jaar nog een beslissende neder laag lijden maar het front zoo goed en zoo kwaad als het kan houden, en om die reden is het voor de entente, nu het offensief van Italië de zooeven genoemde mogelijkheden voor den geest roept, van nog meer beteekenis dan vroeger, spoedig in het Westen zoo op te dringen, dat de zaak al een beslissende keer heeft genomen, voor van die vrijmaking van troepen van het Italiaansche front sprake kan zijn, verondersteld altijd, dat aan het Ita liaansche front de zaken voor de centralen overeenkomstig hun wen- schen loopen, wat natuurlijk nog af te wachten valt. Intusschen lezen we daarvan Woensdagnacht tegen twee uur is er bij bewolkten hemel en hevigen regen plotseling een ontzettend artil lerie-vuur losgebroken op de Italiaan sche linies langs het front van het noordelijke deel van het plateau van Bainsizza tot aan het Flitsch-bekken. Hoewel het Italiaansche opperbevel met deze centralen-onderneming wel rekening gehouden had, werd het toch door de hevigheid en de dichtheid van het onverwacht over een breedte van 40 K.M. losbarstende geschutvuur van zwaar en het zwaarste kaliber verrast. Tot aan den morgen duurde de bedrijvigheid van de Oostenrijksch- Hongaarsche en Duitsche artillerie, die tot de grootste hevigheid aan groeide. De onafgebroken vurende kanonnen hadden gedurende de voor afgaande dagen zich ingeschoten en gingen nu met nauwkeurig gericht vuur tegen de centrale punten van het net der Italiaansche stellingen te werk. Intusschen was in de loopgra ven van de Oostenrijksch-Hongaarsch- Duitsche infanterie alles voor een stormaanval in de eerste morgenuren gereed. Laaghangende nevels maak ten de hellingen en de heuvels langs den rechter Isonzo-over onzichtbaar. Bestormingstroepen deden gelijktijdig op verschillende plaatsen op het noor delijke gedeelte van het Bainsizza- plateau een aanval op de Italiaansche stellingen. Van het bruggehoofd bij Tolmein uit stoottede aanval door de bevestingen van de eerste linie. Deze aanval wordt verder ontwikkeld. Te vens bezorgde een sterke stoot van de streek rond Flitsch den vijand voet in de Italiaansche loopgraven hij breidde zich verder naar het westen uit. Met een alles overtref- fenden moed hebben de troepen van de bondgenooten de eerste linie van den vijand genomen en zijn op ver scheidene punten in krachtig voort- gaanden aanval. De Italianen moesten overal voorden aanvalder artillerie wij ken en de stellingen, die zij sedert het begin van dezen oorlog bezet hielden en die met alle verfijning van de oorlogstechniek ingericht waren, aan de bondgenooten overgelaten. Op eenige punten drong de aanvallende infanterie reeds in de ochtenduren over de eerste Italiaansche artillerie-stellin gen heen en het gelukte den tegen stander niet meer zijn kanonnen ach terwaarts te brengen. Behalve ka nonnen is er den eersten dag nog veel ander oorlogsmateriaal buit ge maakt. Lange stoeten gevangenen men spreekt van 60.000, worden voort durend op de verzamelplaatsen aan gevoerd. Op grond van dit alles, is allereerst te verwachten, dat de geallieerden in het Westen hun inspanning zullen verdubbelen. Op het front van Yperen zijn de geallieerden nu weer na een zeer korte tusschenpoos tcR den aan val overgegaan en de Franschen heb ben aan dezen aanval meegedaan. De offensieve beweging breidde zich naar den Westkant uit tot Driegrach ten, zoover als in langen tijd niet was gebeurd. De Franschen namen de St. Jansbeek en de Corverbeek, die buiten hun oevers waren getreden doorwadend, het gehucht Draaibank en het bosch van Papegoed, welke vooruit gang daarop neerkomt, dat de Fran- schen nu, door het opbrengen van hun troepen aan de linkerflank, de voorwaarden voor verdere aanvallen tegen het belangrijke bosch van Hout hulst aanzienlijk hebben verbeterd. Ter rechterzijde van de Franschen hebben de Britten langs het heele Noordelijke gedeelte van den boog om Yperen heen een reeks aanvallen uitgevoerd, die hun overal eenigen vooruitgang brachten, het meest ech ter op het van de Franschen verst verwijderde punt bij Passchendaele, waar de Engelsche troepen tot vlak voor het dorp, en dus tot dicht bij het Oostelijk einde der heuvels van Yperen, ook daar vooruitkwamen. Het offensief in Vlaanderen is dus, na een periode van eenige weifeling weer met volle kracht opgeleefd. Het Duitsche bericht van Vrijdag middag hebben wij niet afzonderlijk besproken, daar het een volkomen bevestiging was van de voorstelling, die Parijs reeds van den nieuwen vooruitgang der Franschen aan de Aillette gegeven heeft. Parijs meldt nu nog, dat de Fran schen ook aan de rechterzijde van hun eersten grooten vooruitgang hun stellingen verder naar voren hebben gebracht, zoodat zij thans van Filain af het dal van de Ailette hebben be reikt. Intusschen zijn de berichten, die van het Italiaansche front komen, geenszins gunstig voor de Italianen. Bij Tolmein en bij Flitsch allen hadden de Oostenrijkers uit de vo rige slagen nog steunpunten op den rechteroever van de Isonzo (de naar Italië toegekeerde zijde van de rivier) behouden. Dat waren bij een offen sief natuurlijke uitvalpoorten en als zoodanig hebben zij daar ook ge bruik van gemaakt. Door de voor- waartsche stooten op die twee punten hebben de Italianen allereerst het tusschengelegen frontstuk moeten ont ruimen De terugtrekkene beweging heeft zich nu al uitgestrekt tot aan de Wippach ten Zuiden van Goerz. Als de tegenslag voor de Italianen beperkt blijft bij het verlies van al het terrein, dat zij in een reeks vo rige slagen hebben gewonnen, is dat nog het beste wat men voor hen als uitslag van dezen dertienden slag aan de Isonzo kan hopen. Zoo schijnt op het oogenblik de staat van zaken te zijn. De vraag, of er overgegaan behoort te worden tot de distributie van rund vleesch, is in den laatsten tijd een onderwerp geweest van ernstige over- wegingzelfs was reeds een ontwerp- distributieregeling gereedgemaakt, dat vervolgens besproken is in een verga dering met de vertegenwoordigers van de besturen der groote gemeen ten en met die der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Voor een zoodanige distributie scheen te pleiten, dat het gewenscht is, een voldoende hoeveelheid vleesch tegen niet te hooge prijzen te blijven be schikbaar stellen. Nu is, ondanks de verlaging van het slachtgewicht tot 50 K.G., in den laatsten tijd het aan tal aangeboden varkens dermate af genomen, dat het niet mogelijk is, aan alle aanvragen van de gemeentebe sturen te voldoen. Aanvulling met rundvleesch leek dus aanbevelings waardig. Er scheen bovendien aan leiding te bestaan daartoe thans over te gaan, omdat op dit oogenblik de boeren gaarne vee opruimen, vooral nu het straks gestald zal moeten wor den en er bijna geen krachtvoeder voor de beesten beschikbaar is. Tegenover deze overwegingen deed zich echter aanstonds deze andere gelden, dat op dit oogenblik het rundvleesch reeds goedkoop is, zoodat een distributie thans onnoodig zeer groote bedragen van de schatkist en de gemeenten zal vorderen. Inderdaad zijn op dit oogenblik de prijzen van het rundvleesch laag. Zoo is te Amsterdam in de volksbuurten de laagste prijs 35 cent, die van bief stuk 60 a 70 centte Arnhem wordt betaald 30 a 45 cent; te Utrecht loo pen de prijzen van 38 tot 65 cent voor vleesch van goede kwaliteit, bief stuk inbegrepente Amersfoort be taalt men 45 centook te Rotterdam zijn de vleeschprijzen laag. Het ver bruik is dan ook in den laatsten tijd toegenomen. Te Amsterdam werden van 9 tot 14 October geslacht 1427 runderen tegen 844 in dezelfde week van 1916; ook wanneer men het la gere slachtgewicht in aanmerking neemt, is dit nog een vermeerdering van 27 pet. Soortgelijke hoeveelhe den ziet men ook elders. Te Utrecht werden van 229 September bijna tweemaal zooveel runderen geslacht als in 1916; te Arnhem was de ver houding over September 1259 tegen 459 in het vorige jaar. Gevreesd werd, dat, wanneer op dit oogenblik de distributie van rund vleesch werd ingevoerd en het rijk dus als groot kooper op de markt zou komen, de prijs omhoog zou gaan. Men nam daarbij in aanmerking, dat deze distributie niet slechts aan het rijk, maar ook aan de gemeenten zeer veel zou kosten, zonder dat op dit oogenblik daartegenover een even redig nuttig effect zou staan. De ge meentebesturen waren dan ook voor het overgroote deel van meening, dat het goed zou zijn een distributie van rundvleesch voor te bereiden om die, zoo noodig, spoedig in werking te kunnen doen treden, maar dat daar toe thans nog niet behoeft te worden overgegaan. Weliswaar bestaat de mo gelijkheid, dat de boeren later hun vee niet zoo goedkoop zullen afstaan, als het eenmaal op stal staat en zij hun pacht en rente hebben betaald, maar tegenover die mogelijkheid staat de zekerheid, dat groote sommen worden bespaard door niet reeds op

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1