Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemeenteraad. IVo. 3366 Zaterdag 37 October 1917 37e Jaargang ESKEN COURANT. Aboiiucmcntspi'ijs per 3 maanden 0,80, franco per post 0,85 Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag, 's voorm. 9 uur te Groede en 's nam. 2 uur te Breskens Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, Telefoon no. 5 Kantoor Groede. IJzendijke, 23 October, voormiddag 10 uur. Voorzitter de heer J. A. Neeteaon. Tegenwoordig alle leden en de se cretaris. I. Na lezing en goedkeuring der notulen, wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken als volgt a. een schrijven van A, Bruijnooge te Hooge Zwaluwe dat hij zijne be noeming tot onderwijzer aan de school in den Oranjepolder aanneemt b. missive van Ged. Staten inzake het herhalingsonderwijs dit dezen win ter niet te doen plaats hebben met het oog op de kolenschaarschte dan op andere dan de avonduren. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. van oordeel zijn, van dit on derwijs op de daguren niets terecht komt, en aangezien we slechts kolen hebben ongeveer tot Kerstmis is het niet wenschelijk dat onderwijs ditmaal te geven daar we dan de reuzen-ka chels moeten aanhouden en veel kolen doen verslinden. Dienovereenkomstig wordt goed gevonden. c. een verzoek van de afd. Oost burg van Ned. Onderw. om bij de herziening van de jaarwedden het aanvangsalaris niet op f 600 te stellen zooals Ged. Staten aangeven, maar op f800 met de door dit college aange geven verhoogingen. De heer Hendrikse vraagt of de door dezen Raad getroffen regeling reeds is goedgekeurd door Ged. Staten. De voorz. antwoordt hierop ont kennend. De heer Hendrikse herneemt, dat de Raad eigenlijk wel wat royaal is geweest met zijne regeling, niet voor wat betreft het aanvangssalaris, maar wel de periodieke verhoogingen, die veel te vlug gaan en nog wel eens konden herzien worden nu Ged. Sta ten de regeling toch niet hebben goedgekeurd. De voorz. zegt, dat we ook de ver hoogingen hebben geregeld overeen komstig den wenk van Ged. Staten een minder gunstige regeling heeft dus zoo goed als geen kans om goed gekeurd te worden. De heer Hendrikse merkt op dat juist de verhoogingen het verkeerde in ons besluit was. Als ze met hun 18e jaar zo.uden benoemd worden, hebben ze op hun 28e reeds het maximum van f1100. Zal dat de ambitie niet dooven Wat kan 't hun schelen als ze aan hun maximum zijn. Het zou in het voordeel zijn om bijv. een piepjong hoofd te benoemen. De heer Theri is 't daarmede niet eens. Het is altijd beter iemand met ervaring te nemen. Onder den indruk dat de lui nooit tevreden zijn, wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. II. Met het oog op den geringen kolenvoorraad ook aan de Centrale, (slechts 4000 K.G.) stellen Burg. en Weth. voor, het sluitingsuur der her bergen te vervroegen en te brengen op 10 uur en de dooving van het electrisch licht op half elf tot des morgens half zes. Algemeen wordt dit goedgevonden. III. Gem.-begrooting 1918. De voorz. stelt voor, de jaarwedde van de wethouders te brengen van f 90,op f 150,mede uit het oog punt van de meerdere werkzaamheden. De heer Hendrikse kan zich daar mede volkomen vereenigen. De jaar wedden van den burgemeester en den secretaris zijn wel verhoogd en die van de wethouders, hoewel verhoo- gi 'gen aan de orde van den dag zijn, niet. De billijkheid wordt algemeen er kend en goedgevonden. De heer Hendrikse vindt ook het salaris van den Gemeente-Ontvanger ad f 450,te weinig. Al sympathi seert hij niet direct met de admini stratie van dien ambtenaar, dat neemt niet weg dat diens wedde daarom wel f 500,mag zijn, en als zijn admininistratie te wenschen overlaat, dan zijn Burgemeester en Weth. er toch wel bij om hem op de vingers te tikken. Bovendien wanneer men zijn ambtenaren goed betaalt, waar van hij een voorstander is, ook in zijn privé-Ieven, dan mag men er goed werk van eischen. De voorzitter heeft tegen dit voor stel niet het minste bezwaar, maar zal eerst onderzoeken op de tabel van Ged. Staten of de cijfers der gewone uitkomsten en uitgaven niet de buitengewone zooals van leeningen en distributiekosten deze verhooging toelaten. De heer Hendrikse acht niettemin deze verhooging hoewel hij en misschien meerdere leden van den Raad heel weinig sympathie met den Gemeente-Ontvanger hebben in elk geval billijk. Zonder hoofd, stemming wordt hiertoe besloten. De jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie en van den gemeente- bode worden eveneens met f 100, verhoogd. Ook die van den veldwachter stel len Burgemeester en Weth. voor, van f 500,te brengen op f 600, De heer Hendrikse kan zich ook hiermede goed vereenigen, omdat een veldwachter een zoodanige bezoldiging moet hebben dat hij niet behoeft bloot te staan aan eenige verleiding en on partijdig zijn plicht kan doen. Maar niettemin wenscht hij eene enkele opmerking te maken, namelijk over de verhuring van een gedeelte der veldwachterswoning, hetwelk hij niet zou willen doen toestaan zonder toestemming van den Raad. De voorz beaamt dit in zooverre dat dit is veroorzaakt door de groote vlucht, toen er op eens zoo'n ontzet tende woningnood ontstond ook toen verleende het hoofd der school huis vesting. Later is daarvoor toestem ming gevraagd. Maar Burg. en Weth. hebben bepaald dat zonder hunne toestemming die onderhuur niet meer mag plaats hebben. Bij den post Brandbluschmiddelen deelt de voorz. bij voorbaat op de verwondering die zou kunnen bestaan dat de brandspuit zoo weinig beproefd wordt, mede, dat ze niettemin meer malen in gebruik is door het leeg maken van de reserveput van de school in de put der Electrische Cen trale, die vaak ledig is. Overigens zijn de slangen goed in orde. De jaarwedde van den keurmeester wenscht de heer Hendrikse eveneens te doen verhoogen nu blijkt dat de keuringsgelden zooveel opbrengen en voor de keuring zooveel gepresteerd wordt. Het desbetreffend voorstel tot verhooging met f 50 wordt zonder hoofd, stemming aangenomen. Die van de vaste arbeiders stellen Burg. en Weth. voor, te brengen van f 450, (met inbegrip van hun duurte toeslag) op f500.vast. De heer Hendrikse verklaarde zich hier tegen. Hij heeft eens geïnformeerd in enkele andere plaatsen en kwam tot het resultaat dat in Sluis, Aarden burg, Oostburg en Groede overal slechts één gemeente-werkman is, al leen hier permitteert men zich de weelde van twee. Ze zijn er nu een maal, dus moeten we er rekening mede houden. Maar nu ze bijv. geen lantaarns meer moeten schoonhouden en dergelijke, begrijpt hij niet waar die twee menschen zich dag in dag uit mee bezig houden. In Sluis, de grootste gemeente in ons district, alwaar aan de straat reiniging, vooral in de bieten-campagne veel is te doen, hebben ze er maar één. Maar hij hoorde dan ook de wet houder destijds zeggen dat ze al om 4 uur in hun eigen werk waren. De heer Haverbeke Dat was op een Zaterdag. De heer Hendrikse Goed, maar het is dan toch gebeurd. Het snoeien van het plantsoen moeten we nog laten doen door een particulier. Boven die twee gemeente-arbeiders hebben we ook nog een ezelalsof er nog geen ezels genoeg zijn, hebben we hier nog een echte ezel in gemeente dienst. Laatst kwam van Pamelen bij hem, die zei, eigenlijk wel f 3 te kun nen verdienen, waarop hij hem ant woordde, zich dan niet te kunnen begrijpen, dat hij dan zijn ontslag niet nam. De voorzitter zegt, dat in het oor spronkelijke ontwerp der begrooting, zooals de heeren dat voor zich hebben, voorgesteld wordt de jaarwedde voor elk te brengen van f 400 op f 450 met f 50 duurtetoeslag, doch dat in eene nadere vergadering van Vrijdag 1.1. goed gevonden werd voor te stel len de wedde te brengen op f 500. Het moge waar zijn dat andere gemeenten slechts één werkman heb ben, even waar is dat die dan aan bestratingen en rioleeringen ook veel meer apart zullen uitgeven dan hier. Bedenk voorts dat er wellicht geen enkele gemeente in de omgeving is, die zooveel zinkputten heeft dan hier, niet minder dan 125. De heer Hendrikse gaf liever f 600 voor een, dan f 900 voor twee arbei ders. Of kunnen we de ezel niet af schaffen, dan winnen we daardoor f200. De voorz. wijst er op, dat de zwa re vrachten den ezel onmisbaar doen zijn. En wat aangaat, de lantaarns, welnu de mindere werkzaamheden die ze daaraan hebben, worden ruimschoots verhaald door het vele werk aan de Centrale. Nu zich de domheid ge openbaard heeft dat we aan de Cen trale geen bergplaats voor kolen heb ben doen bouwen, moeten we de voorraad overal opslaan en thans ze ker, nu de quarantaine-stal weg is, hebben ze maar steeds aan te rijden. De heer Hendrikse zag niettemin gaarne dat hunne jaarwedde werd gebracht op f 450 en f 50 duurtetoe slag zoolang deze abnormale tijden duren. De heer Haverbeke kon zich daar wel mede vereenigenzoo is ook zij ne bedoeling geweest in de vergade ring van Burg. en Weth.want hij had er nog op gewezen, dat als de duurte-toeslag op het traktement werd gelegd, de verhooging blijvend was. De heer de Jaeger bevestigt dit. De voorz. merkt op, dat 't er niet over gaat wat de bedoeling geweest is of wat de meening nu is, maar wat het besluit van Burg. en Weth. was hetwelk hij thans aan de vergadering voorlegde. De heer Hendrikse wilde nog op iets wijzen. Vaak maakt hij eene wandeling langs de boulevards en de voorzitter doet dat ook wel, en dan zal het ook wel zijn opgevallen dat zoo talrijke schildwachten langs dat wandelpad nederliggen, dat je er op je nuchtere maag onpasselijk van wordt. Ziet, die boulevards konden die ar beiders daarvan toch ook schoon houden. De voorz. verklaart dat zulks ook gebeurt, maar als ze 's morgens op geruimd zijn, liggen er 's avonds weer andere, en ze kunnen er toch ook al tijd niet bij staan. Ook is de heer Hendrikse neergekomen op de klei nigheid dat de arbeiders 's avonds na 4 uur al was dat dan ook 's Za terdags in hun eigen werk waren, maar hij wil dan ook meedeelen, dat, als de gemeentebode bijv. om 11 uur op een koopdag heeft op te roepen, hij hem dan den ganschen dag toch ook niet meer ziet. De heer Theri kan zich zeer goed vereenigen met het nieuwe voorstel van Burgemeester en Weth. Een dagloon van f 1.50 is in den tegen- woordigen tijd inderdaad te weinig. Waarom nu den stadsbode verhoogen met 50 pCt. en deze menschen, die toch den ganschen dag bezig zijn een verhooging geven van 12 pCt. Voor alle anderen is de duurtetoe slag omgezet in eene verhooging en alleen voor de gemeente-arbeiders niet. Als er niet zooveel werk zou zijn, gelijk de heer Hendrikse beweert, dan is dat toch hun schuld niet. Als men het wil probeeren met één ar beider, dan zou men veel duurder uit komen, want bij de verschillende werken waarvoor men dan een af zonderlijk persoon zou moetenjhebben, kwam men in geen geval beneden de f 3,daags klaai. Het laatste voorstel van Burgem. en Weth. in stemming gebracht wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Theri en Van der Weijde, waardoor beschouwd te zijn aangenomen eene jaarwedde van f 450 met f 50 duurtetoeslag. Op eene volgende begrooting zullen de f 60 voor het snoeien van het plantsoen niet meer afzonderlijk wor den uitgegeven, doch die werkzaam heden worden opgedragen aan de gemeente-werklieden. Daarop werd de begrooting vast gesteld op f 4131 1,67V2 met een sluit post van f 2875,37'/$ of zooveel meer of minder als de terloops aangebrachte wijzigingen zullen noodig maken. IV. De begrooting voor het Elec trisch bedrijf wordt zonder wijziging vastgesteld op f 11.922.50. Enkel kwam er in bespreking dat aan de vele aan vragen tot aansluiting ook die van de Kath. kerk niet meer kan worden voldaan uit absoluut gebrek aan ge leidingsdraad, die nergens meer te krijgen is. V. Na een paar administratieve af- en overschrijvingen en wijzigingen der begrooting van 1917, gaf de heer van der Weijde in overweging om

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1