Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws, Rechtzaken. te vragen, terwijl ook de tusschen- komst van den Franschen gezant te 's Gravenhage werd ingeroepen om de stappen der Nederlandsche re geering in dezen te ondersteunen. Deze week ontving de minister van buitenlandsche zaken evenwel tele grafisch bericht van den gezant te Parijs, dat op het verzoek om gratie afwijzend is beschikt. De Tweede Kamer heeft een goed werk gedaan. Men zal zich kunnen herinneren dat destijds, als het ware weinig anders dan bij verrassing bij de behandeling van de Invaliditeitswet, een bepaling in. het leven werd geroepen tot uit- keering aan ouden van dagen. We kunnen veilig aannemen, dat, zoo ooit eene wetsbepaling populair is geworden, het deze wel is. Want om dat pensioentje van f 2,mach tig te kunnen worden, is de harte- wensch van ontelbaar velen. Maar niet ieder heeft dat kunnen genieten. Rekende men bij de tot standkoming dier bepaling op een groote 20,000 rentetrekkers, weldra bleek, dat het aantal zeventig-jarigen en ouderen, dat recht op eene uit- keering zou gehad hebben, wel vijf— - of zesmaal zoo groot was. Talloos vele oudjes werden het slachtoffer van onjuiste aanteekenin- gen in officieële registers of van de slordigheid van de tusschenpersonen, waardoor nog honderden naar eene uitkeering hunkeren, die hun slechts door een toeval ontgaan. Voor deze allen hebben eenige maanden geleden de Kamerleden Ju ten en Sannes een goed woordje ge daan dat bij Minister Lely in goede aarde is gevallen en voor een paar groepen van deze uitgestotenen bij suppletoire begrooting een crediet van f 18 000 aangevraagd om alsnog uitkeeringen te kunnen doen aan die personen, die buiten hun schuld de ouderdomsrente te laat aanvroegen of die de aanvrage achterwege lieten omdat buiten hun schuld geen tijdige aanvrage was gedaan. Door toedoen van den heer Duys werden hieraan nog toegevoegd zij, die buiten hun schuld verzuimden in beroep te gaan of bij de eerste aan vrage alle gronden te vermelden. Aan Het Volk wordt gemeld, dat de regeering heel den oogst van suikerbieten zal overnemen. Alle sui ker wordt regeeringssuiker. De fa brikanten zullen de regeeringsbieten tot suiker verwerken en die tot een overeengekomen prijs aan de regee ring leveren, die zorgen zal voor de distributie. De suikerprijs voor het publiek zal, ondanks de vermeerderde productie kosten, niet worden verhoogd, want de regeering zal 5 cent op het pond toeleggen. Nu is de prijs der indu strie-suiker met f 15 per 100 kilo ver hoogd, om dien bijslag van 5 cent op de particuliere suiker weer goed te maken. Over de maand Optober zullen worden gedistribueerd Voor bedrijfspaarden 120 K.G. ha ver, kanariezaad, zemelen enz.voor pluimgedierte 30 K.G. voermee', boo- nen en erwtenpiksel, gerst- en haver- afval per 100 stuks: Houders van pluimgedierte hebben er echter reke ning mede te houden, dat slechts, omdat een hoeveelheid voeder opge ruimd moest worden uit vrees voor bederf, deze toewijzing ruimer is dan in vorige maanden, en dat er dus niet op gerekend kan worden, dat die in den vervolge op dat getal zal kunnen blijven. Voor varkens en hoornvee wordt niets gedistribueerdover de maand November zal een weinig lijnkoeken beschikbaar zijn voor laatstgemeld vee. Voor bijzondere categorieën als dekbokken en foktoomen kunnen de Veevoederbureaux inlichtingen ver strekken. Door den minister van landbouw is vastgesteld een distributieregeling voor rijwielbanden. Ingesteld is een Rijksbureau voor de distributie van rijwielbanden, ge vestigd Parkstraat 18 te 's Graven hage. Aan dat bureau is toegevoegd een commissie van advies. De kwaliteiten van de banden wor den door letters aangeduid. Het is verboden rijwielbanden te verkoopen of af te leveren of ten verkoop in voorraad te hebben, die niet voorzien zijn van een rijkscon trole-stempel, nader in de regeling omschreven. Het verbod tot aflevering, verkoo pen en ter verkoop in voorraad heb ben van ongestempelde banden is niet van toepassingvoor de fabri kanten vóór 1 November 1917) voor de handelaren vóór een nader te be palen datum. Als directeur van dat bureau zal optreden L. C. Steffelaar, als secre taris VV. C. van Heutz, heiden te 's Hage. De maximumprijzen zijnvoor transportrijwielbanden gemerkt A f 13.70 groothandel, f14.70 tusschen- handel en f 17.20 kleinhandel; voor rijwiel-buitenbanden B resp. f 9.70, f 10.70 en f 13.10; idem C: f8.20, f9.20 en f 11.70 idem D f6.50, f 7-70, en f 10.20 id. E: f4.65, f5.65 en f8.15; voor transportrijwiel-binnen banden A: f5.20, f'5.70 en f 7-20 voor rijwiel-binnenbanden B f 4.20, f4.70 en f6.20; id. C: f3.20, 13.70 en f6.20; id. D:fl,60, f2.10 en f3.60 de levering van banden zal hebben te geschieden met 12 maan den garantie volgens de in den rij wielhandel geldende garantiebepalin gen voor buitenbanden van kwaliteit A, B, C en D en voor binnenbanden van kwaliteit A B en C. Breskens. 19 October 1917. Dinsdagmiddag kwam te Sluis aan een Belg, stoker op de stoomtram, wonende te Assebroucke. Toen de tram aan de grens stond tot het in laden van de uit Holland aangevoer de visch, nam de ongeveer 20-jarige stoker de gelegenheid waar om van de locomotief te springen en over de grens te loopen. De Duitsche militai ren riepen hem na, maar te laat, hij was over de streep. De bommen- aanval op Brugge in den vorigen nacht had hem zóo met schrik en angst vervuld, dat hij niet langer durfde blijven waar hij was. De vliegeraanval Maandagavond ongeveer 11 uur heeft Brugge erg geteisterd. Dinsdagmorgen vroeg was al bekend, dat er achttien dooden waren, onder wie een geheel gezin, nl. een agent van politie met vrouw en vier kinderen. Het „vuurwerk", dat ook te Middelburg te zien was, heeft dus weer ontzettende gevolgen gehad. M. Crt. Te Vlissingen is de cargadoor B. S. aldaar, verdacht van spionnage, in hechtenis genomen. School- en kerknieuws. Groede. Dat de belangstelling in de publieke zaak voor tal van cor- poratiën slinkt, en ook in de kerke lijke kwestie tot bijna niets is terug gebracht, blijkt wel uit de opkomst aan de stembus voor gemachtigden in het Kiescollege, waarvan slechts een tiental gerechtigden verschenen, die aan de aftredenden, de heeren A. A. Becu, I. de Hulster, Abr. P. Salomé, A. F. Roosendaal en P. Sa- lomé een hernieuwde plaats gaven. Voor de betrekking vari hoofd der school in de kom te IJzendijke hebben zich 10 sollicitanten aange meld, waarvan negen werkzaam aan eene bijzondere R. K. school. Vrijdag vervoegde zich aan den manufactuurwinkel van den heer W. aan de Haarlemmerstraat te Leiden een als chauffeur gekleed persoon, die voorgaf namens een bij de firma goed bekende deftige familie uit Oegstgeest te komen. Hij vroeg een collectie damesmantels op zicht, be nevens eenige ondergoederen. Zonder eenig wantrouwen werden de goederen tot een totale waarde vin f 700,— meegegeven. Toen de zending in de loop van de week nog niet was terug gekomen, belde de firma de familie op, die echter van het geheele geval niets af wist. Tegen de glooiing van den zee dijk van Schouwen te Flaauwers is met donderend geweld een mijn ont ploft. Bij een landbouwer, wonende aan den voet van den dijk, werden ruiten stukgeslagen en vlogen de pan nen van het dak, terwijl de schuur geheel uit haar voegen is gerukt. Van het stoomgemaal „Schouwen" werden de ruiten verbrijzeld en de ijzeren kruisen uit de ramen gerukt. I)e zeedijk zelf leed groote schade. Te Flaauwers, waar een mijn in de haven is gedreven en er een voor den ingang ligt, hebben de menschen uit angst hun woningen verlaten. Tusschen den vuurtoren van Haam stede en Wester-Schouwen liggen langs het strand 32 mijnen. Het ge heele strand is afgezet door militairen. Een 32-jarige lijnwerker van de gemeente-telefoon te 's Gravenhage, is in het nieuwe gebouw van het ministerie van landbouw aan het Be- zuidenhout, van een hoogte van 17 M. (derde verdieping) door een ledi gen liftkoker gevallen. De man was onmiddellijk dood. Hij was gehuwd en vader van éen kind. Op de Oude gracht te Utrecht hadden eenige Duitsche deserteurs een huis gehuurd om 'n machinale schoenmakerij te beginnen. Zij zaten dik in het geld. Zaterdag kwam er weer een deserteur bij, om in het huis in pension te gaan. Ook hij was goed van geld voorzien. Toen hij eenigen tijd in het huis was geweest, miste hij uit een binnenzak een por tefeuille met f900. Zij moest gesto len zijn toen hij zijn jas aan een kap stok had laten hangen. De politie kwam in de weer, onder leiding van den hoofdcommissaris in eigen per soon. Er werd overal gezocht, achter behangsels en in stoelzittingen. Er werd niets gevonden, maar er waren toch termen om de bewoners mee te nemen naar het politiebureau. De arrestanten waren daarover zeer ver ontwaardigd. Maandagmiddag lieten zij zich voor eigen rekening door een kok een diner brengen. Het begon met schildpadsoep en eindigde met dessert. Het onderzoek duurt nog voort. De poetsers W. Walkenhans en J. van Essen, beiden in dienst van de Rotterdamsche Electrische Tramweg- Maatschappij, misten, toen zij Woens dagnacht omstreeks kwart over drie in de remise van de tram op de Oost zeedijk aldaar in dienst kwamen, den waker J. van der Voorde, een man van 40 jaar. Bij hun komst in de remise vonden zij de deur daarvan op een kier staan, hetgeen hun aan dacht getrokken had, omdat zulks niet de gewoonte was. De remise doorloopende, vonden zij heel achterin, op ongeveer vijf meter afstand van het kantoortje, waar het licht brandde, den waker van der Voorde dood op den grond liggen, te midden van een plas bloed. Onmiddellijk waarschuwden zij de politie op het bureau in de Hoflaan. Uit het ingestelde onderzoek maakt men op, dat het geheel zich als volgt heeft toegedragen: De daders hebben zich 's Woens dagsavonds laat vermoedelijk laten insluiten of zich verscholen in een van de laatste wagens, toen deze de remise werden binnengereden. De laatste tramwagen kwam om half een des nachts binnen. Nadat de waker Van der Voorde daarop de deur der re mise, zooals gebruikelijk, aan de binnenzijde had gesloten, heeft hij zich naar het kantoor, achter in de remise gelegen, begeven en is daar zijn krant gaan lezen. Toen alles in diepe rust was, zijn de daders uit hun schuilplaats te voor schijn gekomen. Van der Voorde heeft gerucht gehoord, is uit het kantoor de remise ingeloopen en heeft hen ontdekt. Een worsteling heeft plaats gehad en den man is met het wisselijzer den schedel ingeslagen. Op het kantoor vond de politie bij haar komst de krant liggen, waarin Van der Voorde heeft gelezen, zijn pet en zijn boterhammen in een zakje. Na het plegen van den mooi d zijn de daders het kantoor binnengegaan en hebben daar, vermoedelijk met hetzelfde wisselijzer, twee kasten open gebroken, waarin de geldtrominels van de conducteurs bewaard worden, die zij 's avonds na het uit dienst gaan, daar inleveren. Deze trommels zouden heden naar het hoofdkantoor in de Isaac Hubertstraat overgebracht worden voor de verrekening. Van deze trommels zijn er dertig opengebroken en is het zich daarin bevindende geld, hetgeen voor elke trommel wisselt van f 15,tot f30, gestolen. Een 14-tal van deze geld- trommels, met bloed bevlekt, zijn door de politie in beslag genomen. Naar schatting is ongeveer f600 tot f703 gestolen. De daders zijn daarbij zeer over haast te werk gegaan, want een aan tal geldtrommels is niet geopend. Het lijk van den vermoorden wa ker, die een vrouw en zes kinderen nalaat, is gistermorgen voor de ge rechtelijke schouwing naar het zieken huis overgebracht. Van de daders is geen spoos ont dekt. Gisteren zijn reeds een paar Bel gen, die als poetser in de remise werkzaam zijn, en ook andere werk lieden in verhoor genomen. Te Rotterdam zijn gearresteerd een commissioflair en een koopman uit Terneuzen, die aanzienlijke par tijen gerst, haver en tarwe boven den maximumprijs hadden verkocht aan stalhouders te Rotterdam in plaats van deze voorraden ter beschikking te stellen van den regeeringscommis- saris. Beide Zeeuwen schijnen deze praktijken reeds geruimen tijd te hebben uitgeoefend. Een partijtje van 53 zakken haver dat door de Rotterdamsche recherche werd aangehouden, toen het naar een stalhouder op het Haringvliet werd vervoerd, vormde slechts een klein deel van het door hen geleverde en aldus aan de volksvoeding onttrokken graan. Terwijl een landbouwer te Aar- Ie Rixtel zijn middagmaal gebruikte, klommen kinderen van zijn buur man op de voor zijn woning staande kar, welke geladen was met een beer- ton. De kar sloeg hierdoor op, met het gevolg, dat een jongen er onder geraakte en er levenloos werd onder uitgehaald. Bij het boomenrooien Je Maas sluis is een man uit een boom ge vallen en kort daarna aai» de gevolgen overleden. Door C. O. tijdelijk te Breskens is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arr. Rechtbank te Middelburg waarbij hij is veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevan genisstraf wegens oplichting de ver zending van een brief met waardeloos papier die tien briefjes van duizend gulden zoude moeten bevatten. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 20 Oct. 3.53 4.17 Zondag 21 4.30 4.54 Maandag 22 5.09 5.33 Dinsdag 23 5.56 6.20 Eerste Kwartier Dinsdag 23 Octo ber nm. 2.57 Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 21 Oct. Breskens v 9l/} u ds E. Raams Jr. van Hoek, Bevestiging van Ds J. A. Raams. n 2 u ds J. A. Raams, Intrede. In beide godsdienstoefeningen wordt een buitengewone collecte gehouden voor de Ver. ter tegemoetkoming in de schraalste predikantstraktementen. Groede v. 9 u ds de Zwaan. IJzendijke n. 2 u ds Krul. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9 u ds Duijvendak, van Schiedam,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2