GEMEENTE GROEDE. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerl. stand. eenstemmig in zijn oordeel dat met onze bewonderde neutraliteits-hand- having de weerwraak - of eigenlijk de willekeurige bemoeilijking, het er voor ons land wel donker uitziet, maar in zedelijken zin veel donkerder voor het land dat wel zegt te vechten voor het bestaan der kleine natiën, doch onzerzijds op eene wijze dat hun be staan in erge en ergerlijke mate be dreigd wordt. Opgericht is eene naainlooze ven nootschap tot Bieten-inkoop. Deze N. V. bestaat uit 20 aandeel houders, in iedere provincie twee, met dien verstande, dat Groningen en Drenthe zijn samengevoegd. In iedere provincie is een aandeel houder een handelaar en de andere een landbouworganisatie, die beiden als agenten optreden en weder sub agenten kunnen aanstellen, die voor de handelaren ook handelaren moeten zijn en voor de landbouw-organisaties dorps- of districts-organisaties. De aandeelhouders zullen hoogstens 4 °/0 van hun geld trekken, terwijl eventueel meerdere winst in rijks schatkist moet worden gestort. Voor Zeeland zijn aandeelhouders en treden als agenten op de N. V. Zeeuwsche Veevoeder- en Kunstmest handel voorheen S. en M. Boogerd te Middelburg en de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij. Betreflende de in het ontwerp ge maakte voorwaarden van levering der voederbieten, kunnen wij het volgende melden De voederbieten moeten geleverd worden franco op wagon of in het schip aan het naastbijzijnde spoor- of tramstation of haven, een en ander in de keuze en volgens aanwijzing der Bieta. De bieten moeten geleverd worden vóór 1 Juli 1918 in de keuze en op de tijdstippen te bepalen door de Bieta, die minstens 8 dagen van te voren moet kennis geven van den dag, waarop en de plaats waar zij de levering verlangt. Mocht de Bieta een tijdstip van levering aangeven, waarop het artikel nog niet is gerooid, dan is de verkooper verplicht hier van onmiddellijk in elk geval binnen 24 uren na ontvangst der mededee- ling, omtrent het tijdstip mag hoog stens 4 weken later vallen dan de door de Bieta aanvankelijk aangegeven termijn. Zoolang de aflevering niet heeft plaats gehad, is de verkooper ver plicht het verkochte behoorlijk te be waren en als het gekochte niet in het najaar van 1917 afgegeven wordt, voor zorgvuidige inkuiling en afdak- king te zorgen. Voor bieten, die 30 November 1917 niet geleverd zijn, wordt 75 cent per 100 K.G. en per maand bewaarloon gegeven, behalve voor bieten die op het tijdstip voor 1de levering aangewezen nog niet zijn gerooid. Alle voederbieten, die door vorst of water benadeeld zijn, of die be schimmeld, bedorven of nat zijn, kun nen worden geweigerd. Het inkuilen komt geheel voor rekening van den verkooper. Er zal zooveel mogelijk op weegbruggen gewogen worden of anders op door de Bieta beschikbaar te stellen bascules. Bij levering wor den bons afgegeven, die na 14 dagen betaalbaar zijn. Een koopcontract is eerst bindend, als Bieta een koop bevestiging heeft afgegeven, die des- gewenscht bij de levering moet wor den overgelegd. Sreskens, 16 October 1917. Ons verslag van de raadszitting van Breskens eischt eene kleine aanvulling voor wat betreft de regeling der onder- wijzersjaarwedden. Behalve dat geene wijziging is ge bracht in het salaris voor het geven van onderwijs in de nuttige hand werken buiten en boven de gewone schooluren en hetwelk reeds bepaald was op f 125,is thans ook een ge lijk bedrag gesteld voor het geven van onderwijs in de fransche taal onder gelijke omstandigheden als hierboven vermeld. Ons kwam, aldus de „Telegraaf' dezer dagen een verhaal ter oore, dat ons 'bij informatie grootendeels bevestigd werd en dat een zonderling licht werpt op pe practijken van een aantal personen, die blijkbaar het vertrouwen genieten van de commis sie, welke de huisvesting der Engel- sche krijgsgevangenen hier te lande regelt. Een welgesteld ingezetene van de Residentie wenschte zijn woning, op een der beste standen te verkoopen. Hij ontving verschillende gegadig den en, in het begin der week, ook een heer en dame, die ernstige re flectanten leken. Kort daarop bezocht zekere heer F., namens een Haagsche bouwmaatschappij met de mededee- ling, dat zijn huis zou worden ge kocht ten behoeve van de huisvesting van Engelsche krijgsgevangenen. F. verklaarde in opdracht te heb ben verschillende perceelen tot dat doel aan te koopen. De onderhan delingen met F. vlotten zéér, want hij wilde niet alleen het gevraagde be drag betalen, maar nog f 10.000 meer De eigenaar stond paf, maar zijn verbazing steeg, toen hem ter teeke- ning een overeenkomst werd voorge legd, waarin werd verklaard, dat het huis ten behoeve van de huisvesting van krijgsgevangenen zou worden gekocht, maar tevens, dat de verkoo per na ontvangst van de koopsom f 10.000 provisie zou betalen aan ze keren heer M., belast met de keuring der perceelen en blijkbaar de man, die heelt te beslissen over den aan koop, en die volgens het blad alles behalve goed bekend staat. De heer en dame, een Rotter- damsche van verdacht allooi die aanvankelijk het huis hadden bezien, waren, volgens F., óok leden van de keuringscommissie. De eigenaar meende, na dat zon derling aanbod niet verder te moeten onderhandelen. Hij liet, als wij wel ingelicht zijn, de commissie waarschu wen en wees F. de deur. Zondagochtend is op de spoor lijn Hilversum-Amersfoort, even voor bij den overweg aan den Ooster- Engh, het gruwelijk verminkte lijk gevonden van den cavalerist G. H., in garnizoen te Katwijk en op weg naar zijn woonplaats Loenen op de Veluwe. Het lijk van de hond, die hem vergezelde, werd op eenigen af stand van hem gevonden. De kippen van een landbouwer te Lutte kakelden geregeld, doch als hij de eieren wilde uithalen, waren deze verdwenen. Nu is het bekend, dat bunzings vaak de eierdieven zijn en daarom legde de boer op een goe den avond een bunzingklem in het nest om den eierdief te vangen. In het holst van den nacht, terwijl alles in diepe rust ligt, doordringt plotse ling een ijselijk gekerm en hulpgeroep het geheele huis, waarop de boer met zijn gezin verschrikt wakker worden, in nachtgewaad op 't hulpgeroep toe snelt en tot zijn groote verbazing vindt in plaats van een bunzing, een ingekwartierd soldaat in de kiem, welker stevige tanden zich met kracht in het vleesch van den voor arm hadden vastgegrepen. In verband met het veelvuldig voorkomende smokkelen van onder goed voorzien de douane-ambtenaren en visiteuses aan de grens het lijf goed van personen, die geregeld of herhaaldelijk over de grens komen, van 'n stempel. Worden die personen dan later met ongestempeld ondergoed aangetroffen, dan wordt dat ondergoed als smok kelwaar beschouwd. Men is tot dezen maatregel geko men, omdat Duitsche mannen enkel gekleed in bovenkleeren en vrouwen met enkel een mantel aan werden aangetroffen, die dan van het noodige in ons land gekochte ondergoed voor zien, dachten terug te keeren. De directeur van het Levens middelenbureau te Haarlem heeft Zaterdag bij een particulier in beslag genomen 50 K.G. blanke stroop, 70 zakken diverse soorten meel, 70 kis ten maizena, 250 kisten vermicelli, alsmede 2 zakken tarwe, een en an der in verband met de circulaire van den minister van Landbouw van 10 October, waarbij het opkoopen en tegen abnormale prijzen weder van de hand doen van verschillende ar tikelen als bovengenoemde, verboden is. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 17 Oct. 2.01 2.25 Donderdag 18 2.46 3.10 Vrijdag 19 3.16 3.40 Eerste Kwartier Dinsdag 23 Octo ber nm. 2.57 GROEDE. Huw.-Voltr. 13 Sept. F. J. van Wijck, 31 j., jm. en M. E. Stoutjesdijk, 26 j., jd. 13, J. A. Ver sprille, 21 j., jm. en M. M. van de Walle, 19 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Pieter Jacobus, z. van W. J. Hendriks en C. de Veij. 2, Adriana Elizabeth, d. van M. Rie- mens en H. Koole. 4, Neeltje, d. v. C. A. Leenhouts en P. Koster. 13, Robert, z. van F. H. van Raadshoo- ven en S. J. Prins. 27, Pieternella Elizabeth, d. van J. Bliek en M. 1'. Dieleman. Overlijden. 3 Sept. J. Elfrink, JS j., weduwe van J. Kareis. Met verwijzing naar de gedane opt nbare kennisgeving IJZER EN STAAL. 1. De aflevering en het vervoer van materialen in ijzer en staal is verboden dat verbod is ook van toe passing op öud ijzer en oud staal en ijzer- en staalafval in eiken vorm. 2. Het verbod is niet van toepas sing a. voor ijzer en staal dienende ver pakking b. voor ijzer en staal dat bestemd voor eigen huishoudelijk gebruik voor hoeveelheden van minder dan 50 K.G. e. voor ijzer en staal dat bestemd is voor eigen gebruik voor hoeveel heden van minder dan 50 K.G., waar bij geen overdracht van eigendom plaats heeft. VARKENSVLEESCH. Zij die slachten of geslacht hebben, zijn verplicht hiervan opgave te doen op het Distributiekantoor onder te ruggave van de varkensvleeschbons. STOF, KAF EN DERGELIJKE. 1. Het is verboden stof, kaf of uit- schoonsel uit granen, peulvruchten en handelsgewassen af te leveren, te vervoeren, of te doen vervoeren. 2. Het verbod gesteld in sub. 1, geldt niet a. voor afleveringen op last van den Regeeringscommissaris, het Co mité van Graanhandelaren, de Com missie voor den Graanhandel en de firma Van Stolks Commissiehandel. b. voor afleveringen die geadres seerd zijn aan een Regeeringscom missaris, de Veevoederfabriek „Zuid- Holland" te Schiedam of aan de fir ma Van Stolk's Commissiehandel te Rotterdam. MARGARINE. Het is verboden bak- en braadvet en margarine te verwerken lo. in producten van bakkerij of banketbakkerij 2o. in hotels, restaurants, sociëtei ten en daarmede gelijkstaande in richtingen bij het bereiden van spijzen. THEE EN KOFFIE. Gedurende het tijdvak van 15 tot en met 31 dezer zal mogen worden verkocht en afgeleverd op bon no. 1 der thee- en koffie- kaart 1I2 ons thee. op bon no. 2 der thee- en koffie- kaart 2 ons koffie. UITREIKING van erwten- en boonenbons a.s. Vrijdag 19 Oct. van 2 tot 5 uur. Zij die hiervoor niet in aanmer king wenschen te komen moeten hier van vóór Donderdag 4 uur kennis geven op het Distributiekantoor. Winkeliers die voor den verkoop van deze artikelen in aanmerking wenschen te komen moeten hiervan kennis geven uiterlijk vóór Zaterdag. TURFSTROOISEL. 1. De aflevering en het vervoer van turfstrooisel en turfmul is verboden. 2. De verbodsbepalingen in het voorgaande artikel gesteld, zijn niet van toepassing a. voor zoover het vervoer plaats vindt voor hoeveelheden geringer dan 500 K.G. b. indien het vervoer gedekt is door een vervoerbewijs, afgegeven door de Turfstrooiselcommissie, gevestigd te Deventer, Keizerstraat 18. 3. Vast te stellen de volgende maximum-prijzen per 1000 K.G. ge perst in balen, geleverd franco schip aan de fabriek of op wagon aan het naaste spoorwegstation, ter keuze van den afnemer turfstrooisel f 16. turfmul f 17. op basis van een gemiddeld water gehalte ten bedrage van 40 pDt. het gehalte wordt per maand voor iedere turfstrooiselfabriek bepaald door de Turfstrooiselcommissie te Deventer; de vorengestelde prijzen worden ge kort met f0,30 per 1000 KG. voor ieder procent dat het aldus vastge stelde watergehalt hooger is dan 40 pCt. LANDSTORM. Alsnog ingeschreven: jaarkl. 1898: Joh. Tiesema. Jaarkl. 1899 A. J. Manhave, LANDSTORM 1900. GeschiktP. J. Lako, W. L. van Putten, C. D. van de Velde, I. For- trie, P. M. Jongman. OngeschiktJ. Albregtse, J. F. de Pauw, J. P. de Vuijst, J. J. Schee- rens, H. A. de Ruijsscher. Niet verschenen J. D. Frelier, L. Karreman, J. C. Monjé. LANDSTORM 1901. GeschiktA. Brugge, J. Dierings, J. J. Lako, A. Salomé, K. T. Post. ChigeschiktJ. van Haneghem, Iz. de Hulster, A. Hoogstad, W. J. Leen houts, P. van Meenen, J. van Gij», L. P. van Wel. Niet verschenenJ. Gevaart, P. Monjé, C. F. de Munck,* A. van de Luijster. LICHTING 1918. Moeten alsnog worden ingelijfd op Dinsdag 23 October a.s. C. J. Dierx, C. J. Maas, P. I. Maas, J. Moelker en J. de Pagter, allen bij 2e Comp. I. 14 R. I. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. Wordt herinnerd aan de verplich ting tot algeheele betaling van Hon den-belasting vóór 1 October en van Hoofdelijken Omslag vóór 31 Decem ber. PETROLEUM. Op bon no. 1 van iedere petrole- um-kaart is te verkrij^n van 15 tot en met 31 October a.si 2 Liter pe troleum bij den op die kaart vermel den leverancier, THEE EN KOFFIE. Op bon no 1 van de Thee- en Koffiie-kaart kan worden gekocht van 15 tot en met 31 Oct. V, ons thee, op bon no. 2, 2 ons koffie. BAK- EN BRAADVET. Het rantsoen van bak- en braad vet bedraagt 87.5 Gram per week en per persoon, van zeep 100 Gram per week en per persoon, van varkens- vleesch 250 Gram per week per per soon.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2