Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemeenteraad. rVo. 3303 Zaterdag 13 October 1917 37e Jaargang1 RANT. Abonnciueiitsprljs per 3 maanden 0,80, franco per post 0,85 Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. A(lv(;rtcnti»>ii van 15 regels 30 cent, elke regel meer 0 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag, 's voorm. 9 uur te Groede en 's nam. 2 uur te Breskens Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens. Telefoon no. 5 Kantoor Groede. Breskens, 9 Oct. 's av. 7 nor. Voorzitter de heer D. H. van Zuijen, burgemeester. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. De notulen der vorige zitting wor den met eene kleine rectificatie goed gekeurd. I. Ingekomen stukken, als a. missive van Ged. Staten in zake huisarbeid in het koken van mosselen en het pellen van garnalen met ver zoek, 'zoo noodig daartoe beperkende bepalingen in het leven te roepen. Aangezien echter in deze gemeente dergelijke werkzaamheden de eerst bedoelde in geen geval niet der mate worden uitgevoerd, dat ze de omvang van nadeelige huisarbeid heb ben, en alzoo een ingrijpen geenszins noodig is, wordt 'het schrijven voor kennisgeving aangenomen. b. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger waarbij aan geldswaarde en geldswaardige papieren aanwezig bleek te zijn f7300,31, terwijl aanwezig moest wezen f7297,921/, alzoo door onbe kende oorzaak f 2,38l/2 te veel in kas. c. missive van Ged. Staten hou dende mededeeling dat, naar hun oordeel in de begrooting voor 1918 geene rekening behoort te worden gehouden met de verhooging der rijksbijdrage voor de onderwijzers, bedoeld in het (inmiddels door de kamers aangenomen) wetsvoorstel zoolang dit voorstel door de Kroon niet is goedgekeurd. d. id. als voren houdende mede deeling dat zij hunne beslissing om trent het raadsbesluit van 4 September tot het aangaan eener geldleening a f3500 ter dekking van het tekort op het ontwerp der begrooting voor 1918, hebben verdaagd en tegelijk met die begrooting wenschen te behandelen. e. id. als voren te kennen gevende dat reeds door verschillende gemeen te-besturen aan hen een raadbesluit is ingezonden tot verhooging van het maximum van den hoofdelijken omslag in verband met in 1918 te verwach ten hoogere uitgaven voor distributie- kosten, verhooging van onderwijzers- jaarwedden enz., terwijl het te voor zien is, dat ook in vele andere gemeenten daarvoor opnieuw ver hooging van den hoofdelijken omslag noodig zal zijn. Daar evenwel op dit oogenblik nog bezwaarlijk ook maar bij benadering is te bepalen, welk bedrag aan hoofdelijken omslag in 1918 zal moeten worden geheven, en ook de raming daarvan in de begrooting geen maatstaf kan zijn, zoolang bijv. de regeling der onderwijzers-jaar- wedden niet is tot stand gekomen en het daarvoor vermoedelijk meer benoodigde niet in de begrooting is gebracht, schijnt het wenschelijk dat met de verhooging van het maximum van den hoofdelijken omslag worde gewacht tot dat omtrent het te heffen bedrag meer zekerheid bestaat en de verhooging met behoorlijke gegevens kan worden toegelicht. Ten einde deze zaak tegelijk met de begrooting te kunnen behandelen, zagen zij gaarne eene specifieke op gaaf tegemoet vap de distributiekos- ten over 1917, voor zoover reeds be taald en vermoedelijk nog te betalen, zoomede eene nauwkeurige toelichting van hetgeen deswege voor 1918 wordt noodig geacht, De voorzitter en de heeren de Hullu en Dieleman wijzen op het zonderlinge in dit schrijven dat Ged. Staten in den aanhef erkennen dat zelfs niet bij benadering is te ramen wat voor 1918 voor de distributie noodig zal zijn en aan het slot nog- tans een nauwkeurige toelichting ver langen van hetgeen voor 1918 noodig zal zijn. Inmiddels worden de verschillende missives voor kennisgeving aangeno men. II. a. Naar aanleiding van de in de vorige zitting gevoerde besprekin gen aangaande de billijke verhooging van den grondpachtsprijs, wordt die van den grond bij het armhuis aan de Nieuwesluis, groot 6 A 30 c.A. gebracht van f8 op f10 en van die in den Achterweg van f 1 op f2. b. Bij informatie is gebleken dat het wit verven der wijzerplaten van het torenuurwerk wordt afgekeurd als ondoelmatig en dat het vergulden f90 kost. De vergadering zag de hooge nood zakelijkheid van dit verguldwerk te genover zulk een belangrijk bedrag niet in en wenschte vooralsnog met dit werk nog wat te wachten. III. Met het oog op de licht- en warmtebesparing wordt op voorstel van Burg. en Weth. besloten dezen winter., geen herhalingsonderwijs te doen geven. IV. Ingekomen is een schrijven van het bureau van advies voor den han- deldrijvenden en industriëelen midden stand in Zeeland te Middelburg, houdende verzoek om, in het belang van handelaren en winkelstand in deze gemeente, de noodige stappen te willen doen, zoo mogelijk nog dezen winter de gelegenheid te geven boekhoud-onderwijs te ontvangen, waartoe zijnerzijds gaarne van advies zal worden gediend. De voorz. zegt, dat, waar zoo pas besloten, dezen winter geen herhalings onderwijs te geven, en het boekhoud onderwijs toch evenzeer in de avond uren zou worden gegeven, voor het oogenblik aan het verzoek geen ge volg kan worden gegeven. V. Ter besparing van licht en van brandstof is begin van dit jaar eene verordening in het leven geroepen tot lichtbeperking zoowel in winkels als in herbergen. Maar de praktijk heeft bewezen dat op verschillende wijzen die verordening wordt ontdo ken en dus haar doel grootendeels mist. Uit dien hoofde en ook naar luid der geuite wenschen, stellen Burg. en Weth. thans voor, eene verordening vast te stellen tot sluiting der winkels en tot vervroegde sluiting der her bergen. Deze laatste wenschen zij te zien gesloten des avonds te 9 uur en des Zaterdags en Zondags te 10 uur. Men is er toe gekomen op de ge wone avonden te 9 uur omdat men tot op dat uur gelegenheid heeft, on danks dat het postkantoor reeds te half acht is gesloten, te telefoneeren, en' er dus gebruik kan gemaakt wor den van de aangesloten telefoons, wat vooral met de bieten-campagne vaak voorkomt. De heer Dieleman ziet de noodza kelijkheid niet in dat des Zondags avonds de sluiting eerst te 10 ure moet plaats hebben. Als men bespa ring wil, dan dient men ook vroeger te sluiten, of men mist weer zijn doel. Immers, als er tot dat uur bezoekers zijn, dan zal men in de huizen waartoe ze behooren, minstens tot dat uur moeten wachten en noodzaakt mid dellijk tot verlichting en verwarming in dié woningen. De heer Roest zegt dat Zaterdag evengoed als Zondags en in de week te 9 uur kan gesloten worden. De heer van de Sande zou 's Za terdags in elk geval tot 10 uur willen open laten, vooral omdat dien avond de werklui hun weekloon deelen en soms om 9 half niet zouden klaar zijn. De heer de Hullu merkt op dat ze 's Zaterdags reeds te half vijf het werk beëindigen en dus gemakkelijk klaar kunnen zijn. Met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren van de Sande en du Burck wordt besloten elke avond te 9 uur de herbergen te sluiten. De winkelsluiting wordt voorgesteld te bepalen op 7 uur en des Zater- dags te 8 uur. De heer Dieleman vindt beide uren wel wat vroegliever zag hij 8 uur en Zaterdag 9 uur. De voorz. zegt dat verschillende winkeliers hebben te kennen gegeven de sluiting om 7 uur te wenschen. Trouwens, als men boodschappen nnodig heeft, kan men die evengoed vóó als na 7 uur doen. De heer de Hullu verklaart dat de winkeliers blijde zullen zijn dat ze te 7 uur kunnen sluiten. De heer Dileman zegt, des gevraagd geen voorstel te zullen doen tot latere sluiting omdat dit blijkbaar toch geen meerderheid verkrijgen zou, waarop zonder hoofdelijke stemming het voorstel van Burg. en Weth. wordt aangenomen. VI. Adres van P. Ocké om zijn jaarwedde als gem.-veldwachter te verhoogen of haar althans nader te regelen. De voorz. zegt dat Burg. en Weth. van oordeel zijn dat van eene regeling, bedoelende eene opklimming naar gelang van het aantal dienstjaren in dit geval geen sprake meer moet zijn, omdat Ocké het maximum dienstjaren reeds bereikt heeft. Zij stellen daarom voor de feitelijke jaarwedde te bren gen van f 505 op f 585, waardoor ze dan wordt met vrije kleeding en bewapening en vrije geneeskundige behandeling f660. De heer de Hullu gaf er de voor keur aan eerst de regeling der on- derwijzersjaarwedden te behandelen, zooals op het oproepingsbrietje is vermeld. De voorzitter had daartegen geen bezwaar. VII. Deswege stelden Burg. en Weth. voor, het aanvangssalaris te bepalen op f700.met 10 verhoo gingen om de 2 jaar elk van f 50 voor de hoofdacte^ f 200, vergoeding huishuur flOÖ en vóór het hoofd schap f 300 plus vrije woning en tuin. Een onderwijzer zonder hoofdacte komt dan bij 20 dienstjaren op f1200. Intusschen is er sints van de afd. Oostburg van den Bond van Ned. Onderwijzers een nieuw adres ontvan gen, waarin zij verzoeken het aan vangssalaris te brengen op f800 met acht 2-jaarlijksche verhoogingen van f100, terwijl het voorstel van Ged. Staten luidtaanvang (voor kleine ge meenten) f600, vijf 2-jaarlijksche verhoogingen van f 100, hoofdacte f200 en na deze periodieke verhoo gingen nogmaals twee verhoogingen van f 100. Het stelsel van Burg. en Weth. kost aan de gemeente voor 1918 f 1600, het nieuwe adres van den Bond f4400 en dat van Ged. Staten f2100. De heer de Hullu kan zich goed vereenigen met het minimum van f700 en maximum van f1200, maar stelde voor, dit spoediger te bereiken door zes twee-jaarlijksche verhoogin gen van f75 en één van f50, dan heeft men het maximum na 14 jaar en bij Burg. na 16 jaar; dat stelsel zou voor 1918 f2075 kosten. De heer Becu zou zelfs, wat het aanvangsalaris betreft, nog verder willen gaan en f750 als minimum bepalen. Als iemand die tot zijn 18e of 19e jaar gestudeerd heeft en in de we reld komt, met zijn traktement niet kan toekomen, tenzij dat hij bij zijn ouders thuis is, dan is dat toch iets zooals 't niet behoort. De heer Salomé stemt daarmede volkomen inalleen zou hij willen dat 't niet zooveel aan de gemeente kas kost. Na de verklaring van den heer Becu dat hij van zijne opmerking geen voorstel zal maken, komt, na nog eenige besprekingen en becijfe ringen van andere schalen, het voor stel de Hullu, als zijnde van de verste strekking, in stemming, hetwelk wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen vóórde heeren Roest, de Hullu en Becu. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierna geacht te zijn aangenomen. Daarna komt in bespreking het voorstel tot verhooging der jaarwedde van den veldwachter. De heer de Hullu zegt, dat we bij de pas gevallen beslissing der onder- wijzers-jaarwedden niet anders ge hoord hebben dan over noodzakelijke verbetering hunner levenspositie. Met hetzelfde recht heeft daarop ook de veldwachter aanspraak. Hij zou daarom een stap verder willen gaan en diens jaarwedde bepalen op f 625 met vrije bovenkleeding en geneeskundige behandeling, zoodat dit samen f 700 wordt. De voorz. vindt een opslag met f 120 tegelijk, verbazend groot. De heer Dieleman veronderstelt dat 't de bedoeling is om de jaar wedde, die feitelijk altijd te laag is geweest, afgescheiden van het bedrag der verhooging, op peil te brengen. De heer Becu stelt de vraag hoe het toch komt dat nu op eens zoo'n bewustzijn is gekomen van de minder gunstige positie van de onderwijzers. De heer Dielerrfan meent dat dit voor een niet onbelangrijk deel moet worden toegeschreven aan de gevoer de actie, hoewel de overtuiging niet temin hoe langer zoo meer is ont waakt. De heer Becu Juist 1 Maar als we die overtuiging hebben dan behoeft men toch niet te wachten tot dat al leen een voortdurende actie ons ér als het ware toe dringt. Daarom kan hij zich best met het voorstel-de Hul lu vereenigen. De heer Salomé kan er zich inte gendeel niet mee vereenigenals die verhooging nu door de duurte als anderzints noodig zou zijn, dan is een duurtetoeslag beter, waartoe hij het voorstel doet tot een bedrag van f120. De heer Dieleman merkt op, dat de verhooging niet in hoofdzaak gaat wegens de dure tijden alhoewel dit er wel eenigszins kan toebijdragen, maar evenzeer als bij de onderwijzers,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1