Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Vermoedelijk zijn in Zuid-Limburg valsche broodkaarten in omloop. Verdachte exemplaren zijn in be- slag genomen en ter bevoegder plaat se gedeponeerd. Breskens, 2 October 1917. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand September in de rijkspostspaarbank ingelegd 1" 6877-12; terugbetaald 1" 4780.82. liet laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 6069. In de gisteravond gehouden gecombineerde vergadering van het college van kerkvoogden en notabe len der Ned. Herv. Gem. alhier werd de begrooting voor 1918 vastgesteld tot een bedrag van f 1754.30. Ter versterking van de inkomsten, die uitgebreider zijn geworden zoo door verhooging van het predikants traktement als door de restauratie van de pastorie en waartoe, voor zoover de zeer gewaardeerde vrij willige bijdragen van verschillende belangstellenden niet toereikend moch ten zijn, eene kleine geldleening moet worden aangegaan, is het tarief der zitplaatsen eenigszins verhoogd en zal, gelijk op tal van plaatsen reeds plaats vindt, wekelijks eene bijzon dere collecte worden gehouden onder deu vorm ter instandhouding van den openbaren eeredienst Aan den secretaris en den ontvan ger werd eene kleine verhooging hun ner wedde toegelegd. Donderdag is het ziekenhuisje verbonden aan het protestantsch Te huis „Rozenoord" te Sluis in gebruik genomen waarbij de heeren ds P. Krul van Biervliet en ds N. W. Post humus van Schoondijke hartelijke woorden van sympathie met deze stichting tot het bestuur richtten. Over de afwerking van het ge bouwtje was men evenwel minder te spreken, daar dit zooveel te wenschen overliet, dat door het bestuur een te- gen-deskundige tot onderzoek zal worden aangewezen. Een visschersschuit uit Heijst van Van Dierendonck en bemand met de vader en twee zoons is door den mist afgedreven en nabij Cadzand geland. Evenwel stellen ze zich voor naar Heijst terug te keeren. De vlieger-actie neemt weer hand over hand toe. Het schijnt alsof men van het prachtvolle weer ook in dezen zooveel mogelijk prolijt wil trekken. Dagelijks trekken ronkende en snor rende de luchteskaders boven onze hoofden. Vrijdagavond vioog er een met geweldig geraas boven ons en ver dween in westelijke richting. Des avonds daalde er een te Sas van Gent, waarvan de drie inzitten den werden geïnterneerd. Zaterdag andermaal een heele par tij, waarbij een nieuwe tweedekker over den kop sloeg en in een veld terecht kwam en de bestuurder en de waarnemer, een Engelschman en een Canadees eveneens werden ge ïnterneerd. Op de overige werd door het af weergeschut gevuurd en van de Belgi sche kant door de Duitsche kanon nen geschoten, waarvan zelfs een projectiel in het bietenveld van den landbouwer A. Buijck onder Water landkerkje is terecht gekomen. De stukken zijn opgegraven en door de militairen in beslag genomen. Erger was het in Sluis. Gisteravond werden we weder naar buiten gelokt door het aanhoudend schieten. Helder schijnt de maan. Boven Zeebrugge zijn lichtkogels en vuurpijlen steeds in werking. Granaten barsten onophoudelijk, machinegewe ren rikketikken en afweergeschut dreunt steeds door, nu en dan afgewisseld door het donderend geweld van val lende bommen. Tegen elf uur twee hevige slagen, dat waren bommen, maar meer nabij. Sluis was het slacht offer geworden, twee bommen of wel granaatstukken van Duitsch afweer geschut vielen een op de woning van den schoenmaker Jos. Herman, en op de woning van bakker J. Versluijs, we - ke gedeeltelijk instortte. In eerstgenoemde woning werd zelfs de trap geheel weggeslagen, terwijl de kinderen welke lagen te slapen van onder de pannen moesten te voorschijn worden gehaald, gelukkig ongedeerd. Men kan zich voorstellen de angst en verslagenheid, welke zich van de inwoners meester maakten. School- en kerknieuws. Tot tijdelijke onderwijzeres te IJzendijke is benoemd mej. S. Bee- rens van Groede. Met ingang van 1 Nov. is mej. M. Keukelaar, hoofd der bewaar school te Biervliet benoemd tot on derwijzeres aan eene christelijke be waarschool te Rotterdam. Ger. Kerk. Bedankt voor het beroep te Hein- kenszand ds H. Brouwer te Schoon dijke. Vrijdagochtend omstreeks kwart voor elven is de Haagsche brandweer gealarmeerd, omdat er brand was uitgebroken in de Nieuwe Kerk op het Spui. De kerk werd sedert ge- ruimen tijd gerestaureerd, een con structieve herstelling, die zich bepaalde tot de spits, het kleine torentje, dat op den koepel van de kerk rust. Drie jaar lang was er aan deze restaratie gewerkt, er was een bedrag van omstreeks f70,000 aan besteed en het werk zou over een paar weken gereed zijn. De steigers, die den toren tot voorkerk geheel omgaven, waren reeds weggebroken, en er was voor de laatste werkzaamheden slechts een kleinere hulpsteiger achtergelaten. Op dien steiger waren Vrijdagoch tend aan de achterzijde van de kerk, aan den kant van de Bezemstraat, twee loodgieters bezig met het her stellen van de kroonlijst, welker loo- den bekleeding op verschillende plaatsen vergaan was. Zij gebröikten daarbij een naphtha- lamp. Het schijnt, dat deze lamp het, onder de loodbedekking gelegen, vermoedelijk 'gedeeltelijk vermolmde hout heeft doen ontbranden. Hoe het zij, op een oogenblik stond het achterste gedeelte van de kroon lijst in brand. Pogingen van de twee werklieden om het vuur, dat door den krachtigen wind werd aangewakkerd, te blus- schen, mislukten. De brandweer, die op het alarm onverwijld met groot materiaal aan rukte, stuite bij het begin van haar werk op groote moeilijkheden, ten zeerste door de hoogte van de toren spits, welke het lastig maakte de plaats, waar de brand woedde, te bereiken, ten tweede doordat aanvan kelijk de druk op de waterleiding niet voldoende was om den brand met succes te bestrijden. Toch gaf zij heel spoedig na het uitbreken van den brand met ver scheidene stralen water. Onder opperleiding van den com mandant, den heer lückermann, die spoedig ter plaatse was, voerde brand meester Spoelstra, de energieke be strijder van den Emmenschenheibrand, het bevel. Hij drong met zijn mannen tot zoo dicht mogelijk bij den brand door en nam stelling op den steiger, die, ver wonderlijk genoeg, gespaard bleef. Een geluk bleek het achteraf ge zien te zijn, dat de groote steiger was opgeruimdhad deze nog om den spits gestaan, dan was vermoede lijk de geheele spits in vlammen op gegaan. Thans bleef de brand tot het on derste gedeelte beperkt. De brandweer moest een gat in den koepel maken om den brand van onderen uit te bestrijdenomstreeks 1 uur, heeft zij hem vrijwel onder de knie en bepaalt zij zich tot het nathouden en tot bewaking van den nog steeds rookenden spits. Het is op het oogenblik nog moei lijk te zeggen hoe groot de schade is. Zeker is, dat zij niet gering zal blijken te zijn. Alles was echter verzekerd. Zeer aanzienlijk is de waterschade, welke in de kerk zelf is aangericht. Het water stroomde er onophoude lijk omlaag, zoodat het ruim al spoe dig na het begin van het blusschings- werk totaal onder water stond. Alleen het voorste gedeelte van de kerk bleef voor het water gespaard. Het orgel, dat bijna recht onder het brandende gedeelte ligt, zal ze ker wel heel ernstige schade geleden hebben, het staat blank. Men trachtte nog h^t een en ander van den kerkinventaris te rsden, wat er gered werd bestond echter enkel uit kleine en onbelangrijke zaken. De spits was, wat menigeen niet bekend zal zijn, het eigendom van de gemeente, die in het begin van de vorige eeuw alle kerkspitsen die de stad toen telde, heeft overgenomen. De gemeente had dan ook, met het rijk, een deel van de restauratie bekostigd. De spits zat op een hou ten kap, zij rustte hoofdzakelijk op eiken spant n, die waarschijnlijk ge deeltelijk vermolmd zijn. Als men dit weet, kan men zich gemakkelijk in denken, welk een omvang de brand had kunnen nemen indien de brand weer niet onmiddellijk had ingegrepen. Op het terrein van den brand wa ren verschillende autoriteiten aan wezig. Politie te voet en te paard hield de zeer talrijke nieuwsgierigen op een afstand. Een melkrijder te Ransdorp be tond zich met paard en wagen te Amsterdam, toen er een wiel van den wagen liep. Het ongeval was spoedig hersteld, doch, thuisgekomen, kreeg de voerman van den schrik een zenuw toeval en was binnen een paar uur overleden. Bij Nederhemert is een 3-jarig knaapje bij het spelen van den steilen oever afgegleden en in de Maas ver dronken. Bij het nemen van een hindernis tijdens militaire oefeningen in de heide onder Loon op Zand (N.-B.) is het paard van Luitenant B. gestruikeld waardoor de berijder onder het paard terecht kwam en door den val ernstig werd verwond. Hij is naar het hospi taal te 's Hertogenbosch overgebracht, alwaar hij reeds is overleden. Woensdagmiddag trok te Win schoten een groep vrouwen uit de volksbuurten naar het stadhuis om van den burgemeester koffie en thee te eischen. 's A\onds trok een nog grootere groep dezer vrouwen naar het huis van den burgemeester. Een oploop ontstond en toen de vrouwen een dreigende houding begonnen aan te nemen; werd de menigte met de blanke sabel uiteengedreven. Viijdagavond heeft de 16-jarige K. te Haarlem een brutaal stukje uitgehaald. Met twee andere jongens van zijn leeftijd was hij in de Essen- straat bezig lood te stelen toen hij ontdekt werd en de politie pogingen deed om het drietal te arresteeren. Twee gingen op de vlucht, maar K. klom in een hoogen telefoonpaal en bleef zitten, welke pogingen men ook deed, om hem naar beneden te krijgen. Twee agenten klommen naar boven, maar moesten terugkeeren, toen K. zich gereedmaakte hen naar beneden te werpen. Toen werden er losse schoten op hem gevuurd, doch ook dat baatte niet. Toen werd een brandslang op de waterleiding geschroefd en twee agen ten klommen op een dak van een huis en spoten den jongen nat; maar ook dat moest men opgeven, want de jongen wierp stukken ijzer naar be neden, zoodat de agenten zich in veiligheid moesten stellen. Daarop werden verschillende posten uitgezet, die eindelijk om 12 uur 's nachts succes hadden. De jongen kwam ge heel verkleumd van koude naar be neden. Het geval trok veel belang stelling en de politie moest met sabel en gummistok de menigte op een be hoorlijke afstand houden. Een arbeider te Vroomshoop is onder een kar met aardappels ge raakt en eenige dagen daarna over leden. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 3 Oct. 2.51 3.15 Donderdag 4 3.20 3.44 Vrijdag 5 3,56 4.20 Laatste Kwartier Zondag 7 Octo ber nam. 10.34. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Bij de voortzetting der zaak con tra C. O. werd door get. W. Davids te Rotterdam eene beschrijving ge geven van de ontvangst van den brief, die bleek reeds te zijn opengesneden geweest en weer dicht geplakt te zijn en na ten postkantore te Rotter dam in bijzijn van een postambtenaar te zijn ontpakt, bevatte de brief niet tien briefjes van duizend gulden, doch tien couranten-strooken. De deskundige, kapitein J. van Wageningen van Breda verklaarde door middel van een scheikundige proef te zijn gekomen tot de over- tuiging dat het wikkelpapier om de courantenstrooken van dezelfde hoe danigheid was als bij bekl. aanwezig, evenals de kleefstof waarmede de enveloppe aan de zijde was dicht gemaakt en die welke bij bekl. in beslag is genomen. Het Openbaar Ministerie, de zaak in al zijne geledingen nagaande, acht te het door bekl. gepleegde feit wet tig en overtuigend bewezen en vor derde schuldigverklaring en veroor deeling tot eene gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met on middellijke inhechtenisneming. De verdediger, mr J. Adriaanse bestreed op verschillende gronden het wettig bewijs van het den beklaagde ten laste gelegde, vroeg mitsdien vrij spraak en afwijzing van den eisch van het Openbaar Ministerie tot on middellijke inhechtenisneming, daar noch voor ontvluchting, noch voor herhaling van het feit vrees behoefde te bestaan. De rechtbank in raadkamer verga derd, beval, in de rechtzaal terugge keerd, de gevangenneming van bekl. en bepaalde de uitspraak op Vrijdag 5 October. Met verwijelug naar de gedane openbare kennisgeving MAXIMUMPRIJS WAS- EN VETKAARSEN. I. De maximumprijs voor kaarsen in den kleinhandel a f0,50 per pak van 300 Gram gelden niet voor was- en vetkaarsen II. maximum-kleinhandelprijs voor was- en vetkaarsen gesteld op a. Ie kwaliteit f2,25 per J/2 K.G. b. 2e f2,20 t/2 e. 3e f2,15 t/2 d. voor vetkaarsen f 1,70 per K.G. VERBOUW VOEDINGSGEWASSEN. Landbouwers en pachters van land, zijn verplicht op het Distributiekan toor op te geven, aan wie zij land in onderhuur hebben afgestaan, onver schillig of deze personen in of buiten de gemeente woonachtig zijn. Personen die in deze gemeente woonachtig zijn en land in pacht of onderhuur hebben buiten deze ge meente, zijn verplicht hiervan opgave te doen. Uitreiking van Broodkaarten. Uitreiking van broodkaarten Woens dag 3 Oct. 's middags van 2 tot 6 uur. (Oude kaarten moeten niet in geleverd worden.) VOEDERBIETEN ENZ. I. Maximumprijs vastgesteld voor voederbieten enz Voederbieten en Mangelwortelen *f 22 ff 2 7 Koolrapen, Knolrapen en Knollen *f 20 ff 26

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2