Binnenland. Plaatselijk Nieuws. de hoogere opbrengsten der belastin- fen, de stortingen in de boerenleen- anken bewijzen het. Het geld is er en het kan gevonden worden door de gemeentebesturen en als die naar uwe meening geen goede regeling geven, ga dan niet naar uw schooltoezicht, want dat helpt u niet en niet naar Gedeputeerden van Zee land. Ja, toch naar Gedeputeerden van Zeeland, omdat het moet, maar niet omdat wij er iets van ver wachten en als wij daar geweest zijn, dan gaan wij tot bij de Kroon. Daar hebben wij wat te wachten, dat bewijst de goedkeuring van de salaiisregeling te Vlissingen tegen het advies van Ged. Staten. Wij mogen niet rusten voor we alles gedaan heb ben wat wij kunnen en de Hond van Ned. Onderwijzers is daar om u allen te steunen. Een daverend applaus volgde uit de goedbezette zaal op deze gloed vol uitgesproken rede. De Tweede Kamer heeft de ont werpen tot herziening van de Grond wet met bijna algemeene stemmen aangenomen. Breskens, 28 September 1917. De intree van ds J. A. Raams te Asch als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is bepaald op Zon dagnamiddag 21 October, na des voormiddags te zijn bevestigd door diens broeder ds E. Raams van Hoek. Tot voorlezer der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer A. MonjéSmoor. Gevolg gevende aan de oproe ping tot mogelijke oprichting van eene afdeeling der Liberale Unie te dezer plaatse, had gisteravond eene bijeenkomst plaats van verschillende personen die tot dat doel wilden me dewerken. Na eene korte uiteenzetting van de noodzakelijkheid tot organiseering in verband met de nieuwe wijze van verkiezing door de invoering van eene evenredige vertegenwoordiging, tra den allen toe. Tot voorloopig voorzitter werd bij acclamatie benoemd de heer D. H. van Zuijen, die deze functie dan ook alleen op zich nam tot dat na de meerdere deelname een definitief be stuur zal worden gekozen. Verder werden voorloopig aange wezen de heeren C. Dieleman tot secretaris-penningmeester, J. de Hul- lu, H. J. Weijkman en J. P. Salomé. Tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering van het Provin ciaal Kiescomité werden benoemd de heeren D. H. van Zuijen en C. Die leman en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. de Hullu en Joh. Ver schelling. De contributie van slechts 25 cents achtte men allerminst een bezwaar tot toetreding, zoodat een beroep op meerdere deelname hoogstwaarschijn lijk wel niet tevergeefs zal zijn. Dinsdagavond deed een geducht geraas menigeen naar buiten snellen om het vliegtuig te zien, dat dit moest veroorzaken. Inderdaad snorde er een met een rood seinlicht in wes telijke richting. Toen het niet meer te zien of te hooren .was, keerde ieder weer in huis terug, onbewust van hetgeen kort te voren op de Schelde was voorge vallen. De Tel. verhaalt er van Dindagmiddag, omstreeks vijf uur, moest een groote, Duitsche hydro- plaan een noodlanding doen in de Wielingen, niet ver van de Zeeuwsch- Vlaamsche kust, bij Cadzand en bij het daar gestationeerde Nederland- sche onderzoekingsvaartuig. Door dit vaartuig werd een der beide inzittende aviteurs overgenomen, maar de tweede weigerde zijn ma chine te verlaten. Intusschen naderde van Vlissingen een torpedoboot. Deze zette een jol uit met gewapende macht en de kop pige Duitscher moest nu wel over stappen en naar het marinevaartuig meevaren. Men had reeds opgemerkt, dat hij voor de verschijning der jol met zijn kijker den horizon afzochtwaar schijnlijk had hij met zijn draadloos toestel oin assistentie geseind. Pas was hij aan boord of twee Duitsche vliegtuigen verschenen en kwamen boven Nederlandsch gebied. De Nederlandsche torpedoboot nam hen onder vuur en ze trokken af Men meende, dat de zaak nu af- geloopen was en men kalm met het interneeren voort kon gaan, wat im mers het doel was geweest van de komst der torpedoboot, maar eens klaps verschenen er vijf of zes Duit sche vliegtuigen van Zeebrugge. Drie der Duitsche hydroplanen kwamen 'n heel eind boven Neder landsch gebied: De' andere bleven wat achter en een zelfs vrij ver, waarschijnlijk om te waken tegen Britten. Een der drie eerste kwam zeer dicht bij de torpedoboot Er zaten tweemannen in, de be stuurder en een reeds bejaard officier, misschien de fiotille-commandant. Deze laatste stond te roepen en te tieren en wilde blijkbaar een gesprek aangaan over territoriaal gebied. De commandant van het marine vaartuig gebood te stoppen, maar de Duitscher weigerde. Een waarschu wingsschot boven de machine had tot gevolg, dat de Duitscher trachtte te ontsnappen. Deze hydroplaan zal wel de aan dacht van de beschadigde geïnter neerde machine hebben moeten aflei den,- zoodat de andere vliegtuigen, haar konden wegsleepen, maar voor ont snapping was het nu te laat. De mariniers der torpedoboot ston den met het geweer bij de verschan sing. De commandant gebood vuur en een salvo barste los. We moeten er bijvoegen, dat boven de torpedoboot verdachte rookwolkje van barstende projectielen zichtbaar waren. Men weet niet vanwaar ze kwamen. Een aantal kogels trof de Duitsche hydroplaan, die had willen vluchten. De bestuurder stortte achterover de torpedoboot stortte tegen de schuitjes van het vliegtuig. Splinters vlogen op. Blijkbaar onder den indruk van dit flink optreden kwam de offi cier op de torpedoboot over. De geraakte vlieger stond nog op, wankelend en bloedend strompelde hij tot bij het Hollandsche schip. „Ich bin verwunderd 1" riep hij. Men haalde hem aan dek. Een andere Duitscher kwam nu boven de torpedoboot Ook hij werd onder vuur genomen en moet geraakt zijn. De anderen bleven wel in 't zicht, maar op eenigen afstand. De torpe doboot vertrok. De gewonde werd aan boord verbonden. Zoo waren er nu vier Duitsche aviateurs gevangen. De torpedoboot bracht ze te Vlis singen aan waleen dokter der ma rine onderzocht en onderzocht en behandelde onmiddellijk den gekwet ste. Deze is door twee kogels in de borst getroffen en werd naar het zie kenhuis getransporteerd. 't Was om tien uur ongewoon druk aan de buitensluis, waar de bewoners van het zoogenaamde eiland zich ver drongen om de Duische vliegtuigen te zien, die juist aangebracht werden. In de stad zelf was er van het nieuws niets bekend. Op den boulevard verdrong zich wel een dichte menigte, want men hoorde geronk van een motor. Een vliegmachine zweefde boven de stad en boven de Schelde. Geschut bulderde. Was het een Duitscher, die eens kwam verkennen, wat er met de kameraden was ge beurd, maar buiten aan de haven was het interessanter. De hydroplanen werden door de sluizen gesleepteen der machines is een kolosaal stuk, voorzien van twee motoren de andere is van klein model. Zwaar beschadigd zijn ze niet. School- en kerknieuws. De heer M. I. Hoste te .Oostburg is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te IJzendijke. De afdeeling Oostburg en Om streken van den Hond van Ned. On derwijzers heeft een adres vergezeld van memorie van toelichting gezoi)- den aan Gedeputeerde Staten van Zeeland houdende het verzoek de salarisregeling der onderwijzers in de gemeente IJzendijke niet goed te keuren. lo. om de bedragen der jaarwed den, welk daarin zijn vastgesteld en 2o. om de bepaling in de verorde ning waarbij aan een onderwijzeres bij het aangaan van een huwelijk on gevraagd ontslag gegeven wordt. &*re<fiki>ciiürlc£i. Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 Sept. Breskens n. 2 u ds de Zwaan. Groede v. 9 u ds de Zwaan. IJzendijke n. 2 u ds Ilofker. Ev. Luth. Gem. Groede. v. 9 u. ds Stellwag, van Wiidervank. lloogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 29 Sept. 11.17 11.41 Zondag 30 12.03 12.27 Maandag 1 Oct. 1.13 .1.37 Dinsdag 2 1.59 2.23 Voile Maan Zondag 30 September nam. 8.51. Met verwijzing naar de gedane openbare kennisgeving THEE EN KOFFIE. De verkoop en aflevering van Thee en Koffie is van I tot en met 4 Oct. e.k. verboden. Van 5 tot en met 13 Oct. d. a. v. mag tegen in ontvangstname van het lichaam van een broodkaart van de 28ste week t/2 ons thee of t/2 ons koffie worden afgeleverd het een of het ander naar keuze van den ver bruiker. Door leveranciers (koffiebranders en theepakkers) zal aan winkeliers, tegen inlevering van de lichamen van broodkaarten der 26ste week on der bijvoeging der distributiekosten (fO.Ol per 4 kaarten) ten hoogste worden afgeleverd '/2 ons thee of 1/2 ons koffie, naar keuze van den win kelier. Deze aflevering zal geschie den tusschen 2 en 10 Oct. BOTER. Alle vervoer van boter, van partijen g r o o t e r dan 5 K.G., moet gedekt zijn door een vervoer- bewijs afgegeven door de Rijkscom missie van Toezicht op de Boterver- eeniging. ZAAIGRANEN. Landbouwers die van hun eigen graan willen gebruiken voor het be zaaien van eigen landerijen, kunnen dit zonder nadere formaliteiten doen. Onderlinge ruil of verkoop mag niet plaats hebben dan volgens de daar voor vastgestelde regeling. N.B. Nogmaals worden H.H. Landbouwers er aan her innerd op ie geven hetgeen zij dorschen. Zij die reeds gedorschen hebben en hier in nalatig zijn gebleven kun nen deze opgave alsnog in. zenden op het Distributie kantoor. Deze opgaven kunnen ook schrif telijk worden medegedeeld. AARDAPPELEN. 1. Het is verboden aardappelen, onverschillig van welke soort a. te vervoeren 6. af te leveren. 2. Het verbod van vervoer onder 1 sub A gesteld is niet van toepas sing a. op het vervoer van aardappelen van het veld naar de opslagplaats van den verbouwer, mits het vervoer plaats vindt langs den korst mogelij ken weg en niet tusschen zonsonder gang en 2 uur na zonsopgang. b. op het vervoer hetwelk geschiedt ter uitvoering van een opdracht tot aflevering door de Aardappelver- eeniging of een harer vertegenwoor digers en gedekt door een schriftelijke vergunning tot vervoer, afgegeven door de R. C. T. e. op het vervoer van gewone (blanke) Eigenheimers of Borgers en Idustries, alsmede op de aflevering van Eigenheimers of Borgers en In dustries, voor zoover die aflevering geschiedt uitsluitend aan handelaren en militaire depots. d. op het vervoer binnen de gren zen der gemeente op hoeveelheden welke voor direct verbruik vereischt zijn. BONNEN welke geldig zijn van af 1 tot en met 7 October. Bon voor rijst, gort of havermouth no. 9 voor 150 gr. braaadvet 9 voor 50 gr. zeep 9 voor 125 gr. N.B. Op de bon voor rijst, gort of havermouth mag, voor zoover de voorraad strekt 250 gram gort worden verkocht. De geldigheid der varkensvleesclibon zal nader worden bekend gemaakt. LANDSTORM. Ingeschreven jaarkl. 1898: L. A. J. Bootsgezel, P. J. Bril, P. J. Jacobs, Jac. Joh. Keijmel, C. van Leeuwe, Iz. de Ruijsscher, P. J. de Rijke, C. Verschelling, C. de Vuijst, S. M. de Vuijst, J. Ph Wesdorp. Ingeschreven jaarkl. 1899. Abr. van den Broecke, Jac. de Groote, Iz. Keijmel. Keuring voor die jaarklassen, Vrij dag 9 Nov. voorm. 101/, uur in de school te Groede. Verordening op de sluiting wan Herbergen en Winkels en het verlichten daarvan, tijdens den verderen duur der buitengewone tijds omstandigheden. Art. 1. Het is verboden zich tus schen acht uur des namiddags en zeven uur des voormiddags te bevinden in vergunnings- of verlofslocaliteiten, als bedoeld in de Drankwet. Hiervan zijn uitgezonderd le de leden van het huisgezin, 2e alle buitenshuis wonende bloed- en aanverwanten in den eersten of twee den graad, 3e zij, wier tegenwoor digheid door omstandigheden ver eischt wordt, 4e indien de inrichting tevens tot het verschaffen van nacht verblijf is bestemd, zij, die werkelijk aldaar nachtverblijf houden. Art. 2. Het is verboden zich tus schen zeven uur dd% namiddags en zeven uur des voormiddags te bevin den in winkels binnen de gemeente, met het al dan niet kennelijk doel aldaar winkelwaren te koopen of mede te nemen. Hiervan zijn uitgezonderd de per sonen, genoemd in sub 1, 2 en 3 van Art 1 dezer verordening. Art 3. Het is verboden de in de artikelen 1 en 2 dezer verordening genoemde localiteiten tijdens de daarin genoemde sluitingsuren met petroleum of kunstlicht, te verlichten. De Burgemeester is bevoegd, onder bepaalde omstandigheden verlating van het sluitingsuur toe te staan als mede vergunning te verleenen tot verlichting eener localiteit op die uren, onder door hem te stellen voor waarden. Art. 4. In afwijking van het be paalde in de artikelen 1 en 2 dezer verordening vangt het sluitingsuur a. genoemd in artikel 1 voor de Zaterdag- en Zondagavonden aan te negen uur des namiddags b. genoemd in artikel 2 voor de Zaterdagavonden aan te acht uur des namiddags. Art. 5. Bij het inwerkingtreden dezer verordening vervalt Art Jb der Algemeene Politieverordening der gemeente Groede. Art. 6. Overtreding van één der bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen, of eene geldboete van hoogste f 25.terwijl alle voorwer pen, waarmede de overtreding is gepleegd, voor zoover zij daartoe vatbaar zijn, worden in beslag ge nomen. Art. 7- Deze verordening treedt in werking overeenkomstig artikel 174 der Gemeentewet.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2