11 Waaiwing. een laili Leien f Wir modes. H. HEIJSMST, BRESKENS Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerl. stand. Staatsloterij. Rechtzaken. Aditiën. Vlcht: L< ïgen i, KABELS, slachtgewioht aanwezig zouden zijn. In de laatste twee weken evenwel stegen de prijzen der hierbedoelde varkens op abnormale wijze. Zoo liep op 10 September de markt te Rot terdam voor regeeringsvarkens op tot 0.61 levend gewicht, hetgeen gelijk gesteld kan worden met een prijs van ongeveer 1.40 per K.G. slacht- gewicht. Dit zou kunnen worden toegeschreven aan een neiging hetzij van den handel om zich sterk te be- voordeelen, hetzij van de varkenskou ders om de varkens riet af te geven. Van beide zijden echter wordt een dergelijke neiging ontkend beweerd wordt dat er geen varkens van 70 Kö, slachtgewicht meer aanwezig zijn. In ieder geval leverde de op 11 dezer gehouden inschrijving een zeer aanzienlijk tekort op, terwijl de prij zen jióo hoog waren, dat aan een regelmatige distributie niet kon wor den gedacht. Teneinde nu een regelmatige dis tributie van regeeringsvarkens te ver zekeren, heeft de minister van land bouw, nijverheid en handel bepaald, dat het gewicht van regeeringsvar kens voor de levering van de week van 24—29 September en volgende weken is vastgesteld op 60 K.G. De gemeenten zullen hetzelfde aan tal varkens ontvangen. Voor den detailverkoop wordt een prijs van ƒ0.86 in overweging gegeven Ten slotte is aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat er blijkens de op 10 Augustus gehouden veetel- iing ook nu nog voldoende varkens van ten minste 60 K.G. slachtgewicht aanwezig moeten zijn. Mocht blijken, dat er niet voldoen de varkens worden aargeboden, dan ligt het in de bedoeling van den mi nister, art 9 sub 2 de Distributiewet 1916 toe te passen, volgens welke bepaling de minister van landbouw, nijverheid en handel bevoegd is, alle goederen, waaromtrent ingevolge het eerste lid van dit artikel opgaven worden gevorderd, in bezit te nemen, overeenkomstig de bepalingen der wot van 8 Augustus 1914, St bi. no 8B1. Voor de schadeloosstelling worden bons op de rijksscbatkist afgegeven. Varkens van een lichter slachtge wicht dan 60 K.G. zullen door de gemeentebesturen moeten geweigerd worden. Breskens, 21 September 1917. Woensdagochtend zweefde een Duit- sche tweedekker boven onze omgeving, zoo laag en welks motor zoo'n leven maakte, dat elkeen terstond dacht dat er wat haperde. Dit bleek weldra het geval te zijn, want nauwelijks was de wijde water plas in 't zicht, of de machine maak te rechtsomkeert en streek nabij het bosch op een kolenveld neder. De bestuurder werd onmiddellijk geïnterneerd en het vliegtuig, dat van kleine afmetingen is, onder militaire bewaking gesteld. Tot dusver is het nog niet over gebracht. De heer H. van Kampen stelt er prijs op te laten vermelden dat hij niet ontslag genomen doch ge vraagd heeft. Uit de omstandigheid dat reeds gegadigden zich kunnen aanmelden, verandert dit aan het ont slag niets. De ingediende Staatsbegrooting duidt andermaal op een voortgang der verbetering van de haven alhier. Behalve de aanhangige werken zal de bestaande beschoeiing aan de oost zijde van den kaaimuur worden ver lengd en een tweede havenkom wor den aangelegd met welke uitkomende grond de Westspuiboezem zal wor den gedempt. Die demping van deze spuikom zal algemeen worden toe gejuicht en een flinke verbetering voor onze gemeente zjjn. Een onzer lezers heeft de vol gende proef genomen, welke wel na volgingen waardig is. Bij een hoe veelheid van een theekopje boter voegde hij een theekopje melk ver warmd tot plm 37 graden. Deze samenvoeging werd goed ver mengd, met een weinig zout er door. Het resultaat was, dat een dubbele hoeveelheid boter werd verkregen, welke dezelfde smaak behield. Wij raden onzen lezers aan het eens te nrnbeeren. Schoondijke. De heer D. van Male Jzthans assistent aan een zuivelfabriek te Leeuwarden ia met ingang 16 October benoemd tot di recteur aan een zuivelfabriek te Bussum De heer C. Reijnhoudt, agont van politie te Sluis, behaalde giste ren te Utrecht het politie-diploma. Muziek en Leiteren. In verband met de opgerichte Bond voor Harmonie- en Fanfare-corpsen in Zeeland te Goes, had Woensdag j 1. te Oostburg een bijeenkomst plaats, waartoe de Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderon waren uitge- noodigd. Zeven vereenigingen waren verte genwoordigd. Na breedvoerige be spreking, was men algemeen van oor deel, dat Z.-Vlaanderen niet kon aansluiten bij den Bond. Evenwel werd besloten tot strekking van een Zeeuwsch-Vlaamschen Bond van Mu ziekverenigingen, onder voorloopig voorzitterschap van den heer Ljj baart van Zuidzande, en voorloopig secre tarisschap van den heer Boom van Groede. Alle Muziekvereenigingen uit Z. Vlaanderen zullen tot een bijeen komst worden opgeroepen, om alsdan definitief een Bond te stichten, welke de belangen van alle Muziekvereeni gingen zal behartigen, waaronder een eerste plaats zal innemen het Au teursrecht en een Centrale Muziek- Bibliotheek. Elke Muziekvereeniging zal het zich een plicht achten op die bijeenkomst vertegenwoordigd te zijn en zich bij den Bond aansluiten. Te Veere heeft een groote ko per- en looddiefstal plaats gehad on der zeer eigenaardige omstandigheden Het lood werd grootendetls ontvreemd van de groote Kerk, die thans als hospitaal is ingericht en waar tevens de militaire wacht is gevestigd en steeds een wacht in het geweer dienst doet, terwijl tot een paar wekeu ge leden ook een wacht in het geweer in het gebouw liep. Het koper komt grootendeels van het eveneens steeds bewaakte marine-vaartuig „Prins Hen drik". Reeds hebben eenige arresta ties van verdachten plaats gehad en werd ook bij verschillende opkoopors een deel van het gestolene in beslag genomen. De gemeente- en rijkspo litie zet het onderzoek voort. Maandagavond was er een feestje in de Boekhorstraat te Arn hem ten huize van M. van Z., die leeft met zekeren Ceen militair van het korps rijdende artillerie. Er was een aantal genoodigden en onder de tonen van een harmonica giDg het er vroolijk toe. Er werd natuurlijk flink jenever en bier gedronken, waardoor de stem ming steeds luidruchtiger werd. Plotseling ontstond er ruzie tus- schen twee vrouweD, nl. vrouw Van Z. en haar buurvrouw, vrouw O., wier echtgenoot eveneens in dienst is bij het korps rijdende artillerie als trompetter. De vrouwen bewerkten elkaar met de nagels en met haarspelden en ze takelden elkaar aardig toe. Daar het gevecht plaats had in het kleine fruit en groentenwinkeltje van M. van Z., ging daar natuurlijk alles omver, zelfs de toonbank werd omvergewor pen en de ruiten werden vernield. Eindelijk slaagde men er in de strijdende furies te scheiden. O. nam zijn vrouw mee om naar huis te gaan. Toen O. en zijn vrouw weg waren, nam vrouw Z. een mes en snelde hen achterna. O. was nog op straat. Zonder een enkel woord te zeggen, stiet vrouw Z hem het mes in de borst. Hij stortte ruggelings bij zijn eigen woning door de ruiten. Toen buur vrouwen te hulp snelden, bleek hij reeds overleden. Hij was in het hart getroffen. Vrouw van Z. en haar vriend G zijn aangehouden. Maandagmorgen heeft de Rundvee- vereeniging van kooplieden en land bouwers op de Zeemarkt te Rotter dam overgenomen 120 afgemolken koeien en 40 raskalveren voor den eersten proefuitvoer van vee van Rotterdam naar Engeland. De koeien zijn getaxeerd op pi ijzen loopende van 130 tot 286, de kalveren van 45 tot 83. De overgenomen koeien en kalveren zijn per trein naar Hoek van Holland vervoerd om daar bij de Maatschappij Vianda gsslacht en afgekoeld te wordeD. Met een koelboot worden de ge slachte dieren in convooi naar Enge land getransporteerd om daar voor de gezamenlijke rekening verkocht te worden. De verkoopsrs waron over het al gemeen tevreden met de taxatieprij zen. Elf koeien, die aangeboden maar te licht bevonden werden, zijn afge keurd. Er moesten dien morgen 180 koeien en 60 kalveren geleverd worden, maar doordat de Rundveevereeniging eerst Zaterdag daarvan bericht aan de leveranciers hetfc gegeven, konden eenigen met hun vee niet op tijd op de plaats van bestemming zijn. De maag- en darmziekten, die thans in Duitschland meer dan ande re voorkomen, worden ten deele toegeschreven aan de samenstelling van het Duitsche oorlogsbrood. Hierdoor is de meening ontstaan, dat dit brood in het algemeen scha delijk voor de gezondheid moet wor den geacht. Dit is niet juist. Duitschland is, zooals men weet, door de sehaarsch- te aan graan gedwo: gen het graan uit te malen tot 24 procent, waardoor veel zemelen in het brood komen. Omtrent het nadeel of het nut van deze zemelen in het brood zijn de goneesheeren in de laatste jaren dik wijls van meeniDg veranderd. Oorspronkelijk dacht men, dat het zemelen houdend meel brood zou le veren van grootere voedingswaarde, omdat de zemelen veel eiwit bevatten Onlangs echter heeft de medische wetenschap het bewijs geleverd, dat dit bijmengsel van zemelen voor de voeding geen voordeel is De mcr.sch immers is niet in staat de voedende be-ffanddeelen der zeme len te verteeren, zoolang deze in de cellen blijven, die de vliezen der zemelen vormen. Men heeft proeven genomen om deze cellen erg klein te malen, opdat alle voediDhsstoffen vrij zouden komeD, maar tot nu nirt met voldoend re sultaat. Tot deze slotsom komt de konin klijke wetenschappelijke deprtatie van geneesheeren in haar rapport, op verzoek van het ministerie van bin- nenlandsche zaken van Pruisen uit gebracht. In dit rapport staat verder, dat brood, gebakken uit verseh uitgemalen meel, in de darm stoffen laat, die tot verschillende klachten aanleiding kunnen geven. In het algemeen kan men zeggen, dat het uitmalen van het graan tot 94 procent, zooals thans geschiedt, niet wenscheljjk is. Bedenkelijk voor de volksgezond heid is dit echter niet. Indien de Duitsche graanoogst gunstig mocht zijn en uit de bezette gebieden meer graan dan vroeger komt, zou het echter aanbeveling verdienen do grens van het uitmalen te verlagen tot 80 of 82 procent. Hierdoor zou men niet alleen beter brood krijgen, doch ook aanzienlijk meer zemelen, hetgeen bij het tegen woordige gebrek aan beestenvoeder van groote beteekenis zou zijn. Bjj Wilmenrod nabij Keulen zijn twee treinen op elkaar geloopen. Zeven personen zijn gedood en 12 gewond, waarvan verscheidene ernstig. BRESKENS. Huw.-Voltr. 16 Au gustus. Elbert van Stroe, 22 jjm. en Neeltje Esther Keijmel, 21 jjd. Geboorten. 7 Augustus. Pieter Jo hannes, z. van D. de V isser en M. S. de le Lijs. 7, Margaretha Maria, d. van P. C. van Melle en C C. de Winde. 4, Jacobus Levinus, z. van P. J. J. Jansen en F. M. van Gejjten. 20, Suzanna Cornelia, d. van P Mon- jé en C. M. Smoor. 1000 No. 2006 13771 Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Zitting van 21 Sept. Rechtsingang werd verleend met last tot gevangenhouding tegen A. B28 j., veldarboider, Hoofdplaat, P. L. P., 19 j., landbouwersknecht, Schoondijke, gedetineerd, beklaagd van pogiug tot uitvoer. i'reilifeöeiirteii. Ned. Hebv. Kekk. Zondag 23 Sept. Breskens n. 2 u ds Wauters. Groede v. 9 u ds de Zwaan. IJzendijke n. 2 u ds de Zwaan. Ev Luth. Gem. Groede. vm. 9 u ds Blase, van Stadskanaal Hoogwatergetij Breskens. D A G E N. voorm. nam. Zaterdag 22 Sept. 8.59 4.23 Zondag 23 4.66 5.20 Maandag 24 5.50 6.14 Dinsdag 25 n 7.— 7.24 Eerste Kwartier Maandag 24 Sep tember voorm. 6 01. «wiuiiwu. Met verwijzing naar da gedane openbare kennisgeving MAXIMUMPRIJS VAN THEE. De prijs, tegen welke thee in den tusschenhandel ten hoogste zal mo gen worden verkocht dat is de prijs, door pakkers en handelaren aan de taillisten in rekening te brengen voor gemengde thee of voor thee, niet verpakt in origineel fust is bepaald op: ƒ1,10 per i/s K.G. los en 1,20 per t/o K.G verpakt in boeveelheden van kwart kilogra© of minder in vorenstaande maximumprijzen zijn begrepenkosten voor invoerrecht, emballngen en vracht. BESSENSAP. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen a de aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van bessen sap met een extractgehalte van min der dan 8 pCt is verboden 6. voor bessensap met een extract gehalte van 8 pCt of meer worden vastgesteld de volgende maximum prijzen prijs van een flesch bessensap door den fabrikant franeo laatste spoor of veer af te leveren aan den winkelier ƒ0,38 idem van t/2 flesch 0,20 Prijs van een flesch voor den consument 0,45 Idem i/2 flesch 0,28 Als staangeld voor de flesch mag door door den verkooper ten hoogste 8 cent worden gerekend, welk bedrag bij franco teruggave moet worden gerestitueerd. De winkelier zal aan den consument geen kosten van thuisbezorging in rekening - mogen breDgen of hen den aankoop van andere artikelen als voorwaarde opleggen. De Minister voornoemd. BONNEN welke geldig zjjn van 24 September tot en met 30 September. Bon voor rijst, gort en havermouth. no 8 voor 500 gram Gort. braadvetbon no. 8 voor 50 Gr. zeepbon 8 125 Gr. N. B. Rjjst of havermouth. mag niet worden verkocht. De geldigheid der varkensvleeschbon zal nader worden bekend gemaakt. «DOORN Jr Getrouwt J. W. H. Cl. dan die, mede n hunnen bewijzen v; huwelijk om Breskens, HKDE, ai rzijdsche familie voor de vele aftelling bij hun De KERKER4 LUTHERSG waarschuwt crediet te JPietc bedeelde diei den door bovengenoe; worden. De Kei ir Zijn Voi Zijn Sec dagwijdte Gereg oorraad 1- 1917. VANGEL1SCH- NTE te Groede ibenden .geen aan Ben, zullende scliul- :n, NIET door ir keraad voldaan he ;ei Ev. Luth. Gem. roede: C. ZWAHLER FREGERES. L 15 en 20 c.M. Dorraad. W. Wife, Breskens. Corn. SC bij de Muziek Voor het zich aamnefdi P. J. BRIL. Oostburir. efd aanbevelend. ng „Uit het Volk RESKENS, kunnen len Kapelmeester Haast U, i rraadïs klein Aanb Breskenf DE HULLTJ. ONTVANGI nieuwste Aanb Modiste- GROEDE. I>»;.VKK AAST! II e dakifden korter Zorgt bijtijïi! een WEKKER van de goal vredeskwaliteit te koopen bij I Alle repaf spoedig en billijk. te koop per 1000 K.G. bij P. J. Vp SANDE, Aannemer, Breskens. 1

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2