Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aio. 2262 Woensdag 19 September 1912 26e Jaargang Advertentiën Steenkolen. <[=]>- De broodkaarten. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor België ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen b{j vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bg boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 eents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Yrfldag des namiddags te twee ure. DU klad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, Teu ei^de een volkomen juist in zicht in het steeDkolenvraagstuk, voor zoover de Ententelanden daarbij be trokken zijn, te verkrijgen, moeten de mededeelingen, van bevoegde zijde gedaan, nog met enkele bizonderhe- den worden aangevrld. Eene belangrijke voorwaarde, die van Eogelsche zijde voor de leveri' g van steenkool gesteld is, niet werd genoemd, waardoor de mate van de Engelsche onbaatzuchtigheid, die zoo sterk op den voorgrond gesteld is, kan vooralsnog niet met absolute zeker heid worden omschreven. Het komt er dus geheel op aan, wat de Nederlandsehe commissie te Washington zal bereiken, want alleen voldoende resultaten van hare be moeiingen kunnen de Engelsche voor stellen voor ons van waardo maken. Het spreekt immers vaDzelf, dat men de mogelijkheid zelfs niet mag ver onderstellen van het totstandkomen van eene overeenkomst, die wèl Bel gië via Rotterdam van voedsel zou voorzien, maar ons met louter steen kool zou afschepen. Gelukkig zijn er aanwijzingen, dat dit ook van Engelsche zjjde wordt begrepen, en men mag dus wel aan nemen, dat de Engelsche regeering, al ware het slechts om hare voor stellen inderdaad ten volle te doen waardeeren, het hare ertoe zal bij dragen, opdat het Nederlandsehe volk aan voedsel voor mensch en dier z'ijn rtchtmatig aandeel verkrijgt uit het geen Amerika voor Nederland en België te zamen beschikbaar zal willen stellen. Immers, buiten de schepen, noodig voor den kolecaanvoer (wij nemen nu maar aan, dat Duitschland onze schepen ongemolesteerd in ballast naar Engeland zal laten vareD), bui ten de 180,000 ton bruto (dit is 370,000 ton laadvermogen) voor de Belgische Reliefcommissie, en buiten de ongeveer 100 groote schepen, wel ke tusschen Nederlandsch Indië en de Entente landen of hunne koloniën varen en dddr, volgens het Engelsche voorstel, zullen moeten blijven varen, zullen de overige schepen voor den aanvoer van voedsel voor mensch en dier naar Nederland kunnen dienen, voor zoover zü zullen zijn beladen, in staat gesteld, die ladingen te ver voeren. Nu heeft daar „ongelukkigerwijs", da Engelsche regeering geen controle over dit is volkomen waar. Maarvoor het geval die catego rie van schepen niet zoude worden vereischt voor de behoeften van Ne derland, dus bijvoorbeeld doordat zij niet worden in staat gesteld bedoelde ladingen te verkrijgen, moeten ook die schepen, volgens het Engelsche voorstel, ten behoeve van de Entente gaan varen, want de eerste voor waarde van dit nieuwe voorstel luidt, dat geen enkel schip mag worden op gelegd. Een groot aantal gezinnen komen niet toe met hun broodrantsoen. Het zijn vooral die gezinnen, waar de man des morgens brood mede naar het werk moet nemen. Deze gezin nen helpen zich nu door alvast brood bons van een volgende broodweek bg de bakkers uit te geven. Sommige bakkers nemen deze broodbons aan en dan doen andere uit concurrentie het ook. Het komt ook in bepaalde buurten voor, dat van de bakkers of depothouders, die brood in hun win kels voorradig hebben, de levering van brood geëischt wordt tegen be taling, maar zonder bons. Het ge meentebestuur van Amsterdam rient te tot de bevolking de ernstige waar schuwing, om op dezen weg niet voort te gaan. Het broodrantsoen kan op dit oogenblik door de regeering niet rui mer worden gemaakt dan het is. Deed men het wel, dan zou men gevaar loopen, dat er midden in den winter nog minder of in het geheel geen brood meer was. Er mag worden vertrouwd, dat in dien de verhoudingen van aanvoer gunstiger worden, het broodrantsoen zal worden vergroot, doch zoolang het niet kan, moet ieder gezin zich met het vastgestelde rantsoen behel pen. Zooals blijkt uit mededeeling in de bladen, worden in overeenstem ming met de regeering op ruimere schaal dan vroeger aanvullingsbrood kaarten beschikbaar gesteld. Wat op dezen weg nog verder strikt noodig is en redelijkerwijze mogelgk, zal zonder twijfel door de regeering nog ernstig worden over wogen. Maar afgezien van deze maatregelen moet aan het verminderde broodrant soen door allen worden vastgehouden. De bakkers, die onder den drang van de brood eters met nog niet geldige bons of met betaling ïonder bons genoegen nemen, loopen gevaar geen meel meer te zullen ontvangen. De brood-eters die thans reeds hun broodkaarten voor het volgende tijd perk van 11 dagen uitgeven zullen in den tgd, waarvoor die broodkaart geldt, in nog grootere ongelegenheid geraken. Daarom geven de gemeentebesturen den ernstigen raad aan allen, wien 't aangaat, om deze praktijken na te laten en niet meer brood te willen koopen clan het rantsoen toelaat. Omschrijving van de vredesvoorwaarden. In het {September-nummer van het Engelsche vredestgdschrift The Arbitrator, wordt in een hoofdartikel met aandraDg bepleit dat de gealli eerden in een gemeenschappelijke no ta nogmaals een uiteenzetting van hun vredesvoorwaarden zullen geven. Na voorop gesteld te hebben, dat het Duitsche „vredesoffensief" niet als een gevaar beschouwd moet wor den, maar dat men integendeel moet hopen, dat er van Duitsche zijde op dit gebied nog vele aanvallen zullen worden gedaaD, wijst de schrijver op op de belangrgke gebeurtenissen, die hebben plaats gehad sinds het ant woord der geallieerden aan president Wilson in December 1916, nl. de Russische revolutie en de deelneming der Vereenigde Staten aan den oor log. Het artikel zegt dan van de pau selijke nota„Hoewel in vele opzich ten teleurstellend, met deze oproep van het hoofd der katholieke kerk met eerbied worden behandeld. Het is goed, dat alle oorlogvoeren den wederom herinnerd worden aan de verschrikkelijke slachting, die iederen dag maar doorgaatmen moet toch geen oogenblik vergeten, dat diegenen, die den oorlog beginnen en er een einde aan maken niet de zelfde personen zijn, die vechten. De jonge mannen sterven en lijden en zij hebben recht, er op te kunnen vertrouwen, dat de oudere generatie zich bewust is van de vreeselgke of fers, die zij brengen, en dat de staat kunde er steeds op uit is, iedere ge legenheid aan t9 grijpen om aan den den oorlog een einde te makeD, zoo dra een resultaat verkregen kan wor den, dat een rechtvaardigen en duur- zamen vrede verzekert." De schrijver is van oordeel, dat de geallieerden moeten bekend maken, wat de minimum-voorwaarde is, waar op het hun mogelijk zou zijn, met de Duitsehe regeering in onderhandeling te treden In dit opzicht is België de toetssteen. Asquith heeft in het La gerhuis een rechtstreeksche vraag tot dr Michaelis gericht. Hij vroeg hem te zeggen, of Duitschland bereid zou zijn België te ontruimen en te her stellen. Tot heden is deze vraag on beantwoord gebleven. Bij een latere gelegenheid sprak de Engelsche mi nister-president in denzelfden trant. Hij beschreef „herstel" als de eerste letter van het A. B. C. van den vre de en zeide, dat wanneer dit woord werd gebruikt, het spreken over vre de mogelgk zou kunnen zijn. Als de rijkskanselier een bevesti gend antwoord geeft op de vraag van Asquith, 'zou een eerste stap op den weg tot onderhandeling zijn gezet. Het zou slechts een begin zijn, mis schien niet meermaar wanneer aldus alles op België werd geconcentreerd, zou dit algemeene instemming vin den, behalve bij enkele kringen van personen, die gerust ter zijde kunnen worden gesteld. Wanneer de keizer en de militaire heerschers in Duitsch land niet tot deze meening gedwon gen kunnen worden, dan kan van geen andere zjjde dan van de solda ten iets verwacht worden. Vervolgens bepleit het artikel de- stichting van een volkerenbond en bespreekt dan de economische politiek van de entente, in de hoop, dat door een nieuwe gemeenschappelijke nota de indruk weggenomen zal kunnen worden, welke veroorzaakt is door de Parijsche economische conferentie. Deze conferentie was „een verkeer de zet, nog afgescheiden van andere en hoogere overwegingen". De militaire partij in Duitschland werd er door versterkt en dat gedeel te van het Duitsche volk, dat wg juist hadden moeten aanmoedigen, werd er door verontrust. Alle verdere beschouwingen over handelspolitiek ter zijde gelaten, is het eerste wat wij op dit oogenblik verlangen, dat de geallieerden den weerstand van het Duitsche volk niet versterken door het aanmoedigen van bedreigingen, die de vernietiging van den Duitschen handel beteekenen en de kiem voor een nieuv», bloedig conflict zouden leggen. De vrede, die dat doet, kan geen goede vrede zijn. Het komt er op aan, den keizer te berooven van den grooten steun, dien de Parijsche economische conferentie hem heeft gegeven. Tengevolge van de invoeriDg van de beperkte dienstregeling op de spoor wegen op 18 dezer, wordt er wpiging gebracht in de verlofsregeling voor militairen. Het verlof is vastgesteld als volgt: eenmaal Verlof per zes we ken, gezinshoofden 7 dagen, anderen 6 dagen. Depots eenmaal per maand verlof, gezinshoofden 8 dagen, anderen 2 dagen. Toevoeging van Zondagen uitgesloten. Voor allen, ook voor depóts, dagelijks vertrek en terugkeer slechts één ploeg. De taak van regeeringscommissaris voor de graanverzameling, welke de minister van landbouw wenschte op te dragen aan een persoon, die zich geheel en uitsluitend aan deze taak kan wijden en daarvoor dan ook een som geeft van f 6000,—, is in Limburg opgedragen aan den burgemeester van Maastricht, Mr J. B. L. van Oppen, die ook deel uitmaakt van de Centrale Broodcommissie en bovendien ook nog andere functies vervult. De Directeur generaal der pos terijen en telegrafie maakt bekend dat de Rijkstelegraaf- en hulptele graafkantoren, voor zoover zij thans op werkdagen na 7.80 des avonds zijn opengesteld, met ingang van 17 dezer, tot nadere aankondiging, voor den telegraafdienst op werkdagen des avonds te 7.30 worden gesloten, met dien verstande, dat kantoren, welke thans reeds vóór 7.30 uur des avonds sluiten, dat vroeger tijdstip als slui- tiDg voor den loopenden dag behou den. Een en ander geldt niet voor de kantoren Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, IJmuiden, Hoek van Holland en Vlissingen, alsmede het kuBtstation Scheveningen-Haven, wel ke doorloopenden dag- er. nachtdienst behouden, het kantoor Groningen, hetwelk tot 12 80 des nachts en de kantoren Arnhem, Assen, Haarlem, 's Hertogenbosch, Leeuwarden, Maas tricht, Middelburg, Utrecht en Zwol le, welke tot 11 uur des avonds ge opend blijven. De openingsuren voor den telefoon dienst blgven voorloopig ongewijzigd. Ter keuriDg dan 8000 Fransche, Engelsche of Russisohe krijgsgevan genen en evenveel Duitsche of Oos- tehrijksch-Hongaarsche krijgsgevan genen, die hier te lande zullen onder gebracht worden, vertrekken binnen kort vie keuringscommissies, elk van twee geneeskundigen, twee naar En geland en twee naar Duitschland. Op een desbetreffenden oproep der regeering hebben zich ruim 100 ge neeskundigen beschikbaar gesteld. Er zijn er nu 8 aangewezen. Vermoedelijk zullen deze commis sies drie maanden werk hebben. Door de vernieuwde beperking van den treinenloop op 18 Septem ber wordt het aantal gelegenheden tot verzending van de brief- en pak- ketpost belangrijk verminderd en moet de sorteering in de postrijtuigen door de noodzakelijkheid van overla ding van den eenen postwagen in den anderen veelvuldig worden on derbroken. In verband hiermede is het noodig, dat de treinen zooveel mogelgk van werkzaamheden worden ontlast en is daarom bepaald, dat lo.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1