Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. In dat verband wordt ook gewezen op den grond, liggende aan het arm huis aan de Nieuwe Sluis. De heer de Hullu zegt, dat dan de grond voor 7 jaar kan worden uitge geven, met het voorbehoud, dat, als de gemeente ze mocht noodig hebben, te harer beschikking moet gesteld worden. Diensvolgens zullen de tegenwoor dige pachters in de gelegenheid ge steld worden tegen verhoogden prijs dien grond aldus weder te pachten. Hebben ze daartoe geen neiging, dan kunnen anderen in de gelegenheid gesteld worden. Bij de uitgaven, postklokken, to rens, uurwerken enz. wijst de heer Dieleman er op dat men na af en toe al eens ongemak te hebben ge had met de torenklok, deze thans een volle week heeft stil gestaan. Nu de klokkenist met verlof is geweest, is ze op eens op dreef en vraagt of we nu voor hare nukken gevrijwaard zullen zijn. De voorz. zegt dat Burg. en Weth. de Loodige maatregelen hebben ge- troflen. De heer Salomé geeft een omstan dig verhaal van zjjn bezoek aan de torenklok waarbij hem bleek dat er veel op den zolder van het overigens zeer propere uurwerk lag, dat mis schien de stagnatie van het uurwerk kan veroorzaakt hebben. De voorz. voegt er nog aan toe dat B. en W. een deskundige naar het uurwerk zullen laten zien. De heer Dieleman bespreekt verder het verven en vergulde van de wij- zerborden. Als er vergulsel te beko men is, zal het zeer duur ?ijn en geeft daarom in overweging de bor den wit en de cijfers zwart te schil deren, dan zal dat niet zoo duur uit komen, als de betrekkelijke post aan wijst. Meerdere leden ondersteunen dit denkbeeldhet maken eener stelling is door de vaste haken zeer veel ver gemakkelijkt. By den post verlichting" vraagt de heer Dieleman of de bestaande lichtbesprekingsverordening dezen wi n- ter weer moet worden toegepast. Algemeen meent men dat het beter is en door de neringdoenden ook meer verlangd wordt naar een verplichte sluiting. Na nog enkele korte beschouwingen vestigde bij de heer Salomé de aan dacht van Burg. en Weth. op de on houdbare toestand van de brug der vuilnisbelt. Die wordt zoo bedolven door het vuil d^t men daarop uitstort dat men er met geen kar meer op kan. Hij zou daar gaarne wat meer politie toezicht op willen zien. De voorz. zegt dat hen dit reeds bekend is en zij maatregelen zullen treffen. Daarna werd de zitting gesloten. Breskens, II September 1917. Vrijdagnamiddag is alhier eene on- der afdeeling van de afdeeling Ter Neuzen van den Ned. Schippersbond opgericht, ten doel hebbende dat de schippers der breede beurt op beurt- lijst zullen bevracht worden. Als voorzikter-beurtlijsthouder werd be noemd de heer C. J. Cornelis. Zondagmiddag heeft de heer B. T. gezwommen van Breskens via Nieuwe Sluis tot voor Dishoeck in een tpd van 2.19 u. Afstand plm. 18 K.M. Betrekkelijke ruwe zee, sterk getij en lage temperatuur van het water in aanmerking genomen een prachti ge prestatie. Donderdagavond is de bliksem geslagen in de landbouwschuur van A. de Smet te Sint Kruis, waarbij met de schuur ook de inhoud, waar onder de opbrengst van een 25 ge meten tarwe een prooi der vlammen werden. Biervliet. In den nacht van Za terdag op Zondag brandden een drie tal graanhoopen af, staande op het land van den landbouwer F. Diele man in den Paulinapolder alhier. De brandspuit rukte uit en wist eenige daarbij staande hoopen te red den. Men denkt aan kwaadwilligheid. In oene Zaterdag te Goes ge houden vergadering van den Zeeuw- schen Bond van Harmonie- en Fan fare-gezelschappen waarbij alle Mu ziekverenigingen uit Zeeland waren uitgenoodigd werd een defenitief be stuur gekozen, waarin zitting hebben de vereenigingen van Kapelle, IJzen- dijke, Coly nsplaat, Groede, Wissekerke, Goes en 's Heer Arendskerke. Volgende week zal te Oostburg een bijeenkomst worden gehouden, waar- toe alle muziekverenigingen uit dit district zijn uitgeDoodigd. Het doel van deze bijeenkomst is, dat alle muziekverenigingen in Z.- Viaanderen zich by genoemden Bond aansluiten, teneinde meer samenwer king en voeling met elkaar te krijgen, voornameiyk met bet houden van Concoursen e., Festivals. School- en kerknieuws. Ger. Kerk. Bedankt voor het beroep te Hen- drik-Ido-Ambacht ds H. Brouwer te Schoondijke, die thans een beroep heeft ontvangen naar Heinkenszand. Hoogwatorgetii Breskens. Nieuwe tijdregeling. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 12 Sept. 10.30 10.54 Donderdag 13 11 28 11.52 Vrijdag 14 12 53 1.17 Nieuwe Maan Zondag 16 September voorm. 10.47. Zaterdagnacht is te Stratum bij Eindhoven in de Hoogstraat, de kor poraal der infanterie, B. v. Keuion te Oisterwijk op verraderlijke wijze ver moord. De verslagene is een zeer oppas sende jonge man van c a. 28 jaar. Omtrent deze misdaad wordt aan het „Maandagochtendblad" 't volgende gemeld Bü den ingang der Hoogstraat woont de Belgische familie Pordon. De dochterAnna, verkeerde sedert eenigen tijd met den korporaal, die ernstige trouwplannen had aangezien de situatie waarin zijn verloofde ver keerde 'n spoedig huwelijk wensche- lijk maakte. De ouders van t meisje echter, waren niet erg ingenomen met de plannen der jongelui en al zeer wei nig hielden zij van den korporaal. Hij kwam er dan ook zelden aan huis. Zaterdagavond had het meisje van den verslagene een feestje by een harer vriendinnen der fabriek v. d. Tak Co. Dat feestje zou ca, 11 uur eindigen. Tegen dien tijd bevond hy zich op de plaats waar zij elkander in den laten avond meer ontmoetten, buiten het gezicht der ouders, dat was ter hoogte, waar de Rozenmarijnstraat in de Hoogstraat uitloopt. Om dien tijd bevond zich zijn a.s. schoonmoeder in de Rozemarijnstraat en was zjj reeds gezelschap van hare dochter Anna en 8 andere meisjes, die ook het feestje hadden meege maakt. Sommigen beweren, dat ook P, de vader van het meisje, in die omge ving was Korporaal v Keulen ging ook een eindweegs de Rozemarijnstraat in, doch schijnt teruggekeerd te zijn (waarschynlljk meende hy opgemerkt te zijn door de familie van zijn meisje.) Even later kwam de vrouw van P. zeer opgewonden de woning van v. d, Ryn hoek Rozemarynstraat binnen en riep op verbazingwekken- den toon „Is hy hier doelende op den korporaal, die by v. d. Ryt in zijn vrije uren hout zaagt. Toen zy hem daar niet aantrof, ging zij sarcatisch ziDgenden de deur uit. Het volgend oogenblik hoorde men de hulpkreten van den korporaal. De korporaal riep nog: „Niet steken", waarop zyn meisje gilde: „Moe, ze steken Bernard dood." De dikke duis ternis belette personen te onderschei den, doch men zag een (anderen zeg gen twee (man(ne.i) over den smallen weg, langs de boomen als schaduwen wegvluchten in de richting der Stra- tumsehe hei. In 't volgend oogenblik kwamen de kofflhuishouder Broeks met zyn vrouw buiten op het gesteun en benauwd reutelen van een man die met zijn mond tegen de stoep van 't café lag. Helpers daagden allerwegen op doch kondon geen hulp meer brengen. Met 4 steken in de borst, waarvan één zoo goed als midden in het hart, lag daar het lijk van een flinken jon gen man als slachtoffer van een ver raderlijken aanval. Toen politie en priester kwamen, kon alleen last gegeven worden het lijk naar het ziekenhuis te brengen. De Belg Pordon zoekt men nog. Algemeen wordt hij als de dader aangewezen. De moord, die in 8 h 4 minuten voltrokken werd, schynt, naar uitingen van het volk, voorbe reid te zijn. Men beweert althans, dat de vader eenige dagen geleden gezegd zou hebben op een vraag: „Gaat uwe dochter trouwen met v. K. „Dat zal niet gaan". Zij schenen de voorkeur te geven aan een Belgischen jongen in doze omgeving, waarvan het meisje niet weten wildo. Een 22jarigo dienstbode te Rot terdam is by het uitkloppen van een kleedje op het balcon der tweede verdieping, over het hekwerk van dat balcon op straat gevallen. Met een gebroken schedel naar het ziekenhuis gebracht, is zy in die in richting aan de gevolgen overleden. Te Smilde is een kunstmest- handelaar van Coevorden, die in snel le vaart op een motor reed. onder de tram geraakt en gedood. Te Oudebiltdijk is een 12 jarig jongetje door een wagen met graan overreden, doordat het bij het afstap pen struikelde. Het kind is even la ter overleden. Een juffrouw te Amsterdam is vorige week in een vlaag van krank zinnigheid uit haar raam twee hoog gesprongen. Ze werd naar een zieken huis vervoerd waar zo kort daarna overleed. Dinsdagmiddag heeft te Putten een vliegongeluk plaats gehad, dat gelukkig vrij goed is afgeloopen. De luitenant-vlieger van Wuftren Palthe was met zyn vliegtuig La 81 des ochtens in Soesterberg opgestegen en naar Oldenbroek gevlogen zonder hindernissen. Op zyn terugreis wer den door toeschouwers plotseling een paar knallen gehoord. De vlieger, die zich vrij dicht aan den zeekant bevond, blijkbaar be vreesd voor een landing daar, richtte landwaarts en onmiddellijk volgde een vrij snelle daling. Do motor was defect en raakte licht in brand. Zonder erstige stoornissen werd het vaste land bereikt, doch niet by machte om op stevigen grond te landen, kwam de machine in een bol knollenland terecht, de schroef- raakte in het zand en de machine sloeg totaal onderstboven. Gelukkig kwam de vlieger met lichte kwetsuren aan het b en vry, waarschijnlijk door de tegenwoordig heid van geest van luitenant Palthe, die tijdens den val uit zijn vliegtuig sprong Spoedig was een militaire auto aanwezig uit Soesterberg, die na ge deeltelijke demontage het toestel me- denam, hetwelk deeriyk gehavend bleek. Schroef en een der vleugels bleken gebroken. Vorige week had de Residentie een honderdjarige in haar midden de oud marinier A P. Stade, die de zen dag gezond van lichaam en hel der van geest mocht vioren. En dat die dag geviord werd, daarvoor had den de bewoners van de Bru'ghel- straat, waar zyn zoon woont, ten wiens huiz9 de hoogbejaarde lands dienaar in ruste verblijft, gezorgd. Zij hebben uit hun midden een feestcommissie gevormd en deze com missie heeft zich op zeer gelukkige on verdiensteiyke wyze van haar taak gekweten. Dank zy hun goede zorgen, was er in de geh6ele straat geen huis, waar niet de driekleur was uitgestoken. En de vlak voor des heeren Sta- de's woning staande gaslantaarn was met groen, vlaggetjes en vlaggedoek getooid. De straat bood dan ook een fees- telijken aanblik en wie met iyn 6 door de Hobbemastraat voorbij de Brueghelstraat reed, kon van den conducteur hooren, dat een honderd jarige in die straat feesteiyk werd gehuldigd De commissie bood den jarige een prachtig bloemstuk aan, vooistellende de „Triton", waarmede de heer Sta de als jongeling, zonder dat hy van zijn familie afscheid kon nemen, de toen zoo langdurige reis naar Oost- Indié maakte. De heer van der Boom sprak daarbij eenige hartelijke woorden, waarvoor do heer Stade, die er uitziet als een zeer krasse tachtiger, aangedaan dankzegde. Het gezicht van de kleurige en geurige Triton bracht hem terstond op zijn praatstoel, waarbij hij van zyn reizen en veldslagen vertelde en hoe van de 60 man in een sloep maar 20 terug kwamen. Hij had toen de kogels om zijn ooren hooren fluiten, maar geraakt had hem er niet éen, Zoo was hij zeker nog lang voort gegaan, als zijn zoon hem niet uitge noodigd bad, zyn rust te houden in een gemakkelijken leuningstoel, we gens de vermooienissen van den feest dag, die hem nog zouden wachten. Een stroom van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen was reeds des ochtends vroeg uit alle oorden des lands van hoog en laag ingeko men. Ook waren den honderdjarige van verschillende zijden fraaie bloem stukken toegezonden. Namens den minister van marine is de honderdjarige gecomplimenteerd door den kolonel der mariniers De Jonge Oudraat, don nieuw opgetreden inspecteur van het korps. Het is de Amsterdamsche re cherche gelukt de hand te leggen op een deserteur, die reeds acht maai den lang had kans gezien, alle nasporingen van militaire rechercheurs en de poli tie te ontsnappen. By elk onderzoek aan zijn woning was de vogel gevlogen. Voor eenigen tyd was een belang rijke diefstal gepleegd in het pakhuis van den expediteur Kersken, op de Brouwersgracht. Daarvan werd be doelde deserteur, een smid, verdacht. Door uitgebreide maatregelen is het nu gelukt den verdachte, die zich op een geheime schuilplaats in zijne woning had verborgen, te arresteeren. De verdachte ontkent beslist iets van den diefstal te wetenzijn moe der echter, wegens heling aangehou den, heeft bekend. Ook zijn nog eon tweetal personen aangehouden, verdacht van heling, waarvan één reeds bekende; de an der echter ontkende. Ten gevolge van een poging tot ontvluchting van eenige Belgische dienstplichtigen bad er e'gens op de Maas een treurig ongeval plaats, waarbij vier personen het leven ver loren. Met hun vieren hadden zij het plan opgevat te vluchten een hunner, een zoon van -een^Visscher, zei dat zijn vader een doorwaadbare plaats wist. Zijn zc nu door de duisternis mis leid of te veel afgeweken, waardoor hun de stroom te sterk werd, of wel bad de bodem der rivier tengevolge van uitbaggering een wijziging on dergaan, zal wel in het duister blij ven, doch wel weet men, dat alleen de zoon van den visscher den Hol- landschen bodem bereikte, terwijl de vader en zij n drie kameraden op jam merlijke wijze verdronken. Dezer dagen kwam een koop man bij oen inwoner te Naaldwijk en spiegelde hem voor, dat door het koopen van een grooto partij zeep een flinke winst wist te behalen. De koopman had momenteel geen geld en wist den ander zoo te be praten, dat hy tuk op het winstje 460 gaf om de zeep te koopen. Toen de koopman het geld in den zak had ging bij op stap en koopt nog zeop. De brugwachter v. H. te Nieuw- ledsnn is Zondag toen hij water wil de scheppen, in het Lichtmiskanaal geraakt en verdronken.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2