Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Mo. 226O Woensdag <2 September 26e Jaargang Gemeenteraad. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs Advertentiën per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, voor Belgis ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar a 3 kwartalen Groote letters naar plaatsruimte. bij vooruitbetaling. Bij abonnement lager tarief. Abonnementen worden mede aangenomen bij Advertentian worden ingewacht tot Dinsdag en Yrödag boekhandelaren en brievengaarders. JrWaTt, des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bU den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, Het Ned. Landbouw comité tot den"- minister van Landbouw. I. Het voornoemd comité heeft zich mot een uitvoerig schrijven tot den minister gewond mot de op de lip pen aller boeren zwevende grieven, en waarin het zegt Mede in velband met de belangrij ke beslissingen, in de laatste weken door Uwe Excellentie genomen ten opzichte van onderwerpen, waarbij hot landbouwbelang van nabij betrokken is, werd op Woensdag 22 Augustus j.l door het Bestuur van het Neder- landsch Landbouw Comité een buiten gewone vergadering gehouden met do voorzitters en vertegenwoordigers van de verschillende landbouwvereenigin- gen, -maatschappijen en -bonden, wel ke vergadering gewoonlijk eiken eer sten Woensdag der maand wordt ge houden. Het bestuur besloot tot het bijeen roepen van deze buitengewone verga dering, omdat in de laatste weken een ernstige bewegirg in den land bouw plaats grijpt, welke door cen trale leiding en gemeen overleg, naar het bestuur hoopt, binnen de perken zal kunnen worden gehouden en mo gelijk tot iets goeds zal kunnen leiden. Er openbaart zich namelijk een ontevredenheid en een geest van ver zet in landbouwkringen naar aanlei ding van enkele regeeringsmaatregalen, en meer nog naar aanleiding van de wijze, waarop deze somtijds worden toegepast, welke, komen ze tot onbe perkte uiting, niet zouden nalaten een nadeeligen invloed te hebben op de voorziening van mensch en dier met de producten van onzen bodem. Bij de in de bedoelde vergadering gehouden besprekingen, bleek wel in de allereerste plaats, dat de Neder- landsche landbouw zich er ten zeerste door gegriefd gevoeld, dat daar, waar beslissingen genomen wordeD, de rechten der- landbouwers rakende, zelden of nooit het oordeel of de me dewerking van het landbouwvereeni- gingsleven wordt gevraagd of, indien het gevraagd wfirdt, slechts bij hooge uitzondering gevolgd. Te grievender gevoelt de Neder- landsche landbouw dat, waar Uwe Excellentie herhaalde malen en nooit tevergeefs een beroep op het land- bouwvereenigingsleven deed, dan, wanneer de landbouwers op hun ver plichtingen moesten worden gewezen. Als voorbeeld mogen, allereerst genoemd worden de beslissingen, door Uwe Excellentie genomen, ten aanzien van de inbeslagneming van de belang rijkste voor voeding van mensch en dier geteelde graneD, waarbij voor zoover het ook voor eigen broodkoren verbouwde koren betreft, niets, wat het voor de behoeften van den eigen veestapel verbouwde graan betreft, niet voldoende aan den verbouwer zal worden gelaten (teruggegeven). Voorts de maatregelen ten aanzien van de beschikbaarstelling en de distributie van Veevoeder, als gevolg waarvan den landbouwer het bo- Btuur wees er Uwe Excellentie reeds vroeger op in de plaats van de van hem genaaste producten van goede kwaliteit dikwijls waardolooze afval wordt verkocht, tegen prijzen, die noch met de behoeften en draag kracht van zjjn bedrijf, noch met de innerlijke waarde dier waar ook slechts een verwijderd verband houden. Doch er zjjn beslissingen genomen door Uwe Excellentie, welke nog streDger worden beoordeeld. In het laatst vaa Juni verscheen oen mededeeling in de Nederlandsche Staatscourant (25 Juni 1917 no. 146), waarin aan de varkenshouders de verplichting werd opgelegd voor 1 Juli 1917 opgaaf te doen van het aantal varkens mot een slachtgewicht van 100 K.G* of meer. Deze varkens zouden in de maand Juli worden af genomen ti gen een prijs van 1.25 per K.G. slachtgewicht Slechts enkele varkenshouders kon den van dit bericht tijdig kennis nemenwel is waar werd de termijn voor aangifte verlengd, doch de var kens, die ra 1 Juli het gewicht van 100 K.G. en daarboven bereikten, of welke, door onbekendheid met de mededeeling, door de varkenshouders niet waren opgegeven werden niet meer betaald met 1 25, doch met 1.15 per K.G. De varkenshouders, die voor 15 Augustus geen afzet voor hun var kens konden viudeD, zjjn in hooge mate het slachtoffer geworden van dezen maatregel. Het gevolg is dan ook geweest, dat tal van varkensfokkers hun fokvar- kens, zelfs wanneer deze drachtig waren, hebben opgeruimd, en dat de biggen in do laatste weken schier onverkoopbaar zijn. Het is dan ook te voorzien, dat binnen kort groot gebrek aan var- kensvleesch zal ontstaan. In den loop van het jaar 1916 is bij herhaling aangedrongen met de varkensfokkerij en mesterij door te gaanmen heeft aan dien wenk ge volg gegeven, dikwijls zelfs ten koste van flnancieélo opofferingen, omdat men vertrouwen stelde in dé gedane toezegging, dat het bedrijf loonend zou worden gehouden. De varkenshouder heeft door den laatsten maatregel dat vertrouwen verloren. Dan is door Uwe Excellentie in het najaar van 1916 aan den Nederland- schen landbouw medegedeeld, dat men kon rekenen op vaste zoogenaamde minimumprijzen voor de belangrijkste voedingsgewassen, onder toezegging, dat, mocht ten tjjde van de beoogde naasting van het product blijken, dat de weldra bekend te maken minimum prijzen niet voldoende hoog zouden zjjn om de teelt loonend te doen zijn, Uwe Excellentie niet zoude aarzelen tot verhoogiDg daarvan te besluiteD. In strijd met de door deze toezeg gingen gevestigde rechtmatige ver wachtingen, werd onlaDgs door Uwe Excellentie bekend gemaakt, dat de bedoelde minimumprijzen (tevens) zouden zjjn maximumprijzen. In de eerste plaats, achten de land bouwers, deze beslissing strijdig met de gedane toezeggingen, omdat aller wegen in den lande do indruk was gevestigd, dat de minimumprijzen zouden zijn de prijzen voor het ge middelde product, terwijl thans blijkt, dat slechts voor de eerste kwaliteit dio prijzen worden gegarandeerd. Maar afgescheiden daarvan, vraagt de landbouwer zich af, welke waarde aan Uwer Excellentie toezegging om trent mogelijke verhooging van de minimumprijzen mag worden toege kend, indien zelfs bij de zooveel moeilijker omstandigheid als thans het geval is, en waaronder tegen de nu gefixeerde prijzen als regel de teelt niet meer loonend is (zooals bijv. bij rogge op zandgrond), geen termen voor verhooging werden aanwezig geacht. Deze beslissingen, alsmede het feit, dat in het algemeen de voor produc ten van den oogst 1918 vastgestelde prijzen niet hoog genoeg zijn, zullen, naar het eenstemmig oordeel der ge houden vergadering, niet nalaten hun invloed te doen gelden op den omvang van den uitzaai van voor mensehelijk voedsel geschikte gewassen voor den komenden oogst. De vergadering kon niet aannemen, dat Uwer Excellentie aangevoerde beslissingen waren gebouwd op des kundige adviezen, en het was der vergadering onder meer bekend, dat bij de prijszettingen, waarvan hier boven sprake is, geen voldoende re kening is gehouden met de voorstel len van landbouwzijde, daartoe aan Uwe Excellentie op verzoek gedaan. Slot volgt. Breskens. Onder voorzitterschap van het oudste raadslid A. du Burck kwam Dinsdagavond de gemeenteraad alhier in voltallige zitting bijeen. Allereerst legden de herbenoemde leden J. M. H. van de Sande, I. P. Becu en J. de Hullu de vereischte eeden af en namen daarna zitting I. Na lezing en goedkeuring dor notulen werdsn als wethouders her benoemd de heeren A. du Burck met 4 en J. M. H. van de Sande met 5 stemmen, die beide hunne herbenoe ming lieten welgevallen. II. Ingekomen waren a. een schrijven van C. Moerdijk houdende zijne aanneming tot lid der Commissie tot weriDg van schoolver zuim, b. een adres van T. Tol inzake zijn aanslag "in den hoofd, omslag. De voorz. stelde voor dit te ver wijzen naar de Commissie voor de reclames. De heer Dieleman meende dat men toch eerst diende te weten wat er in stond alvorens te kunnen beoor- deelen of ze naar de commissie moest verwezen worden. Daarop wordt de openbare zitting veranderd in eene geslotene, na ope ning waarvan het ze naar de com missie wordt gerenvoyeerd. c. een verzoek van den gem.-veld wachter P. Ocké, die zich rekenende tot de categorie van gem.-ambtenaar gelijk de onderwijzers, om eene rede lijke verhooging zijner jaarwedde of eene regeliDg met periodieke verhoo gingen te treffen. De voorz. zegt dat Burg. en Weth. in dezen geen voorstel hadden. De hoer Dieleman verwonderde zich daar wel wat over. Waarom komt het Dag. Bestuur zoo zelden mot een voorstel De voorz. zegt dat Burg. en Weth. 't aan den Raad willen overlaten. Dientengevolge wordt dit adres niet aanstonds behandeld doch aangehou den tot bij de behandeling der be grooting. d. verzoek van den onderwijzer J. de Groote om een ziekte-verlof van drie maanden, zulks op advies van zijn huisdokter Wallien die hem rust voorschreef. De secretaris deelt mede dat adres sant zich wat geagiteerd heeft door zijne verhuizing. De heer Dieleman vindt het wel wat erg dat door zoo'n huiselijke omstandigheid, die anderen toch ook wel eens hebben, de gemeente voor drie maanden gedupeerd is De heer Van de Sande merkt op dat hij anders toch zoo geen kinder meisje is. Het verlof wordt verleend. III. De rekening der Wilhelmina- Bewaarschool over 1916 en de be grooting voor 1918 met inbegrip van een subsidie uit de gemeentekas van 425 worden goedgekeurd. IV. Gem. Rekening 1916. Da leden uit de vergadering die de rekoning met de bjjlagen hebben na gezien, verklaren bij monde van den heer Dieleman dat z|j tot geene bij zondere op- of aanmerkingen aanlei-, ding heeft gegeven en slechts enkele kleine bemerkingen aan den secreta ris zijn medegedeeld, die ze terstond tor verbetering aanbracht. Zij concludeerden alzoo tot voor- loopige vaststelling, waartoe wordt besloten, tot de reeds vroeger ver melde bedragen. V. Jaarwedden onderwijzers. De voorz. geeft lecture van de reeds vermelde circulaire van Ged. Staten. Als de door Ged. Staten aangege ven regeling zou worden ingevoerd zal dat onze gemeente op 2200 meer ko men te staan en met de hooge distri- butiekosten de uitgaven der nieuwe begrooting met ruim 3600 overtref fen, en men dus tot verhooging van den hoofdelijken omslag zal moeten overgaan. De heer de Hullu meent dat de onderwijzers toch niet de dupe kun nen zijn van dien minder gunstigen financiëelen toestand. De heer Dieleman zegt dat de ver gadering met zijn besluit tot ver schuiving naar de begrooting niette min de concessie heeft gedaan de herziening in gunstige overweging te nemen. Nu echter de oirculaire van Ged. Staten is verschenen, zal die, geheel uitgevoerd, van belangrijken invloed zjjn op de financiën en eischt ze na dere overweging vooral met het oog op het tekort der begrooting, niet het minst veroorzaakt door de distributie. Daartoe stelde hij voor, een tijde lijke geldleening aan te gaan van 3500 voor hoogstens 5 jaar en niet de hoofdelijke omslag te verhoogen met ƒ3000 of meer, daar deze dan stellig de draagkracht der belasting schuldigen te boven gaat. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen en daarna de behandeling van de onderwijzers- jaarwedden aangehouden. VI. Aangeboden wordt de gem.- begrooting voor 1918 in ontvang op 25,891,71 en in uitgaaf op 29,577,501/j alzoo met een nadeelig slot van De voorz. geeft lezing van de ver schillende posten. BIJ de inkomsten wijst de heer Dieleman op het grasgewa9 dat nu 1 opbrengt, doch dat feitelijk tuin grond in den achterweg is, die naar den tegenwoordigen pachtprijs iets meer kan opbreDgenhet gaat meer om de evenredigheid dan wel om het bedrag. De oppervlakte is ongeveer 4 roeden zoodat de pachtprijs 0,50, 2 kan wezen.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1