Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De oorlog. Rechtzaken. studeeren. Hiermede zal rekening gehouden worden. De heer Roersch vraagt inlichtingen omtrent een paar posten der ontvang sten, welke hem gegeven worden. Ook vraagt hij of er reeds een nieuwe overeenkomst gesloten is met de Kerkvoogden der Ned. Horv. Ge meente alhierzulks naar aanleiding der verhoogde bijdrage voor het ge bruik van het torenuurwerk, waarop ontkennend wordt geantwoord. Een mandaat had hij ontdekt, waarbij de handteekening niet voldoende gepara feerd was. De rekening werd daarna vastge steld met een post voor ontvangsten ƒ38415,19 en uitgaven 3;888,345 Goed slot 2526,84® Bi) de behandeling der rekeningen van het Burgor Gasthuis en die van het Burger Weeshuis had de heer Roersch bij beide een mandaat gevon den, dat niet voldoende geteekend was. Bij het gasthuis had hij voor zich de opmerking gemaakt, of het niet wenschelijk zou. zijn op de biljetten der polderlasten in België alsnog in de daartoe aangeduide kolommen het betaalde bedrag in te vullenwat er betaald is, is thans alleen te zien in het hoofd van het biljet. Dat dit niet aldus is geschied staat natuur lijk in verband met de omstandigheid, dat deze biljetten door den Ontvan ger-Griffier te Middelburg in Vlaan deren aan de draadversperring alleen geteekend aan een zijn vrienden ter inning overgegeven worden. De rekening werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 18.286.195 de uitgaven ƒ15.478.735 Goed slot 2807.46 Die van het Burger-Weeshuis word eveneens goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 14.218.10 de uitgaven 13.828.54 Goed slot 389.56 Bij de benoeming van een wethou der werden 7 stemmen uitgebracht. Herkozen werd de heer K. L. Reep maker met 6 stemmen en 1 stem blanco. De heer Reepmaker nam on der dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen de betrekking op zich Met den storm van 28 Aug. 1.1. zijn 6 populieren omgewaaid in de kweekerjj van den heer M, W. van de Passehe. Het gemeentebestuur kon die hoo rnen zelf opruimen en de schade-ver goeden. De heer Van de Plassche wilde dit werk ook zelf uitvoereD, de boomen aan zich houden en nog ƒ126 aan de gemeente betalen. Na eenige dis cussie werd tot het laatste besloten. Niets meer aan de orde werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Naar men uit vertrouwbare bron verneemt is door de regeering thans vergunning verleend tot het uitvaren van de stoomschepen „Hollandia", „Gooiland", „Zaanland", „Westerland" en „Rijnland", allen van de Kon. Holl. Lloyd. Al deze schepen zullen naar Zuid- Amerika vertrekken. Ook voor de „Kawi" van de Rot- terdamsche Lloyd en de „Grotius" van de Mjj. „Nederland" is deze vergun ning verleend voor Indië. Wat betreft het uitvaren van an dere schepen naar Indië, daaromtrent staat nog niet vast, aangezien dit vertrek verband houdt met een nog hangende kwestie over het verstrek ken van bunkerkolen door Amerika. Breskens, 7 September 1317. Door de veelheid der stof en de uitgebreidheid van het verslag van den Gemeenteraad van Breskens zul len we dit laatste in een volgend nummer opnemen. Vermelden we er nu slechts van dat de beide aftre dende wethouders A. du Burck met 4 en J. M. H. van de Sande met 5 stemmen zijn herbenoemd. Nieuwvliet. In de Dinsdag ge houden Raadsvergadering is benoemd tot wethouder de heer J. J. Provoost, in de plaats van den heer H. Brak man, welke periodiek moest aftreden. Te Hoofdplaat zijn eveneens herbenoemd de aftredende wethouders E. B. van Damme en H. J. Cammaert. Schoondijke. Door het hemel vuur schrok gisteravond oen paard, zoodat het 18-jarig zoontje van de Wed. A Bruijnooge alhier zoo'n ern stige klap kreeg, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hedenmorgen werd liij per brand- card naar Vlissingen vervoerd. School- en kerknieuws. Hoofdplaat. De heer A. P. J. Verdonck onderwijzer met hoofdacts aan de bijzondere R. Kath. chool te Putten, laatst te Oostburg, is thans benoemd tot hoofd derzelfde school te Putten. Onlangs werd door de douane en de marechaussee bp een voorman te Arnhem in beslag genomen 115 K.G. rubber in schijven, z.g. N.O.T.- vrije rubber, welke een hooge waarde vertegenwoordigt. De partij, welke voor uitvoer be stemd bleek te zijn, werd in beslag genomen en opgeslagen in een pak huis van het Rijk, grenzende aan de Nederlandsche Poetsdoekenfabriek. Dit pakhuis is op zeer solide wijze gesloten, de deuren zijn van zware grendels voorzien en de sloten zijn eveneens uitstekend in orde. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben zich evenwel inbrekers toegang tot het pakhuis verschaft en wel op zeer brutale wèl overlegde wijz9. Zij zijn op het dak van het pakhuis geklommen en staande in de broede goot, wisten zij het met deu ren gesloten zolderraam te openen. Dit was geen gemakkelijk werk, want de openslaande deuren van dit raam waren aan de binnenzijde ge grendeld met een zwaren afsluitboom. Men heeft evenwel een zaag tus- schen de opening der deuren weten te wringen en zoo was de toegang tot den zolder, na het doorzagen van den afsluitboom, open gekomen. Eenmaal op den zolder, vormde een zwaar zolderluik, aan de onderzijde eveneens gegrendeld, een nieuwe hin derpaal. Doch ook hier deed de zaag haar werk Het luik werd eenvoudig doorgezaagd en zoo konden de inbre kers de trap naar de benedenruimte bereiken. Daar stonden onder een tafel twee kisten gevuld met rubbersohijven. Deze kisten werden opengebroken en door de gebroken ruit van een getralied venster de schijven stuk voor stuk naar buiten geworpen. De kostbare buit werd vervolgens naar den kelder van een autogarage vervoerd. Slechts korten tijd is de rubber daar verborgen gebleven, want reeds Dinsdag werd, zooals reeds gezegd, de bergplaats door douane en mare chaussee ontdekt. Zaterdagavond te 9 uur ging een dichte auto in ongewoon snelle vaart te Leeuwarden langs de nieuwe stad Zuidzijde in de richting van de Vrouwepoort. De weg dien de auto nam, was niet zeer regelmatig, zoo dat toeschouwers den indruk kregen dat er iets aan de stuurinrichting onklaar was. Bij het Schavernek moest de auto een bocht nemen, het voertuig ging echtor recht door en botste met groot geweld tegen een leuning van de vaste steenen brug aldaar, die brak. Met zooveel kracht had de botsing plaats, dat het metselwerk, waarin de leuningpijlers vastzaten, uit elkaar werd gerukt. De auto stortte bij den hoogen val van het Schavernek te water. Door het raampje van de carosserie wist men met veel moeite de drie inzit tenden een ingezetene van Leeuwar den en twee personen uit de povincie, met behulp van ladders en touwen te redden. Eerst na een tiental minuten ge lukte het den chauffeur op het droge te krijgeu. De ongelukkige was blijk baar met het hoofd in de modder terecht gekomen en gestikt. Het slachtoffer is de zoon van een wagen verhuurder. Te Delft zullen op een tiental plaatsen gelegenheden worden open- gestald, waar warm water verkrijg baar zal wezen voor koffie, thee of waschgebruik. Men leest in De Veehandel Het Landbouw Export Bureau heeft den laatsten tijd druk telegrammen gevoerd met Engeland Het resultaat is, dat do makelaars gaarne bereid zijn tegen een provisie van 1 percent van de bruto-opbrengst het rund- vleesch in de consignatie commissie te verkoopen ook de schapen van 't L E. B. Agenten voor de Smith- field mark zijn niet geraadpleegd, hoewel deze goed op de hoogte zijn van den toestand van de markt. De consignaties zullen ook niet ge adresseerd worden aan de makelaars, doch de heele partij zal gedirigeerd worden aan een marktcommissie, die onderling zal verdeelen, naar gelang van prestaties van voorheen. <\=1> Ten Noordoosten in Rusland ont wikkeld zich het krijgsbedrijf met groote snelheid. De Duitschers zijn, naar uit het Russische bericht blijkt, halverwege tusschen Riga en Wenden (Wenden ligt een honderd kilometer ten noordoosten van Riga, naar don kant van St. Petersburg) De Lijf- landsche Aa is door beide legers overschreden. Dat is eigenlijk alles waar het tot hedenmiddag ontvangen nieuws op neer komt. De Duitschers zijn in hun offlcieele mededeelingen uiterst lakoniek en de militaire schrijvers in Duitschland, den nadruk leggend op de beteekenis van de verovering van Riga, onthou den zich van speculaties over de toekomst. Over de oostwaarts afzwenkende bewegiDg van de Duitsche troepen, die ten doel zou hebben de Russische stellingen bij Dunaburg af te snijden, en waar het voorlaatste bericht uit St. Petersburg melding van maakte, heeft men verder niets meer gehoord. Doordien de Russen, naar men uit het Berlijnscho avondbericht zou op maken, vooral aan de zeezijde op den loop zijn, wordt voorloopig het front weer aanzienlijk verlengd. Berlijnsche bladen melden, dat de gedeeltelijke ontruiming van Petro- grad, waartoe door de voorloopige regeering besloten was met het oog op den militairen toestand, verhaast wordt en reeds op groote schaal daar mede begonnen is. Ingezonden. Onderwijzerssalarissen. Naar aanleiding van de circulaire van Gedeputeerde Stateu aan de ge meentebesturen wil ik eenige cijfers onder de aandacht der lezers brengen. De Hoofden van scholen in de kleinste gemeenten zullen een salaris ontvangen van 1200 tot 1700. Nu kunnen zij volgens de wet ontvangen 850 tot 1050. Vermeerde ring 350 en 650. De onderwijzers zullen in de klein ste gemeenten een salaris ontvangen van 600 tot 1100. Nu ontvangen zij volgens de wet 500 tot 826. Vermeerdering 100 tot 275. De verbetering van het begin- en van het emdsalaris is dus vror de hoofden veel grooter dan voor de on derwijzers. Het geheele verschil tusschon het salaris van een hoofd en een onder wijzer bedraagt ƒ600. Het hoofd krijgt bovendien geheel vrije woniDg, terwijl den onderwij zers slechts 100 als tegemoetko ming worden toegezegd, zoodat men gerust mag zeggen, dat het verschil in salaris zelfs op de kleinste plaats 700 bedragen zal. In de grootste gemeenten zal het salaris der hoofden aanvangen met 1700 en opklimmen tot 2200. De onderwijzers zullen daar slechts ont vangen ƒ700 tot 1200, een verschil dus van 1000. Voegt men daarbij het verschil tusschen de vrije woning der hoofden (door mi] op 800 ge raamd) en de tegemoetkoming inwo- ninghuur h 100, dan komt men tot een verschil in belooning van ƒ1000 ƒ200 ƒ1200. De onbillijkheid in de voorgestelde regeliDg springt dus in de steden nog meer op den voorgrond dan op het platteland. Het voorgestelde salaris voor de hoofden is niet te hoog, maar dat der onderwijzers is veel te laag. Deze re geling kan onmogelijk bevrediging geven en de salarisadressen der on derwijzers zullen dan ook blijven aanhouden, indien de gemeentebestu ren daarin zelve goen verbetering brengen, door ook de belooning der onderwijzers die der hoofden te doen naderen. Waar iedere leerkracht een gelijk aantal uren onderwijs geeft als het hoofd der school, waar iedere leer kracht voor zijn klasse dezelfde ver antwoordelijkheid draagt als het hoofd der school, waar voor iedere klasse een onderwijzer of onderwijzeres ge plaatst is, die het volle werk van onderwijs en opvoeding te verrichten heeft even als het hoofd der school, waar de allerhoogste autoriteit in den lande, dat is de Wet, leerkrachten in de school toelaat met alleen de on derwijzersakte en die met deze akte geplaatst kunnen worden (en ook werkelijk geplaatst worden) in iedere klasse eener lagere school, evenals het hoofd dier school, daar is het niet meer dan billijk, dat een regeling in gevoerd worde, waarin de belooning voor hoofd en onderwijzer dezelfde is. Natuurlijk moet het hoofd boven dien een toeslag ontvangen voor het voeren der administratie en welke in de onderwijzerswereld tegenwoordig geschat wordt op 200 k 300 gulden. In West.-Zeeuwsch-Vlaanderen be zitten van de openbare onderwij- zers(essen) I2V2 pCt. de hoofdakte én 87'/2 Pct- de gewone lagere onder wijzersakte. Deze laatsten, het overgroote deel van 't onderwijzend personeel uitma kend, worden voor 't zelfde werk schromelijk achtergesteld bij de hoof den van scholen Het is hun dan ook onmogelijk een juichtoon aan te heffen over het ingrepen van Gede puteerde Staten. Zonder dat laatst genoemd eollege dat natuurlijk be doeld heeft, dringen ze de onderwij zers hoe langer hoe meer naar links en doen zij de ideeën voor de demo cratische school in de rijen der on derwijzers veld winden. P. DE BRUIJNE. Aardenburg, Sept. 1917. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Zitting van 7 Sept. Veroordeeld wegens: mishandelingM. A. d. P., 53 j., P. S. d. B., 20 j., beiden zonder be roep, te Breskens, ieder 10 of 10 d. hecht. beleediging ambtenaar: A. v. H., 27 j., vlasbewerker te IJzendijke, 10 boete of 10 d. hecht. verboden uitvoer: E. d. K, 21 j., zonder beroep IJzendijke, gedetineerd tot 1 maand gev. straf, met invrij- heidsstelling. verboden terugkeerR v. d. W., 23 j., St. Laureijns (Blandbouwer, 8 mnd. gev. straf. Hoogwatergetij Breskens. Nieuwe tijdregeling. DAGE N. voorm. nam. Zaterdag 8 Sept. 6.56 7.20 Zondag 9 8.— 8.24 Maandag 10 9.14 9.38 Dinsdag 11 e 10.30 10.64 L. Kwartier Zaterdag 8 September vm. 7.25. Predikbeurten. Nbd. Herv. Kerk. Zondag 9 Sept. Breskens n. 2 u ds Posthumus. Groede n. 2 u ds Jansen. IJzendijke n. 2 u ds Krul.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2