Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 26e Jaargang Ad vertentiën Gemeenteraad. BRESKENSCHE COURANT Abonnemcntsprils per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor Belgis ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bp boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Btj abonnement lager tarief. Advertentisn worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Bit blad verschyut eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bU den nltgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, IJzendijke, 4 Sept. voorin. 10 uur. Yoorz. de heer J. A. Neeteson. Tegenwoordig alle leden en de se cretaris. Allereerst leggen de heeren J. Th. Hendrikse en A. L. Theri als herbe noemde raadsleden de voorgeschreven eeden af, waarna de voorz. hen geluk wenscht en, hoewel de zittingtijd dit maal wel niet volle zes jaar zal zijn, beveelt hij hen niettemin ten zeerste de behartiging van de belangen der gemeente aan. Daarop worden de notulen gelezen en goedgekeurd. I. De wijziging in de begrooting van 1917 is door Ged. Staten goed gekeurd. II. Van de kohieren der honden belasting en van den hoofdelijken omslag worden enkele posten onin baar verklaard. III. Gem.-Rekening 191G. De commissie van onderzoek ver klaarde bij monde van den beer Hen drikse, dat de rekeniDg, behoudens een enkele kleine opmerking in orde is bevonden. Echter kan hij ééne bemerking, die der commissie ter oore is gekomen, niet weerhouden. De rekening namelijk moet in orde gemaakt zijn door iemand uit Hulst, de vroegere klerk van den gemeente ontvanger. Hij moot daartoe aan diens chefs verlof zijn gaan vragen. Stellen we ons het geval dat die klerk gen permissie had gekregen, dan was de heele administratie in de war ga- loopen. De voorz. merkt op dat de reke ning op den bepaalden tijd is inge leverd en er dus geen reden was om in te grjjpen, op welke wijze ook de rekeniDg was gereed gemaakt. Wel zou 't dit geweest zijn als ze te laat was ingezonden. Voorts maakt de commissie de al- gemeene opmerkiDg.dat bij de meerdere en mindere uitgaven geen toelichting was. Verder werden weder gemist de origineele kwitanties van de brand verzekering maatschappij De voorz. verklaarde dat de bewus te Haarlemsche maatschappij de kwi- tantiön door den agent doet teekenen. De heer Hendrikse meent dat te genover de gemeente-administratie geëischt mag worden dat een origi neele kwitantie wordt afgegeven. Geschiedt dit niet dan moet maar niets betaald worden. Eindelijk vraagt de commissie of het ruimen der privaten van de school, waarvoor 7,50 is uitgegeven niet be hoort tot den werkkring van de gem.-arbeiders. Hoewel van deze menschen door den heer Theri is gezegd dat ze van 's morgeDS tot 's avonds in touw zijn, zijn ze nogtans, ondanks hun duurte- teeslag, meerdere uren op den dag vry, dat dit ook wel tot hun werk kan gerangschikt worden, waarvoor niet afzonderlijk behoeft te worden betaald. Ten opzichte der rekeniDg van de El. Centrale, die thans bij lang na geen chaos vertoonde zooals veleden jaar rees slechts eéne vraag, n.l. aangaan de het gemis van een kwitantie ten name van V. de Witte ad 25. De secretaris verklaarde dit door de omstandigheid dat die kwitantie oorspronkelijk geen plakzegel bevatte en daarom uitgeschakeld was. Beide rekeningen werden daarop goedgekeurd tot de reeds vroeger vermelde cijfors. IV. Aangeboden werd de gem- begrootiDg voor 1918. Zij wijst een balanscijfer aan van 41,811,671/2 met een sluitpost van 2875,371/2- De hoofdelijke omslag is geraamd op 18000 of 1000 minder dan voor dit jaar. Het hooge cijfer der begrooting wordt veroorzaakt door de distributiekosteu, die op ƒ6000 zijn geraamd. Die van de electr. centrale wijst een balanscijfer aan van 11.922.50 met een post voor onvoorzien als reservefonds van 1418.50. Burg. en Weth. stelden in deze begrooting voor, den prijs van de ki lo-watt te brengen van 85 op 40 ceDt. Ten vorigen jare was reeds voorge steld dit op 40 cent te brengen maar omdat de raad toen meende dat deze sproDg te groot was, terwijl ander zijds de heer Hendrikse deze verhoo ging had willen brengen op den hoofdelijken omslag, doch daarvan was afgezien na de verklaring van den voorzitter, dat Ged. Staten dit toch niet zouden hebben goedgekeurd, was niet verder gekomen dan de prijs tot 35 cent te verhoogen. Thans moet dat zeker verhoogen want behalve dat do olie moeilijk te krijgen is, is de prijs daarvan ver viervoudigd en bovendien moeten er twee Dieuwe ketels voor de genera toren worden geplaatst, die anders 350 en 800 kostten en nu 650 en ƒ600 beloopen. Het abonnement voor hen die geen meter hebben wordt dan gebracht van 60 op 80 cent. De heer Hendrikse vraagt of dit genoeg is en of 't niet een gulden moet wezen. De voorzitter acht dit genoeg om dat te 11 uur de stroom toch wordt afgesloten, anders zoude menigeen nog wel eens het genot willen hebben van een mooi brandend licht. De verhooging in te gaan met 1 October a.s. wordt aangenomen. In verband met deze verlichting, die ook afhankelijk is van de steen- kolenvoorraad, brengt de heer Hen drikse de vraag ter sprake of de voorraad die de leden van den kolen- bond nu hebben gekregen ook in mindering komt van de toegezegde hoeveelheid op hun kaart. De voorzitter beaotwoordt dit be vestigend. De kolenbond treedt even goed op als een handelaar waarvan de leden hun hoeveelheid betrekken. Komen er kolen voor de distributie dan verdeelt de brandstoffencommissie die per wijk, zoodat men dan niet zooals in sommige andere gemeenten klutsjes van 10 of 15 kilo krijgt, maar 50 kilo; een volgende maal weer een andere wijk, zoodat we werkelijk meenen hier het beste stelsel te hebben. De heeren Haverbeeke en Theri bevestigen dit volkomenzjj die ko len van den bond ontvingen, krijgen er geen van de commissie. De kolen- distributie gaat zoo rechtvaardig mo gelijk. V. Naar aanleiding van de in ons blad in zijn geheel vermelde circulai re van Ged, Staten inzake de onder- wijzersjaarwedden, stellen Burg. en Weth. voor, de jaarwedden der hoof den van School I en II te bepalen op ƒ1300 en ƒ1200. De heer Hendrikse vindt de ver houding niet gelijkdaar is in die wedden geen evenredigheid. De heer Theri acht toch zeker geen termen aanwezig om het minimum voor School I te verlagen, al zou 't ook nog gemakkelijker gaan in de kom eerder een hoofd te krijgen dan aan de Klakbaan. De heer Hendrikse meent dat het verschil van 100 te weinig is. Als men ds verantwoordelijkheid heeft over 150 kindoren, en de uitgebreider administratie over een groote school tegenover die eener school met 45 leerlingeD, dan mag dat verschil meer zjjn dan ƒ100.— en stelt mitsdien voor, het minimum voor de kom te bepalen op 1400 en voor de klak baan op f 1200. Als we goed salari- eeren dan hebben we toch groote kans dat we weer een knap hoofd krijgen. Dienovereenkomstig wordt met al- gemeene stemmen besloten. Verder wordt het minimum voor de onderwijzers bohouden op 600.—, de bijakten te doen vervalleD en de vergoeding voor de huishuur te bren gen van 75 of ƒ100. Ook wenscht de heer Hendrikse in de herziene verordening de bepaling zien opgenomen dat een onderwijze res in functie aan een der scholen in deze gemeente op den dag dat zij een huwelijk zou sluiten, ophoudt onder wijzeres aan die school te zijn. Ook dit werd goedgevonden. VI. Op het verzoek van Th. Willems om eervol ontslag als hoofd van school I. wegens zijne benoeming aan de R. N. L. te Goes, met ingang van 1 Oct. a sstellen Burg. en Weth voor, dit op de meest eervolle wijze te verleenen, omdat Burg. en Weth. van oordeel zijn dat bij dit ten volle verdient Aldus wordt met instemming be sloten. Op advies van den Districtsschool opziener zal in de oproeping ook wor den opgenomen dat de benoemde kan worden benoemd voor het vak Ned. taal aan de Normaallessen te Oo3tburg. De heer Hendrikse bad juist dit voor stel willen doen als ook om de oproe ping te plaatsen in „de Katholieke School". Waar wij aan de Klakbaan steeds een protestantsch hoofd be noemen, hebben we wel het recht pogingen aan te wenden om in de kom een katholiek hoofd te hebben. De voorzitter merkt op dat vanwege B. en W. de bovenbedoelde clausule zeker niet aan de oproeping zou zijn toegevoegd, als niet de schoolopziener den wensch daartoe had te kennen gegeven, omdat men in het tegenover gestelde geval alle kans liep dat zij zou zijn geschrapt geworden. De plaatsing in het kath. school blad is geen bezwaar, alhoewel de praktijk heeft geleerd dat het succes miniem is, daar andere schoolbladen alle onderwijzers bereiken. Inmiddels werd in bovenvermelden geest besloten. VII. Eindelijk geeft de heer Hen drikse ook in overweging om met de wijziging der onderwijzers-verordening tevens op te nemen dat het ontslag in plaats van met 1 maand met 3 maanden kan worden gegeven. De voorz zegt dat dit ook in de bedoeling van Burg en Weth. ligt, evengoed als om een tijdelijke leer kracht k ƒ60 per maand aan te stellen en het tijdelijk hoofdschap aan den oudsten onderwijzer v. Rosevelt op te dragen. Daarna ging de openbare zitting in eene geheime over voor enkele recla mes Hoofd.-omslag. Groede, 4 Sept. In de heden gehouden zilting van den Gemeenteraad was afwezig de heer Iz Risseeuw. De heeren J. de Vlieger, J. van de Plassche en J. B. Becu Sr. legden in handen van den voorzitter de voor geschreven eeden als raadslid af. De voorzitter wenschte hen met hunne herbenoeming gelukhunne zitting periode zou slechts van korten duur zijnimmers na twee jaar zul len ook de gemeenteraden worden ontbonden en is vermoedelijk de sa menstelling van den raad voor de laatste maal zooals ze nu is. Niette min hoopt hij nogtans op een 6-ja- rige periode. Als wethouder werd herbenoemd de heer P. Lombaard met 4 stemmen. De hoer Lombaard verklaart des gevraagd deze herbenoeming aan te nemen, onder daDkzeggihg voor het in hem gestelde vertrouwen, waar mede de voorzitter hem eveneens geluk wenscht en op een zelfde goede samenwerking en een goeden geest in de vergadering te mogen rekenen. Vastgesteld werd eene verplichte sluiting van de koffiehuizen en win kels, als volgt: voor winkels, des Zaterdags te 8 uur, overige dagon te 7 uur, voor herb^rgeD, des Zaterdags en Zondags te 9 uur, overige dagen te 8 uur. De gem.-begrooting voor 1918 werd vastgesteld. Na eenige bespreking wordt alsnog aangehouden de verzekering van het meubilair in het gemeentehuis tegen molest, terwijl het schoolhuis in de kom zal herschat worden. Voorts werden Burg. en Weth. gemachtigd om alle gemeente-percee- leD, waarvan niet duidelijk blijkt dat zij tegen molest verzekerd zijn, dit te doen. Bp de rondvraag bracht de heer de Vlieger de brandstoffen-distributie ter sprake waarvan men meende dat er iets niet in den haak waser zouden kolen door Aarnoutse buiten de dis tributie om zijn verkocht tegen 18. De voorz. zal deze zaak onderzoeken, maar merkte op dat ze niet.bij den Gemeenteraid thuis behoort. De heer de Vlieger achtte het toch wel van belang voor de ingezetenen. Na eene korte bespreking over eenige schoolbanken die in de Eransche kerk staan, wordt de vergadering ge sloten. Aardenburg, 4 Sept. Voorzitter de burgemeester J. C. Reepmaker van Belle. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering de nieuw gekozen leden worden ge ïnstalleerd, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgele zen, goedgekeurd en geteekend. Aan de orde wordt gesteld de ge meenterekening over 1916. Door een paar leden wordt mede gedeeld, dat zij de rekening zoo kort voor deze vergadering ontvangen heb ben, dat zij onmogelijk tijd gehad hebben haar nauwkeurig in te zien. De heer Wage verzoekt om hem steeds het laatst de stukken der secre tarie toe te zenden, dewijl het wel eens gebeurt, dat de stukken 2 of 3 dagen bij hem liggen, zonder dat hij tijd heeft ze in te zien. In dien tijd zouden andere leden ze kunnen be-

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1