Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgert. stand. Staatsloterij. reoherche ergens in een achteraf-buurt een huiszoeking in de woning werd gedaan. De vangst was voortreffelijk. Een geheele vracht met allerlei mili taire en burgerspullen afkomstig van. militairen uit Vreeland werd in be slag genomen. De soldaat werd des avonds te Nieuwersluis in arrest gobracht. Evenwel heeft hij kans gezien om uit zijn gevangenis te ontsnappen. Militairen en politie speuren naar den uitbreker. „Wees zuinig op brood" is de hoofdgedachte van esn artikel van het Bureau voor mededeelirgen om trent de voedselvoorziening, waarin wordt gezegdSpoediger dan toen nog verwacht kon worden heeft do regeering zich geplaatst gezien voor de noodzakelijkheid vau een nieuwe beslissing. De telegrafische gedachtenwisseling tussehen de Nederlandsche regeering en Harer Majesteits gezant te Was hington over de mogelijkheid om alsnog toevoor van graan te verkrij gen, heeft plotseling een einde geno men door het thans ingekomen be richt dat de uitvoer van de reeds ingeladen hoeveelheden tarwo en meel voor gebruik hier te lande bestemd, geweigerd is, terwjjl de toestand van de andere reeds ingeladen granen ten gevolge van het lange oponthoud, dermate is achteruitgegaan, dat, wanneer deze nog mochten aaDkomen, op gebruik daarvan voor menschsljjke voeding niet mag worden gerekend. Wij weten thans dus met zeker heid, dat op aanvoer van broodkoren uit Amerika niet valt te rekenen en dat wij zullen moeten trachten rond te komen met datgene, dat wjj thans hier te lande beschikbaar hebben. Het komt er nu op aan, de voor raden, die er zijn, zoo doelmatig te verdoelen, dat zg in verband met wat verder de voedselvoorziening verstrekt kan worden zoolang mogelijk zullen duren, zonder aan den anderen kant in een bezuiniging te vervallen, die schade zou toebrengen aan de volks gezondheid. Een inkrimping van het broodrant soen, wat in de praktijk neerkomt op een verlenging van den duur der broodkaart, is noodzafeoRjk geworden. Men zal dus voortaan in plaats van negen, elf dagen met zjjn broodkaart moeten doen. Zoodoende wordt het mogelijk den winter door te komen met een brood voeding, die wel schraal is voor velen, ja voor de meesten, maar toch te verkiezen boven de zekerheid, dat voor het einde van den winter er anders een dag zou aanbreken, waar op er in het geheel geen brood meer zou wezen. Hoe lang bjj dit rantsoen do voor raad zal strekken, is niet met zeker heid te zeggen, omdat dit ook afhan kelijk is van onzen eigen post, waar van de opbrengst nog niet bekend is. Gelijk gezegd zal de broodkaart thans elf dagen geldig zijn en wel voor het eerst die, welke op 2 Sep tember begint en die dus zal duren tot en met 12 September, die welke 18 September begint duurt dus tot 28 September, enz. De regeering heeft in de vorige mededeelingen het vertrouwen uitga- sproken, dat het Nederlandsche volk de maatregelen, welke de noodzake lijkheid oplegt, zou weten te dragen. Zjj herhaalt dit thans: niemand is meer dan de regeering overtuigd, dat dat deze maatregel voor velen ont bering en opoffering heteekent. Hiertegen te morren helpt echter niet. Wij moeten met elkander de lasten weten te dragen, die de oor logstoestand ons oplegt en ons in de komende dagen in steeds verhoogde mate zal opleggen. Van hare zijde wil de regeermg echter den maatregel zooveel moge lijk verzachten als in haar vermogen is voor hen, die het zwaarst worden getroffen. Daarom heeft de minister van landbouw, nijverheid, en. handel aan de gemeentebesturen een aanschrij ving gericht, waarbij dezen wordt verzocht voor een eerste aanvullings kaart behalve de reeds aangenomen personen, al diegenen in aanmerking te doen komen, die door spierarbeid den kost moeten verdienen Ten einde voorts ieder onnoodig verbruik van brood te voorkomen, is het verboden, in eefgelegenheden n dergelijke inrichtingen brood to ver strekken bij koude ea warme schotels, óók wanneer van dat brood afzonder lijk zou worden betaald. De vooruitzichten onzer brood voorziening geven alle aanleiding om met den meest mogelijken ernst de reeds eenmaal gegeven waarschuwing te herhalen Wees zuinig op brood Breskens, 4 September 1817. Het ongunstige weder dat op Ko- ninginne's jaardag stellig af breuk heeft gedaan aan den op andere tijden zoo weelderigen vlaggentooi, herstelde zich in don namiddag en vooral tegen den avond dermate dat het op do markt gegeven concert in alle deelbn ge slaagd mag heeten en een massa volks op de been bracht. De samensmelting van „Uit het VolkVoor het Volk" met het mili taire corps had een bijzonder gunstige uitwerking; de uitvoering van de ver schillende nummers profiteerde van de versterkte bezetting der onder scheidene partijen. Ziet, dat is 't wat onze muziek van noode heefteene versterking der partijen. En dat zou, gezien hetgroo te aantal jonge krachten, waarover onze gemeente beschikt, best kunnen. Dan kregen we een corps waarop we trots konden zijn. Belangstelling is er altjjd genoog voor de muziek, maar men zag liever wat meer daadwer kelijke steun, zoo in de rijen dor werkende leden en als in die der donateurs. Het concert is, naar wij van ter zijde hoorden, nog uitgedijd tot een huldigend afscheid. Maar daarvan kunnen we, omdat de pers hierbij niet tegenwoordig was, niets vermelden. Lang beeft de feestvreugde geduurd zeker had voor een deel de klok daar aan schuld, want waar ze al geruimen tjjd stokstijf is blijven staan, ver keerde ze ook Vrijdagavond in een bewegirjglooze toestand, zoodat er feitelijk geen officiéél uur meer was. Zaterdagmiddag werden van de Prov. boot een paar molensteenen gelost. Bij het wegrollen der zware gevaarten gleed een er van uit en kwam, torn de bestellersknecht Dirk Haartsen, den steeu niet houden kon, op diens been terecht Onder hevige pijnen zeeg hij neer. Men dacht niet anders of het been was af, doch de onmiddellijk ingeroepen en, bij afwe zigheid, eerst later verleende genees kundige hulp, constateerde wel een beenbreuk, doch kon haar inzetten. De toestand is thans redelijk. Cadzand. Vrijdagavond maakte alhier een luitenant in gezelschap van zijn vrouw een rjjtoertje met paard en wagentje. Door het breken der lijdsols kon het paard niet meer be stuurd worden, en ging weldra op hol. In volle vaart het dorp in tot aan de Heuvelstraat waar het dier kwam te vallen. De luitenant kwam terecht op een hoop hout, terwijl zijn vrouw met den schrik vrij kwam. IJzendijke, Een bewoner der buurt Mollekot vlak bij de electrische versperring kwam in aanraking met den geladen draad. Hierbij verbrandde hij zich erg aan de handen, maar kon er toch nog levend van geholpen worden. Dezen nacht is de herbergier R. te IJzendijke nabij de Ponte door soldaat-kommiezen doodgeschoten. Naar luid der geruchten moet R die reeds een paar ma'en kippen heeft vermist, door het hooren van gerucht uit zijn bed zijn gesprongen, zijn ge weer hebben gegrepen en naar bui ten geloopon. Na een korte woordenwisseling viel een schot dat R. doodeljjk trof. School- en kerknieuws. IJzendijke. Voor de openbare school in den Oranjepolder hebben zich 11 sollicitanten aangemeld, na melijk 6 onderwijzers en 5 onderwij zeressen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar IJzen dijke door de J. N. Pattist te Aar denburg. Veertig ingezetenen van Eind hoven en omliggende gemeenten heb ben een adres gezonden aan den mi nister van buitenlandsche zaken, waarin erop gewezen wordt, dat door of op last van de Duitsche regeering is doorgestoken de dijk van het zoo genaamde Kempensche Kanaal, ter- einde, volgons berichten in bladen, het steeds toenemend vluchten uit bezet Belgiö Daar Nederland in don vervolge tegen te gaan. Adressanten wijzon erop, dat door deze daad een groot deel van de om streken van Eindhoven is onder wa ter gezet, waardoor niet alleen in het algemeen groote schade is toegebracht aan de woonhuizen, stallen en lande rijen van adressanten, maar boveDal van de met aardappelen en groenten beteelde oppervlakten de opbrengst geheel is verloren gegaan. dat verscheidene der adressanten met persoonlijke of financiëele opof feringen deze' terreinen in het voor jaar hebben doen scheuren en beteelen, teneinde in de komenden winter voor hun eigen gebruik de beschikking over eenige levensmiddelen te hebben dat thans door de handelwijze van de Duitsche regeering aan deze bil ljjke verwachting do bodem is inge slagendat de Duitsche regeering op het oogenblik, dat zij bevel gaf, den dijk van het Kempensche kanaal door te steken, wist, ten minste kon we ten, dat hierdoor aan den bewoners van een onzijdig land groote schade toegebracht moest worden, alleen reods op grond van de omstandigheid, dat een de9l van Noord-Brabant lager is gelegen, dan het Belgische gedeelte. Adressanten verzoeken den minis ter, stappen te doeD, dat verkregen worde, dat de Duitsche regeeriDg aan adressanten in natura vergoedt de door haar geleden schade aan gebou wen en dergelijke en de opbrengst der beteelde landerijen, subsidiair een schadevergoeding verleent, teneinde hen in staat te stellen een overeen komstige hoeveelheid levensmiddelen als vemietingd werd, in te koopen. Naar .men verneemt heeft het verbod van uitvoer van bloembollen de bedoeling, contróle te oefenen op den uitvoer van bloembollen voor ab normaal gebruik. Men is er namelijk in geslaagd, aan verschillende bloembollensoorten de voor dierlijk voedsel schadelijke be standdoelen te ontnemen en ze te bereiden tot een krachtig, veel melk gevend veevoeder. Verleden jaar zijn ongeveer 200.000 K G tulpenbollen als veevoeder naar het buitenland gegaan. Thans schijnt men de bol len tot hetzelfde doel in het land te willen houden. Buitendien zijn de bollen van hyacinthen en narcissen van waarde gebleken voor industri eele doeleinden. Het Algemeen Land en Tuinbouwweekblad weet mede te doelen, dat het uitvoerverbod niet betreft zendingen naar Amerika, Zwc- deD, Noorwegen, Denemarken on Zwitserland. Een 54-jarige juffrouw te Wol- faartsdijk is dood in een sloot achter haar woning gevonden. Men denkt aan een ongeluk. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde (commandant Zeeland) heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarbil de invoer van paarden, rundvee, varkens en schapen is verboden, tenzij gedekt door geldige documenten Verder het vervoer in andere dan binnenlandsche richting alsmede de in- en uitslag uit panden en erven van paarden en vee, alle ten uitvoer verboden genot en voedingsmiddelen voor mensch en dier, uitgezonderd hooi en stroo, en verder margarino, benzine, petroleum, uiot eetbare vet ten, oliën, zaden, metalen, zeep- zeemleder, wollen garens, sajet, rub ber en guttepercha, alsmede van de uit of met een der laatstgenoemde zeven stoffen vervaardigde artikelen, behalve als de goederen gedekt zijn door geldige documenten. In ieder geval is het vervoer in andere dan binnenwaartsche richting verboden van auto-, motor- en rij wielbanden, wanneer deze voorwerpen niet zijn voorzien van fabrieksmerk en nummer. Verder bepaalt de verordening, óat ieder houder van paarden binnen 14 dagen schriftelijk aangifte moet doen van de dieren bij hem in eigendom. Van vervoer van paardeD of vee moet 24 uur van te voren worden kennis gegeveD. Verder wordt verboden, op mark ten on openbare wtgen tal van mot name genoemde artikelen ten verkoop voorhanden te hebben oi aan te bie den, behalve als men van een zak boek is voorzien. N Verboden is verder het doen ver voeren of vervoeren van goederen ou der een valsche beraming. Een ander artikel verbiedt, meer in huis of erf te hebben dan redelij kerwijze voor eigen gebruik of voor het uitoefenen van een bedrijf nood zakelijk is. Deze verordening is gemaakt voor het geheele gezagsgebied van den commandant, maar kan geheel of ten deele buiten werking worden gesteld voor bepaalde gedeelten. Voor de geheele provincie wordt de verordening tot 16 September buiten werking gesteld en daarna in haar geheel voorloopig voor Walche ren, Noord-Beveland, Schouwen en Duiveland, St. -Philipsland en Zuid- Beveland, behalve voor de haven van Hansweert en voor het Zeeuwsche deel der gemeente Rilland-Bath. Voor verschillende gemeenten in de andere deelen van Zeeland wordt zjj ook Da 15 September gedeeltelijk bui ten werkirg gesteld. Hoogwatergetij Breskens. Nieuwe lijdregeling. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 5 Sept. Donderdag 6 Vrijdag 7 4.23 4 54 530 4 47 5 18 5F4 vm. 7.25. GROSDE. Huw.-Voltr. 80 Aug. C. Koster, 28 jjm. en M. J. Cornelis, j., jd. Geboorten. 7 Aug. Elizabeth, d. van J Dhont en E. Risseeuw. 7, Maria Suzanna, d. van H. Boekhout en J. Haak. 7, Petrus Jacohus, z. van B. Goossens en E. M. Veesaerts. 13, Maria Johanna, d. van L. B. de Poorter en W. H. de Poorter. 15, Jannis, z. van C. van Meenen en M. A. de Potter. Overlijden. 16 Aug. M van Waaijen- berg, 78 jwed. van P. de Kiek. 18, M. Th de Veuser, 81 jweduwe van K. J. Blomme. 81, Abr. van Hoorn, 78 j., echtg. van J. van Doorn. NIEUWVLIET. Geboorten. 21 Au gustus. Jacob, z. van Pieter Provo en Jozina Aaltje Ossewaarde 25.000 No 694 2 000 681 1.00 12759 18042 Met verwijzing naar de gedane openbare kenniegevlng KOFFIE EN THEE. De Burgemeester van Breskens: Gezien de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, no. 66495 afd. Handel, d.d. 30/8 '17, betreffendeDistributie- regeliDg voor Koffie en Thee, maakt bekend 1. De verkoop en aflevering van Thee is tot en met 12 September e.k. verboden. 2. De verkoop en aflevering van Koffie zal van 1 tot en met 12 Sep tember moeten geschieden tegen ont vangst van de lichamen der brood kaarten van de 25ste week. Op één kaart van de 25ste week mag niet meer dan 2 ons koffie worden verstrekt,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2