Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Wo. 335? 31 Augustus. Middenstandsbelangen. Onderwijzerssalarissen. Zaterdag l September i»i? we Jaargang BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor Belgis ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar a 3 kwartalen bg vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bg boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. AdvertentiSn worden ingewacht tot Dinsdag en Yrfldag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den nitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, Nederland gedenkt heden met zijn geëerbiedigde Vorstin Hoogstderzelver 87ste jaardag. Nog steeds, ja nog in drukkender omstandigheden viert Hare Majesteit haren geboortedag. Zijn we er allen van doordrongen dat ,het schragen van den troon on zer Landsvrouwe een hooge plicht is van elk rechtgeaard en weldenkend vaderlander. De moeilijkheden waarvoor we staan zijn vele en ze hoopen zich nog ge stadig op, maar men kan er verze kerd van zijn dat de regeering en niet minder de jubilaresse van dezen dag alles doen wat in hun vermogen ligt om die ontzettende moeilijkheden het hoofd te bieden en te verzachten op eene wijze, waarvan wij ons nau welijks een denkbeeld kunnen vormen. Op andere jaren werden op tal van plaatsen feesten georganiseerd als blijde uiting van de warme gevoelens voor Koningin Wilhelmina, thans heeft een meer ernstige stemming daarvoor plaats gemaakt. Hopen we vol vertrouwen op het wijs beleid van onze verheven Vor stin en Hare wakkere raadslieden, die met bewonderenswaardige stuur manskunst ons tot nu toe tusschen de gevaarlijke klippen door hebben gezeild, opdat we door den overal woedenden storm in veilige haven mogen worden aangebracht. Zaterdagavond werd bij den heer S. de Vuilst een vergadering gehou den, betreffende de behartiging van de belangen van den Middenstand. De vergadering werd geopend door den Heer H. Weijkman, welke met een enkel woord als spreker inleide de Heer C. A. Schulte en J. v. d. Harst beiden te Middelburg, resp. Voorzitter en Directeur van het Bu reau van Advies, hetwelk te Middel burg is gevestigd. Door den eerste spreker dhr Schul te, werd uiteengezet, het onstaan, het doel, en de werking van het bureau van advies. Spreker begon met in onze gedach ten terug te roepen het begin van den wereldoorlog in Aug. 1914. In het begin van den oorlog waren alle handelskringen als met een pa nische schrik bevangen. Dit uitte zich vooral bij den groothan del, welke circulaires rond zond, waarin werd medegedeeld dat niet dan tegen contante betaling geleverd kon wor den ja, enkelen gingen zelfs zoover, dat zij eerst het geld in hun bezit wilden hebben alvorens zij afleverden. Het handelscrediet werd dus niet meer of minder dan opgezegd. Nu weet ieder handelsman dat er geen handel zonder crediet kan be staan. Men zou dit gaarne willen, doch ■dit zijn slechts illusies. Het gevolg was dus dat er ver scheidene winkeliers in zeer groote flnanciSele moeilijkheden kwamen, daar niet ieder genoeg bedrijfskapi taal kon losmaken om alle inkoopen contant te voeldoenmeestal toch wordt op rekening geleverd en soms laten de cliënten zelfs lang op beta ling wachten. Er werd dus behoefte gevoeld aan een instelling welke bedrijfskapitaal wilde verstrekken, daar de bankiers het niet geraden achtten, in die be naarde omstandigheden geld ter leen te geven. Van de regeering is toen het initatief uitgegaan tot oprichting van een middenstandscredietbank, zijnde eene inrichting waar iedere middenstander gelden kan opnemen, maar ook in deposito kan geven. Nu is het ieder weldenkend mensch bekend dat een soliede bank geen gelden kan verstrekken dan tegen waarborg. Voor hen die een zakelij ke borg konden stellen, bijv. hypo theek, effecten of ander onderpand was het niet moeilijk om geld op te nemen, doch voor hen die dit niet konden en ook geen persoonlijke borg konden verkrijgen ging het niet. Er werd dus behoefte gevoeld aan een andere instelling die voor derge lijke personen borg stond. Toen is alweer op initiatief van de regeering opgericht een Borg-maat- schappjj. Deze maatschappij nu staat borg voor den credietnemer, wanneer hg natuurlijk als soliede bekend staat en uit zijn administratie kan aantoo- nen, dat de zaak waardig is het ge vraagde crediet te verleenen. Hieraan zijn slechts geringe kosten verbonden, tot dekking der te maken onkosten. Daar du deze Borgmaatschappij over geheel Nederland hare werkzaamhe den moest verrichten, werd er be hoefte gevoeld aan een derde instel ling, die over een eventueölen candi- daat-credietnemer informaties kon verstrekken. Nu bestaan er wel informatiebu reaus, doch deze konden niet de ge- wenschte inlichtingen verschaffen, daar zij niet direct met den betrok kene in aanraking kunnen komen, doch haar gegevens weer van derden te weten moet komen. De inrichting aan welke behoefte werd gevoeld, moest zijn een neutraal tusschen-li- chaam, dat zonder eenige bijbedoelin gen rapport kan uitbrengen, hetwelk als basis moet dienen voor het ver leenen van borgstelling. En hier nadert men het cardinale punt van de bespreking van dezen avond de oprichting van het „Bureau van Advies". Het hoofddoel dezer vergadering was dan ook de werking van dit bureau aan te tooDen, en daar alles een oorzaak, een gevolg en een strek king heeft, dient het voorgaande om deze oorzaak en haar gevolg uiteen te zetten, teneinde het doel van dit bureau duidelijk te kunnen begrijpen. Dit bureau nu dient de Borgmaat schappij van Advies. Verondersteld dat een persoon heeft 2000,— bedrijfskapitaal noodig en heeft dit niet in eigen bezit, tenminste niet aan liggende gelden, kan ook geen pand of hypotheek verleenen en niemand wil borg voor hem zijn. Nu vraagt hij aan de Borgmaatschappij of zij borg voor hem wil wezen. Deze vraagt op haar beurt aan het bureau van advies in het betrokken gewest, (voor Zeeland in Middelburg) rapport over den aanvrager uit te brengeD. Het Bureau van Advies komt op haar beurt de administratie onderzoeken en maakt een staat van baten en lasten op en brengt hierover een rapport uit. Luidt dit rapport gunstig dan zal de Borgmaatschappij de borg stelling verleenen en onze goede vriend is uit den nood. Door dit bureau kan men dus be drijfskapitaal verkrijgen, zoDder dat men particulieren naar de oogen be hoeft te zien of zonder dat men in de handen van zoogen. geldwoekeraars behoeft te vervallen, voorwaar een ontegenzeggelijk groot voorrecht in deze moeilijke omstandigheden. Nu wil echter de Borgmaatschappij dat men boek houdt, een administratie voert. Dit behoeft niet, zooals men algemeen van meening is, een tech nische boekhouding te zijn, o, neen, deze maatschappij is met een heel eenvoudige administratie tevreden. Wanneer men geen kans ziet die naar genoegen in te richten of bij te houden, dan is daar weer het Bureau van Advies dat bijstand wil verleenen. Dit bureau richt een heel gemakke lijke administratie in en desgewenseht is het ook genegen heel de admini stratie te voeren, zoodat men zich geheel tegenover de Borgmaatschappij kan verantwoorden en men tevens zelf een duidelijk beeld van zijn zaak krijgt. Nu behoeft men niet bang te zijn dat dit aan de groote klok gehangen zal worden, integendeel, alles blijft strikt geheim, en wordt door zeer bekwame, bevoegde personen uitge voerd, welke uit de praktijk van het leven stilzwijgendheid hebben leeren betrachten. Maar dit bureau verricht nog meer andere zaken. Wanneer men in moei lijkheden verkeert met het verkrijgen van een of ander artikel, en men wendt zich tot het Bureau van Ad vies dan wijst dit den weg, langs welke men het misschien kan verkrijgen. Ook helpt het bureau bij aanvraag een ieder voort in moeilijke corres pondentie en in alle andere moeilijke gevallen. Het spreekt van zelf dat deze bu reaux niet totaal gratis kunnen wer ken, maar, daar deze bureaux van het Rijk een flinke subsidie genieten, is de contra-prestatie in geld zoo miniem, dat dit geen bezwaar kan vormen zich tot het bureau te wen den, te meer daar kleinere zaken gratis worden behandeld, en enkel voor meer ingewikkelde zaken de te maken onkosten moeten worden be taald, behalve de kleine middenstan ders en onvermogenden. Na deze breede uiteenzettig werd door den voorzitter het woord over gedragen aan den heer van der Harst, de directeur van gemeld bureau. Deze gaf een overzicht over de vele zaken welke door het Bureau van Advies te Middelburg in denlaatsten tijd zijn behandeld. Het bureau had verscheidene per sonen door vele moeilijkheden heen geholpen, ook velen hadden door be middeling van het bureau bedrijfs kapitaal verkregen, door de goede adviezen voor hen uitgebracht. Sta tuten gemaakt voor op te richten vereenigingen en meer dergelijke za ken werden genoemd, in velerlei vorm en van onderscheiden belang. Zoo om er nog enkele van recenten datum te noemen belasting-kwesties, vergoe ding- en verlofzakeD. Op den voorgrond stelde hij voor ieder om boek te houdeD, daar men niet weet welke toestanden uit dezen oorlogstijd geboren kunnen worden en men toch steeds moet weten hoe sterk men in 't maatschappelijke leven staat. Na eene korte pauze werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vra gen, waarvan door eenige personen gebruik werd gemaakt, en welke op zeer verdienstelijke wijze door beide sprekers werden beantwoord. In zijn sluitingswoord drukte de voorzitter er zijn spijt over uit dat er zoo weinig belangstellenden waren, terwijl de meest-belanghebbenden, met name winkeliers en handeldrij- venden, hier niet waren vertegen woordigd. Hoewel de opkomst veel grooter had kunnen zijn, mag men nogtans verondorstellon dat de aanwezigen zeer tevreden over deze duidelijke uiteenzetting van deze belangrijke zaken waren en den heeren Schulte en van der Harst dankbaar waren voor het gehoorde. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is de volgende circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, inzake onderwijzersjaarwedden van den na volgende inhoud Overeenkomstig art 4 der wet van 28 December 1907 (Staatsblad No 861) zijn de jaarwedden der hoofden van en onderwijzers aan de openbare scholen alle in den loop van het jaar 1908 door de gemeenteraden opnieuw geregeld. De aan die regelingen ver leende goedkeuring blijft volgens het negende lid van art. 26 der wet tot regeling van het lager onderwijs niet langer dan tien jaren van kracht. Op grond van deze bepalingen zal binnen niet te langen tijd in de meeste gemeenten moeten worden overgegaan tot herziening van de re geling der jaarwedden van de onder- wilzers bij het openbaar lager onder wijs. Volgens de wet geschiedt de regeliDg der jaarwedden door de ge meentebesturen en heeft ons college alleen recht van goed- of niet-goed- keuring van de door den gemeente raad vastgestelde regeling. Bij ver schil van meening tusschen den Raad en ons college wordt de jaarwedden- regeling in hooger beroep door de Kroon vastgesteld. In verband daarmede is in onze vergadering de vraag overwogen, of het raadzaam zou kunnen zijn, eenige algemeene regelen te stellen, waaraan de aan onze goedkeuring te onder werpen raadsbuiten zouden kunnen worden getoetst. Wij meenpn die vraag bevestigend te moeten beant woorden. Bi) de gehouden'besprekingen heeft onze vergadering zich op het stand punt gesteld, dat de onderwijzer een salaris behoort te genieten, dat hem en zijn gezin in staat stelt, volgens zijn stand en naar de behoeften van dien stand te leveD. In verband met de in de laatste jaren belangrijk gestegen uitgaven voor noodzakelijk levensonderhoud, voor kleeding en voor studie mag veilig worden aangenomen, dat de thans volgens art 26 der wet tot re geling van het lager onderwijs gel dende minima met het oog op den aard der betrekking en de daaraan gestelde eischen onvoldoende zijn en dat vooral de periodieke verhoogingen over te lange tijdperken zijn verdeeld. De vraag, of de gemelde behoeften en de noodzakelijke uitgaven voor een onderwijzer ten platten lande gerin ger zijn dan voor een onderwijzer aan een school in eene stedelijke gemeente,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1