Gemengd Nieuws. Integendeel, kan het wel eens goed z(]n de zinnen wat te verzetten. Hier In Zeeuwsch Vlaanderen waar gewerkt en gezwoegd wordt van den vroegen ochtend, tot den laten avond Is zoo'n kleine ontspanning wel eens goed. Want heusch, het was eene ontspan ning. waar het ordelijk is toegegaan, in weerwil van de groote massa volks die het welvarende IJzendijke binnen stroomde. Zwaar in feestdosch zag 't er niet uit. De nationale driekleur was uit gehangen en in dit eenvoudige kleed ontving IJzendijke zijne gasten. Het was een lange file van deel nemende maatschappijen die den stoet vormden, die op de markt werd op gesteld om eene omwandeling to ma ken door de verschillende straten. Gelijk gebruikelijk brachten beurte lings de corpsen een pas-redoublé ten gehoore waardoor de stemming al aanstonds ontwikkeld werd. Na ontbinding van dezen stoet ver zamelden zich in het Gymnastieklokaal der Openbare School de besturen der deelnemende gezelschappen, alwaar hen door den Burgemeester een woord van welkom werd toegeroepen en dank werd gebracht voor hunne aanwezig heid, die als een zeer gewaardeerd blijk van belangstelling werd aange merkt in het zeldzame feest van „Geduld Overwint". Maar het scheen alsof nog een ander motief aan dit muziekfestijn bekoring had gegeven. De omstandigheid dat ook enkele zustervereenigingen uit het voormalig vijfde district dit festi val met hunne tegenwoordigheid ver eerden, gaf zoowol aan den Burge meester in zijn openingswoord als aan een der bestuursleden van „de Ver- eenigde Handwerkslieden" van Ter Neuzen gereede aanleiding te wijzen op de tot stand gekomen verbinding tusschen deze beide langen tijd door de Braakman gescheiden deelen van Zeeuwich-Vlaanderen. Behalve aan Geduld Overwint's jubileum werd ook dit heugelijk feit een dronk gewijd. Inmiddels was reeds een aanvang genomen met het groote concert dat, behalve op de estrade op de ruime markt, ook word gegeven op een lom merrijke weide nabij het tram-em placement. Van af die verhevenheden kon men eerst recht zien welk een dichte menschenmassa zich om die tribunes en in de straten bewoog; men kon schier over de hoofden loopen. Menigmaal ging een luide bijvals betuiging uit het publiek op als deze of gene der muzieken een prachtstuk ten gehoore had gebracht. Het was een prettige, gezellige drukte die door geen wanklank werd gestoord en door geen onbehoorlijk heid werd vergald. Andermaal kwamen dos avonds de verschillende besturen in de gymna stiekzaal bijeen, thans om opnieuw een woord van dank in ontvangst te nemen voor de groote welwillendheid hunner aanwezigheid. By loting werden daarop de pre mies achtereenvolgens toegewezen als volgtde eerste premie 25 aan Apollo" van Sluis, de tweede 20 aan „Oefening kweokt kunst" van Hoofdplaat, de derde 15 aan „Uit het Volk—Voor het Volk" van Bres- kens", de vierde, ƒ15 aan „Elk naar zijne krachten" van Hoek, de vijfde, 10 aan het militaire muziekkorps van Groede en de zesde 10 aan de Muziek-societeit van Sas van Gent. Bovendien werd aan elk deelne- gezelschap een herinneringsmedaille uitgereikt. De heer Lijbaart, de voorzitter van Veronica van Zuidzande gevoelde zich gedrongen als tolk van de zuster vereenigingen naast het eere-saluut dat de jubileerende reeds gebracht was, een blik achterwaarts t e werpen. En dan doemde voor zijn geest op het beeld van Vermast, de ziel der muziek-societeit Geduld Overwint, die een lange reeks van jaren op voor treffelijke wijze de muziek in inder daad goede banen had geleid, derma te dat de uitvoering van menig di- lettanton-stuk de vergelijking kon doorstaan met die van beroepsmusici. En hoewel de man reeds lang ver scheiden is, werkt zijn geest nog na en draagt zijn onverpoosde arbeid nog vrucht, nu in zoo menig gezelschap de dirigeerstok gezwaaid wordt door mannen zijner school, door generaties zijner vorming. Dat moge de bloeitijd geweest zijn van het alom gevierde IJzendijksche corps, hij wenschte haar verderen groei en bloei en spiegelde anderen dit gezelschap als voorbeeld. 't Behoeft nauwelijks gezegd dat een uitbundig applaus op deze met pathos uitgesproken rede volgde. Het officiêele feest had hiermede een waardig slot bekomen. „Geduld overwint" kan met genoe gen op de herdenking van zijn jubi leum nederzien. Het is op gepaste wijze herdacht gelijk we te voren reeds opmerkten. Banaliteiten en ba- chinaliön kwamen niet voor, zoodat ook IJzendijke daarop met trots kan terug zien. Dat 't in de cafe's overvol was, laat zich begrjjpen en dat ze goede zaken maakten eveneens. Geen wonder, als de prijzen voor het consumpt blijkbaar van oogen- blik tot oogenblik stegen tot ze zelfs een reuzen-hoogte bereikten tot het schandelijke toe. We zouden zelfs ééne zaak kunnen noemen, die inderdaad verdiende te dezen aanzien op de zwarte lijst gebracht te wor den. Esn goede verdienste wordt geenszins misgund, maar met prijzen als wij op het oog hebben maakt men O.-W.'rs, die in staat zijn een feestelijke stemming te bederven. Als men dit een minderwaardig slot van een feestverslag zoude noe men, dat moeten we aanstonds op merken dat dit natuurlijk valt buiten het feestbestek, doch overigens van zulk een banalen omvang was, dat eene memoreering er van ons niet ondienstig voorkwam. Belangstellenden verwijzen we naar de propaganda-vergadering op a s. Zaterdagavond te Breskens te houden. Het provinciaal steuncomité voor Belgische vluchtelingen houdt haar magazijn van goederen voor vluchte lingen in een afgesloten gedeelte van de goederenloods op het eerste perron van hot station te VlissiDgen. Waar diefstal van deze goederen word ver moed, daar hebben zich vorige week des nachts politie en een stations- assistent verdekt opgesteld, welke te circa 3 uur constateerden dat onbe voegden zich in bedoeld magazijn der vluchtelingen bevonden. Arrestaties volgden en bleek een zoer groote partij goederen, o.a. win terjassen, jekkers, heeren costumes, knotten sajet, rokken, flanel, omslag- dooken, katoen, schoonen enz., geza menlijk vertegenwoordigende eene belangrijke waarde, Ie zgn uitgezocht en klaargelegd om mede te nemen. De aangehoudenen, voorloopig een drietal, bleken treinpoetser der Staats spoor te zijn. Bij huiszoekingen in hunne woningen worden mede be langrijke hoeveelheden kleederen en schoenen in beslag genomen, waaruit blijkt dat de politie met deze arres taties een goede vangst deed, daar bedoelde treinpoetsers zich reeds meermalen en sinds geruimen tijd aan diefstal van deze goederen voor de vluchtelingen hadden schuldig ge maakt. Uit hunne verklaringen blijkt, dat de omvang van deze diefstallen steeds grooter wordt, daar zy meerdere be ambten, o a. wagenmeestors der Staats spoor, hebben aangewezen die zich in den laatston tijd eveneens aan diefstal van deze goederen nu en dan hebben schuldig gemaakt. Meerdere arrestaties en huiszoe kingen zijn dau ook te verwachten. Inmiddels zijn wagen voorraden in beslag genomen goederen naar het bureau van politie vervoerd. Onnoodig te zeggen, dat deze goe deren, welke nieuw en van goede kwaliteit zijD, in deze tijdsomstan digheden een aanzienlijke waarde vertegenwoordigen. Zaterdagmorgen zijn te Goeree twee vliegtuigen laDgs gekomen, wel ke bij Goeree bommen hebben ge worpen, waardoor gaten van 2 meter diepte in dan grond zijn geslagen. Voor zoover bekend, geen persoon lijke ongelukken. Vlak bij een gat waren menschen aan den arbeid, die tegen den grond geslagen zijn. Een vliegtuig van onbekende nati onaliteit liet een bom vallen ongeveer 10 minuten buiten de gemeente Goe dereede, op den Kenderdijk. Van de landarbeiders, die daaraan het werk waren, werd er een in een sloot geworpen. Van een ander werd een been gekneusd. De schade aan de gewassen is nogal aanzienlijk. De vliegtuigen hebben bommen ge gooid van Goedereede tot aan het Goereesche hoofd. Eén bom is op 150 meter afstand van de huizen gevallen. Ze hadden alle gaten ge slagen van 4 meter lengte en 2 h 3 meter diepte Geen persoonlijke ongelukken en heel weinig materiöele schade. De telegraafdraad van Goeree naar het havenhoofd is gebroken. Woensdag had in de in aanbouw zijnde St. Catharinakerk te 's Herto genbosch een ongeluk plaats, dat be trekkelijk goed is afgeloopen. Wegens onvoorzichtigheid van den welvenmaker, welke bij het aansme ren boven op de schulp ging staan welke slechts enkele dagen gesloten was, trapte hij er door heen en stortte een gewolf in oon der kapellen naar beneden, waarbij de welvenmaker mede naar beneden kwam en een arm brak en drie andere personen, die er onder werkten, licht gekwetst werden. Het is de politie te 's Graven- hage gelukt, op twee flesschentrek- kers, die voor kort ook de hoofdstad tot terrein van hun operatie gekozen hadden, de hand te leggen. Een ander tweetal, dat op meer bescheiden schaal zaken doet, is nog op vrije voetenzij weten telkens nog juist door de mazen der wet te slippen. De twee aangehouden oplichters, zekere M en B gingen als volgt te werk B. bezocht bij voorkeur groote juwelierszaken en deed daar, onder vier oogen bestellingen op naam van M. Hem werd niet zelden vertrouwen geschonken, want B. is schijn be driegt I uiterlijk op en top een heer. Weiden de bestellingen echter ge leverd, dan liet het fraaie tweetal natuurlijk niets meer van zich hooren. Mengde de politie zich in de zaak, dan ontkende B eenvoudig, iets voor M. te hebben besteld, en het tegen- deol bleek moeilijk te bewijzen. Van de geleverde goederen zag men natuurlijk nooit meer iets en de juwelier was zijn goede geld kwijt. Een zeer bekende firma in het Noordeinde werd op deze wjjze een kostbaren gouden sigarettenkoker af handig gemaakt. Voor enkele dagen echter mislukte de truc. B. begiDg een fout, een valschen naam op te geven aan een bekend juwelier, wien hij gouden tasschen en brillanten ringen op zicht vroeg. Bovendien kwam tijdens de be spreking een derde binnen die later een ko. tbaar getuigenis bleek te kun nen afleggen. Wel is waar gaf de juwelier in goed vertrouwen twee tasschen en gouden ring mede, maar toen hjj, een uur later, slechts een der tasschen terugontvangende, argwaankreeg bleek het mogelijk ditmaal het noodige be wijsmateriaal tegen de heeren te verzamelen. Zy zyn den volgenden dag gear resteerd de voorwerpen die een waarde hadden van 1500 zijn opgespoord en het gevaarlijk compag nieschap zit nu achter slot en grendel. De beide andere flesschentrekkers, zekere G. en Mgaan minder geraf fineerd te werk en zijn ook minder kieschkeurig. Telefonisch wordt een een ander besteldde waren moeten worden afgeleverd aan een opgegeven adres, meestal een cafétje. Ze zjjn daar eenmaal, dan kan de leverancier lang op zijn goede geld wachten. Een groote zaak in koffers is de vorige week voor eenige honderden guldens de dupe van deze heeren ge worden. Vorige week raakte een bekende fabrikant van corsetten voor nagenoeg 100 aan hen kwijt en nog een an dere firma voor 80 eveneens aan Woensdagavond 10 uur verliet een bootje met drie personen de ha ven van Spakenburg. De nacht was donker en het was bladstil. Hoewol men niet precies kon te weten komen, hoe het gebeurd is, is 't toch een feit, dat de boot dicht by de kust onderstboven gegaan is. Naar schatting stond daar toen plm. 6 voet water. Ongeveer 1 uur Don derdagnacht moeten zy te water ge braakt zijn, want toen moet men bun geschreeuw reeds gehoord hebben. Er is echter geen acht op geslagen tot ook anderen het angstig ge schreeuw om hulp hoorden. Eenige heeren van de Visscherij- inspectie, die juist in de haven lagen, sprongen dadelijk in de boot en roeiden zeewaarts. Het geschreeuw moest hun eenigs- zins den weg wijzen. Tegen drie uur 's nachts vonden zij de boot. Een der drie personen lag met de beenen op den mast der omgekantel de boot, terwijl zijn handen den rand der boot omklemden. Van hem kwam het hulpgeroep. Later bleek, dat de tweede ver moedelijk baderd, den wal heeft be reikt. Hij weet eigenlijk zelf niet, hoe hij op den wal en thuis gekomen is. Eén is verdronken. De maD, nog slechts 81 jaar, vond zijn dood in do zilte golven. De man laat een vrouw met twee kinderen achter. Donderdagmorgen togen drie roeibooten met dreggen er op uit-, om het lijk zoeken. Spoedig werd het gevonden. 't Gaf natuurlijk een groote con sternatie in het onder zeer stille dorp. Een woord van dank aan de heeren der Visscherij-inspectie is hier zeker op zyn plaats. Als noodzakelijk gevolg van de kolenschaarschte zal het aantal per sonentreinen bij de Staatsspoor bin nenkort nog aanmerkelijk worden verminderd. In den loop der goederentreinen wordt voorloopig geen wijziging ge bracht, maar het gebruik van vier- assig materieel zal zooveel mogelijk worden vermeden, terwijl de zwaar ste locomotieven alleen dan zullen worden gebruikt, wanneer de trek- kiacht voor den trein dit beslist noodzakelijk maakt. Haar spraak teruggekregen. Een Belgische vrouw verloor bij het bom bardement van Mechelen door angst haar spraak. Ze ktfam later in 't kamp Gaasterland, waar haar man als militair geïnterneerd was. Toen zij zich de vorige week driftig maak te, omdat de kaohel niet wilde bran den, kreeg zij haar spraak terug, ten genoege van haar lotgenootcn Een waker van den Particulie ren Nachtveiligheidsdienst en een agent van politie vonden Zaterdag in de le Lombardstraat, aan de achter zijde van een logement aan de Ge dempte Binnenrotte te Rotterdam een man, die op verschillende plaat sen ernstig gewond was. Hjj had een snede in den hals, in een der polsen en in de hartstreek. De ver wonde werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hy on der dokters behandeling stierf. Het nauwkeurig onderzoek, dat de politie terstond omtrent dit tragische geval instelde, heeft intusschen uit gewezen, dat er Yan misdaad geen sprake is. De man, die Duitscb de serteur is, kwam Vrijdagavond laat aan dit logement, om den nacht door te brengen. Hy bleek in zeer over spannen toestand te zijn. In een vlaag van verstandsverbijstering bracht hij zich die ernstige verwondingen toe en sprong daarna uit het raam van de tweede verdieping Een be bloed scheermes werd op zijn kamer gevonden. Zooals gewoonlijk des Zondags hebben j.l. Zondag in de buurt van den Schiedamschen dijk te Rotterdam, weder groote vechtpartijen plaats gehad. Het begon tegen 10 uur des a ronds, met een vechtpartij in een café. De politie wilde hieraan een einde maken, doch de vechtenden keerden zich nu tegen de agenten, die al spoe dig zoo in het nauw gebracht werden, dat zij van de revolvers gebruik

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2