Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De oorlog. geroepen, zal ter inspectie van klee ding, wapenen en uitrusting enz. in September as. tydelijk worden ge schorst, zooveel mogelijk voor niet langer dan éen dag, de heen en te rugreis hieronder begrepen. Aan ieder landweerplichtige, die zal moeten opkomen, wordt een per soonlijke oproeping gezonden door zijn militairen commandant. Verlofgangers, die op de datum der opkomst met toestemming van den minister van oorlog zich in het bui tenland ophouden, dan wel de bui tenlandsche zeevart of zeevisscherij uitoefenen, zijn vrijgesteld van de opkomst. Daar de aanvoer van broodgraan uit Amerika vrijwel stop is gezet en er geenerlei zekerheid bestaat omtrent de hoeveelheden, die in de eorstvol- gende maanden zullen kunnen wor den verwacht, heeft de regeering zeer ernstig de vraag moeten over wegen, of reeds op dit oogenblik be hoorde te worden overgegaan tot vermindering van het broodrantsoen. Hoewel daarvoor inderdaad zeer ernstige argumenten pleiten, wenscht de regeering dezen ongetwijfeld har den maatregel alleen bij besliste nood zakelijkheid toe te passen Zooals de toestand zich laat aanzien blijft de noodzakelijkheid van een verminde ring van het broodrantsoen dreigen. Intusschen doet de regeering een ernstig beroep op allen, die in staat zijn zich andere voeding dan brood te verschaffen, om zoo zuinig moge lijk te zijn in het gebruik van dit voor een zeer groot deel der bevol king onmisbaar voedingsmiddel. Breskens, 14 Augustus 1917. Bij het gehouden examen voor handteekenen is o. m. geslaagd de heer J. A. Risseeuw van Oostburg. Met ingang van 16 Augustus worden de navolgende kommiezen Se klasse verplaatstB. de Vos van Koewacht naar Heille, H. Timmer mans van Hansweert naar Sluis, bei den tijdelijk en J. v. d. Giessen van Hansweert naar Oostburg. Met ingang van 1 September a. 8. wordt de rijksklerk 3e klasse van de inspectie Oostburg, A. L C. de Thelje, verplaatst naar de inspectie Bergen op Zoom. Zondagmiddag is tusschen Oost burg en Schoondyke een Duitsche vliegmachine, een tweedekker, neer gekomen. De twee inzittenden, een officier en een onderofficier, werden geïnterneerd. Bij de daling, welke geschiedde in een stuk braak land, sloeg het vliegtuig onderste boven de schroef was in het land stuk ge slagen. De vliegeniers bleven onge deerd. Het vliegtuig is gemerkt 9057— 16. In aansluiting aan nevenstaande advertentie betreffende den veeuitvoer, verwijzen we naar hetgeen te dien aanzien in den breede is vermeld in de eerste pagina van dit nummer. Sohool- en kerknieuws. Benoemd tot onderwijzeres te Hoofdplaat mej. E. Pateer aldaar. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJzendijke ds J. N. Pattist te Aardenburg. Donderdagmiddag heeft een aan de Oranje Nassaukazerne te Amster dam op schildwacht staande soldaat zijn post verlaten mot achterlating van zijn geweer. Zoodra dit bemerkt werd, is een onderzoek ingesteld, echter zonder resultaat, de man was nergens te vinden. Daarop werden patrouilles uitge zonden om den weggeloopen schild wacht op te sporen, en een van deze patrouilles ontdekte tegen den avond op het Rembrandtplein, waar hl) liep in burgerkleeren. Tussohen twee militairen werd hij naar de Oranje Nassaukazerne ge bracht. Ter hoogte van het Kinder ziekenhuis in de Sarphatistraat wist hij plotseling aan zijn geleiders te ontsnappen en vluchtte de Roeter- straat in. Hij trof het echter slecht, want bij liep juist in de aimen van een politieagent. Er ontstond een worsteling, en de man weerde zich zoo heftig, dat de politieagent met de beide militairen en een slagersknecht hem niet baas konden worden. Ten slotte is het gelukt, nadat nog meer politiehulp was gerequireerd, hem te overman nen. De man is daarop in arrest gesteld. Het mocht dezer dagen aan de ambtenaren te Gennep gelukken; be slag te leggen op een roeiboot in de Maas waarmee bijna 4000 kwatta- tabletteD, 75 K.G. thee, een even groote hoeveelheid sajet, 50 K.G. ca caoboter, een partijtje peper en het vleesch van twee varkens vervoerd werd. Bij een poging tot inbraak in het hotel Neuf te Velp werd iemand gearresteerd van wien dra bleek, dat hij rijwielen ontvreemd had Verdër onderzoek leidde tot aanhouding te Arnhem 'van een kameraad, terwijl aan het licht kwam, dat beide met nog een derde schuldig waren aan tal van rijwieldiefstallen te Wagenin- gen, Renkum, Bennekom en Arnhem. De gestolen fietsen werden ver kocht aan een handelaar te Huisseo, die er dezen zomer pl.m. 50 van het drietal kocht. Vrijdagmiddag waren genie-sol daten bezig een telefoonpaal, die schuin stond, recht zetten, nabij de de Hartvelderbrug, onder de gemeen te Watergraafsmeer. Zy haddon daar voor een der draden gespannen over da brug en vastgemaakt, aan één der leuningen der brug. Bij den draad had een soldaat post gevat, om het publiek voor het gevaar te waarschuwen. Per motorrijwiel kwam aanryden baron van Lyndon, wonende te Ne- derhorst den Berg, in de richting DiemenAmsterdam. Hij reed met den hals tegen den draad en werd daardoor uan zyn motorrijwiel ge slingerd Hy bleef bewusteloos op straat liggen. De dadelijk ontboden arts Der Kin deren te Diemen, verleende genees kundige hulp en constateerde hersen schudding. De ongelukkige is per auto vervoerd naar zijn woning. De poli tie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Het huis van bewaring to Maas tricht is zoo overvol, dat men een drietal deserteurs, welke zich aan onderscheidene diefstallen hadden schuldig gemaakt eenvoudig wegens gebrek aan plaats niet konden opne men. Daar de nieuwe marechaussée-ka- zerne, nu in gebruik genomen is, wordt de vrijgekomen, aan het huis van bewaring grenzende ruimte der oude marechaussee kazerne, nu voor gevangenbewaring verbouwd. Uit Glatz in Silezië wordt ge meld, dat in de buurt dezer stad een eigenaardig natuurverschijnsel te zien is geweest. Er verscheen daar nl. een reusachtige vlucht van koolwitjes; bij millioenen vlogen de diertjes, waarop de landbouwer heelomaal niet gesteld is, voorbli en de goheele vlucht duurde meer dan een uur. Soms leek het, of er sneeuwvlokken door de lueht dwarrelden. Op de Oranje Nassaumijn te Heerlen is Woensdag een schilders knecht gevallen en aan de gevolgen van dien overleden. Nabij Enschedé, op den Henge- loschen straatweg, is een 6 jarig meisje door een auto uit Almelo overreden en kort daarop in het Zie kenhuis overleden. Een bereden agent van politie is te Rotterdam een ernstig ongeluk overkomen. Zyn paard gleed onver wacht uit, viel tegen een boom en was onmiddelijk dood. De agent zelf deed een ernstigen val en werd per rijwielbrancard naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar bleek, dat hy een zware schedelbreukuhad bekomen. Zyn toestarjirgeloos. Een viertal dames maakte ter gelegenheid van den verjaardag van een harer. de 17 jarige juffrouw J. Horweijer, Loosduinscheweg te 's Gravenhage, een uitstapje naar de uitspanning De Wijkerbrug te Voor burg. Ze huurden een bootje en roeiden de Vliet op in de richting van Leidschendam. Nadat zij de spoorbrug waren gepasseerd, besloten ze (het was toen half vijf) tot den terugtocht. Eenmaal gekeerd ont waarden ze op ongeveer 25 M. af stand een motorboot die ze tevoren niet hadden kunnen opmerken en aan boord waarvan men ook de roeiboot piet had gozion, omdat een der pijlers van de brug het uitzicht verhinderde. Tot een ongeluk zou dezo omstan digheid intusschen niet noodzakelyk hebben moeten leidoD, maar het plot seling te voorschijn komen van de moterboot maakte de roeister zenuw achtig. In plaats van te pogen uit de vaarlijn te komen, klemden zij zich aan elkander vast, de boot aan haar lot overlatende. De motorboot, een van den dienst Alphen aan den Rijn (schipper Ols- hooro, naderde intusscheD. Zij had echtor de roeiboot nog niet bereikt toen twee der inzittenden, juffrouw Herwyer en juffrouw P. Groeneboom uit Dordrecht, in hun doodsangst el- baar omstrengelden en in hot water sprongen. De motorboot voer de roeiboot aan. Deze kantelde en de beide andere inzittenden geraakten ook te water. De bemanning van de motorboot wist haar beiden onmiddellijk weer boven water te brengen en zy zijn met den schrik vrygekomen. Het roeibootje bleef nagenoeg on beschadigd drijven, hoewel vol water. Intusschen waren op het hulpge roep van allo zijden menschen komen opdagen. De hoofdopzichter Kalis en de monteur van de electrische cen trale der ZH.E.S.M, begaven zich op aanwijzing van een schuitenvoerder te water en daarna ook nog een tweetal anderen, wier namen onbekend zijn gobleven. Ook waren onmiddellijk tal van Westlandache schuiten ter plaatse. Binnen tien minuten slaagde men er in de beide slachtoffers boven water te brengen en reeds aan boord van een der Westlanders begon Dr Zeeland uit Leidschendam zyn po gingen, de levensgeesten op te wekken. Juffrouw Herwijer bleek overleden, Juffrouw Groeneboom scheen behou den te kunnen blijven. Zy is echter na eon bloedspuwing in huize Sint Anthoniushoeve eveneens overleden. De beide overlevenden zijn per rytuig naar Den Haag gebracht. In het Westen neemt de leven digheid van de gevechten verder toe. De verwachting, dat er spoedig weer een groote worsteling zal aan vangen, wordt door de latere berich ten bevestigd zegt de N. R. Ct. In de eerste plaats door de menig vuldigheid der luchtgevechten, die het naderen van zoo'n worsteling pleegt aan te kondigen. Naar men weet, hebben de Duit- schers duchtig aan hun vyfde wapen gewerkt, mot het gevolg, dat zij te dien opzichte waarschijnlyk wel nog geenszins de gelijke van de geallieer den zyn geworden, maar dezen toch heel wat meer weerstand in de lucht hebben te overwinnen dan een jaar geleden. Na een hardnekkigen stryd moesten de Engelschen ten slotte van de strook, die zy ten Oosten van Yperen bij Westhoek hadden weten te be zetten, terrein prijs geven. Verder Noordwaarts, vlak op de flank der Franschen. wisten zij echter eenigen vooruitgang te maken. De Franschen hebben intusschen ten Noorden van St. Quentin het loopgraafsucces der Duitschers weer ongedaan kunnen maken. Verder Oostwaarts, aan den Mont Cornillet, kwam het zoover nog niet. Op het Oostelijk gevechtsterrein duurt de stryd met onverminderde verwoedheid voort. Hot zwaartepunt van den slag ligt nu aan den Zuid kant van het Roemeensche front, waar de Russen en Roemeniërs zich geweldig inspannen den opmarsch van von Mackensen (Noordwaarts van de Sereth) en van een gedeelte van het leger van aartshertog Josef (dat links van hem eveneens naar het Noorden, naar het dal van de Trotus, een Wes- telyke zyrivier van de Sereth, zich een weg tracht te banen) tegen te houden. Hot succes van deze inspanning is tot nog toe tamelijk. Noch von Mac- kenson, noch Jo3ef, konden tot dus ver doorbreken. Aan den anderen kant konden de Russen en hun bondgenooten niet verhinderen, dat beide vijandelijke groepen niettemin vooruitgang maak ten, zoodat naar St. Petersburg ons bij het opsommen van de plaat sen, werwaarts teruggetrokken werd. verraadt de Roemeniërs toch al in het dal van de Trotus, zij zelf in dat van de Sereth, de wijk moesten ne men. De strijd is echter nog niet beslist, en het is voor de Russen al veel ge wonnen, als zij een beslissing ten gunste van de centralen weten te voor komen, daar anders vermoedelijk Roemeensch Moldavië tot aan de Se reth, zoo niet nog verder, zal moeten worden prijsgegeven. In Rusland heeft de revolutie nu al meer dan de helft van de gebrui- kelijken cirkelgang afgelegd. We gaan nu al weer terug in de richting van het oude, en hebben al een dictator. Pas als de teruggang zal zyn op gehouden, kan men zien hoever de revolutie toch nog duurzamen voor uitgang heeft gebracht. Deze reactie heeft tengevolge gehad, dat de Russische regeering zich van de conferentie te Stockholm niet veel meer aantrekt, welke betrekkelijke onverschilligheid den Engelschen ar beidersminister Herderson zijn zetel heeft gekost. Want, zoo zeggen zijn ambtgenoo- ten, gij, Henderson, waart met deze veranderde houding van de Russische regeer'ing bekend, toen gij als voor naamste argument voor deelneming aan de conferentie naar voren bracht, dat deze noodig was om de Russen niet te vervreemden en lien van de noodzakelijkheid van den oorlog te overtuigen. Gy hebt u dus aan op zettelijke misleiding schuldig gemaakt. Alvorens deze beschuldiging als on- omstootelyke waarheid aan te nemen, is het goed te wachten, hoe Hender son zich in dezen in het parlement zal weten te verantwoorden. Voorloopig is de indruk, dat hem zyn invloedrijke positie in de Engel- sche arbeiderswereld meer waard was, dan zijn ministerportÊfeuille, die zon der dien invloed toch haar waarde zou hebben verloren. Ten opzichte van Stockholm kan het zyn, dat hij minder dan zijn col lega's waarde hechtte aan de veran derde houding van de Russische re geering, en meer belang dan zy aan een directe aanraking tusschen de Engelsche en de Russische arbeiders wereld. Intusschen, nu de Engelsche regee ring van de zooeven genoemde ver andering van openie van de Russi sche regeering kennis heeft gekregen en deze, in alle geval buiten de ar beiderswereld, als een krachtig argu ment tegen de doelmatigheid van deelneming aan de Stockholmer con ferentie kan laten gelden, is de deel neming der Engelschen aan die con ferentie weer kwestieuzer geworden. Hoogwatergety Breskens. Nieuwe tijdregeling. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 15 Aug. 12.55 1.19 Donderdag 16 1.19 1.48 Vrijdag 17 1.41 2.06 Nieuwe Maan Vrijdag 17 Augustus nam. 6.41. CORRESPONDENTIE. Aan te Schoondijke. We kunnen uw schryven vooralsnog niet opnemen, omdat, naar wy mee- nen op eene vliegmachine van vreem de nationaliteit niet mag worden ge schoten als hy in een zoodanige po sitie vliegt dat met grond mag wor den verondersteld, dat hij eene lan ding zou willen doen. Dat kan de reden geweest zyn dat tot schieten geen bevel is gegeven. Rkd.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2