SL Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Wo. 2251 Zaterdag It Augustus 1919 26e Jaargang Abonnementsprijs A d ver ten ti n Gemeenteraad. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor België ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 6 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond fcy den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede Breskens, IJzendijke, Dinsdag 7 Aug. Voorz. de hoer J. A. Neeteson. Tegenwoordig alle leden en de se cretaris. De notulen worden gelezen en zon der bemerkingen goedgekeurd Aan de orde komt I. Mededeeling van ingekomen stuk ken, als a. telegrafische kennisgeving der aanneming zijner benoeming als onderwijzer door den heer V. Gilson te Sas van Gent. b. verzoek der afdeeling Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van het Ned. Onderw. Genootschap tot verhooging der jaarwedden van hoofden en het personeel van bijstand. Wordt aangehouden tot bij de be handeling van de gemeente-begrooting. c. een verzoek van den gemoentebode V. de Witte om hem eene vergoeding toe te kennen wegens de meerdere werkzaamheden door de mobilisatie, tengevolge waarvan hij in zijne kleer makerij minder werkzaam kan zijn en een verlies heeft van 70 tot 80. Wordt eveneens aangehouden. d. verder deelt de voorz. mede, dat de weg naar Biervliet is opgeleverd en goedgekeurd, doch dat de kosten der uitvoering die der raming aan merkelijk hebben overschreden. Het werk heeft beloopen ƒ3170, maar daartegenover staat, dat er veel verder is verhard dan aanvankelijk gedacht was, doordat er veel meer oude keien uit het werk zijn gekomen die konden verwerkt worden. Burg. en Weth. stellen voor, het meerdere over den dienst 1918 te laten loopen. De heer Hendribse vraagt naar den prijs van hot leggen der keien. De voorzitterDat was 0,65 per Main het geheel 1581.771/, en voor vervoer ƒ227,10. De heer Hendrikse vraagt voorts of er ook gelet is op de uitwegen. De voorz. antwoordt dat er drie zijn. De heer Hendrikse merkt nog op, dat, als Burg. en Weth het werk zelf in handen hadden genomen, dit een 500 zou gescheeld hebben ze hadden althans daartoe iemand kun nen aanzoeken. De voorz. zegt, dat het werk pu bliek is aanbesteed en de persoon waarop de heer Hendrikse doelt, niet is komen opdagen, ondanks dat liet werk toch behoorlijk is aangekondigd. De heer Hendrikse: Jawel, maar zulke menschen lezen geen couranten, en die moet men zelf opzoeken. Het is toch tegenwoordig geen tijd om maar een 500 meer uit te geven die men had kunnen besparen. De voorz. zegt dat het werk toch niet te hoog is gegaan. Onmiddellijk na de opening is den opzichter als deskundige en raadsman van het Dag. Bestuur gevraagd of de inschrij ving niet te hoog was en heeft daar op geantwoord dat de inschrijving best kon aanvaard worden. Dat er zoo weinig belangstelling was, was ook voor hem eene teleur stelling; hij had zeker vier inschrij vers verwacht, en er was er maar éen. De heer Hendrikse dat neemt niet weg, dat men toch niet met het geld mag morsen de Gebr. Aernouts heb ben een 500 gulden in hun zak ge stoken die de gemeente best zelf had kunnen verdienen. Hij heeft ook uit de notulen hooren voorlezen dat de herstellingen van het dak der onder- wijzerswoning een 50, 60 gulden zal kosten terwijl geraamd was 1800 tot 1400 gulden. Dit nauwkeurig onder zoek gaf aan de gemeente toch ook weer een voordeeltje van 1200. 't Is toch nooit kwaad er eeDS op te letten. De heer Theri vraagt ot de wissel die voor den werkwinkel van de Witte is aangelegd, is geschied voor diens eigen regening zooals hjj heeft hooren verluiden. De voorz. antwoordt dat de wissel verder ligt dan de werkwinkel, doch dat de verharding daarvóór inder daad voor diens rekening is geschied, gelijk dat ook bij anderen gebeurt; de keien worden gegeven, maar het zand leveren ze zelf en latende keien zelf leggen. De regeling dezer uitvoering wordt goedgekeurd. e. De voorzitter deelt nog mede, dat het dak der onderwijzerswoning nader is onderzocht en tot do slotsom heeft geleid dat het met een kleine her stelling kan verholpen worden. De heer Haverboke zegt dat vol gens de meening van den opzichter, een nieuw platond zou moeten wor den aangebracht indien het dak ver nieuwd zou worden, gelijk men dat eerst wenschtedat zou onvermijde lijk geweest zijn. De heer Hendrikse merkt op, dat in dezen toch iets meer aan de wet houders had moeten bekend zijn. De voorz. verontschuldigt zich dat er tegenwoordig zooveel bijkomt en zooveel op je neer komt, dat 't heuSch Diet verwonderen moet als er eeDS iets vergeten wordthij is tegen woordig bij lange na geen rentenier. De heer Haverbeeko bevestigt vol komen dat den burgemeester hoege naamd geen schuld treft. II. De geloofsbrieven der herbe noemde raadsleden J. Th. Hendrikse en A. L Theri worden ter onderzoek gesteid in handen der heeren van Hyfte en de Milliano, die dezelve in orde bevinden en tot toelating der herkozenen adviseereD, waartoe wordt besloten. III. Aangeboden wordt de gemeen- terekeniDg over 1916 in ontvang op 81057.20V2 in uitgaaf op ƒ29179 69 batig slot 1877.5I1/2 en die van het electrisch bedrijf in ontvang op ƒ10566.67 in uitgaaf op 9204 59V2 batig slot f 1362.071/2 Beide rekeningen worden gesteld ter onderzoek in handen der heeren Hendrikse en van Hyfte. IV. De voorz. zegt dat begin dezes jaara is besloten tot verlenging van den duurte toeslag aan de gemeente ambtenaren tot 31 Dec. a sdoch dat daarvan werden uitgezonderd de on derwijzers aan wie een duurtetoeslag van wege het Ryk werd verleend. Thans bljjkt dat aan het hoofd der School Willems, die een totale jaar wedde geniet van ƒ2050 geen ryks- duurte toeslag wordt verstrekt, waar om Burg en Weth. het billijk oor- deelen hem nogtans den door den Raad ook voor anderen bepaalden toeslag te verleenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. V. Ingekomen is een verzoek van C. I. Sorlê om eervol ontslag als onder wijzer aan de School in den Oranje polder met ingang van 1 Sept a.s. wegens zijne benoeming te Yorseke. Burg. en Weth. stellen voor, dit ontslag eervol te verleenen doch met iDgang van 1 Octopdat de vacature niet belemmerd zal werken op het onderwijs dat in twee klassen, door een gang gescheiden, en door twee leerkrachten moet worden gegeven. Dienovereenkomstig wordt besloten. Verder stellen Burg. en Weth. voor, de oproeping zoo te stellen, dat ook onderwijzeressen zich kunnen aanmel den, uit hoofde van gebrek aan man nelijk personeel. De heer Hendrikse herinnert dat eon gelijk punt al eens aanhangig is geweest onder 's voorzitters voorgan ger, wijlen burgemeester de V03, doch dat toen met algemecne stemmen is uitgemaakt dat geen onderwijzeres noodig is. Hij is daar nu nog tegen de schoolbevolking bestaat uit 19/20 jongeDs omdat er een Zusterschool is, waar schier alle meisjes kunnen gaan- Alleen wanneer er geen enkele onder wijzer was, zou men er zich bij moe ten neerleggen. Maaj dat is bezwaar lijk te denken, omdat hot aanvangs salaris toch ook dkkr 600 is. De voorz. zegt dat ouderen toch al reeds ƒ600 hebben en dus om die reden niet naar de Klakbaan komen, terwijl van de joDgeren het meeren- deel in dienst is of moet. Roepen we nu enkel een onderwijzer op, zonder dat dit voldoende resultaten oplevert, dan moet eene herhaalde oproeping plaats hebben en wordt 't December zonder dat we iets gevorderd z(jn, terwijl het onderwijs niet kan stil liggen. Onderwijzeressen zijn er veel meer te krijgen, getuige de vele gegadigden die zich aanmelden, terwijl bovendien zijn persoonlijke opinie is, dat deze veel geschikter zijn om in de laagste klasse to staan dan een onderwijzer. Roepen we dus beide op, en er mel den zich geen onderwijzers aan dan kunnen we een onderwijzeres nemen. De heer Hendrikse is uit anderen hoofde tegen een onderwijzeres in een gemengde schoolbevolking, maar dat is verschil van opvatting. Hij zal zich in dat geval bij het voorstel van Burg. en Weth. neerleg gen, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. VI. De voorz. deelt mede dat Burg. en Weth. uit het oogpunt van bil lijkheid voorstellen aan Versaevel die tijdelijk werkzaam is geweest aan de school tijdens de vacature-Laurot, eene gratificatie toe te kennen. Het hoofd der school gaf in overweging hem ƒ20 te geven, doch Burg. en Weth. vonden dat wel wat weinig en hadden ƒ25 gedacht. Versaevel is niet aangesteld als tijdelijk onder wijzer doch als kweekeling. De heer Hendrikse vindt ook dat nog wel wat weinig en oordeelt 40.— voor deze vijf weken billijker. De voorz. voegt er aan toe dat van dit bedrag niets door het Rijk wordt vergoed. De heer Haverbeke merkt nogmaals op, dat Versaevel slechts als kwee keling werkzaam was. De heer Hendrikse zegt dat Ver saevel toch zijn acte had en dezelfde diensten heeft gepresteerd als een onderwijzer in tydeiyken dienst. Hi) houdt mitsdien zijn voorstel van 40 staande, hetwelk met algemeene stem men wordt aangenomen. VII. Van het bestuur van het wa terschap Oranje-^ejentijd is een ver zoek ingekomen tot hernieuwing van het subsidie van ƒ600 's jaars ge durende 20 jaar voor het onderhoud van de grindwegen die ook een groot belaDg voor bod aanzienlijk deel der ingezetenen zijD. Bij nadere aanvraag door Burg. en Weth. berichtte het bestuur dat van do 53600.40 die de wegen van aanleg kostten alleen nog ƒ39500 voor het waterschap komen. Burg. en Weth. stelden voor, op dit verzoek afwijzend te besohikken. Met het oog op den afloop van dezö subsidie is aan het hierdoor vrijko mend bedrag reeds eene bestemming gegeven, namelijk voor de electrische centrale. Zou de gemeente wel aan dit verzoek voldoen, dan stelde zij een precedent, dat ook andere corpo raties om voortzetting van subaidiën zouden aankloppen. Voorts is het geenszins gebruikelijk dat suhsidiën worden verleend voor het onderhoud, wel als bijdrage in de kosten van '"jrentija De heer Hendrikse kan zich heel goed met dit voorstel en met deszelfs motieven vereenigen. Het is nu een zeer gulden tyd voor den landbouw dat de ingelanden van den OranjeDierentyd- polder best zelve hunne last kunnen dragen. Evenwel zou hij er eene voorwaar de aan willen verbinden en wel deze, dat, als de tijden eens zoodanig moch ten verslechten dat steun voor deze aangelegenheid noodig mocht blijken, dit alsnog in overweging kan worden genomen. De heer van Hijfte merkt op dat de bewoners van den polder toeh ook de lasten in de gemeente helpen meedragen. De heer Hendrikse herneemt dat in dien polder groote grondeigenaren en flinke pachters wonen die tegen woordig met hun geld geen raad we ten en best die lasten kunnen dra gen. Dat de polder te weinig heeft afgelost is niet onze zaak, maar had het bestuur dat meer gedaan dan waren ze nu verder. Bovendien, van de gemeente die zelve al zooveel te dragen heeft, kan nu niet gevergd worden, dat zo nu nog in die kosten bijdraagt. De weg is een goede verbetering geweest, waarvan hij en anderen in derdaad profiteeren, maar daarvoor heeft de gemeente dan ook 20 jaren lang bijgedragen. Het voorstel tot afwijzing werd aangenoüien met 6 tegen 1 stem, die van den heer van Hijfte. Na een administratieve af-en over schrijving in de begrooting van 1917, wordt de zitting gesloten. Bij Koninklijk besluit is eene nieu we regeling vastgesteld betreflende de bezoldiging van het personeel be neden den rang van officier by het wapen der koninkiyke mareehaussée. De normale jaarwedden zyn thans: voor mareohaussées en hoefsmeden by aanstelling 490, na 3, 6, 12 en 18 jaar dienst wordt het telkens met 30 verhoogd, voor onderofficieren by aanstelling 500, welk bedrag na 3, 6, 9 en 12 jaar telkens met ƒ50 en na 15, 18, 21 en 24 jaar telkens met 75 wordt verhoogd. De jaarwedde voor schryvers be draagt ƒ520. Voor bepaalde func- tlën enz. zijn verhoogingen vastgesteld, zoomede tegemoetkomingen in de kos- tmnrooj^erst^itruBtin^g^

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1