Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2350 Woensdag 8 Augustus 1911 26e Jaargang BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor Belgis 0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bjj vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bg boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 eents. Groote letters naar plaatsruimte. Bg abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en YrQdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, Oude mannen- en vrouwen huis te Aardenburg. Donderdag 2 Augustus 1917 was het 25 jaar geleden dat h9t oude mannen- en vrouwenhuis te Aarden burg officieel in gebruik genomen werd. Deze dag ging niet onopgemerkt voorbij. Van het gebouw woei de driekleur en de oudjes werden gul onthaald, 's Middags te vier uur kwam heb bestuur in een der zalen met de oudjes, den geneesheer van het Burger Gasthuis en het personeel bijeen om dit zilveren jubilé te her denken. De met bloemen versierde tafels, waaromheen de oudjes geschaard zaten, waren ruim voorzien om de grage magen te vullen. Vóór tot den aanval op al dat lekkers overgegaan werd, werd eerst een kort overzicht gegeven van het ontstaan van deze nuttige instelling, waaromtrent uit hare geschiedenis het volgende is opgediept. Het plan tot het stichten van een oude-mannen en vrouwenhuis is ge rijpt in het hoofd van G A. V. van Oyen, die een geruimen tijd voorzit ter der instelling was. In de vergadering van 30 April 1890 werd voorgesteld de gelegenheid te openen om aan afgeleefde personen, die geheel armlastig zjjn geworden een voortdurend verblijf in het gast huis aan te wijzen. Daarvoor was noodzakelijk een wij ziging van art. S van 't reglement, waarin het doel der Instelling om schreven wordt. Deze wijzigingen werden in de ge combineerde vergadering van den Ge meenteraad en het College van Re genten van het Burger Gasthuis ge houden 17 Mei 1890 vastgesteld. Uit de notulen blijkt, dat de wij ziging een ruimeren omvang had aan genomen, dat in de vergadering van 80 April bedoold was, want op 7 Augustus 1890 werd een vereenigde vergadering gehouden van de regen ten van het Burger Gasthuis met die van het Burger-Weeshuis in Juli daaraanvoorafgaand een schrijven ge zonden aan regenton van het Burger- Weeshuis, waarin door hen de wen- sebeljjkheid betoogd werd van de op richting van een Oud Mannen en Vrouwenhuis. In Aardenburg werd wel reeds voor ziekenverpleging en weezenverzorging voldoende zorg dragen, doch volgens hen ontbraknog een plaats, waar de ouden van dagen, de veteranen en invaliden van den arbeid, menscben, die niet meer in staat zgn in eigen onderhoud te voorzien, op voldoende wijze worden verzorgd en gevoed. De oprichting van zoodanige plaats nu, is het doei van hun streveD. Het plan was aan de noordzijde van het Burger Gasthuis een pand aan te koopen en daarop bedoelde inrichting te bouwen. Een sehetstee- kening van plattegrond en voorgevel werden aan de vergaderden ter inza ge gegeven. De kosten werden be raamd op 12000. Deze som zou byeengebracht kunnen worden door het Gasthuis en het Weeshuis; dit laatste door een gift ineens en een renteloos voorschot terug te betalen in 10 jaar. De gegeven inlichtingen werden met belangstelling door regenten van het Burger Weeshuis aangehoord en Verklaarden zich bereid te willen medewerken om het tot stand ko men van bedoelde inrichting te be vorderen. Bindende besluiten konden eohter in deze bijeenkomst Diet genomen worden, doch do zaak zou verder af zonderlijk in beide colleges overwogen worden en inmiddels zou een meer gedetailleerd plan met begrooting van kosten worden opgemaakt. In de vergadering van het Burger- Gasthuis van 17 Sept. 1890 werd door den voorzitter het plan en de begrootirg overgelega)van het te bou wen oude-mannen- en vrouwenhuls hetwelk goedgekeurd werd en ver trouwende op de ondersteuning van het Burger Weeshuis, wordt het stichten van bedoeld gebouw in be ginsel aangenomen. Het bouwterrein kon aangekocht worden van de minderjarige C C en E. A. den Decker te Aardenburg voor de som van ƒ2286 boven de kosten. De kosten van het gebouw werden geraamd op 8500 en die van de verdere inrichting op ƒ1200 In een eerlang te houden gecombi neerde vergadering met Regenten van het Burger Weeshuis zou van deze instelling gevraagd worden een gitt van ƒ5000.en een renteloos voor schot. Deze gecombineerde vergadering had plaats op 9 October 1890, welke vergadering geleid werd door den voorzitter van het Burger Weeshuis, den heer C. V. van Oostenwjjk Stern. Het college van het Burger-Gast huis vroeg toen de helft der stich- tingskosten tot hoogstens een bedrag van ƒ5000 en een renteloos voor schot. De Voorzitter van het Burger- Weeshuis verklaarde namens zjjn me deregenten het voorstel van regenten van het Gasthuis in overweging te zullen nemen, terwjjl de genomen beslissing te hunner kennis zou ge bracht worden. In de vergadering van 20 Oct. 1890 besloten regenten van het Burger- Weeshuis de som van 5000 niet te geven als gift, maar wel als renteloos voorschot, terug te betalen in jaar- ïyksche bijdragen van ten minste 800, aan te vangen één jaar na de voltooiing van 't gebouw. Regenten van bet Burger Gasthuis behandelden dit schrijven in hunne vergadering van 21 October 1890 en waren daardoor zeer teleurgesteld, vooral in verband met de betuigde sympathie voor de stichtiDg van het gebouw in de gecombineerde verga deringen. Zoo'n renteloos voorschot was zoo goed als geen steun. In 17 jaren zou het kapitaal terugbetaald zijn en bet Weeshuis zou er slechts 1606,50 renteverlies door geleden hebben. Besloten werd regenten van het Weeshuis te verzoeken op hun besluit terug te komen en de gevraagde gift vaD ƒ5000 eens gevensgeld nog te willen verleenen. Dit gebeurde in de daarop volgende vergadering van het Burger Weeshuis. Gedurende 5 jaren ingaande met 1891 zou een subsidie van 1000 gegeven wordeD. Dit besluit werd medegedeeld in de vergadering van het Burger Gasthuis van 13 November 1890 en hoewel het nog geen steun was zooals men gehoopt had te zullen kragen, werd besloten toch met de stichting voort te gaan en de noodige maat regelen daarvoor te nemen. In de vergadering van 12 Januari 1891 was men zoo ver gevorderd, dat de aanbesteding van het gebouw be paald werd op 9 Februari daaraan volgende. Ingeschreven werd door A C. Maes te Hoofdplaat ƒ10700.— P. Omon te Aardenburg 8547.— F. P. Ohristiaansen Oostburg 8296 J. J. Eekhout te Aardenburg 7647.— Aan den laag9ten inschrijver werd het werk gegund. Als opzichter werd aangesteld de heer P. L. Bogaard. Op 8 Juli 1891 werd de eerste steen gelegd door mejuffrouw A. L. B. Vor- aterman van Oyen dochter van den voorzitter van het Burger-Gasthuis in tegenwoordigheid van het college van Burgemeester en Wethouders van Aardenburg, regenten van het Burger Gasthuis en die van 't Burger Weeshuis In Mei 1892 werden de voorwaarden vastgesteld, waarop de oude lieden in het nieuwe gebouw zouden worden opgenomen. In dezelfde vergadering van 81 Mei 1892 werd besloten aan de in gebruikstelling van het oude mannen- en vrouwenhuis een eenigs- zins officieel karakter te geven door de leden van het Gemeentebestuur, de leden der verschillende armbestu ren beuevens de regenten van het Burger Weeshuis allen met hunne dames uit te noodigen. De datum werd nog niet bepaald doch naderhand vastgesteld op 2 Au gustus 1892, waarbjj de voorzitter van het Burger Gasthuis de openingsrede uitsprak in tegenwoordigheid van 't Gemeentebestuur, de armbesturen, de regenten van het Burger Weeshuis en den aannemer, die allen bun hand- teekenlng plaatsten in het notulenboek van het Burger Gasthuis. Het waren P. C. J. Hennequin, burgemeester, J. P. de Mui) nek, wet houder en regent van het Burger- Weeshuis, Mr. A. A. J. van den Broeeke, wethouder en lid van het Ned. Herv. Armbestuur. P. B. Wijffels, raadslid K. L. Reepmaker id. P. B. Calon id. J. Rosseel id. J. M. de Graaff id. en regent van het Weeshuis. G. A Vorsterman. van Oyèn, voorz. van het Burger Gasthuis. J. J. de Muijnck Jz. regent van het Burger Gasthuis. C. J. Evers regent van het Burger Gasthuis en lid van het Ned. Nerv. Armbestuur. S. W. Weisfelt regent van het Burger Gasthuis C. L. van Acker idem. C. V. van Oostenwyk Stern, voorz. van het Burger weeshuis. F. J. Buysse regent van het Burger- Weeshuis en lid van het R. K. Arm bestuur. S. K. Nuss, Deken-pastoor. J. J. Eekhout lid van het Ned. Herv. Armbestuur en aannemer. P. A. le Clercq, lid van het Ned. Herv. Armbestuur. J. van de Plassche, idem. J. J. Blindenbach, ontvanger-grif fier van het Burger Gasthuis en lid van het Ned. Herv. Armbestuur. By de openiDg waren in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis 6 personen opgenomen. In de vergadering van 16 Sept. 1892 werd besloten dit aantal te bren gen op tien. In dezelfde vergadering werd be sloten dit aantal op 18 te brengen, indien het Burger Weeshuis nog een subsidie wilde t -^taan van 1000 per jaar en een gift in eens van 240 tot dekking der kosten van eerste Men durfde deze subsidie aan het Burger Weeshuis vragen, omdat daar door de subsidies aau de armbesturen in Aardenburg door laatstgenoemde instelling verstrekt, ongeveer met hetzelfde bedrag van 1000 aou ver minderd kunnen worden. Het Burger Weeshuis beschikte evenwel afwyzend op deze aanvraag. Naderhand zijn geene pogingen meer aangewend om het aantal verpleegden op 18 te brengen. Het hoogste aantal is 14 geweest en van de opriohtlng tot heden 58, te weten Eerste oudjes C. Klaaysen, wed. A. Timmerman. L. J. Geeraert, wed. Joz. Klaaysen. J. Hol, wed. H. G. Klomp. C. Verberg, wed. J. Bliek. J. Bliek, wed. A. van Wuykhuljze. J. C. Goevernsur, wed. Ferd. Ver- heeke. Jannis Visser en Maria Theresia Schram, eohtgenooten. 2e opneming ook in 1892. Izaak Deunink en Maria Vallaays, echtgenooten. M. Leliaert, weduwe van D. van Herrebroek. Adriaan Fleurenbaai. Jacobus Kousemaker. 1894 Abraham du Burek. 1894 Maria Theresia van Gistel 1894 Pieter Johs. Leliaert (in 1907 ontslagen). 1895 Joannes Visser 1895 Maria Theresia Schram J echt- 1895 Adries de Baere ge- 1896 Sophia Leynsberghe noo- 1895 Izak van Daalen 1 een. 1895 Johanna Liebaart 1896 Johanna van Ossen (wed. J. Wakkerhoe) 1897 B. Hubregtse (Wed. lz. Hooft- man). Jacobus Lampo. 1897 S. de la Vienne Wed. V. Pieters. M. A. van Houtte Wed. J. de Bruyne. 1898 Janneke Lako. 1898 E. A. Timmerman Wed. Iz. Crinse. 1899 Barbara van der Walle (Wed. J. Roman) doch deze weigerde er in te gaan. 1900 Mej. Catharina de Vleeschhou- wer, Wed. J. IsraSl. Carolus J. Knudde geboren te Hoofdplaat. 1900 Jacomina Hol (ontslagen SO Doe. 1907). P. Verschoote en Coleta Fran- cina Dhont, echtgenooten. 1901 Dirk Verwey, geboren te Utreoht, 80 Dec. 1815, Elisabeth Pieter- nella van Duyl, geboren te IJzendyke, 10 Maart 1826. 1902 Amelia Fleurenbaai, wed P. Loke. 1907 Franciscus Jaoobus Calie en An na Catharina de Meyer, Sara Provoost (toen ook opgenomen, weigerde; zoo ook Elisabeth Nieskens (wed. Johannes Su- wijn). 1907 Charles Ludovicus Stoks. 1908 Jacobus Verstraete. 1909 Daniël Morel. Petrus Wieme. Sara Provoost (wed. Iz. Ver sprille). 1911 Abraham de Kramer. 1911 Abraham Omon. 1912 Leonardus Snoeek. 1912 Petrus Vrieiynck. 1912 Barbara van der Walle, (wed, P. Roman). 1918 Johannes de la Vienne.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1