Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. rekening te houden met de gewone boschexpoitatie en met de vraag in hoever zoolang verbod practisch uit voerbaar ie. In de artikelen is, zoowel wat be treft de onteigening als de vaststel ling van de schadeloosstelling, ruimte gelaten voor het aangaan van eene minnelijke overeenkomst. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft I vastgesteld de navolgende maximumprijzen voor producten van den oogst 1917: tarwe (winter en zomer) f 18, spelt f 16,50, rogge (winter en zomer) f 18, winter gerst en vierrjjige zomergerst f 16,50, tweerijige zomergerst (chevalier) f 17 50 haver f 16,50, evene f 15, boekweit f 25, veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen en waalsche) ƒ21, erwten (alle soorten groene, gele en grauwe) ƒ80, boonen (alle soorten bruine, gelen en witte) 80, kanarie zaad ƒ28, kleiaardappelen (consump tieaardappelen, bestemd voor levering in het najaar) 6, zand- en veen- aardappelen (geen fabrieksaardappelen, en eveneens bestemd voor levering in het najaar ƒ5, alles per 100 K.G. Als loonen ter bewaring van gra nen door de landbouwers zullen wor den uitgekeerdvoor granen, boek weit en kanariezaad 0 05 per week en per 100 K O-voor peulvruchten 0.07V2, idemlevering na 1 December 1917 tot nader vast te stellen datum, te berekenen van 1 December 1917 af, welk bewaarloon zal worden ingehouden, indien aan de lastgeving tot levering niet binnen veertien dagen wordt voldaan voor aardappelen voor het tijdvak: van 15 October 1917—1 Fohruari 19l8 0.70 van 1 Februari 1918—15 April 1918 O.O71/2, van 15 April 1918—15 Mei 1918 ƒ0.121/,, Da 15 Mei 1918 ƒ0.15, alles per week en per 100 K.G., welk bewaarloon zal worden inge houden voor de aardappelen, die vóór 15 October 1917 gevorderd en zij vóór 15 November 1917 zijn afgeno men en vcor aardappelen, die niet zjjn geleverd binnen den bij de last geving tot levering bepaalden termijn. De minister van landbouw heeft bjj de Kamer een suppletoire begroo ting voor 1917 ingediend tot dekking der kosten van verwerking van afval producten tot veevoeder De afvalproducten hier bedoeld zijn afval van visch, afval van de abat toirs, vooral in den vorm van bloed afval van aardappelen, hoofdzakelijk in den vorm van schillen, afval van groenten en wel voor een groot ge deelte die afval, waarvan ook nog weinig gebruik wordt gemaaktschaal dieren, hoofdzakelijk mosselen. Al deze materiaalsoorten bevatten een zeer groot aaDtal microbon en gaan dus snel in bederf over. Bij het verwerkingsprocédé heeft men het in zijn hand het materiaal sterk te drogen en wordt tevens na genoeg gesteriliseerd. Alle slachtproeven hebben zoowel wat qualiteit als smaak betreft gun stige resultaten opgeleverd Dit feit maakt, dat het proefvoeder ook als mestvoeder kan worden gewend De proefinstallatie zal een capaci teit verkrijgen van pl.m 20 000 k 25.000 K.G. per week, dat door mid del der veevoederbureaux tegen nader vast te stellen prijzen zal worden gedistribueerd, zoodat de proefinstal latie met zekerheid inkomsten zal opleveren. Het ligt in de bedoeling de inlich tingen aan particulieren kosteloos te verstrekken. Het benoodigde gebouw en de ma chines kunnen tegen zoodanigen prijs worden verkregen, dat verlies vrijwel is buitengesloten. Het ligt verder in de bedoeling in de proefinstallatie de onderzoekingen in verschillende richtingen voort te zetten, nadat aan het particulier initiatief omtrent werkwijze enz. van het tegenwoordig procédé voldoende inlichtingen zijn verstrekt. Opzoeken van oude vuurmonden. De opperbevelhebber heeft de autori teiten der landmacht opgedragen, een onderzoek te doen instellen naar de plaatsen in ons land, waar zich oude gietijzeren kanonnen bevinden, welke dikwijls als meer- en schamppalen langs wegen en kanalen zyn geplaatst. Vooral in de omgeving van oude steden en vestingen, langs het Voorn- sche kanaal, het Noord Holl. kanaal, enz. zullen er vele worden aangetroffen. Het onderzoek kan b v. door wiel rijders-patrouilles worden ingesteld en moet nauwkeurig plaats hebbeD, op dat, zoo noodlg, deze kanonnen ge bruikt kunnen worden Jjjj den aan maak van munitie. Aardenburg, 80 Juli. Voorzitter de heer J. C. Reepma ker van Belle. Tegenwoordig de heeren F. Kek hout, K. L. Reepmaker, M. J. de Muijnk en Dr J. Doyer. Afwezig de heeren I. F. Eekhout, Th. L. Ph Roersch en P. Wage. De voorzitter opent de vergadering; de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een adres van de af- deeling West Zeeuwsch-Vlaanderen - van het Ned. Onderwijs-Genootschap houdende het verzoek de salarissen van het onderwijzend personeel te verbeteren, begeleid door een memo rie van toelichting van het salaris- comité in Zeeland, hetwelk op voor stel van Burg. en Weth. voor ken nisgeving aangenomen wordt Verder zijn ingekomen de goedkeu ringen door Ged. Staten van de beslui ten der vorige vergaderingen houden de wijzigingen in de begrootiDg af- en oversehrjjvingen over het dienst jaar 1916, benevens het toestaan van een gratificatie ad 50 aan den on derwijzer Brakman. Bij de kasopname van den Directeur van het distributiekantoor bleek, dat was ontvangen over 1916 2708.99 over 1917 ƒ83495.81 samen 36199 30 en uitgf geven over 1916 2038 025 over 1917 ƒ33820.845 samen 35858 37 zoodat in kas was 840.98 Bij de kasopname van den Gemeente ontvanger bleek, dat was ontvangen over 1916 'ƒ36917 605 over 1917 ƒ21984.02 samen ƒ58901.625 en uitgegeven over 1916 ƒ35729.226 over 1917 ƒ17226.16 samen ƒ51935.386 zoodat meer ontvangen is dan uit gegeven 5966.22 't Goed slot over 1915 bedroeg 7Ó4 95» zoodat in kas was 6671 195 Daarna komt aan de orde het aan gaan van een leening groot 1000 ten behoeve van de gasfabriek. De voorzitter deelt mede, dat B en W. voorstellen het bedrag der leaning op 1000 te bepalen, doch dat h(j daarna bedacht heeft, of het ter vermijding van latere kosten niet wenschelykor zijn zou het bedrag te verhoogen wij waren dan geruimen tijd gedekt en het geld, dat te veel was, konden wij weer uitzetten. De heer Dr. J. Doyer meent, dat we met de gasfabriek een eenigszins gevaarlijken weg opgaan. Inplaats van een winstje, dat voor speld werd, moeten we steeds op nieuw leenen. Eerst ƒ80000, daarna 5000 en nu weer 1000. De voorz. zegt, dat de gemeente daarvan geen nadeel heeft, omdat de rente der leening toch weer langs een anderen weg in de gemeentekas komt. De hoer F. Eekhout zegt dat hij zoo voorzichtig mogelijk zou willen zijn en nu slechts 1000 zou leenen. De gemeente behoeft zich niet die per in de schulden te steken dan noodig is. Als toelichting waarom alweer ge leend moet worden, wordt nog mede gedeeld, dat in den laatsten tijd meer aansluitingen gekomen zijn. De leiding buiten de woningen met den gasme ter komen voor rekening der fabriek Daartegenover staan dus ook meer dere ontvangsten van gasverbruik. De winst daarop kan evenwel niet groot z in, als men weet, dat een zelfde hoeveelheid kolen bij de op richting ƒ110 en thans 270 kosten. Besloten wordt 1000 te leenen. Vcor 1917 zjjn posten geraamd voor schilderwerk aan de kaaipoort, het raadhuis en de school. Tengevolge van de enorr stijging der grond- stoffen en het hooger worden der loonen zijn de posten der begrooting op verre na niet toereikend en vragen Burg en Weth. machtiging het werk volgens de thans gemaakte begrooting te laten uitvoeren. De raad, overtuigd van de noodzakelijkheid, keurt zulks goed Goedgevonden wordt rog het voor stel van B en W. om het stuk hun van het nieuwe schoolhuis, dat voor speelterrein b°stemd is, niet zoo ruim te nemen, opdat daardoor een grooten tuin voor het hoofd der school over- blijve. Daarna werd de gemeenterekening over 1916 aangeboden Zij geeft met een post van ontvangs'en groot ƒ88385,64 en een post voor uitgaven van ƒ35842,1072 met een batig saldo van 2543,5372 Daarop werd de zitting gesloteD. Breskens, 3 Augustus 1917. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkan toren, werd gedurende de maand Juli in de spaarbank ingelegd ƒ15721.28; terugbetaald 12911.66. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje, draagt het nr 6944. Met iugang van 1 Augustus j.l. zijn b(j den lijkstelefoondienst alhier aangesloten J. M. Eerland, koopman, onder no 23 en de Ned. Betonijzer- bouw, Directiekeet havenwerk, onder no. 25. Gisteravond had ten overstaan van notaris Beuningh de veiliDg plaats van een woonhuisje op Papenrecht alhier, behoeve de erven Wed. Iz. van den Broecke, op en met 1,45 are erfpachtgrond. Kooper werd de heer H. Baert alhier voor 150. Ean reuzenaardappel is gegroeid „bij P. Jacobs Pzdie het ongekende gewicht bereikte van 672 hectogram IJzendIJke, Onder deze gemeente is Donderdag een Duitsche soldaat over de versperring gekomen. Hij is ter interneering doorgezon den. School- en kerknieuws. Hoofdplaat, Voor de betrekking van onderwijzeres aan de school in de kom der gemeente hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. Tot onderwijzer aan de U. L. School te Yerseke is benoemd de heer C. I. Serlé te IJzendijke. In een Dinsdagnacht gehouden ver gaderen van het personeel der Elec- trische tram Vlissingen Middelburg, nadat mee de directie geen overeen stemming -was verkregen over een eisch ;om loonsverhooging. in overleg met het hoofdbèstuur van de Ned. Vereeniging van Spoor en Tramweg personeel, besloten het werk den vol genden morgen te staken. Als een gevolg hiervan staat de tramdienst van Woensdagmorgen af stil. En heeft slechts één tram gere den, namelijk de zoogenaamde werk manstram welke om 5.60 van Vlis- siDgen on om 6.20 van Middelburg; ook Woensdagmiddag reed deze werk manstram weder, welke om 12.15 van Vlissingen vertrok en om 1.10 uit Middelburg terugkeerde. Van het personeel van de tram heeft slechts éen conducteur zich niet bij de stakers aangesloten. In overeenstemming met het hoofd bestuur van bovengenoemde vereeni ging is een gedeelte van het personeel in de electrische centrale aan den ar beid gebleven, zoodat zoowel te Vlis singen als te Middelburg stroom voor licht en kracht wordt geleverd. Dat de staking van den tramdienst voor velon een grooten last veroor zaakt, kan men zich gemakkelijk voorstellen, waar dagelijks een zeer groot aantal reizigers, waaronder tal van abonné's, in beide richtingen worden vervoerd. De staking is opgeheven en heden werd de dienst hervat. Zaterdag en Zondag kwamen te Oldenzaal niet minder dan vier En- gelsche, éen Fransche en zeven Rus sische krijgsgevangenen over de grens, benevens twee Duitsche deserteurs. Met éen dier Russen had precies op de grensscheiding een vermakelijk voorval plaats. Juist toen hij de grens wilde oversteken, werd hij door een Duitschen grenswachtsoldaat vast gegrepen. Er ontstond een worste ling. De Rus wierp zich op den grond en lag nu met het bovendeel van 'zijn lichaam in Nederland en met het andere gedeelte in Duitschland. Dit zag een Nederlandsche grens wachter. Hij snelde den Rus ter hulp, vatte hem bij de armen en trok. De Duitsche soldaat trok ook, maar aan de beenen en in tegenovergestelde richting. De Rus was daardoor in een alles behalve benijdenswaardige positie gekomen. Maar de welkome hülp van den „Olander" bemerkende, begon hij uit alle macht te trappen met het gevolg dat de Nederlandsche grenswacht hem buiten de „gevaar lijke zone" kon trekken. Men schrijft uit Goes aan de N. R. Crt Dezer dagen zijn by een landbou wer op Kamperiand (N.-Bcveland) bij het delven van een vijver op diens hofstede acht menschengeraamten ge vonden op dezelfde plaats waar het vorige jaar een menschengeraamte met een degen er bij is gevonden. De gemeente archivaris van Goes, de heer de Kruyter, heeft in verband hiermede een onderzoek ingesteld en is daarbij de volgende interessante bijzonderheden op het spoor gekomen. Het was in de dagen der staats omwentelingen, dat de bewoners van Noord-Beveland aan Walcheren's be woners groote diensten bewezen door'' hun het oorlogsnieuws te berichten. De brievenpost stond stil, persoon lijk naar Walcheren gaan met berich ten ging sinds 1 December 1813 niet meer en wat deed men du De nieuwstijdingen uit Holland kwamen tot Goes, van hier bracht men zo over naar Noord-Boveland, daar wer den zij op een doek geschilderd en het doek aan palen op den zeedijk gespannen. Zoo las men op de kade te Veere de oorlogsberichten uit Hol land, die men uit Middelburg weer verder zond. Dat de Fransche bevel hebbers op Walcheren drzo bericht geving verdroot, is begrijpelijk. Men zou de bewoners van Kamperland hier voor eens geducht straffen. Voor Veere lagen eenige Fransche -brikken, elk bemand niet 60 mariniers. Deze zou den op verschillende punten aan wal worden gebracht. Kamperland zou in brand worden gestoken en geplun derd. Men begon in Kamperland te bemerken, dat er iets tegen de be volking op touw gezet werd. Een kleine kustbewaking was de eenige militaire bezetting op Noord-Beveland. Het was vroeg in den morgen van 13 December 1813, dat Kamperland zijn bewoners tezamen riep. Ook de bewoners van Wiihskerke werden opgeroepen. Men zou den vy- and gezamenlijk trachten te keeren. Men wapende zich met hooivorken' griepen, bijlen, enz. die door de vrou wen spoedig scherp werden geslepen. Renboden, met verzoek om hulp, werden uitgezonden naar Colijnsplaat, Cortgene en Cats. De bewoners van Cortgene hadden de tijding reeds vernomen en waren in groote getale reeds op reis om hulp te verleeneD. De bevolking werd verdeeld langs den zeedijk ^en de hoofdtroep stelde zich onder bevel van J. Tazelaar. De bewoners van Noord Beveland, wien het niet aan mo9d, maar wel aan beleid ontbrak, kwamen op ver schillende plaatsen te laat. De militairen waren reeds geland en een heel eind het land ingetrok ken. Bij de eerste onmoeting reken den de Noord bevelanders den com mandant der Fransche troepen in en ontwapenden hem. Dit schrikte de soldaten zoo af, dat zij naar den zeedjjk terugliepen, om hun lijf op stroom te bergen. MeDig Franschman bleef liggen op dezen terugtocht, doorstoken met hooivorken en griepen of het hoofd verbrijzeld door een bijlslag. Een uur na aankomst waren er 17 krijsgevangenen en verscheidene doo-

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2