Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Burger 1. stand. De vraag dringt zich op, ol er uit onze functie van vrijwel eenig voor de centrale mogendheden bereik baar goudopnemer niet eenig voordeel is te trekken. Het is voor Duitschland een belang om z^jn geldswaarde te steunen, an ders zou het niet van zijn met aller lei kunstmiddelen vergaarde goud zoo'n groot bedrag hebben afgegeven. Duitschland betaalt met dat goud niet slechts wat het ons had te vol doen, maar ook wat het anderen landen, met name Skandinavië, schul dig was. Het trekt dus bijzonder voordeel uit het feit, dat wij zoo grif goud opnemen, en het zendt ons tegen onzen wil meer goud dan onze reeht- streeksche betrekkingen noodig ma ken, terwijl het voor de leveriDg van 'de door ons zoozeer begeerde steen kolen voedingsmiddelen in ruil ver langd, wat onze eigen voedselvoor ziening zóó ernstig in de war brengt, dat hongeroproer er het gevolg van is geweest. Is de tijd niet gekomen om hier te lande over te gaan tot een goudpo- litiek van overheidswege, in nauwen samenhang met de levensmiddelen en grondstoflenpolitiek, zoodat voort aan bij goudiovoeren voorwaarden kunnen worden gesteld als levering van een hoeveelheid goederen, waar aan wij behoefte hebben, zonder welke levering de goudzending de grens niet zou mogen overschrijden Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen en van den arbeids duur van bakkersgezellen. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend De minister van landbouw, nijver heid en handel, herinnert er aan, dat na de verwerping door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het ontwerp Bakkerswet op 5 Juni 1912 het njet heeft ontbroken aan pogin gen, zoowel van de zijde der volks vertegenwoordiging als van die van belanghebbenden om de totstandko ming van een wettelijke regeling be treflende den nachtarbeid en den Zon dagsarbeid in broodbakkerijen en van den arbeidsduur der bakkersgezellen alsnog te bevorderen Niet minder verdienen de aandacht de recente verordeningen van ver schillende gemeenten tot het tegen gaan van den nachtarbeid in bakke rijen en het feit, dat gedurende de laatste drie jaren in verschillende landen de nachtarbeid in bakkerijen is afgeschaft. Wel is waar geschiedde dit veelal onder den drang der omstandigheden, maar toch zijn er teekenen, die er op wijzen, dat de getroffen voorzieningen na het einde van den oorlog, zjj het ook niet ongewijzigd, in stand zullen blijven. Zoowel de ambtsvoorganger van den minister als hij zelf hebben bij de behandeling der opvolgende be grootingen doen blijken van hunne gezindheid om voorstellen te doen tot wettelijke regeling van deze ma terie. De minister acht, nu ondanks het voortduren der buitengewone omstan digheden op bijna elk gebied de ge wone parlementaire arbeid weder is ter hand genomen, uitstel van een regeling, welke ten doel heeft voor duizenden personen in den lande een aan redelijk eischen voldoende ar beidsregeling te treffen, niet langer gerechtvaardigd. Te dezer plaatse uitvoerig uiteen te zetten, waarom ingrijpen vau den wetgever in de arbeidsverhoudingen in het bakkersbedrijf noodzakelijk is, mag zegt de minister nadat die noodzakelijkheid herhaaldelijk mondeling en schriftelijk is betoogd, overbodig geacht worden. Opgemerkt worde alleen, dat ver reweg het grootste gedeelte der in dit bedrijf werkzame personen voort durend des nachts werkzaam is, zon der dat er overwegende redenen zijn, die zioh tegen verlegging van hun arbeid geheel of ten deele naar den dag verzetten. Door deze werkwijze wordt het gezinsleven van de patroons en hunne gezellen ontwricht en wordt hun de gelegenheid benomen, om aan het maatschappelijk verkeer deel te ne men. Voorts is de arbeidsduur van tal van bakkersgezellen zóó overma tig, dat inperking ervan niet mag uitblijven, terwijl velen voldoende Zondagrust missen, daar in de bak kerijen, waar de arbeid als regel vóór middernacht aanvangt, ook het wer ken op Zondagavond regel is en in enkele deelen des lands op Zondag evenals op werkdagen de broodpro ductie wordt voortgezet. Afdoende verbetering in den toe stand, met name afschaffing van den voortdurenden nachtarbeid, kan ge lijk de ervaring leert niet van het particulier initiatief worden verwaeht. Het verlangen van het publiek naar versch brood in de ochtenduren is over het algemeen zóó sterk, dat onderlinge afspraken van patroons om, 's nachts niet te bakken gewoonlijk geen stand kunnen houden, doordat enkele bakkers ter plaatse zich aan de afspraak onttrekken of bakkers uit aangrenzende gemeenten in de vraag naar versch brood komen voorzien. De concurrentie van bakkers uit omliggende plaatsen staat dikwijls ook aan ingrijpen bij wege van ge meenteverordening in den weg. Een en ander in aanmerking geno men, kan de plicht van den rijkswet gever om tusschenbeide te komen, niet worden ontkend. De bommen op Zierikzee. Het ministerie van Buitenlaudsche Zaken bericht het volgende: De Britsohe regeericg heeft, onder dagteekening van 20 dezer, aan onzen gezant "Te Londen medegedeeld, dat de Britsche Admiraliteit zich verplicht gevoelt de juistheid te erkennen van het standpunt der Ned. Regeeriog ten aanzien van de op Zierikzee geworpen bommen. Zij erkent dat deze zijn geworpen door een Britschen vliegenier, die meende boven het door de Duitsche troepen bezette gedeelte van België te zijn. Deze vliegenier was een van de twee, die volgens het eerste ant woord der Britsche regeering Zee- brugge zouden hebben aangevallen en die, naar thans blijkt, buiten zijn koers was geraakt De Britsche staatssecretaris van Buitenl. Zaken verzocht aan den ge zant aan de Nederlandsche regeering het ernstige leedwezen der Britsche regeering over deze betreurenswaar dige vergissing over te brengen, met de verzekering, dat alle voorzorgs maatregelen steeds zijn en zullen worden genomen om soortgelijke ge beurtenissen te voorkomen. De Britsche regeering verklaart zich bereid om een schadevergoeding te betalen die in overeenstemming met de Nederlandsche Regeering zal worden vastgesteld. Het afgeloopen tijdvak werd in het verslag uitvoerig herdacht. Van de eerste bestuursleden waren tot heden toe de heeren J van Male en Joh Risseeuw, de eenige overblij- vendeu. De heeren P. van Houte en S. G. Geertsema Beckeringh zijn over leden, de heer J. Neeteson is naar IJzendijke vertrokken. De heer J. van Male periodiek af tredend wenschte niet meer in aan merking te komen. Als bestuurslid werd gekozen de heer J A Bosdijk. De rekening sloot met een goed slot van 33 78, De nuttige instelling zij in ieders aandacht aanbevolen. SFOJRT. Sreskens, 24 Juli 1917. Ten overstaan van Notaris Zijlstra had Zaterdag de herveiling plaats van het woonhuis, aanhoorigheden en erf van Amelia de Pauw alhier, waarvan kooper werd do heer A. de Feijter alhier voor 1-700.— IJzendijke. De laatste dagen zijn reeds 5 gevallen van vlekziekte onder de varkens voorgekomen in een deel van den Oranjepolder, alle met doodeljjken afloop. Ook in andere wijken vielen slacht offers. Waar het verlies vooral in dezen tjjd zwaar gevoeld wordt, is de waar schuwing misschien echter wel op haar plaats„Laat de dieren inen ten 1" Te meer nog, omdat de mees te der gestorven dieren niet ingeënt waren. Sohoondijke. In de gehouden jaarvergadering van de Volksbiblio theek alhier werd rekening en ver antwoording gedaan over het afge loopen leesseizoen. Ontvangen werd aan leesgelden ƒ20 33 (1 cent per week en per deel). Een bewijs, dat een druk gebruik gemaakt wordt van de boekenschat. De bibliotheek, vorloopen jaar ge heel herzien én hernieuwd, ziet er goed uit en blyft op de hoogte van den tijd. Opgericht in 1892 bestaat zij nu 25 jaar. Wedvlucht Den Bosch 15 Juli Zuidzande. Oude duiven. Ie prijs A. I. Risseeuw, 2e Gebrs. Luteijn, 3e Gebrs. Kools, 4e Gebrs. Hubregtse, 5e P. J. Bril. lste overduif van A. I. Risseeuw. Jonge duiven le en 3e prijs C J. de Zwart, 2e Gebrs. Hubregtse, 4e A. C. le Grand. Wedvlucht Arnhem 22 Juli. Duiven los half zeven. Breskens. le, 3e en 4« prijs P. van de Sande, 2e II. Brakman, 5e en 10e J. de Veij, 6e en 7e Joz. Pieijte, 8e en 9e F. Monjê. lste en 2e overduif J. de Veij De eersto duif arriveerde 9,38,01, de laatste 9,41,33. Oostburg. lste prijs Adr. Daan- se, 2e en 3e Gebrs Aers, 4e, 6e en 7e Gebr. Mabesoone, 5e en 10 Abr. Risseeuw, 8e Jac. Verplanke, 9e C. Sehijve. lste en 2e overduif Gebrs Aers. Schoondijke. le prijs A. Ver sprille Az2e, 4e en 5e Jac de Hul- lu, 3e Iz van Roo le overduif var, Iz, van Roo, 2e van W de Zwart. Oude duiven le prijs L. Causijn, 2e W. de Zwart, 3e J. Brugge. De eerste duif arriveerde 9,27,07. Zuidzande. Oude duiven, lste prjjs A. Aalbregtse, 2e P J Bril, 8e A. C. le Grand, 4e A. I. Risseeuw, 5e Gebrs. Hubregtse. Overduif' van A. Aalbregtse. Jo~nge duiven lo prijs Gebrs. Hu bregtse, 2e C J. do Zwart, 3e AC. le Grand. De vrouw van een herbergier te Graauw is in de herberg door een man aangerand, die haar met een mes te Ujf ging en naar de keel stak. Doordat de vrouw de handen voor de keel hield, werd zij wel aan de banden en hoofd verwond, doch niet in de keel Toen hulp kwam opda gen, koos de laffe aanrander het ha zenpad. De wonden bleken gelukkig niet levensgevaarlijk te zijn, doch het zenuwgestel van de vrouw is door gebeurde zeer geschokt. Door de politie is te Haarlem mermeer gearresteerd een soldaat, af komstig uit Amsterdam en behooren- de tot de bezetting van het fort aan den Sloterweg te Haarlemmermeer, die een paar dreigbrieven (brandbrie ven) had geschreven aan een land bouwer. Hij eischte daarin, dat de boer een groote som gelds zou depo- neeren op een aangegeven plaats, met de bedreiging, bij niet voldoening daaraan, de boerderij in brand te zullen steken. Hoewel de brieven niet waren onderteekend, is het de politie toch gelukt, den schrijver op te sporen. De man, die aanvankelijk alles ontkende, heeft, na een dag in het arrestantenlokaal te Hoofddorp te zijn opgesloten geweest, erkend do schrijver van de „brandbrieven" te zijn. Hij is daarna op last van den burgemeester ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Te Reiderpolder kwam bij een landbouwer een Servisch militair aan, die uit Duitsche krijgsgevangenschap was ontvlucht De man had niets dan een hemd aan, want hij was dwars over den Dollard gezwommen om op Nederlandsch gebied te komen. Zijn kleeren en alles wat het zijne was, behalve een beurs met geld, had hij op Duitsch gebied aehtergelaten. De man werd door een boer van kleeren voorzien en is naar Rotter dam vertrokken. Naar het Haagsche Corr. bureau van betrouwbare zijde verneemt is het bericht volgens hetwelk tot na der order de aanvoer van Duitsche kolen stopgezet is en de extrakolen- treinen van de Nederlandsche spoor wegen voorloopig Diet meer zullen loopen, ten eenenmale onjuist. "Voor de ongerustheid, die door dit bericht blijkbaar ontstaan is, bestaat op dit oogenblik geen grond. Wij meenen te mogen veronder stellen, dat binnenkort omtrent het geen tot dit bericht klaarblijkelijk aanleiding gaf mededeelingen zullen worden gedaan. De N. R Ct, ver neemt, dat slechts het aantal Nederlandsche treinen is verminderd, omdat anders meer ko len uit Duitschland betrokken zou wordeD, dan overeengekomen is. Het vertrek van de mailboot Zee land naar Engeland, bepaald op heden, is plotseling uitgesteld. Het niet vertrekken van de mail boot Zeeland naar Engeland staat in verband met een bericht, dat de Twentsche commissie, die de reis zou medemakeD, niet gereed was. Te Dordrecht is een 15 jarige nageljongen die door het instorten eener stelling op de scheepswerf „Dordrecht" ter hoogte van 7 meter in het ruim van een schip viel aan de bekomen verwondingen overleden. Een 9-jarig meisje te Ureterp dat bij haar grootouders logeerde, kreeg een koffieboon in de keel en stikte. Arrondissements-Rechtb. Middelburg, Zitting van 24 Juli. Veroordeeld wegens eenvoudige beleedigingR. d. K., 17 j., zonder beroep, Biervliet, ƒ5 of 1 week tuchtschool. diefstalI. T 70 jveedrflver te Oostburg, 5 of 5 d h. Vrijgesproken: F. E. M. v. H29 j., Eede, beklaagd van vernieling, A. S., 26 j metselaar, Eede, beklaagd van mishandeling, E B. H., 52 j schipper, Sluis, beklaagd van mishan deling. SCHOONDIJKE Huw.-Voltr. 14 Juni. Martinus Jacobus ZonnevHUe, 23 j jm. en Sara Jansen, 25 j., jd Geboorten. 8 Juni. Martha Cathari ra, d. van J Vermuo en N. M. Ma besoone. 17, Francois, z. van I. Retjn- hout en L. de Canne. 24, Paula Ja- comina, d. van J. J Tournols en J. Boonman. WATÏÏRLANDKERKJE. Geboorten. 30 Juni. Alphons, z. van E. Verwulst en E. C. Pjjcke. Overladen. 6 Juni. Henricus de Vul- der, 40 jechtg. van E. E. de Poorter, 7, Johanna Theresia van de V(jver. 81 j. Hoogwatergetij Breskens. Nieuwe tijdregeling. DAGS N. voorm. nam. Woensdag 25 Juli - 5.80 5.54 Donderdag 26 6.09 6 38 Vrijdag 27 6.56 7.20 Eerste Kwartier Vrijdag 27 Juli, vm. 7.—. CORRESPONDENTIE. Bijna aan het slot van het artikel „Onderwijzerssalarissen" in het vorig nummer staat dat een sterke op- waartsche beweging valt waar te ne men na 1916, De aandachtige lezer zal uit het volgende zinsverband wel hebben be grepen dat dit 1906 moest zijn, maar het dunkt ons goed niettemin dit hier even te herstellen. Red.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2