GElENTEfflBEKIS. Verkopte ilf$f Brntta. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerl. stand. Breskens 20 Juli 1917. De groote oefening der Roode Kruis- Afd. „Breskens -Schoondijke—IJzen dyke" en „Ter Neuzen" jl. Woensdag gehouden mag als uitstekend geslaagd heeten. Bij'hot maken van zoo'n uitgebrei de tocht is goed weder als een eerste vereischte aan te merken. En hoewel de weersgesteldheid allerminst op dien naam aanspraak kon maken, kwam 't niettemin aan het doel der oefening by uitstek ten goede, daar de goede uitslag zeker niet van het weder afhankeiyk is geweest Er is bij deze oefening een groote belangstelling betoond. Het Hoofdbestuur vaardigde een tweetal zyner leden af, de generaals Tonnet en Koolemans Bijnen, de ge westelijke commissaris voor Zeeland jhr. mr. de Casembroot. en dr Hee ling van wege de mil. Geneeak. dienst woonden de oefening van het begin tot het einde bij en spraken onver holen hunno groote tevredenheid over het gepresteerde uit. Er is dan ook inderdaad goed en vlug werk geleverdlangs glibberige wegen, over natte loopplanken en hob- bilige steenen, op hooge boerenwagens en van uit hooge spoorwagons, gingen in-, uit- en overladingen regelmatig hun gang. Het eindvervoer op de êenwiel bran cards bleek bijzonder doelmatig De firma Hendriks Van Steen bergen te Amsterdam die zich bij zonder interesseert voor deze uitvin ding van den leider der oefening dr van Bysterveld, stelde geheel belange loos tal van deze constructies tor be schikking voor deze oefeBing, eene attentie die op hoogen prijs werd ge steld. Maar ook anderen hebben zich daarvoor op verdienstelijke wyze ge ïnteresseerd. Tram- en spoorwegmaatschappijen stelden treinen kosteloos of tot de minst mogelijko onkosten beschikbaar, landbouwers gaven paarden en wa gens en personeel af, kortom, daar was groote medewerking, waarvoor een woord van dank dat deze allen, zoowel als de actieve en passieve medewerkenden van verschillende zij den ontvingen, zeer van pas en ten hoogste verdiend was. Maar ook de Heinenkens Bierbrouwerij te Am sterdam liet zich niet .onbetuigd ze zoDd als versnapering voor de deel nemers een tiental kisten metflesch jes bier, waarvoor haar niet minder een woord van welverdiende dank werd gebracht Het is natuuriyk te hopen dat we voor een werkelijk optreden der co lonne'3 verschoond mogen biyven maar mocht onverhoopt de noodzake- ïykheid blijken, dan geeft het eenige gerustheid dat een welgevormd corps gereed is om alsdan hoognoodige hulp te kunnen verschaffen. De ontmoeting te Ter Neuzen van de beide colonnes on de besturen was reoht harteiyk en de eerste kennis making heeft een aangenamen indruk achtergelaten. Wy vestigen de aandacht op achterstaande oproeping van „het Nut" te Groede tot inrichting van een landbouw-boekhoud-cursus, waarvan in den tegenwoordigen tijd het nut dubbel biyken kan uit hoofde van de opmaking van belasting aangiften en dergelijke. We bevelen belangheb benden dezen cursus dan ook gaarne in hunne medewerking aan. By de op 10 Juli te IJzendyke en 11 Juli te Oostburg gehouden veulenkeuringen van wege de ver- eeniging „Rust Roest" zijn in volg orde bekroond de in 1917 geboren veulens van H. J. Aernoudts, Sluis, A. L. Tho- maes, Biervliet, Wed. van Bezien, Aardenburg, C Cammaert, Schoondijke, A, van Waes, Schoondijke, Pr. de Dobbelaere, Biervliet, Ph. Hamelink, Eede, A Risseeuw, Retranchement, H. J. Aernoudts, Sluis, Fr. de Jaeger, IJzendyke, A H. de Milliano, Water landk., A. Salomê, Zuidzande, C. B. Temmerman, Idem, A. de Dobbelaere, IJzendyke, Pr, de Dobbelaere, Bier vliet, E. Deveneyns, IJzendyke, Adr. Luteyn, Schoondyke. Plaatsvervangers zyn achtereenvol gens de veulens van H- F. Temmerman, H. J. Cammaert, H. F. Temmerman, Hoofdplaat, C B. Temmerman, A. de Dobbelaere, IJzen dyke, J J. Masclee, Retranchement, A. de Hullu-v. Strien, Nieuwvliet, C. B. Temmerman, IJzendyke, A. Mis slaan, Aurdenburg, C de Smet, Bier vliet, A. Salorné, Zuidzande, Iz. Ver- planke, Hoofdplaat, C. Cammaert, Schoondyke, G. Buysse, Biervliet. Verder werden bekroond de één jarige hengsten van Wed. van Bezien, Aardenburg, I. J. Risseeuw-Luteyn, Schoondyke, J. B. Dossche, Groede, J. de Bruijekore, Sluis, P J. Lanoye, Aardenburg en als plaatsvervangers aangewezen die van P. J. do Milliano, Oostburg, P. J. Lanoye, Aardenburg, C. B Temmer man, IJzendyke, P B. Maenhout, Sluis. Voor éénjarige merries kwamen achtereenvolgens in aanmerking die van C. Cammaert, Schoondijke, Th. Tho- maes, Biervliet, D. van Gorsel, A. Th. Sturin en A. Verplanke, Waterland- kerkje. Als plaatsvervangsters die van: G. Buysse, Biervliet, W. Dekker, Retranchement, G. Buijsse, Biervliet, A. P. Modde, Schoondijke, A. de Dob belaere, IJzendijke, Ch Mabesooue, Oostburg, Th. Thomaes, IJzendijke, C. de Smet, Biervliet, J. B. Dossche, Groede, C. Cammaert, Schoondijke. In de afdeeling hengsten met af stammelingen werd bekroond met de eerste prysLaboreur de Isaac van H. J. Aernoudts te Sluis, 2e prijs Blocus van G Buijsse te Biervliet en 8e prijsSamson de Vieux Genappe van J. de Bruijckere te Sluis. Dinsdagavond te ruim elf uur ont dekte de Groentenhandelaar J. Flipse, wonende op den hoek van den Schuif vlotstraat en de Singelstraat dat in de voorkamer op de eerste verdieping van zijn woning brand woedde, en dat de vlammen met groote kracht om zich heen sloegen; het gevolg was dan ook dat het vuur zich ont zettend snel uitbreidde De ramen op de kamer, waar de brand uitbrak stonden open en daar door sloegen de vlammen spoedig hot raam uit en werden ook voorbijgan gers en buren op don brand opmerk zaam gemaakt-, zoodat even later het brandsignaal door de stad klonk en van alle kanten hulp kwam opdagen. Intusschen had de heer Flipse alles gedaan om zyn vrouw en vier kinde ren te redden en ook zyn medebe woonster en haar twee kinderen. Gelukkig is ondanks allen te slapen lagen en ook de heer F. zelf reeds was uitgekleed, geen menschenleven te betreuren bjj dezen, voor Middel burg zeldzaam hevigen brand Dat het redden der kinderen niet zoo gemakkeiyk was, bleek wel toen de heer F. verplicht was een der kleinen, met wien hy op het dak was gevlucht, van uit de goot, waar het door de hitte niet meer uit te hou den was, naar beneden te gooien op een door buren opgehouden bed. De heer F. zelf wist toen over de daken weg te komen. Van het per ceel zelf is niets meer overgebleven, het vry groote pand was in ruim een uur tyd geheel een prooi der vlam men en het kostte de brandweer en millitairen heel wat kracht om de belendende perceelen te sparen, wel bekwamen deze watorschade en ook kleine brandschade, maar de meer malen uitgesproken vrees, dat zeker het belendende huis aan de zijde der Schuiffelstraat zou worden aangetast, is gelukkig niet bewaarheid gewordeD. Het scheen aanvankeiyk of de wa terleiding minder water gaf, althans met minder kracht, dan wij anders by branden waarnemen, maar later werd het beter. Op het terrein van den brand wa ren verschillende autoriteiten, maar niet bjjzonder veel publiek aanwezig. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend, ln de kamer, waar de brand uitbrak, was geen licht, maar wel stonden, zooals reeds gezegd de ramen op. Het huis was verzekering, evenals de inboedel, maar alles laag. Te ongeveer half één kon de brand weer ten deele inrukken. Nader verneemt men nog Te elf uur ging de vrouw van den bewoner steeds naar boven omdat op dat oogenblik de lantaarn aan de overzyde der straat wordt uitgedraaid en zij dan een kaars op de slaapka mer der kinderen aansteekt, ook nu had zy dat gedaanin hoeverre dit in verband staat met den brand, is niet uit te maken, maar even later hoorde men een klap en stondeD gor- dynen en behang reeds in lichte laaie. Onder de eersten die op het ter van den brand kwamen bevonden zich een tweetal in de buurt wonende rijksveldwachters en drie hunner col lega's, die hier met een politievaar- tuig liggen. Zy namen de eerste maatregelen en werden spoedig daarin bygestaan door den inspecteur van politie, den heer van den Dolder, die met den eigenaar nog een portefeuille met geld uit het perceel redde en geholpen door anderen ook nog enkele zakken aardappelen. Toen werd het echter te gevaarlijk en gelastte de inspeo niemand meer toe te laten. De beruchte Vermeulen uit Stryp, bijgenaamd Bonnot, een zeer ongun stig bekend staand persoon, die nu voor een tweetal maanden uit de ge vangeuis is ontslagen, waarin hij voor het plegen van 28 diefstallen met in braak was opgeborgen, liep de laatste dagen weder zwervend rond. Vrijdagavond bezocht hij meerdere café's, het laatst het café Driessen aldaar. Circa halfeen hoorde de zoon van den tuinman Rebel, pas uit mi litairen dienst met klein verlof, met een gieter een ruit inslaan aan de achterzyde der woning. Fluks ging hij, met een geweer ge wapend, zien, wat er gaande was Hy deed de achterdeur open en te gelijkeriijd werd hem met een for schen slag een mes in de borst ge stoken. Hij behield nog' een oogen blik zya tegenwoordigheid van geest en sloeg met den kolf van het geweer zijn tegenstander op het hoofd, die bewusteloos neerzonk. De getroffene Rebel, zakte eveneens ineen, en roept zijn vader, dat hij gestokeD is Rebel en een tweetal officieren ranselen den snoodaard, die intusschen weer by was gekomeD, terdege af. Daarna bin den zij hem vast en waarschuwen de politie, die weldra Vermeulen in ar- re;t stelde. De oppassende jongeling Rebel heeft oen doodelyken steek be komen en door de geneesheeren wordt voor zijn leven gevreesd. De boos wicht Vermeuleu is eveneens flink toegetakeld. Hij klaagt erg over pijn in de linkerzijde. Het onderzoek der politie is in vollen gang. De toestand van de gewonde is zeer ernstig, zoodat geen confrontatie mag plaats hebben. V. heeft bekend, dat het mes waar mede de borststeek is toegebraoht, zyn eigendom is. By een hevig onweder, dat Za terdagnacht boven Noordwykerhout woedde sloeg de bliksem in twee ka pitale woonhuizen. By een familie werd het plafond van de huiskamer vernield. Zondagmorgen is op texel een boer derij door den bliksem getroffen en verbrand. Te Noordwolde (Fr) is de bliksem geslagen in een luchtgasinstallatie. De gasketel werd plm. 400 M. weg geslingerd de geheele machine sprong uit elkaar. Door de geweldige ont ploffing sproDgen vele glasruiten in den omtrek. Een heer werd door een stuk yzer ernstig aan het hoofd ge troffen. Tydens een kort maar hevig on weder, is de bliksem ingeslagen by een landbouwer te Sommelsdtjk. Hoewel geen brand veroorzaakt werd, werden 2 paarden met veulens en een schaap gedood. Hoogwatergetij Breskens. Nieuwe tijdregeling. DAGE N. voorm. nam. Zaterdag 21 Juli 3 01 8.35 Zondag 22 8.46 4.10 Maandag 23 4.16 4.40 Dinsdag 24 4.58 5.17 Eerste Kwartier Vrydag 27 Juli, vm. 7.—. Fredihbeurtcc. Ned. Herv. Kerk. Zondag 22 Juli. Breskens n. 2 u ds Jansen. Groede v. 91/a u ds de Zwaan. IJzendijke n. 2 u ds Posthumus. Ev Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Wauters. Mot verwjjzing naar de gedane openbare kennisgeving De Minister van landbouw enz. gezien art. 8 der Distributiewet 1916, heeft goedgevonden te bepalen Art. 1. De aflevering van ongedorsch- te granen en peulvruchten is verbo den. Art 2. Vervoer van ongedorsohte granen en peulvruchten zal behou dens tegenbewys beschouwd worden als begin van uitvoering eener afle vering als in art. 1 verboden. Art. 8. Onder het vervoerverbod iu art 2 is niet begrepen het vervoer van het land naar de opslagplaats van den verbouwer alsmede het vervoer, waarvoor door den Regeeringscom- missaris voor de Rijksgraanverzame- ling vergunning is verleend. Art. 4. Onder grareu wordt in deze regeling verstaanwintertarwe, zo- mertarwe, spelt, winterrogge, zomer rogge, wintergerst, zomergerst, haver, evene, boekweit en kanariezsad. Onder peulvruchten wordt in deze regeling verstaan veldbooneD, (wier paarden-, duive;i schapen- en waal- sche), alle soorten groene erwten, in begrepen gele erwteD, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. BONNEN welke geldig zyn van 23 Juli tot en met 29 Juli. rijstbon no 19 v. 250 Gr. gortbon 19 250 Gr. zeepbon 19 125 Gr. varken svleeschbon 19 200 Gr. braadvetbon 19 50 Gr. MAXIMUMPRIJZEN HARING. Met ingang van heden is de maxi- mum-kleinhandelprijs voor volle- en maatjesharing (niet schoongemaakt) gesteld op 4 cent per stuk, schoon gemaakt, al of niet uitgesneden of gefileerd, 5 cent per stuk en voor ge marineerde haring 6 cent per stuk. Maximum groothandelpryzen liggen ter inzage op het Distributiekantoor. LANDSTORM. Alsnog ingeschreven jaarkl, 1902 Jacob Ockê. LANDSTORM. 1902. Geschikt L. W. van Putten, niet verschenenI. P. van MeeneD. niet geschikt: C. Jac bs, J. van de Velde. 1908, GeschiktI, Boekhout, A. de Feyfcer, P. L. Jansens, P. Leenhouts. niet verschenenA. L. Burgers, J. van Male, C. J. Ras, D. de Visser, P, de Smit. niet geschiktA. J. Adriaansen. CADZAND. Huw.-Voltr. 9 Mei. Abra ham J. Dierkx, 20 j., jm. en Catha- lyntje van der Walle, 19 j., jd. 24, Pieter Adriaan de Jager, 25j,,jm. en Martina Pieternella Pleune, 25 j.,'jd. Geboorten. 2 Mei. Albert Hector Charles, z. van G. L J. Dekeyzer en I. O. Derleyn. 8, Elizabeth Suzanna' d. van C Riemens en J. S. van der Lijcke. 8 Juni. Anna Maria, d. van J. Cappon en M. de Ridder. 16, Dina Neeltje, d. van A, de Back en N. van der Lyke. Overiyden. 17 Mei. Zajac, oud naar gissing 20 jkorporaal-matroos Duit- sche marine. 8 JuDi. Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht. 8 Juni. Een op het strand gevonden vreemdeling van het man nelijk geslacht. 20, Johannes Plog, 9 jz. ran Johannes Barnardus en J. van den Ameele.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2