I KI L. D. HEIT' Gevestigd te C COME Onderwijzerssalarissen. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. li Advertlnt Gemeente-gene GEVESTIGD TANDAJ BaËliSSM 8J Tl Laniouw-lekl BoekhouM k Wilhelmina few; m i. ÉI 4-Wielige fliedi van deae fout to overtuigen, doch zy hadden aan dit verzoek geen gevolg gegeven. Dit laatste wordt vaD Nederland ache zijde echter bestreden. Een aanbod van den commandant aan de Nederlandsche officieren, zich per soonlek van een fout van h6t kompas te overtuigen, bleek niet te zijn ge daan Omtrent de bij Goeree gestrande duikboot lezen wy in het jongste witboek dat de binnenkomst in de territoriale wateren het gevolg is geweest van een vergissing van den eommandant, die het licht van West- hoofd heeft aangezien voor dat van het Maaslichtschip en verzuimd heeft de Nederlandsche lichteniyst te raad plegen. Ook het daarna in zicht bo men van het licht van het Maaslicht schip en dat van de Hinderribbenboei hebben hem niet doen besluiten door een blik in de Nederlandsche lichten- HJst zijn plaats te veriflSeren. Terwijl de Haarlemsche Ver- eeniging van Sigarenwinkeliers ver gaderde, om de mogelijke vaststelling van een nieuwe verhooging van den sigarenprijs te bespreken, is een groot aantal ingezetenen van Haarlem bij eengekomen en hebben deze beslo ten, om. zoolang de, ongemotiveerde prijsopdrijving van de sigaren duurt, geen enkele sigaar meer te koopen. Men is van oordeel dat het rooken, welk een genot het ook Is, ten slot te tot slechts een gewoonte is, welke met goeden wil best een tijdlang kan worden ter zijde gezet. De Haarlemsche rookers zijn over tuigd, dat, indien het manlijk gedeelte der Nederlandsche Inwoners ook maar voor één enkele maand, het rooken naliet, de tabakshandelaren en fabri kanten wel een toontje lager zouden gaan zingen. Zü doen daarom een beroep op alle rookers om het rooken na te laten, tot weer de normale prijs voor de sigaren betaald wordt. Se aotie is niet bedoeld tegen de winkeliers doch uitsluitend tegen de tabakshandelaren en fabrikanten. Overwogen wordt elders plaatselijke acties in het leven te roepen. Naar wordt gemeld bestaat het voornemen, in de volgende maand bij den marine luchtvaartdienst een korps vliegtuigmakers op te richten. Dit korps zal bestaan uit onder-officieren van alle rangen, die gedeeltelijk uit de overige onderofficierskorpsen der zeemacht zullen worden betrokken, terwijl voor burgers de gelegenheid zal openstaan om eeö*verbintenis aan te gaan als korporaal vliegtuig maker of hooger, afhangende van hun ken nis in het motoren- of timmermansvak. De kolenschaarschte, die in den aanstaanden winter gevreesd wordt, heeft velen doen uitzien naar andere middelen om zich tegen koude te be veiligen. Als gevolg daarvan z|jn reeds uitgestrekte bosschen geveld en het ziet er niet naar uit, dat de b|jl spoedig tot rust zal komen. Hoe komt het nu, vragen wy ons af, dat zoo weinig aandacht wordt geschonken aan een zoo eenvoudig middel om de brandstoffen waarover men beschikt zoo productief mogelijk te maken? Op de hoeveelheid brand stof, welke men voor een bepaald ver trek noodig heeft, 20 a 25 pCt. te besparen en toch hetzelfde rendement in warmte te krijgen. Dit middel bestaat in het aanbren gen van een tweede stel ramen voor of achter de bestaande, gewoonlijk op een afstand van 8 A 10 centimeter. Onze dampkringslucht is een Blechte warmtegeleider. De ruimte tusschen de beide ramen vermindert de uit straling of het warmteverlies en brengt dit verlies, vergeleken by vensters met enkele ramen, tot de helft terug. Neemt men tot voorbeeld een ka mer welke 6 M. lang, 5 M. breed en 4 M. hoog is, met 8 vensters, waar van de glasoppervlakte te zamen 9 vierkante meter is. Verwarmt men dit vertrek met hout, dan heeft men, indien slechts enkele ramen aanwezig z|jn, per uur 4i/s K.O. hout van gemiddelde quali- teit noodig, doch na het aanbrengen van dubbele ramen slechts S1;^ K.O. per uur. Bekent men den prys van een gemiddelde houtsoort tegenwoor dig op ten minste 6 cenrs per K.G., het aantal branduren van de kachel in het woonvertrek op 15 en het aan tal brarddagon in een winterseizoen op 180, dan komt men voor dateone vertrek in een enkelen winter op eene besparing van 162 in geld of meer dan x/4 wagon hout. Men kan voor dien prijs gemakkelijk de dubbele ra men laten maken. Het daaraan be stede bedrag zal blijken goed belegd te zijn, want in plaats van bet aan brandstof uitgogeven geld, houdt men voor den volgenden winter de ramen over. Bovendien zal in menige kamer des winters een bruikbaar hoekje gewon nen zyn, dat vroeger wegens tocht of koude gemeden werd. Doch het grootste belang is en blijft, dat. men brandstof spaart, dat tegenwoordig een nationaal belang is. We lezen in de Haagsche Post Van betrouwbare zyde werd ons dezer dagen meegedeeld, dat een groot aantal burgemeesters in den lande het eenvoudig vertikken hun plicht te doen inzake de distributie van levens middelen het feit was ons trou wens bekend. De een doet zijn plicht niet, omdat hy te lui is, de ander doet zijn plicht niet omdat bii zijn burgemeesterschap eenvoudig opvat als een middel om zijn eigen zak te spekken, Als hij bijv. eigen varkens heeft, dan duldt hij geen regeeringsvarkens in zijn ge meente, vóór hij de zijne tegen hoo ger prij verkocht heeft, enz. enz Ook dit was ons bekend Maar niet bekend was ons het volgende. Van deze plichtvergeten burge meesters is een lijst aangelegd een z g. zwarte lijst. „Wat dopt de re geering nu met die zwarte lijst vroegen we. „Voorloopig niets", luid de het antwoord „Watblief?" vroe gen we verder, „worden die lui dan niet ontslagen?" „Volstrekt niet", kregen we tot bescheid, „ze zullen alleen als hun ambtstijd om is niet herbenoemd worden." „Maar waarom worden die 'menschen dan niet ont slagen vroegen we weer. „Dat weet ik niet" vertelde onze zegsman. Vermoedelijk durft de regeering niet, omdat een massa van die plichtver geten burgemeesters héél goede en in vloedrijke connecties en kruiwagens hier in Den Haag hebbon, maar ze ker weet ik het niet. In elk geval is, voor zoover ik weet, tot heden niet één om die reden ontslagen. De commissie uit de voreeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord- en Zuid Beveland, ingesteld om op beide eilanden tot een betere salariöering van de onderwijzers te komen, heeft Dinsdagmiddag 1.1. te Goes een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Jac. Welleman, burgemeester van Krab- bendyke, waarin een vertegenwoordi ger van den Bond van Ned. Onder wijzers en van het Ne'd. Onderw.-Ge- nootschap gelegenheid kregen de sa- lariswenschen hunner respectieve ver- eenigingen toe te lichten. Beide vertegenwoordigers spraken, na hun pleidooi voor een grondige herziening der onderwijzerssalarissen, den wensch uit dat in andere deelen van onze provincie dit goede voor beeld van de Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen navolging mocht vinden. Breskeris, 13 Juli 1917. De heer H. Verwer, waarnemend ryks-ontvanger alhier is met ingang van 80 dezer van de waarneming van het kantoor Bresken? ontheven en met ingang van 31 dezer belast met de waarneming van het kantoor Os- sendreoht. De heer H. van Kempen van Bot terdam is de waarneming van het kantoor alhier opgedragen^ Bij Kon. besluit is o.m. benoemd bij het reserve-personeel der land macht by het wapen der infanterie tot reserve tweede luitenant by zijn tegenwoordig korps de vaandrig M. P. Heyboer van het 14e regiment. Biervliet. Bij de gehouden stem ming voor drie leden van den ge meenteraad zyn herkozen de heeren W. de Blaey met 265 eu W. P. Ver- planke met 246 stemmen. Herstem ming moet plaats hebben tusschen P. de Dobbelaere (aftr. lid) met, 160 en R. F. M. Sturm met 72 stemmen. Naby St. Kruis hebben twee Duitschers gebruik gemaakt- van de gelegenheid dat de electrische stroom van den draad was om over de grens te komen. Een tweetal burgers die eveneens trachtten naar Holland te vluchten moesten hun poging met den dood bekoopen toen sintsdien de stroom door den draad liep. Deze week drongen een drietal kommiezen een herberg onder West- dorpó binnen. Er zaten tien mannen rond een tafel, waarop een brandende kaars, die onmiddeliyk werd uitgebla zep Een der kommiezen, in het don ker aaDgogrepeD, loste ter verdediging een revolverschot, waardoor een der mannen, een hekend smokkelaar uit Assenede, doodelijk werd getroffen. Mr. W. RuitiDga, te Kollum, is met ingang van 10 dezer tijdelijk be last met de waarneming der betrek king van adjunct inspecteur der di recte belastingen, en is hij werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen enz. te Oostburg School- en kerknieuws. Bij het gehouden overgangsexamen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg zyn o.m. bevorderd van de 3e naar de 4e klasse Adolf de Thouars en Jacques de Thouars van Breskens. By het gehouden overgangs exa men aan de Hoogere Burger School te Amsterdam is o.m. bevorderd van de 4e naar de 6e klasse, D. M. van de Sande van Breskens. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Bres kens door ds Joh. A Raams te Asch (öeld.) Beroepen (toez) naar Zundert ds Joh. B. Jansen van Nieuwvliet. Door het Maandagmiddag te IJmuiden binnengekomen stoomschip Uranus werd gerapporteerd j.l Zondag door een Duitsche duikboot te zyn beschoten, onder de Deenscho kust. De bemanning moest op last van den gezagvoerder het schip veriaten, omdat men den ondergang vreesde, daar de duikboot bleef doorvurerj. Toen de scheepsbooten gestreken waren, hield het vuren op De scheepspapieren worden daarna door den commandant der duikboot nagekeken en in orde bevonden, waar na het stoomschip verlof kreeg de reis naar Amsterdam te vervolgeD, hetwelk zonder moeiiykheden ge schiedde. De Duitsche fabrikanten, die in de Betuwe kersea opkochten en deze daar in vaten deden inmaken, stellen zeer prys op de medezending van de kersenstelen. MandeD vol gedroogde stelen gaan thans met de vaten ker sen de grenzen over, naar men zegt met de bedoeling in de plaats te tre den van thee. Door' de rijksambtenaren is Zon dagnacht onder Wouw een groote smokkelaarsbende aangehouden. Door de bende werden 0 a. vervoerd 10 koeien, 2 paarden en een kar met chocolade. Dinsdagavond was men met ze ven stoomtreilers vissGhende op on geveer 25 mijl N.W. van Terschelling. Het weer was prachtig en de vis- scherij was goed. Van de Bruinvisch had men de Petrus en Paulus het diohts by en daarachter de Elisabeth. Te half zes hoorde men een ge weldige ontploffing en zag een enorme waterzuil de lucht invliegen. Kort daarop volgde een tweede exploise en een stoomzuil, vermoede lijk tengevolge van een ketelontplof- flng. Aan boord van de Bruinvisch baalde men terstond het net in en stoomde zoo spoedig mogelijk naar do plaats van hot onheil, waar reeds de Petrus en Paulus was aangekomen, die praaide, dat hy een aantal men- scheu van de Elizabeth aan boord had, onder wie do schipper. Beide schepen stoomden toen Daar IJmuiden, waar de Bruinvisch het eerste bericht aanbracht Te acht uur kwam ook de Petrus en Paulus IJM 266 binnen en vernam men, dat hij van de Elisabeth aan boord had schipper J. Cramer, over leden, by wien men vergeefs getracht had de levensgeesten op te wekken voorts drie dor opvarenden, ongedeerd en 1 gewonde. Bij do ramp hebbon dus 7 men schen van de 11 opvarenden het le ven gelaten, van wie nog zes worden vermist. Omtrent de oorzaak deelden zy, die er iets over konden zeggen, mede, dat de treiler door een myn vernietigd is. Zij meenden, dat de Elisabeth een mijn in het net gevischt had en dat men getracht heeft de mijn van het vischtuig af te krijgen, teneinde dit te sparen. In dat geval is de misplaatste zui nigheid de oorzaak van deze scheeps ramp geweest, want men had, door onmiddellijk het. vischtuig te kappen, zooals gewoonlijk in zoo'n geval ge daan wordt, zeer waarrchijnlijk men schen en schip kunnen sparen. iïoogwatargeti) Breskens. Nieuwe tijdregeling, DAGEN. voorin. nam. Zaterdag 14 Juli 8 50 9.14 Zondag 15 9.59 10.23 Maandag 16 11 03 11.27 Dinsdag 17 12 12.24 Ned. Herv. Kerk. Zondag 15 Juli. Breskens v. 9X'S u dhr A. v d. Sluijs van Kinderzorg Middelburg. n. 2 u Geen dierst." Groede v. 9I/2 u ds de Zwaan. IJzendijke n. 2 u ds Jansen. UI hui uu uiti «"tascsr* i/ui ïuiiuiu;» Mot verwijzing naar de gedane openbare kennisgeving VORDERING VAN WOL VOOR HET LEGERBESTUUR. Op Maandag 16 Juli v m. 8 uur behoort de schapenwol te worden geleverd aan de haven. BONNEN welke geldig zyn van 16 Juli tot en met 22 Juli. rijstbon no 18 v. 250 Gr. gortbon 18 250 Gr. Havermouthbon 18 250 Gr. zeepbon 18 125 Gr. varkensvleeschbon 18 200 Gr. braadvetbon 18 50 Gr. N.B. Havermout en varkunsvleesch zoover de voorraad strekt. De winkeliers zyn verplicht iedere week hun voorraad van regeerings- artikelen op te geveD, die op den avond van den laatsten dag van de geldige bon aanwezig is. BROODKAARTEN. Woensdag 18 Juli van 912 en van 2—5 uur uitreiking van brood kaarten, De oude kaarten moeten, voorzien van een bandje of een enve loppe, worden ingeleverd. N.B. Een ieder zorge op tyd te komen daar na 6 uur geen kaarten meer worden uitgereikt LICHTING 1918. Voorloopig bestemd voor: 2e Comp. I Bat. 14 R. I. te VlissiDgenC. J. Brocké, J. J. v. d. Broecke, W. J. v. d. Broecke, C. J. Dierx, D Haartsen, J. de Jonge, C. J. Maas, P. I. Maas, J. Moelker, J. J. Oosterling, J. de Pagter. Voor Se Comp. Ill Bat. 14 R. I. Vlissingen: I. A. Pieyte, J. Quaars, A. J. de Ruysseher, I. van de Velde A. J. Vermeulen, J. J. de Vuljst, A Wisse. Voor: le Comp I Bat. 7 R, I. Am sterdam P. Jacobs (16 Juli). Voorzeemilitie J. A. Leenhouts (11 Dec.) Voor: II Afd. 3 R. Veld. Art. Bre da B. J. Verheye. Op 16 Juli holton Moeder Wed. AdnWIi haar 70sten geboortec denken. Dat zij nog langmog blijven is de wensch dankbare Kinderen, B Kleinkinderen. Breskens, Nieuwblui =IPt= =r Spreekuur 8—S, SPREEKUUR Maandag 1' Overige Werkdagen 0 - Minvermogenden behalve Zondag en Het Dept. Groedi dei van 't Algemeen, itelt den a.s. winter een te doen geven voor: a. uitsluitend Lam en b. Jongelieden. Gegadigden woriar aan te melden vóór 15 by den Secretaris BEU1 j Het Bestuur maait er schoolgaande kindemi of dat de schooluren zijn van Maandag tot Vrijiag t) 1 en des Zaterdags vin 9 ONTVANGEN eim mc LINNEN, MOUSIHNE. BLOUSES wna1 ZIJDEN. BLOUSES, de dellen. HUISÏOUJ KINDERSCHOB MOUWSCHORTEN en WITTE FANTASIE Flanellen, Katoenen er Kinderjurk Dames- en Kinder-Ond Kousen, em Aanbevelend, Heden op bestelling om direct te leveren de by A. LEENHOUT en Landbouwwerktuigen door de Muziekveretnigi VOLK—VOOR HET Vi kens, op Zondas avonds te 5 uur.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2