Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De oorlog. Ingezonden. Het Nederlandsche Landbouw weekblad, meldiog makende van de meededeeling van den minister van landbouw, dat het, ten einde te kun nen voorzien in de binnenlandsche behoefte aan varkenschvleesch, nood zakelijk is, dat in de maand Juli 1917 alle varkens met het alachtgewicht van 100 K G. of meer, met uitzonde ring van de fokdieren, ter markt worden gebracht, en dat door houders van varkens zoo spoedig mogelijk aan de Vleeschvereeniging te 's-Graven- hage in elk geval voor 1 Juli opgave diende te worden gedaan van het aantal hunner varkens met genoemd slaohtgewicht, deelt daarbij mede, dat in de samenkomst van het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-co- mitê met de voorzitters der land- bouw-organisaties in Nederland, ge houden op 4 Juli j 1. van verschillen de zijden de opmerking werd gemaakt, dat de ministerieels mededeeling veel te laat ter kennis van de varkens houders ls gebracht, zoodat een groot gedeelte van hen door onwetendheid niet in staat was de opgaaf vóór 1 Juli te doen. Of was men algemeen van oordeel, dat de bepaling betreffende de uit sluiting van verdere verstrekking van veevoeder van hen, die nalaten opgave te doen. of weigerachtig zijn de var kens te verkoop aan te bieden, welke bepaling genomen is zonder dat de landbouw daarover is gehoord, de varkensfokkerij nog meer zal doen inkrimpen. Men betreurde het zeer, dat de maatregelen ten aanzien van de varkenshouders genomen, er nood wendig toe moeten leiden, dat de varkensfokkerij geheel zal worden stopgezet. Algemeen was men overtuigd, dat door de varkenshouders geen regee- rlngsvarkens waren vastgehouden. Zondagmorgen is van den koer- toren van het stadhuis te Middelburg aan de zijde der Noordstraat een der „Spuwers" naar beneden gevallen, in zijn val nog enkele aDdere stukkeu steen medenemende. Gelukkig, dat niemand ter plaatse was, want het was een tamelijk zwaar stuk steeD, dat naar beneden kwam. Te Kitthem is onder de varkens van verschillende eigenaars de vlek ziekte uitgebroken. Eenige varkens zijn reeds geslacht moeten worden. In dezen duren tijd is dit een groote schadepost. Breskens, 10 Juli 1917. Sohoondijke, 9 Juli. Heden was het oandidaatstelling voor 3 léden van den raadde heer Jac. Dhont, J. van Lare en Iz. Seen waren aftredend en bi] de eerste verkiezing op 26 Juni was verzuimd een of méér lijsten in te leveren, zoodat niemand was be noemd. Er werden thans twee lijsten ingeleverd, éene met de namen der beeren J. Dhont, J. M. Risseeuw en Iz. Seen. De eerste lijst moest ongeldig wor den verklaard door de informaliteit wegens een artikel der Kieswet. Bi) gevolg werden als gekozen ver klaard de hiervoren bij name genoem de heeren. Aardenburg. BJj de gehouden stemming voor den gemeenteraad brachten van de 879 kiezers 831 hun ne stem uit, waarvan 321 geldige briefjes. Herkozen de heer dr J. Doyer met 868, I. F. Eekhout met 266 en P. Wage met 886 stemmen. Op den heer J. J van der Hooft waren 98 stemmen uitgebracht. Cadzand. Bij de periodieke ver kiezing voor den gemeenteraad waren aan de beurt van aftreding de heeren A. Risseeuw, P. van Cruijningen en I. A. Leenhouts-van Male, die even wel naar elders was vertrokken. Be halve de beide eerstgenoemde aftre denden waren tevens candidaat ge steld de heeren P. Robjjn en W. de Smidt Wz. Bij de Vrijdag gehouden stemming werden herkozen de heer A. Risseeuw met 146 en gekozen de heeren W. de Smidt Wz met 111 en P. Robijn met 103 stemmen, terwijl op hot aftredend lid de heer P. van Cruijningen 92 stemmen waren uit gebracht. Aardenburg. Voor het pro- paedeutisch (voorbereidend) examen aan de rijks hoogere land tuin- en bosehbouwschool te. Wageningen is o.m. geslaagd de heer C. M. van den Broecke alhier. Oostburg. De vorige week is te Oostburg een kiudje van P. v. R. al spelende in een pot met kokend wa ter gevallen, met het noodlottig ge volg dat het aan de bekomen brand wonden is overleden. Bil Kon. besluit is de schout bjj nacht W. C. J. Smit, commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde, commandant van Zee land bevorderd tot vice-admiraal. Oostburg. De Liefdadigheids-Fan cy-Fair ten behoeve van de- gezond heid van het kind en dergelijke goe de werken ingericht door het Belgisch Comiteit in Zeeland heeft een goed succes gehad. Wel was het weder niet bijzonder aanlokkelijk maar nogtans bewoog zich vooral de eerste dag een massa volks op het terrein waarvan menig een gebruik maakte van de talrijke gelegenheden tot vermaak en geluk- beproeving in miniatuur, die alle de recette op aardige wijze deden stijven. Het middelpunt der belangstelling was begrijpelijkerwijze Morks' muziekge zeischap, dat steeds ten volle waard is. Maar door de vervroegde reisge legenheid, moest het al tijdig den terugtocht aannemen. Het Ter Neuzensch Symphonie-en- semble en het Oostburgsch Meisjes koor trokken evenwel mede heel wat aandacht. Gisteren was het bezoek uit den aard der zaak niet zoo talrijk. SPORT. Wedvlucht Roozendaal 8 Juli Duiven gelost 7.35 Breskens, Eerste en eereprijs uitgeloofd door J, A Jansen, kok 4e Comp. Res. Bat. 8 Aardenburg be haald door P, van de Sande, 2e en 8e F. Monjê, 4e P. van de Sande, "5e en 6e J, Pleijte, 7e J. van den Heu vel, 8e en 9e P. Jacobs, 10e H. Brak man, lie J. van Oijs, 12 en l'e Joz. Pleijte, 14e J. Quaars, 16e A. Ver meulen, 16e en 17e J. Jacobs. De eerste duif arriveerde 8,10,88, de laatste 8,16,45. Oostburg. Ie en 7e prijs Adr. Daansen, 2e E. Dhaenens, 8e, 4e en 6e öobr Aers, 63 Abr. Risseeuw. 8a Oebrs Mabesoone. Ie overduif Gebr. Mabesoone. 2e Jac Verplanke. Door de politie te Dordrecht is in de Merwede drijvende gevonden het schip „de twee Gebroeders", dat geheel verlaten was. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat diefstal aan boord gepleegd was en dat een kast je was opengebroken. De 66 jarige schipper G. Vos en de 15 jarige schippersknecht P. V. werden beiden vermist. Onmiddellijk stelde de politie een onderzoek in en werd dan ook inder daad te Rotterdam de schippersknecht aangehouden. Deze werd naar Papendreeht over gebracht. Bj) de politie bekends de knecht den diefstal te hebbèn gepleegd en den schipper te hebben vermoord. Later evenwel trok hij zijn beken tenis in. Dit belette de politie echter niet om onmiddellijk aan het dreggen te gaan. Het resultaat was daD ook dat het lijk van den schipper op de plaats ■waar het schip aanvankelijk lag, werd opgehaald. Het lijk was gewikkeld in een zeil, terwijl de beenen en armen door tou wen waren omwonden Het hoofd van den ongelukkige was verbrijzeld, vermoedelijk door een graanschop, die later in beslag werd genomen. Aan het lijk was een touw bevestigd, waaraan een anker van ongeveer 80 K.G. gewicht was bevestigd. De zaak is thans in handen van de juttitie te Dordrecht. De knecht blijft natuurlijk in voorarrest. Vrijdagmiddag vermiste de huis vrouw van Van E. te Hattemerbroek, terwijl zij in een winkel was om in- koopen te doeD, haar 2-jarig kindje Naar buiten ziende, ontwaarde zij, dat het kind juist door -een uit Zwol le komenden goederentrein werd over reden Zij snelde tot redding toe, doch de wielen der machine hadden het kind reeds eenige malen rondge slingerd, zcodat, toen de trein stil stond, van het kind niets dan een vormlooze massa was overgebleven. De moeder werd bij de pogingen tot redding van haar kind ook door de locomotief van den trein verwond, en heeft inwendige kneuzingen be komen. Vrijdagnacht heeft eeD student bij de politie te Leiden aangifte ge daan dat zijn vriend, een medische student., een ernstig ongeluk was overkomen. Met den laatsten trein waren zij Donderavond uit Den Haag naar Lei den vertrokken. Ter hoogte van de Laan van Nieuw-Oost-Indi0 bemerk ten zij, dat zij in een damescoupé hadden plaat,s genomen zij verlieten dezen coupé en wilden over de tree plank een andere coupé opzoeken. De student, afkomstig uit Delft, is toen van de treeplank gevallen. De politie te Leiden stelde zich dadelijk met Den Haag in verbinding, en Zaterdagmorgen vroeg is het lijk van dien heer niet ver voorbfi de Laan van Nieuw-Oost. Indiê gevonden. Het hoofd was ingedrukt, en de beide beenen waren afgereden. Omstreeks 4 uur Vrijdagmiddag geraakte al spelende, een 9 jarig kind, wonende aan de' Breeds Hilledijk, aan de Maashaven te water. Door eenige omstanlèrs, die zich daartoe gekleed te water begaven, werden nog pogin gen tot redding gedaan. Spoedig was de rivierpolitie ter plaatse. Na ruim een half uur dreggen werd het kind gevordeD. Het mocht echter Diet gelukken de levensgeesten op to wekken. Het lijkje is naar Crooswijk vervoerd. <Q> De strijd in het Westen heeft zich in hoofdzaak bepaald door wederzijd- sche vliegeraanvallen zoowel opLon den als op Duitsche gebied Die van Zaterdag op Londen was wel de grootste die er nog is geweest- Het was een merkwaardig schouw spel. De vijandelijke vliegtuigen na derden langzaam als in pleehtigon op tocht, zich symmetrisch voortbewe gende. Ze staken helder tegen de lucht af en leken een vlucht groote merels Iiet was of ze den hagel van gra naten, die rondom barstten, met minachtiog bejegenden. Ze vlogen in gesloten gelederen en zeer laag Alleen de binnenste vliegtuigen wierpen bommende buitenste ver vulden de rol van beschermers. De vijand bleef slechts twaalf tot vijftien minuten boven de City. Hij legde buitengewone vermetelheid aan den dag. Door zoo laag te vliegen, liep hij het grootste gevaar. De stra ten waren op dat uur vol menschen. Toen de eerste kanonschoten wer den gehoord, kon men nauwelijks ge- looven, dat de vijand naderde. De afweerbatterijen sohoten goed en bezorgden de aanvallers een war me ontvangst. Toen de vijand over de City was heengevlogen, hielden de kanonnen met vuren op, en men zag de EDgelsche vliegeniers uit verschil lende richtingen op den vijand afste venen. Ten slotte verdwenen de strijdende luchteskaders in den nevel. Volgens opgaven zijn tengevolge van den aanval der viegtuigen heden 87 menschen gedood en 141 gewond. Aan den mond van de Theems is er nog een vliegtuig .geveld. De Duitsche bomeskaders deden ook aanvallen op militaire inrichtingen in Frankrijk. In den nacht van 5 op 6 dezer wierp een eskader 2250 K.G. op vijandelijke kampementen te Cour- iandoen, Vautely en GauzeDCOurt als ook op militaire werken in het Ves- ledal. Vele treffers en een lang aan houdende brand werden opgemerkt. Een ander eskader bombardeerde in denzelfden nacht troepenkampe menten. In solssons braken verschei dene branden uitin Baisner werden ettelijko ontploffingen waargenomen. De belangrijke nijverheidsinrichtin gen te Frouard, ten Noorden van Nanoy, zijn van elf uur 'savonds tot vier uur 's morgens, onafgebroken aanvallen. Duitsche vliegers wierpen 9000 Kg bommen, ten deele uit enkele hon derden meter hoogte. In de ijzerfabrieken brak brand uit, nadat er vörscheiden ontploffingen in waren geweest De militaire schade, die de entente door dezen groot op gezetten en stelselmatig doorgezetten aanval hebben geleden, is aanzienlijk. Des nachts ondernamen niet min der v dan 84 Entente vliegtuigen een luchttocht naar hei, Duitsche gebied. Van 10 minuten na middernacht tot 10 minuten over één vlogen elf toestellen boven Trier, op welke plaats 2650 K.G. aan bommen werd ge- strooit. Er werden zeven branden in de stad opgemerkt. Een er van woed de fel bij het centraalstation. Ongeveer tezelfdertijd bambardeer- den zes vliegtuigen I.udwigshafen, waar zij aanzienlijke schade teweeg brachten. Sommige machines van de Badensche Aniline fabriek staan in brand. Nog een dezer machines, ge stuurd door sergeant-majoor Gallois, bereikte Essen en wierp daar bommen op de werkplaatsen van Krupp. Gallois was om 20 minuten over 9 vertrokken en kwam terug om kwart over vier, na 700 K M te hebben ge vlogen Militaire inrichtingen in de buurt van Hoblentz, het spoorwegstation te Hierson, ten westen van Ptaltsburg en bet station te Diedenhofen zijn ook met bommen bestrooid. Een andere reeks Juchtoperaties heeft eveneens resultaten gehad. Te Dun a/d Maas brak brand uit in het stationte Bathevillesand vloeg een munitiedepot de lucht in, en te Marchailly ontstond brand in het station. In het geheel werd aan projectielen 13,455 K.G. uitgeworpen. Mijnheer de Redacteur! Het zou mij aangenaam zijn als u aan onderstaande eene kleine plaats ruimte wildet, afstaan. A s Zondag zal de dienst in de Herv. Kerk gelold worden door den directeur van Kinderzorg, de niet onbekende stichting te Middelburg. Op zich zelf is 't eene uitnemende gedachte om langs dezen .jveg die goede Zeeuwscbe inrichting moer van nab(j dan uit hot Kinderzorg-courant- je bekend te maken bij het publiek en er is hoegenaamd niets tegen dat mede op zulk eene wilze getracht wordt de middelen, noodig voor de dekking van het groote tekort op ha re financiëele balans, te v rsterken. Maar als ik naast die bekendmaking van dat optreden art. 25 van het re glement op de vacaturen leg, dan zal men kunnen zien dat een zoodanig optreden in eene vacante gemeente niet geoorloofd is. Het goede doel waartoe de Zondag morgen-beurt vervuld wordt, veront schuldigt weliswaar veel, maar niet, dat daarmee tegelijkertijd de beurt van den aangewezen ringpredikant geheel vervalt. Ontvang den dank voor de opna me van EEN BELANGSTELLENDE. Breskens, 10 Juli 1917. Mijnheer de Redacteur Dat hebben we weer gehad, die raadsverkiezing. ,0, als men zoo het oor te luisteren legde aan de stem des volks, dan was 't onafwijsbaar om eens ander bloed in den Raad te brengen. Als 't zoo altijd alles goed is en als er zoo nooit eens wat gezegd wordt, dan wordt de behandeling van zaken zoo eenzijdig dat men onwillekeurig gaat denken aan gebrek aan ernst tot onderzoek of 't inderdaad wel altijd zoo onberispelijk is als 't lijkt. Nu heeft die eenzijdigheid, die op weinig meer gelijkt dan op ja-knik- kerij, al langen tijd den wensch doen geboren worden te trachten daarin verandering te brengen. Men was dan zoo gelukkig bi) de jongste verkieziDg een stel Candida, ten te vinden van wie met gegrond.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2