Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs Eerste Blad. Binnenland, Plaatselijk Nieuws. Wo. 224* Zaterdag J Juli 19if 26e Juargau^ Advertent i.ën van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 eents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. AdvertentiSn worden ingewaeht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by dra uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, per 3 maanden ƒ0.60, franco per post 0.65, voor België ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar a 3 kwartalen b# vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren #n brievengaarders. De duizelingwekkende oorlog werpt ongetwijfeld nog heel wat andere problemen op dan die van ijzer en staal, bloed en wee. Volksbestaan en nationaliteitsge voel zijn nauwverwante begrippen, welke mede de spil vormen waarom de reuzenworsteling draait. Enkele bepaalde brokstukken van Europa zijn nauw met die beide be grippen betrokken bij den strijd, meer nog bij het doel daarvan. Er zl)a stroomiDgen die elke an nexatie uitsluiten, maar er zijn er ook de ontzettende offers welke ge bracht zijn, als inzet bezigen voor hun denkbeeld tot annexatie als prijs voor de geweldige inspanning houden deze tegenstrijdige stroomingen voor het oogenblik de vredesgedachte niet geheel en al tegen, toch zijn ze strui kelblok waarop de ontwikkeling van de vredes idee hokt. Een eerste plaats in de gedachte van niet inlijving van kleine stukken lands bi) grootere rijken, neemt El zas-Lotharingen in, dan in 1871 bfl Duitschland is ingelijfd en het her bezit waarvan bij de Fransohen een ideaal is Voorwaar, een moeilijk probleem. Hoezeer Frankrijk prijs moge stel len op de hereeniging dier beide pro vinciën met het moederland, toch is 't de vraag of de Elzassers en Lot- harlngers zelve Fransehen zouden wil len worden, nadat het overgroote deel, dat reeds eene geheel nieuwe gene ratie vormt, van dien moederlijken oorsprong niets kan weten dan enkel bij overlevering. Het lijk een geniaal denkbeeld, ont leend aan het democratisch begrip om bij referendum te laten uitmaken of de beide provinciën tot het Duitsche gebied zullen blijven behooren of op nieuw met Fraokrjjk zullen hereenigd worden. Een denkbeeld echter waartegen weer tal van bezwaren zich opwerpen. Honderdduizenden toch van de oor spronkelijke inwoners van het gebied, in 1871 ingelijfd, hebben hun geboor teland verlaten, liever dan te blijven onder een vreemde vlagandere honderdduizenden van Duitschers zijn gekomen om hun plaatsen in te nemen. Het bestuur over het ingelijfd ge bied is voornamelijk of alleenlijk ge roerd in het belang, niet van de oor spronkelijke bewoners, maar van die Duitsche immigranten en van het Duitsche Rijk. Maar wie zou in Elzas-Lotharingen dan een stem in deze zaak moeten worden toegekend Volgens de Duitsche voorstelling van 1910 waren er in Elzas Lotha ringen, behalve een I oorspronkelijke bevolking van ruim 1.000.000 zielen, bijna 800.000 Duitsche immigranten. Deze immigranten hadden eenvou dig de plaats ingenomen van ten minste" evenveel daar geborenen, die hun woonplaatsen hadden verlaten Da 1871, als gevolg van de inlijving. Geen volledige cijfers zijn officieel beschikbaar over den omvang van die emigratie. Wij weten alleen, dat van 1871 tot 1910 het overschot van emigratie over immigratie 267.689 zielen be droeg, van wie er gemiddeld 65 pet. naar Frankrijk trokkenvoorts, dat de emigratie beweging die afgenomen was van 1900 tot 1905, van 1905 tot 1912 weer stijgend wasin dat laat ste jaar bereikte de proportie van emigranten naar Frankrijk 68,57 pet een proportie, even hoog als in de jaren zeventig Iedere onpartijdige geest zal erken nen, dat wanneer u met geweld uit uw eigen huis bent gedreven en iemand anders er uw plaats heeft in genomen, u en niet den indrirger door een rechtvaardig rechter behoort te worden gevraagd aan wien het huis toebehoort. Een billijke volksstemming kan daarom slechts worden gehouden, als de Duitsche immigranten in Elzas- Lotharingen van stemrecht worden beroofd, terwijl allen die uit beide provincies de wijk hebben genomen in Frankrijk, uitgenoodigd worden aan de beslissing deel te nemen. Deze dubbele voorwaarde evenwel maakt't tot een bijna hopelooze taak. Om enkel een van de kleinere moeilijkheden te noemener zou moeten uitgemaakt worden, of de zoon van een Duitsch immigrant in in Elzas Lotharingen, en daar geboren, als een Inboorling moet worden be schouwd, en omgekeerd, of de zoon van een Elzassisch emigrant, buitens lands geboren, een stem moet hebben. Het is een klaarblijkelijke onmoge lijkheid om zulk een ingewikkelde registratie op touw te zetten in tijd van oorlog of zelfs onmiddellijk erna Een referendum zou eindelooze complicaties meebrengen. Niet zonder eenige verbazing lezen we over een andere Europeesche twist appel: Albanië, dat de Italiaansche regeering op het onverwachts het protectoraat over dat landje had uit geroepen. En die verbazing maakte zich ook meester van vooraanstaande mannen in Frankrijk, die het plotse linge initiatief van Italië weliswaar beschouwen als een zuiver voorloopi- ge maatregel, desnoods een oorlogs maatregel, doch niettemin niets kan vaststellen noch beslissen voor de toe komst, dat bij slot van rekening nie mand op het oogenblik zich iets kan toedeelen en alles In gezamenlijk over leg geregeld zal moeten worden. Naar men zoo hoort, staat het er met onze varkensmestertjen niet schit terend voor. Niet alleen worden op tallooze plaatsen hoogdraehtige zeu gen geslaoht, maar de prijzen van de geworpen biggen zijn bespottelijk laag. Gemiddeld wordt daarvoor gemaakt 40 ets. per stuk, zoodat menigeen ze maar behandelt zooals dat veelal ge woonte isjmet ongewenschte jonge katteD. Een en ander is een gevolg hiervan dat het voederingsvraagstuk moeilijkheden oplevert, maar niet min der van het feit, dat de regeeriDg als leveringsprijs 1 25 per K.G slacht- gewicht heeft bepaald. Waar het varkensmesten als regel nevenarbeid is, laten de mesters deze afdeeling van hun bedrijf zwemmer, waardoor te verwachten valt dat we voorloopig niet meer behoorlijke hoe veelheden varkens zullen hebben. Het ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede, dat de Brit- sche regeerirg zich bereid verklaard heeft, een nieuw onderzoek in te stel len naar de vraag, of de op Zierik- zee gevallen bommen door een Britsch vliegtuig geworpen konden zijn. De Nederlandsche regeering heeft aan de Britsche aangeboden om haar de te Zierikzee gevonden bonimen- scherven te doen voorleggen en haac tevens verzocht aan een Nederland- schen deskundige toe te staan bij het ODderzoek van die scherven tegen woordig te zijn. De Britsche regeering heeft geantwoord, dat z|j daartegen geen bezwaar hadderhalve zal lui tenant-kolonel van den generalen staf C. van Tuinen zich voor het bedoeld onderzoek naar Engeland begeven. De Belgische en de Fransche re geeringen hebben in antwoord op de vraag der Nederlandsche regeeriDg, of het moge!|jk was, dat het voorval te Zierikzee aan een Belgisch of een Fransch vliegtuig te wijten is geweest, medegedeeld, dat blijkens ernstig on derzoek die mogelijkheid was uitge sloten. De Nederlandsohe schepen die gebruik zouden maken van de tot nu vrije vaargeul in de Noordzee, mogen voorloopig niet uitvaren. De minister van landbouw, nij verheid en handel heeft tot de bur gemeesters de navolgende circulaire gericht Van verschillende zijden Is tot m|j. de vraag gericht, of het niet wen- scheltjk zou zijn eene regeling te maken ten opzichte van de distribu tie van brandhout Naar aanleiding daarvan heb ik de eer U het volgen de mede te deelen. De regeling van de distributie van steenkolen en turf voor den aan staanden winter gaat, zooals Is be kend gemaakt, uit van het beginsel, dat in de allereerste plaats er voor gezorgd wordt, dat elk gezin eeue zoodanige hoeveelheid ontvangt, dat in de minimum behoefte aan brand stof bij gepaste zuinigheid behoorlijk voorzien wordt. Het is mijne bedoeling, dat de ver strekking van deze hoeveelheid steeds vóórgaat. Met het oog hierop is bet dus niet noodig, dat de gansche bevolking in staat wordt gesteld andere brandstof dan kolen en turf te verkrijgen. Eerst na de verstrekking van bo venbedoeld minimum rantsoen komen zy, die met het oog op hun levens standaard meer brandstoffen behoeven, voor ontvangst van eene grootere hoeveelheid in aanmerking. Die grootere hoeveelheid zal echter in elk geval beperkt zijn en aanmer kelijk blijven beneden de normale behoefte vaD zoodanig gezin. Het is dus begrijpelijk dat de meer gegoeden zich van hout voorzien en dit is ook niet in strijd met het be lang van eene goede brandstoffen- voorzieniDg in het algemeen, veeleer wordt de taak van de Rijkskolendis- tribufcie daardoor verlicht. Met het oog op het bovenstaande ben ik derhalve niet voornemens het brandhout onder de branatoffen-distri- butie te brengen, of daarvoor eenige andere algemeene distributieregeling te treffen. Ik ben er n.l. van overtuigd, dat de toepassing van een dergelijke re geling practisch geen voldoende re sultaten zou opleveren. Het is echter wel mijn voornemen, zooveel zulks uitvoerbaar is, misstan den, die zich ten gevolge van de sterk toegenomen vraag naar hout voordoen, tegen te gaan. Daartoe ben ik bereid burgemees ters, in welker gemeenten bossehen zijn gelegen tot kapping waarvan wordt overgegaan, te machtigen daar van het voor hunne gemeente noodige brandhout ingevolge de Onteigenings wet in bezit te nemen en in overleg met de betrokben Bradstoffencommis- sie te distribueeren. Ik verzoek U derhalve, wanneer zoodanig geval zich voordoet, mij maehtigiDg te vragen, onder mede- deeliDg van de noodige bijzonderhe den en van de zienswijze der Brand- stoffencommissie. Voor zooveel overigens gemeente besturen het nuttig achten houtvoor raden op te doen ter distributie van mindergegoeden. deel ik U mede, dat zulks met mijne bedoeling niet in strijd ls, mits dit geschiedt in over leg met de betrokken Branstoflen- commissie. De minister van landbouw, nij verheid en handel heeft benoemd tot regeeringscommissaris, belast met de rijksgraanverzameling voor de pro- vinoie Zeeland de heer W. baron Col- lot d'Escury te Hontenisse. Breskens, 8 Juli 1917. Aan den heer M. Raven is op z|jn gedaan verzoek eervol ontslag ver leend als hoofd der inspectie van den arbeid te Breda en in z{jne plaats benoemd de heer J. J. van Male te Deventer.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1