Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Wo. 2239 Xaterdag 30 Juni I91f 26e Jaargang De oorlog. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs Iggggjglg' Adyertentiën per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, 32,^ van 15 reSels 25 cents, elke regel meer 5 cents, voor Belgiö ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar h 3 kwartalen Groote letters naar plaatsruimte. bij vooruitbetaling. abonnement lager tarief. Abonnementen worden mede aangenomen b{j Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Tr^jdag boekhandelaren en brievengaarders. X'rajl des namiddags te twee nre. Dit blad verschijnt «lken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den altgever C. DIELEBAX te Bregkens. In weerwil van verschillende voor spellingen omtrent den vrede die met het najaar tot stand zou komen, be gint het meer en meer waarschijnlijk te worden dat ook 1917 het einde van den wereldoorlog niet zal brengen en we een vierden oorlogswinter zullea ingaan. Be Hongaarsohe minister Szurmay heeft zelfs medegedeeld, dat Honga rije op een vierden en vijfden oor logswinter rekende en zich daar in alle opzichten op voorbereid had. Dat dit jaar de entente, welke met een niet verslagen tegenstander niet wil onderhandelen, den geweusehten be- slissenden slag zal slaan, is niet te verwachten. Er zal dus een vierde oorlogsjaar moeUn volgen, dooh waar de Hongaarsehe minister, van het standpunt der oeutralen rekenende, overtuigd is dat zulks ook dan nog niet zal lukken, is het begrijpelijk, dat ook nog met een vijfde oorlogs jaar wordt rekening gehouden. Hoewel de strijd ten zuiden van Yperen nog telkens even opflikkert, is na den eersten geweldigen aanval niet meer zulk een krachtsinspanning op groote schaal gevolgd. Wel had den Hden Juni nog een aanval der Engelschen plaats, die hun eenige ter reinwinst bracht, doch volgens het Duitsche ofiiciöele bericht waren het Bleehts beveiligingstroepen die terug gedrukt werden, welke troepen de meer naar het oosten liggende ge vechtslinie tusschen Hollebeeke en het Douveterrein ten zuidwesten van War- neton tegen de verkenningsaaDvallen der Engelschen hadden weten verbor gen te houden. Be aanvallen, die de Eogelsche vloot op de Vlaamsohe kust had gericht, zijn niet door grootere ondernemingen gevolgd. Volgens een telegram van 10 Juni uit Londen had een pas on dernomen verkenning aangetoond, dat na het bombardement van Oostende alle groote Behepen daar waren weg genomen, maar er volgde niets meer. De uitbreiding van den strijd over het geheele front van Atrecht tot aan zee, gesteund door een flankaan- val van de vloot, bleef nog achter wege. Wil zulk een aanval op de kus. eene krachtige ondersteuning zijn van den aanval te land, dan moet niet alleen de strijd met de Duitsche kustverdediging met suooes worden aangebonden, maar ook eene landings bedreiging aanwezig z(jn, waardoor Duitsche troepen aan de kust worden gebonden. De hiermede gepaard gaan de moeilijkheden zullen wei doornie mand worden ontkend. Buitendien schijnt het, dat het aan tal Duitsche troepen in Belgiö weder is uitgebreid. Den Hen Juni werd van de grens gemeld, hoe in de Noord Belgische dorpen en steden, welke meer dan drie maanden van Duitsche troepen ontbloot waren, weer ettelij ke duizenden infanteristen en eene respectabele macht artilleristen gele gerd waren, die nog niet aan het Westelijke front waren geweest. Be keizer zou daar een inspectie reis hebben gemaakt, terwijl veel oorlogstuig van het groote artillerie proefterrein in Belgisch Limburg werd aangevoerd. Voigeas de Duitsche bladen is dan ook een nieuw groot offensief op han- handen en dienen de stooten die de Engelschen dan hier en dan daar toe brengen, om het Duitsshe front in on rust te houden en te verbergen waar dat zal plaats hebben. De vraag ryst of dit offensief werkelijk over het ge heele front zal losbreken. Blijven op het westelijke operatie terrein belangrijke gebeurtenissen mo gelijk, op het oostelijke is de kans daarop eerder geringer dan grooter geworden. Aan Duitsche zijde verwacht men geen hervatting van het Russische offensief op grond van den gedesor- ganiseerden toestand van het Russi sche leger. Of het cijfer van twee millioen,dat de Kölnisehe Zetting opgeeft voor het aantal manschappen, die van het Russische front gedeserteerd zy d, overdreven is of niet, valt niet te oontroleeren. Maar ook van de zijde der entente koestert men geen groote verwach tingen en reeds naar aanleiding van den vooruitgang der Engelsehen bij Meessen en Wytschaete, schreef Ha- vas over het in gebreke blijven van het Russische leger, dat de voornaam ste oorzaak was van de langzaamheid van de Engelsch-Fransohen opmarsch. Er waren meer veege teekenen. Zoo meldde een Reutertelegram, dat vier regimenten van het 7e leger aan het muiten waren geslagen en zich ontbonden hadden, terwjjl men uit latere telegrammen vernam van de hervormlDg van onwillige regimenten en van maatregelen tegen de desertie. Ook de afgetreden generaal Alexejef zegt in zijn afscheidsorder, behalve- eenige fraaie woorden, niets meer of minder dan dat de militaire macbt is geschokt. Op het oostelijk front is dan ook niets te verwachte», tenzjj de cen- traien daar tot den aanval overgin gen. Indien alle boop op een afzon derlijken vrede geheel vervlogen is, zou dat wel niet onmogelijk ztjn, doch het dreigende gevaar zou de verdeel de Russische elementen misschien tot eenheid kuanen breDgon, terwijl het de vraag is of daarvoor de noodige troepen kunnen worden beschikbaar gesteld. Behalve door de geveohtsactie op het westelijk front konden da centra le troepen in Europa nog in beslag genomen worden door ondernemlngon in Macedonia en Italiö. Wat Macedonië betreft, moet er op gelet, dat het naderen van het warme jaargetijde, met de ondrage lijke hitte, de moeraskoortsen en an dere ziekten, tot spoed aanmaande. Het offensief werd voorloopig op gegeven en de Engelschen verlieten de vooruitgeschoven stellingen, die zy in den sector tusschen hetButko- wo-meer en Tachinos bezet hadden en trokken zich terug in hunne brug- gehoofdstelling aan den linkeroever - van Stroema. Het offleieele Engelsche bericht van 19 Juni meldde van het gevechtster rein In Macedonia, dat wegene het begin van het moeraskoortsseizoen, de Engelsche troepen ten oosten van de Stroema eenigszins waren terug getrokken. De gebeurtenlsen in Griekenland hebben echter bewezen dat met dit uitstel geen afstel wordt beoogd en dat men voor de toekomstige oorlogs handelingen een veilige basis wil ver krijgen. Zulks is zeker een voordeel misschien van nog grooter belang dan een mogelijk deelnemen van Grieken land, hetwelk zou meebrengen dat Bulgarije geen tegemoetkoming meer behoefde te gebruiken. De mogelijkheid dat de voornaam ste verbindingsweg van het Salocika- leger iangs den weg van Somti naar Monastir verlegd zou worden, geeft Wolff als volgt weerTot dusver was de verbinding enkel van Salonikl mo gelijk. Thans vormt de weg Somti- Quaranta-Monastlr een voortzetting van den weg via Italië en de golf van Otranto. Dit maakt het voor de En tante mogelijk om voor den toevoer van mensc-hen, voedingsmiddelen en munitie naar het leger in Oost-Euro pa de Middellandsche Zee geheel uit te schakelen. De vaart over het ka naal van Otranto een afstand van ongeveer 75 K.M. kan door een bijna onafgebroken afsluiting worden beschermd, hetwelk dus een aanzien lijk voordeel ls dat met het optreden der geallieerden is bereikt. Het vorenstaande geeft zeker vol doende aan, dat in de toekomst ook hier nieuwe krijgsverrichtingen zullen plaats hebben. Voorloopig echter is ru3t ingetreden en hebben de Duitsch- Bulgaarsohe troepen geen versterking noodig. Ten slotte ls dan ook Italië het operatieterrein in Europa, dat naast het westelijke in aanmerking komt om den troepen der centralen werk te geven en daarraa zooveel mogeljjk tot 8ich te trekken, zoolang het Rus sische leger de vuurproef wellioht niet zou doorstaan. De berichten wezen er dan ook op, dat zulks inderdaad het geval was en dat, nu aas bet Isonzofront betrekkelijke rust was ingetreden, elders nieuwe krachtsin spanningen zouden volgen Sinds 18 Juni was op de hoogvlak te der Zeven Gemeenten, in het Su- ganadal en tusschen Asiago en de Brenta een zware artillerieslag gaande, die gestadig in hevigheid toenam, zoodat de bergtoppen in Tirol in rook en vunr stonden. Waar tot nu toe alle krachtige pogingen, om door te breken, in de richting van Triast plaats hadden, ln welke richting de kans om een be langrijk resultaat te bereiken voor de Italianen het grootst was, ligt de verondorsteiling, dat bet het thans ln de voornaamste plaats een aflei- dingsoffensief is, voor de hand. Daarmede kan dan, zooals de Köl nisehe ZeitUDg van hiar correspondent van het Italiaansche front verneemt, tevens de herovering worden beoogd van de hoogvlakte der Zeven Gemeen ten en van het hun in het vorige jaar ontrukte gedeelte van het Su- ganada). Voor een werkelijk doorslaand suc ces is de kans in dit moeilijke ter rein al zeer gering. Het Italiaansche bericht van 20 Juni spreekt dan ook van verwoeden tegenstand en van groote terrein- moeilijkheden, die moesten worden overwonnen te midden vaa steile, kale rotseD, geweldige gaten enz. Volgens de Duitsohe berichten ls het een omvangrijke slag van den e«8tigsten aard, doch valt nog niet Ie spreken van een beslissing. Wol meldden de Italianen de ver overing van den Ortlgara, een van de reeks geweldig versterkte spillen, die door onafgebroken schansen ver bonden, de Btelling vormen, welke de Oostenrijkers op de hoogvlakte tus schen den Val d' Assa en het massief van de Limadodici bezet houden Dooh zelfs al wordt dit plaateeiyk voordeel verder uitgebreid, dan verwacht men toch, dat het resultaat beperkt blijft tot een betrekkelijk geringe terrein winst, met een geweldige slijtage aan personeel en materieel, hetwelk echter eveneens teB nadeele van de aanval lers komt. De tweede fase van het groote Italiaansche offensief zal ons evenmin van den vierden oorlogswinter kun nen bevrijden, als de eerste fase en de slagen van de Aisne, Atrecht en Yp«ren dat hebben kunnen doen. Na langdurige gedachtenwisseling inzake de op 22 Februari j.l. vernie tigde Nederlandsche sehepen ztjn de Nederlandsche en de Duitsche regee ringen tot overeenstemming gekomen op den volgenden grondslag: Ter vervanging van de verloren gegane schepen zal de Duitsche re geering aan de Nederlandsche regee ring afstaan Duitsche sehepen, die zich op het oogenbllk in Nederlandseh- Indiê bevinden en die in waarde met de vernietigde schepen gelijkstaan. Daartegenover zal de Nederlandsche regeering aan de Duitsche regeering een som overmaken, gelijkstaande met het totaal bedrag van de voor de vernietigde BChepen te betalen ver zekeringssommen. Aan twee commissarissen, van wel ke elk der beide regeeringen er een zal aanwijzen, zal de keus der sehe pen worden opgedragen, alsmede de regeling van de eigendomsoverdracht en van verdere ter sprake komende punten. De afgestane vaartuigen, die gedu rende den oorlog uitsluitend in het transooeanisch verkeer zullen gebezigd worden, zullen niet in de vaart wor den gebracht alvorens de zeemogend heden, die in oorlog met Duitsobland zijn, de overdracht van de vlag erkend hebben en aan deze vaartuigen vr(j verkeer hebben toegestaan.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1