Binnenland. Uemeiigü. dezer plaats. BIJ dit onderhoud even als by de nadere bespreking op 16 dezer, waarby ook de directeur der Rykskolendiatributie tegenwoordig was, handhaafden de gesameniyke mynbosturea hua beswaren tegen in voering van minimum loonen en de direoties der partiouliere mynen even eens hare bezwaren tegen verkorting van den thans 81/a-urigen verbiyftijd in de ondergrondsche werken tot 8 uur Echter werd by laatst genoemd on derhoud toegezegd, dat het doorsnee- loon voor houwers met duurte byslag reeds met iBgang van 1 Juli op 6 zou gebracht worden. Dit resultaat werd neergelegd in twee brieven van 19 dezer. Hierin werd nogmaals uitdrukkelijk ter ken nis van den Bond gebracht, dat aan de wenschen inzake miaimum-loonen voor zooveel de particuliere mynen betreft den 8urigen werkdag niet kon worden voldaan, zoowel uit over weging, dat een met 's lands oogen- bllkkeiyk belang strijdige verminde ring van de kolenproductie het gevolg daarvan zou zyn, als om verschillen de andere, ook voor normale tyden geldende, den Bond reeds vroeger kenbaar gemaakte bezwaren. Voorts werd de Bond in kennis gesteld met het voornemen tot in stelling van een oommissie, bestaan de ui» vertegenwoordigers van de dl recties en van de beide vakorganisa ties. De reeds gedane toezeggingen werden afbankeiyk gesteld van bet verloop der door den Bond aangevan gen actie, onder mededeelitg, dat, mocht deze eene wending nemen, welke onvereenigbaar is met de be langen van het bedryf, de direoties aieb door die toezeggingen niet ge bonden zouden achten. Ten slotte werd een dringend be roep gedaan op den Ned. Mynwer- ksrsbond om, waar de directies het mogeiyke gedaan hadden om aan de wenEOhen van den Bond tegemoet te komen, deze thans niet in gebreke zou biyven mede te werken tot her stel van de rust in het myndlstrict en een einde zou maken aan een staat van zaken, die de kolenvoor- ziening van ons land slechts verder kaa bemoeilijken. Op 20 dezer versoheen een strooi biljet, waarin medegedeeld werd, dat den volgenden dag aan de my nwer kers zou worden bekend gemaakt wat hun te doen stond. Men meldt aan de N. R. Ct. De volgende week wordt tot nade re aankondiging de distributie van varkenBvlee8ch stopgezetook het gezouten vleesch is er de volgende week nietwel de week, die daarop volgt. De stopzetting van de distributie houdt verband met het feit, dat de pryzen der varkens iedere week hoo- ger wordeD, en de byslag, dien de regeering bypast, natuuriyk evenredig ■tygt. De minister van landbouw, ny- verbeid en handel heeft bepaald a. de verkoop, de aflevering en het vervoer van petroleum (in bet bijzon der ook per vat) is verboden; b. van het verbod, sub A gesteld, kan ontheffing, zoo noodig onder daar- by te stellen voorwaarden, worden verleend door de Toewyzingcommissle voor Petroleum te 's Qravenhage daartoe strekkende verzoeken, zoowel als de te verleenen dispensatie ge schieden sehrifteiyk e. het verbod, gesteld sub A, is van 2 Juli af tot nadere beschikking niet van toepassing op petroleum voor zoover deze uitsluitend is bestemd voor een direct huishoudeiyk gebruik de verkoop en de aflevering ge schieden rechtstreeks aan verbruikers óf &an wederverkoopers het vervoer plaats vindt: bf In bussen, flesschen of andere Verpakking, inhoudende niet meer dan 6 liter; öf in wagentjes, inhoudende ten hoogste 200 liter, ln gebruik by ven ters óf ln straattankwagene, doch alleen voor zoover da zich daarin bevinden de petroleum bestemd is t*r afleve ring aan wederverkoopers; vastgesteld een maximum prys voor den verkoop van petroleum voor hulshoudelyk gebruik la don klein handel van f 0.26 per liter. Minister Postbuma beef» bepaald dat met Ingang van 26 dezer oader Regeeriagsbloem zal worden verstaan eea mengsel van £6 pCt. inlaadsche tarwebloem, 24 pCt. malsbloetn, by 20 pCt. Amerlkaaneche bloem, en dat onder regeeringsm-el zal worden ver- 8'aan een mengsel van 70 pCt. onge build tarwemeel en 30 pCt ongebuild maïsmeel. Het nieuwe brood zal wat geler van int dan het tegenwoordige zyn. Breskens. 26 Juni 1917. Dat wordt een belangryke wyziging met ingang van 1 Juli a.s. op den Stoombootdleust. Of 't een verbete ring zal zyn, zal de praktyk moeten leereD. In hoofdzaak interesseert ons het meest het ttaject VlissingenBres- kens vice versa. In de vroege afvaarten is de wy ziging niet van ingrypenden aard. Het begint alleen tegen den mid flag De 10 uur-boot komende van yiissingen zal 20 minuten later af varen en eerst te 11.40 van Breskens vertreden. Daardoor ondergaat de tram Bres freps—Maldeghem de belangrijkste wüzielnv die 'n P'aats van zooals tot dusver te Breskeus aankomt te klein half éeD t9 half twaalf zal arrivee ren en daarmee aansluiting geeft op die boot, die aangewezen is op de correspondentie van de trein van 1. 7, en ook op de zoogenaamde boemel- trein van 12.25. Te 12.25 vertrekt weer een boot van Vlissingen die te 12.55 afvaart van Breskons, doch waarmee de aan sluiting op de sneltrein verre van gegarandeerd is. In verbinding daarmee vertrekt de tram te 1.80 van Breskens. De trein van 4 50 uit Vlissingen is in den namiddag wel niet meer te halen, daar de boot van Breskens ver trekt te 4 35. De avondboot komt voortaan van Vlissingen te 6 uur, dat is na aan komst van de sneltrein die in plaats van te 5.39, du te 5 52 aankomt. Maar daardoor is ten eenenmale uit gesloten dat men met de boemeltrein kan meekomen. Die is weliswaar verlaat en daardoor de kans op het gemis der aansluiting op de trein van 7.46 vergroot, maar bet zal niet temin eén ongemak gever. Het vervroegde afvaartuur van de laatste boot heeft ook tengevolge dat de correspondentie van Ter Neuzen via-Vlissingen naar Breskens vaD die laatste gelegenheid is verbroken. Er op vooruitgegaan zijn we niet Ook niet wat de prijzen betreft. Van Breskens naar Vlissingen en omgekeerd wordt in de tweede klasse nu 80 cent, daarna 40 cent betaald, en in de eerste kajuit is zij verhoogd van 40 op 56 «ent per reis. De verdere trajecten zien naar ra to eveneens een verhoogd tarief. By de heden gehouden verkie zing voor drie leden van den Ge meenteraad alhier ztjn by enkelvou dige eandidaatstellieg gekozen ver klaard de heeren I. P. Becu, J. de Hullu en J. M. H. van de Sande, al len aftredende leden. Zondagavond is de groote schuur van den landbouwer De Jónge te Schoondlike totaal afgebrand. Ver moedelijk hebben kinderen met luci- ferst gespeeld IJzendijke, 26 Juni. In de he den gehouden zitting van den Ge meenteraad is de beer P. B van der Weyde als raadslid beëedigd en ge ïnstalleerd en daarna als wethouder benoemd de beer P. Th de Jaeger, die deze functie reeds tydeiyk waar nam. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening der jacht op waterwild bepaald op Maandag 16 Juli a.s. be houdens in de ook in 1916 genoemde strook in Zeeuwseh Vlaanderen. Benoemd tot kommies 8e klasse te Aardenburg L Buitendyk, telJzen- dyke M. Nyholt. By onweer ziet men hier en daar aan de electrisehe draadversper ring aan da graas zonderlinge toestul len in de lucht. Ze geiyken op de be kende vliegers, bestaande uit een balkvormig raam met lianen beplakt. Door een staaldraad zyn ze aan den grond verbonden, een 60-tal meters van de versperring. '0 Zyn bliksem afleiders. By onweer sneed men vroeger den stroom af en DuitBohe soldaten maak ten gebruik van die gelegenbeid om te vluchten. Nu kan men de stroom op de draden laten. Slaat de bliksem in dan treft by doorgaans die ballonB en draden en wordt by dus afgeleid. Nu en dan knapt een draad af en eenige malen dreef zoo'n ballon naar Zeeuwseb-Vlaanderen. Te Oostburg werd er vorige week een door den bliksem in brand ge slagen. By Eede viel er een zóó, dat het stuk draad, dat er nog aanhing, op de versparriBg viel. Een kind, dat deB ballon wilde op nemen, werd tegen den grond gesla gen en liep ernstige brandwonden op. Te IJzendyke zyn twee Duitsehe onderofficieren over de grens gekomen. Zy kwamen rechtstreeks van bet front van IJperen. Aldaar is aan de grens een Buitsoh soldaat dooi' den draad gedood. Tus- scben hem en zyn kameraad ontwik kelde zien een twistgesprek of de stroom op den draad stond of niet. De ongelukkige beweerde van niet, zyn kameraad eonter van wel. Eerstgenoemde wilde de proef op de som nemen en legde zijn Uand op den draad, doch nauweiyka aange raakt was by een lyk Hy telde nog slechts 19 jaren. Sl'OIlI. Wedvlucht Roodesehool. Gelost 7 uur. Breskens. Eindwedvluoht met ouda duiven 25 Juni (waarvoor be schikbaar 18 kunstvoorwerpen.) ie, Ze en 3e prys P. Jaooos, 4a H. Brakman, óe A. Vermeulen, 6s Joz. Pleyte, 7e P. van de Sande, 8e J. W. van den Heuvel, 9e J. de Vey, 10e en lie A. Vermeulen, 12e P. van de Sande, 13e Joz. Pleyte, 14e J. J. Ja cobs, 15e J. van de Velde, 16e en 18e J. de Vey, 17e J. J. tjuaars. De eerste duif arriveerde te 1.38.69. Woensdagmiddag is ter hoogte van de Blauwe Keet, n i by Oosterland, de tram die 4.25 vau Zype komt, in botsing geraakt met een extra tram, komende uit de richting van Zierik- zee. Een goederenwagen van de ex tra tram liep daardoor dwars op een personenwagen en een postwagen van de ander, welke dan ook gebeel over en in elkaar zitten, waardoor deze aanzieniyke materieels scbade bekwa men. De conducteur Lodewyk, die zich in den personenwagen bevond, werd zwaar inwendig gewond opge nomen en is onmiddellijk naar bet Ziekenhuis te Noordgouwe overge bracht, waar bleek by aankomst, dat een band gebeel is afgereden. Van de reizigers bekwam niemand eenig letsel. Deze tyd zet alles op zyn kop, zegt de N. R. Ct. Zelfs de eerbied voor den dienaar des Goddelijken Woords is verdwenen. Dat ondervond dezer dagen een predikant toen hy aan bet station D. P. te Rotterdam uit den trein stapte. Hy had een zware» koffer by zich, Diets ongewoons voor iemand die eenigen tyd buites is geweest met vaeantie. Maar de reeberobeurs aan bet sta tion vonden den koffer verdacht en Btevenden op dominee, dien zy niet kenden, af met bet verzoek den kof- 'fer te openen opdat zy den inhoud konden zien. Weet u wel wie tk ben? vraagt de reiziger, ik ben ds. zoo en zoo en ik kom van een lange reis terug. Dit is myn bagage. Kan wel zyn, luidt het antwoord, maai wy maken geen verschil, de koffer moet open. En of dominee al op zyn neus keek en soesa onaangenaam vond met de warmte, de kofl'er ging open en wat bleek? Dat by volgeladen was met heerlykeaardappelen 1 Te Rotterdam beeft een 27 ja rige nachtwaker op zyn 2Sjarige bulsvrouw twee schoten uit een re volver gelost waardoor de vrouw in bet hoofd is getroffen. Het echtpaar bad Woensdag ruzie gehad en toen Donderdagmorgen de man in de waterstokery van zyn soboonmoeder kwam in de van Speyk- straat, waar zyn vrouw zich bevond en waarboven het echtpaar woont, bad by een revolver by zich. Zyn vrouw vluobtte de stiaat op; de man, die gepasporteerd Ned. In disch militair ic, zette baar na, schoot tweemaal en trof baar in bet hoofd. Zy viel neer, werd door doetoren geholpen en is vry ernstig bloedend naar net ziekenhuis gebracht. De dader ging er van door en meld de zich later aan een politiepost. Hy is verdacht van poging tot doodslag, overgebracht naar bet po litiebureau. Het bericht, dat de Amerikaan- sche onderzee-vernielers, die in een Pranscbe haven zyn aangekomen, van onderzeescbe luistertoestellen zyn voorzien, is zeker belangwekkend. Men weet even weinig van bet Ameiikaanscbe als van bet Duitsehe apparaat, maar denkt toch, dat bei den zyn afgeleid van bet onderzee- sche klok'ignaalstelsel, dat vele pas sagiersschepen reeds tien of twaalf jaien gebruiken en dat vele levens gered beeft door bet voorkomen van ervaringen. Reeds vóór den oorlog was dit stel sel zoozeer verbeterd, dat by proef nemingen, welke bet hydrographisch departement van de admiraliteit beeft genomen, gebleken is, dat op een va rend schip door middel van de klok geluiden op 10 myien afstands kon den geboord -worden, wslke afstand dubbel zoo groot is, wanneer bet waarnemend schip ligt en het ver lengde van de beweginglinie van bet varende vaartuig rechthoekig op de as vau bet eerste staat. Maar zelfs nadat zulke resultaten zyn verkregen, is bet misschien nog geen kleinigheid om een verbetering te vinden, waarmede bet geluid der machines van een onderzeeër geboord kan worden en wel zoodanig, dat ook de afstand en de richting waar uit bet nadert bepaald kunnen worden. Maar bet is bekend dat de Ameri- kaansche marine en misschien ook die van andere landen ln die rich ting proeven heeft genomen. Twee jaar geleden kwam reeds het bericht, dat bet gelukt was, de be weging van een schroef op 3 tot 5 K.M. afstand te booren en men was toen reeds van meening, dat men met behulp van micropboons dien afstand gemakkeiyk nog veel grooter zou kunnen maken. En wat bet bepalen van de richting aangaat, verzekert de Submarine bignal Company, dat zy by proeven, welke zy in opdracht van de marine der Vereenigde Staten heeft ondernomen, de plaats van een onder water varende onderzeeër tot op een halve punt van bet compas nauwkeurig heeft kunnen vaststellen,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2