Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Wo. 223S Woensdag: 2? Juni 26e Jaargatt£ Abonnementsprils Advertentiën De mijnwerkersstaking. BRESKENSCHE COURANT per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor België ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar h 3 kwartalen btj vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen by boekhandelaren sn brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Qroote letters naar plaatsruimte. BQ abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Yrfldag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. ölELESAT te Brcskens. Da vooral in dese omstandigheden angstwekkende staking In het haven bedrijf is reeds tot eene oplossing ga komen en nu komt daar de niet min der angstwekkende staking in de ko lenmijnen in Limburg by, die onge twijfeld niet minder de algemeene be langstelling waard is. We geven daarom van de gansobe toedracht dier zaak een volledig over zicht opdat men «enigszins een In zicht in die netelige kwestie krijge. Ben llden April j.l. besloot het hoofdbestuur van den Nederlandsohen Mijnwerkershond eeB krachtige loon- actie aan te vangen en tevens om te streven naar een herziening van de bestaande arbeidsreglementen. De Nederlandsehe Mynwerkersbond verzocht den Chrisieljjken Mijnwer kersbond deze actie te steuaen, wat deze echter bi) sohrijven van 5 Mei weigerde. Den 28sten April ontvingen de mijnen een schrijven van den Cüris- telijken Mijnwerkersbond, waarin, naar aanleiding van hare, op 1 April ge houden districtsvergadering, geuite klachten over onvoldoende iooaen der bovengrondsche arbeiders, verzooht werd deze te verhoogen. Met strooibiljet van 11 Mei maakte de Nederlandsche Mijnwerkersbond zijn elschen openbaar; deze betroffen een algemeene loonsverhooging, den8-uri- gen werkdag, de instelling van een scheidsgerecht en herziening van het arbeidsreglement. In de besturende conferentie van den Ned. Mijnwerkersbond op 18 Mei wer den twee besluiten aangenomen. In de eene werd aan het hoofdbestuur opgedragen, stappen te doen ter ver krijging van een meer gelijkmatig loon en dat dit ten minste zooveel worde opgevoerd, dat daaruit de meerdere kosten van het levensonderhoud be streden kunnen worden; in de twee de resolutiie werd het hoofdbestuur opdraoht gegeven overleg te plegen met de werkgevers om te komen tot herziening van het arbeidsreglement, zoodat daarin onder anderen wordt vastgesteld de achturige werktijd voor onder- en bovengrondsche arbeiders en worden opgenomen een voortdu rend scheidsgerecht. Daags daarna werd bjj strooibiljet bekend gemaakt, dat den 17den Mei een openluchtmeting zou worden ge houden onder de leus„Op voor alge meene loonsverhooging, op voor den 8-urendag, op voor een scheidsgerecht. Den 16den Mei werd den Christe- ljjken Mijnwerkersbond in antwoord op diens schryven van 28 April door de directies een verhooging van de loonen der bovengrondsche arbeiders toegezegd en tevens medegedeeld, dat met ingang van 16 Mei de duurte- btjslag van ƒ1.50 per halve maand niet alleen voor de echtgenooten en kinderen beneden 14 jaar, doch ook voor de werklieden zelf boven 18 jaar (zoowel gehuwden als ongehuwden) zou worden uitgekeerd met het voor behoud echter, at de duurte-byslag bij willekeurig verzuim zou worden ingehouden. De meening van 17 Mei ratificeerde bij motie de besluiten van het hoofd bestuur van den Ned. Mijnwerkersbond sprak de verwaahting uit, dat de werkgevers in overleg met het hoofd bestuur verbeteringen zouden aan brengen en zegde het bestuur allen steun toe. Den 18den Mei verzocht de Ned. Mijawerkersbond de directies om een onderhoud inzake de daling van den levensstandaard der mijnwerkers als gevolg van de tijdens den oorlog in getreden prijsstijging van de levens- benoodigdheden, waarmede de levens- stjjging geen geigken tred zou hebben gehouden, en in de tweede plaats ia zake herziening van het verouderde arbeidsreglement. De Bond wensehte over deze punten een bespreking te houden met de directies ten einde te trachten door onderling overleg verbeteringen aan te brengen. Zonder eerst een antwoord op dezen brief af te wachten, werden door den Ned. Mijnwerkersbond tegen 20 Mei op acht plaatsen in de mijnstreek pu blieke vergaderingen belegd. Op 23 Mei vond het eerste onder houd plaats tusschen de vertegen woordigers der directies en het bonds- hoofdbestuur waarbij de volgende ei- schen werden kenbaar gemaakt: invoeriDg van minimum-loonen voor de verschillende categoriën van on- dergrondsche werklieden en wel als volgthouwers 4hulphouwers 3 60 acooordsleepers 8.20 stut ters 8.76sleepers boven 18 jaar ƒ2.50; sleepers onder 18 jaar ƒ2; een gemiddeld loon voor elke cate gorie van ten minste 20 .pet. boven ninima Achturige arbeidsdag voor de par ticuliere mijnen, evenals reeds bestaat bij de staatsmijnen vermindering van de boeten, die niet onaanzienlijk werden genoemd een scheidsgerecht, w(jl thans een onpartijdig orgaan ontbreekt ter be rechting van geschillen tussohen werkgevers en opzichthoudend perso neel eenerzjjds en arbeiders anderzijds een gelijke regeliDg van de verlof dagen op alle mijnen en wel in den zin van de bij de staatsmijnen be staande regeling. Aan de uiteenzetting van deze elschen werd de opmerking toege voegd, dat, als deze niet werden In gewilligd, een staking zou uitbreken het hoofdbestuur voelde zich niet bij machte dit te beletten. Na een uitvoerige gedachten wisse ling over do gestelde eischen, werd door de vertegenwoordigers der direc ties overweging en schriftelijke be antwoording toegezegd. IntussGhen werd 23 Mei door het bestuur van den Chr Mg n werkers- bond aan de myndirecties een brief gericht, waarbij nadere Inlichtingen werden gevraagd omtrent de toege zegde loonsverhooging voor de boven grondsche werklieden en waarin op heffing werd verzocht van de ba- staando regeling, dat de duurtebyslag by willekeurig verzuim werd inge houden. Hierop werd 8 Juni door de direc ties geantwoord, dat de duurtebyalag voor de gezinsleden voortaan niet meer zal worden legehouden by wil lekeurlg verzuim daarentegen we d de bestaande voorwaarde gehandhaafd, wat betreft den duurtebyslag voor den arbeider peraooniyk Ten aan zien van de loonen der bovengrond sche arbeiders doelde de directie der staatsmijnen mede, dat door de toe- gesegde loonsverhooging en uitbreidiBg van den duurtebyslag het doorsnee loon der werklieden boven 18 jaar met ongeveer 26 oent was gestegen, waardoor een doorsneeloon van 3 ruim wtrd overschreden. Door de di recties der particullero mijnen word bericht, dat het gemiddelde loon der arbeiders boven 18 jaar ten minste op 3 zou worden gebracht. ïerwyl de by hot onderhoud op 23 Mei kenbaar gemaakte elschen Log ia overweging waren by de directies, be legde de Ned. Mijnwerkersbond tegen 28 Mei een nieuwe openluoht-meetiDg. Op 2 Juni vond een tweede onder houd plaats tusschen de directies en het hoofdbestuur, waarin er werd op gewezen dat het doorsneeloon met in begrip van duurtebyslageu voorname- ïyk van de houwers, nagenoeg over eenkomt met het door den bond ge vraagde loon van ƒ4.80, terwyl in uitzicht werd gesteld, dat ais de te genwoordige bediyfs omstandigheden aanhouden, het gemiddelde houwers- loon over ongeveer drie maanden 5 zal bedragen. Medegedeeld wordt verder, dat de voor de overige categorieën gevraagde loonen niet in een juiste verhouding staan tot die der houwershet door sneeloon, Incl. duurtebyslag, bedraagt thaDs bg de staatsmijnen voor de stutters ongeveer ƒ4 en by de par ticuliere myneB Ongeveer 8.90, voor de sleepers der staatsmynen ongeveer ƒ8.20 en van de particuliere mynen van ƒ2.70 tot ƒ8.10, voor de hulp sleepers (beneden 18 jaar) der Btaats- mynen ongeveer ƒ2.10 en van de particuliere mynen van ƒ2.10 tot 2.25, welke bedragen de directies voorbands voldoende achtten. Ook hier konden verdere styglngen worden verwacht. By het onderhoud op 2 Juni was ook vanwege den Ned. Mynwerkere- bond bezwaar gemaakt tegen de in houding van de duurtebyslagen by willekeurig verzuim. In het antwoord der directies werd nu medegedeeld, dat voortaan in ge val van willekeurig verzuim niet meer de duurtebyslag voor de gezins leden, doch alleen die voor den ar beider persooniyk zou worden inge houden. Tegen invoering van minimum loo nen bleek by de directies overwegend bezwaar te bestaanevenzoo ver klaarden de directies der particuliere mynen zich tegen verkorten onder- grondschen arbeid van 8V2 tot 8 uur. De directies zouden voorts ook gaar ne zien dat de boeten koDden worden en beperkt. Zoolang evenwel, ondanks den nypenden kolennood, tal van ar beiders zonder reden het werk ver zuimen, werd gevreesd, dat zulks niet in belangryke mate mogeiyk zou zijn. Zy zogden verder nog toe, de rege ling in zake vrye dag en met behoud van loon te herzien in den geest als by de staatsmynen. Inmiddels had de Chr. Myawer- kersbond op 6 dezer een brief tot de dirsoties gericht, waarin, behalve in voering van een eohaidsgerecht, ge vraagd werd om instelling vaa een permanente commissie, waarin, naast vertegenwoordigers der myndirecties, twee vertegenwoordigers van eiken my n werkers bond zitting zouden heb ben, opdat aldus voortdurend contact zou ontstaan tusschen myndirecties en arbeidersorganisaties. Verder werd aog de wenschelQkheid uitgesproken om ook aan de arbeiders beneden 18 jaar een duurtebyslag toe te kennen. De myadirecties antwoordden met brieven van 19 dezer, dat zy in be ginsel geen bezwaar hadden tegen instelling van een commissie, als door den Bond bedoeld zy behielden zich voor, op deze aangelegenheid terug te komen. Mocht het mogeiyk blyken een zoodanige oommissie in het leven te roepen, dan zou deze alduw werd opgemerkt ongetwyfeld het aan gewezen orgaan zyn ter voorbereiding van de invoeriDg van een scheidsge recht. Voor toekenning van een duur tebyslag ook aan de arbeiders beneden 18 jaar vinden de directies geen aanleiding. Op 6 dezer, den dag, waarop de directies den Ned. Mynwerkersbond haar schiifteiyk antwoord deden toe komen, verscheen een rtrooibiljet, waarin werd medegedeeld, dat de gehouden bestuursconferentie beslo ten had, de afgewezen eischen (in voering vau minimum loonen voor alle en 8-urigen werkdag voor de particuliere mynen) te handhaven en het hoofdbestuur te machtigen, alle ten dienste staande middelen aan te wenden, ten einde deze elschen in gewilligd te krygen. Daags daarna werd bj] strooibiljet onder de leus „Op voor de minimum- loonen, op voor den 8 urigea werk dag 1" aangekondigd 12 openbare ver gaderingen, te houden op 10 dezer. Op deozelfden dag kwam de direc ties door een toeval een strooibiljet in handen,1 waarin het „uitvoerend comité van den Nod. Mynwerkersbond de algemeene staking proclameerde. Voor zoover bekend, zyn deze biljet ten niet verspreid geworden. De voorzitter van den Ned. Mijnwer kersbond verklaarde de biljetten niet te hebben doen drukken. Op 8 dezer werd een buitengewone beeturenconferentie gehouden van den Ned. Mynwerkersbond, waarop onder meer te kennen werd gegeven, dat men tot staking wilde overgaan om „zoo af te dwingen, wat door overleg niet te krygen was"evenwel zou nogmaals een conferentie met de mynbestureo worden aangevraagd. Dit geschiedde by brieven van 9 dezer. Het onderhoud vond don 13dea

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1