«ureuieiigci. Èe provincie Leeft va» desa exploi- tie dus eea overschot te samen van ƒ18.471.01. Breskens, 22 iuni 1917. Gisterochtend werd het stoffe lijk overschot van den zoo plotseling uit het leven weggerukten militairen kok Silvertandt plechtig ter aarde besteld. Een prachtige krans van het batal jon hing aan den rouwwagen, die vooraf werd gegaan door oen tamboer den marche funèbre slaande. Een heele file van kameraden volg de den wagen en zoo schreed de droeve stoet door onze straat, naga oogd door zoo velen, die deernis voel den met dit jonge leven, dat zoo schielijk was afgesneden, deernis niet minder met die bedroefde ouderhar ten, wier zoon ver van huis, geheel in den vreemde aan den schoot der aarde moest worden toevertrouwd, zonder In de gelegenheid te zyn, die laatste droeve gang ts kunnen mee maken. Gy, ouders, kunt nogtans verzokerd zyn en laat dit u dan eenlge troost wezen dat er werkelijk groo ts deelneming heerschte in het smar telijk uiteinde van uw zoon, in het droevig lot dat u trof. Van die deel neming legde de bevolking getuigenis af, van die der kameraden was zoo wel de bataljons- als de compagnies commandant de tolk, toen zij aan de geopende groeve een laatste groet aan den ongelukkige brachten terwijl de pastoor der paroohie Groede, na een H. Mis te hebben opgedragen renige hartelijke woorden van medegevoel wijdde aan dit treurig sterfgeval en een troostwoord sprak voor de ouders en nabestaanden in den vreemde. Een koor van kameraden zong een plechtig af;cheidslied en ten peleton bewees hun makker de laatste mili taire eer. Gisteravond kwam de gemeente raad in eene spoedvergadering bijeen behalve de heer I P. ëecu waren alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige zitting wei den gelezen en onveranderd goedge keurd Mededeeling werd gedaan van de goedkeuring der aan te gane tijdelijke geldleening a ƒ2000 en van do wij ziging der begrooling voor 1916. Voorts was een schrijven ingeko men van den heer M. A van Noppen, arts te Groede, houdende mededeeling van de nederlegging zijner praktijk en mitsdien ook als geneesheer belast met de doods-chouw en vaccinatie, bjj welke nederlegging hij zijn hartelij ken dank uitspreekt voor de steeds ondervonden groote welwillendheid zoo van wylen burgemeester Gerrit sen als van den huldigen burgemees. ter van Zuijen, benevens van den ge meente-secretaris en den veldwachter. Hi) uitte de beste wenschen voor j den verderen groei en bloei der ge meente. De nieuwe slangen voor de brand spuit zijn gearriveerd en de nota wijst een bedrag aan van ƒ818 80. Aan de flrma van Bergen zuilen de oude slangen ter overname worden aange boden. Het hoofdpunt voor deze vergade ring was het aangaan eeDer geldlee ning van 560.rentende hoogstens 5 pCt. en af te lossen in 1918 uit de gewone middelen dier begrooting en dienende tot sluiting der uitgaven voor de distributie iu 1916. Zonder hoofdelijke stemming werd daartoe besloten en in verband daar mede de begrooting voor 1916 gewij zigd en in overeenstemming gebracht. Daarna werd de zitting gesloten. In eene te Bergen op Zoom ge houden vergadering der stichtiDg „Vrederust" aldaar is om tot lid van het bestuur gekozen de heer L. A. Cijsouw te Groede. Sluis. Van een landbouwer ln deze gemeente die nabij de grens te Middelburg in Vlaanderen vee in een weide had loopen werden Maandag vier koeien en een paard vermist. De beesten zijn door smokkelaars waarschijnlijk naar België getranspor teerd. Nader vernamen we dat ze te Middelburg op stal staan. De betrok kene beeft nog kans ze terug tekry gen. Sluis. Dinsdagmorgen ontlastte zich een hevig ouweder boven deze gemeente. Op twee plaatsen sloeg de bliksem in een boom Een langs het kanaal naar Brugge en een nabij Let hotel van O. Grahame. Gedurende het ouweer dreven twee Duitsche vliegers'van linnen gemaakt over, een kwam in een boom terecht langs het kanaal en een werd door den bliksem getroffen waarna bij nabij Oostburg neerviel. Verondersteld wordt dat de vliegers gebruikt worden om den bliksem aan te trekken. Aan de eene was een lange draad die over de huizen waar over hij heenging Bleepte. Sluis. Woensdagnamiddag had een Belgisch vluchteling te St. Anna ter Muidea het ongeluk uit teglyden in de nabijheid van den Electrischen draad met het gevolg dat hy over dan draad kwam te hangen Afgijjselijk verminkt werd bjj weg genomen. Waarschijnlijk is hy het slachtoffer van het smokkelen, in zjjn Babyheid werd tenminste een zakje zeep gevonden. Een geluk mag het heeten datzyn oom die in de nabyheid was en van plan was zyn neef er met zyn hou weel af te balen aan de waarschu wingen der Duitsche grensposten ge hoor gaf, dit niet la doeu, anders waren er twee slachtoffers te betreu ren geweest. Te WeBtkapelle is aangespoeld het ïyk van een Duitsch onderofficier bij de marine. Volgers zyn indenti- teitsplaat is zyn naam Rükbregt en behoort hij tot de vytde torpedoboot- flottielje. Het is vervoerd naar de begraaf plaats en aldaar Donderdag ter aarde besteld, welke plechtigheid met mili taire eer geschiedde en werd bijge woond door den Duitschen consul. Dinsdag werd te Goes eene ver gadering gehouden van de Zeeuwsche Hervormde predikanten, waarin ds M. J. B-ukenhorst van Sluis o.m. een referaat hield over do verzorging van ouden van dagon en daarby een en ander meedeelde van de totstandko ming in inrichting van het Protes- tantsch Tehuis voor oudan van dagen te Sluis. Hy wees op de nieuwe inzichten, die in onze dagen de verzorging van de ouden zyn g«opend de Tehuizen moeten werktlyk een Tehuis zijn. En waar de flnaneieele bezwaren gaans hot afzonderiyk wonen en ver plegen der ouden zal tegengaan, moet dit toch het ideaal blijvenen in ieder geval eene stichting zooveel mogeiyk in dien geest worden inge richt Vooral mag niet vergeten worden ds verpleging van de zieken. Eene verpleegster of diacones mag niet ge mist worden in een dergelijke stich ting. Dinsdag is te Goes, onder voor zitterschap van den heer W. Kaka- beeke, de algemeeue vergadering van de Vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland gehouden. De voorzitter merkte op, dat de rundveefokkery is bemoeilijkt door stagnatie in den verkoop en in de voeding. De provincie heeft ƒ8000 subsidie verleend. Als bestuurslid werd onder meer benoemd de heer J. B. BecudeHulIu te Groede. School» en kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Breskens ds H. Raams te Asch (Geld.) Tegenover het feit dat iedereen tot verheugen uit moet stemmen, dat tegenwoordig nog al wat schepen met graan onze groote havens bisnenloo- pen, staat thans eene algemeens sta- kiug in het bavenbedryf te Rotter dam, die Ihaus reeds meer dan 2000 man omvat, waardoor het geheele bedryf zoo goed ais stil ligt. Natuuriyk geelt dit een heele sta- guatie, doch het ingrypen der regee- riug, dat feitelyk niet kau uitblyven, duet met gegrinde hoop verwachten dat ze spoedig, met inwilliging der eischen van de arbeiders, tot het ver- ledene zal behooren. Thans is een andere staking van niet minder belang ontbloot uitge broken. We lezen althans dat de Neder- iaudsche My n werkers bood de staking van de ondergrondsche werklieden op de staats-en particuliere my nen heelt geproclameerd. De ochtendploegen zyn gedeelteiyk niet aan de arbeid gegaan. Het mee- rendeel van de op de nhjjnen werkza me Belgische geïnterneerden stemt met de staking iazjj gaan naar de kampen terug. Militaire wielryders zyn Woeusdag- nacnt in de mynstreek aangekomen voor de handhaving van de orde. De leden van den Christeiyken bond zyn aan den arbeid gegaan. Op de particuliere inyn te Spek- holzerheide is de ochtenddienst vol ledig aangevangen, ook door Belgi sche geïnterneerden. Op de üimaaiale myn te Kerkrade heeft slechts een vytde deel van het personeel van den ochtenddienst ge staakt. De geheele sterkte van het perso neel van den ochtenddienst der bjj de staking betrokken mijnen is ruim 4000 man, vaa Wie ongeveer 1600 in staking zyn. Er is een uitbreiding van üe staking bij den middag- en den avonddienst te verwachten. Ook een gedeelte van de ongeorga niseerde arbeiders heeft zich by de stakers aangesloten. Alle myntoegaugon zyn door mili- airen afgezet. Een paar kinderen waren by de schutsluis te Blokzyi aan het spe len Eon 7-jarig knaapje viel in het aldaar meer dan 10 voet diepe water. Mevrouw Loos-De Vogel had uit haar huis h»t ongeluk gezien. Direct begaf zy zich naar buiten en aan den Walkant, onder het loo pen haar schoenen uittrekkende. 10e kleine was mtussehen in de diepte verdwenen. Geheel gekleed sprong bovengenoemde mevrouw te water en dook -dadelyk onder. Velen stonden in augstige spanning op den wal. 't Duurde nog al even. Doch daar komt de koene zwemster met het kind in den arm naar boven en zwemt naar den wal. 't Ventje was van een wis sen dood gered. Een veehouder te Katwoude is in een sloot gevallen en verdronken. Hy laat een vrouw en twee kinderen na. Een bewoner der Willem van Noortstraat begaf zich te water en al zoekende eb tastende en half zwem mende, gelukte het hem den jongen uit de modder te trekken. Een dokter was zeer spoedig ter plaatse tegenwoordig, waarna ook de politie met den zuurstof koffer arri veerde, doch alle pogingen om de le vensgeesten op te wekken bleken te vergeefs. Door de zorgen der politie werd het ïyk naar de ouderlyke wo ning vervoerd. Een 22 jarige man is by het zwemmen in de Gouwe verdronken. Het gelukte zijn broeder niet, die mede in het water was, hem te red den. Naar het Hbld meldt, zal geen distributie van regeeringswege meer plaats hebben, Do kleine prrtytjss, die misschien hier en daar nog by de boeren zyn, kunnen, tegen de vastgestelde maxi- mum-pryzen, onderhands worden ver kocht. Maandagmiddag tegen 8 uur is door onbekende oorzaak brand ont staan in een opslagplaats van kom kommerkratten op het terrein van de gemeenteiyke handelsinrioütingen aan do Binnenhaven Wz. te Rotterdam. Van deze opslagplaats, waarin on geveer 140.090 kiatteu waren opge slagen, die eigendom waren vaa de firma Bcfienker Go., is het vuur, tengevolge van de hitte en door het overwaaien van vonken, overgeslagen op een party dwarsliggers, een paar loodsjes en een kolenbrekery van de fiinia v. 0. Meer <S v. d. Arend. Viijwei aiies is tot den grond toe afgebrand de Rio Tinto loods, aan den overkant van de haven gelegen, heeft eveneens vlam gevat en is hebt beschadigd. Tal van rijdende en dryvende stoomspuiten en handbrandspuiten hebben by het blusschen van de vlammenzee dienst gedaan. Voor eenige dagen werd gemeld, dat vergiitiginga verschijnselen na het gebiuik van bruinbroou waren gecon stateerd by een tjalkscmpper uit Btrijen, die dit brood aan de Oranje sluizen gekocht had. Na een nauwkeurig ondersoek, dat ze daar hebben ingesteld, is gebleken dat alleen door hakkerB van Schel ling woude, Durgeroam en Nieuwen- dam brood aan de Oranjesluizen wordt verkocht. Zouden dus de vergifdeelen in het brood zelf aanwezig zyn geweest, dan zou het geheele baksel daarvan door- tiokken zyn en moesten dus meer dere gevallen geconstateerd worden, zoowel te Bcheüingwoude, Burgerdam als te Nieuwendam. Iu geen enkele plaats evenwel kwamen gevallen voor. Zelfs werden geen ziekteverscbyuselen waargeno men, die daar ln eenig verband mee konoen staan, zoodat oe mogelykneid niet is uitgesloten, dat het brood zich op een plaats in de tjalk heeft be vonden, waar vergif aanwezig was of dat het aanwezig is geweest in andere levensmiddelen, die zyn ge nuttigd na of voor dien tyd. Ook kan Uet slechte drinkwater de oor zaak zyn geweest. Zonder dat men de daders op het spoor kon komen werd tweemaal een inbraak geconstateerd in een di- reciiekeet by een bouwwerk te iJUiUldeU. Eindeiyk is het de politie gelukt by een derde inbraak den dauer op heeterdaad te betrappen. Deze bleek een.... twaalljarige knaap te zyn, die zyn vieijarig broeitje als helper had meegenomen. Deze veelbelovende jongen was by het onderzoek uiterst brutaal en gaf zelfs een vaischen naam op, dooU be kende ten slotte aan de diefstallen schuldig te zyn. V erschillende voorwerpen werden in zyn lessenaar op school terugge vonden. Andere had hy reeds ver kwanseld om zijne schulden in een snoepwinkel te kunnen voldoen. Hij bleek eigenaar te zyn van een model breekijzer. Eenige dagen gele den bad hy nog kans gezien om den muntmeter te ledigen, terwyi zyne moeder aan de deur vertoefde. Niettegenstaande er pas een zol derverdieping is ingericht voor de voorloopige opsluiting der smokkelaars of wel voor hen, die wegens verbo den uitvoer of verboden vervoer, voorloopig in hechtenis worden gtsteld, is het Huis van bewaring te Maas tricht en tevens de andere inrichtin gen van dien aard zoowel daar als elders zoo stampvol, dat er plaats meer open is. Vooial de flno fleur van het vreem de element is sterk vertegenwoordigd. Het is te hopen, dat spoedig voor de minst gevaariyke elementen onder hen, een part kamp wordt geopend,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2