Binnenland. (iemengd. ben niet het minste verhaal op hun pensioen te duchten door het feit, dat zij een heropleiding genieten en daar met vrucht gebruik van maken. Een geiyke verklaring werd 16 Ja nuari 1916 afgelegd, namens den mi nister van oorlog door diQns cablnets- directeur, de heer De Paeuw, in een conferentie in de ambulance van Dr Depage te De Panne, ten behoeve der Belgische verminkten. Inmiddels blijkt het bekend maken van de verminkten met het sut en de mogelijkheden tot het aanleeren van een nieuw beroep, of het aan passen tot de wederuitvoering van het oude, een kraohtig middel tot het overwinnen van onwil en onverschil ligheid. De aanschouwing der heropleidingi- werkplaatsen vermag Inderdaad veel. Maar dan moet zij ook onmiddellijk plaats hebben. Is de verminkte een- meel in de oude omgeving terugge keerd, en heeft hy daar zich eenmaal te midden van een sleurleven zoo goed en zoo kwaad aan zijn toestand van gebrekkige aangepast, dan is er bovenmenscbelijke krachtsinspanning noodig hem daaiuit te verlossen en hem te bewegen naar een heroplei dingsschool te gaan. Do minister van Landbouw heeft de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen verboden tot en met 19 Juni. Dit verbod Is niet van toepassing op de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen, gedekt door een vervoerbewiJs, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de aflevering en bet vervoer van vroege aardappelen, welke bestemd zijn voor de behoeften van het leger, voor zoo ver deze zijn afgezonden door militaire autoriteiten. Ook is de aflevering en het vervoer van vroege aardappelen binnen de grenzen der gemeente wnar de aard appelen zicb bevinden, op den datum van vaststelling dezer distributie- regeling geoorloofd. Braskans, 19 Juni 1917. Het waa Zondag in één woord smoorheet en in de militaire keukens niet minder, dat laat zich denken. Geen wonder dat bij menigeen de lust opkwam een verfrissehend bad te nemen, ook bij de koks uit die keukens. Of nu dat oververhitte lichaam op eens te sterke afkoeling onderging en daardoor geen voldoende weerstands vermogen bezat of welke andere oor zaak 't moge gewekst zijn, Sllvertandt zoo was de naam, zonk weg in de diepte en kwam niet meer boven dan nadat hjj eerst na geruimen tijd werd bovengehaald en de levensgeesten geweken waren. Geneeskundige hulp kon dan ook niet meer baten. Dat de tijding van zulk een uitein de hoogst bedroevend moet z|jn voor de ouders, die in Aken wonen, laat zicb begrijpen. Bi) de periodieke verkiezing voor den Gemeenteraad zijn dit jaar alhier aan de beurt van aftreding deheeren I. P. Becu, J. de Hullu en J. M H. van de 8ande. De eandidaatstelling heeft plaats op Dinsdag 96 Juni as. Bij Eon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Willem Leo- poldpolder (Nederlandsch gedeelte), de heer I. Leenhouts Fz., te Cadzand, en toe gezworen van het waterschap Groote St. Anna- en Nieuwenhoven, do heer P. A Bouwens te Groede. De Kamerverkiezingen zijn weer afgeloopen. In BO van de 100 di stricten waren tegenover de aftreden de leden candidaten gesteld, en moes ten dus stemmingen worden gehou den met den uitslag dat alle aftre denden met medewerking van ver* schillende partijen zijn herkozen. Alleen in Amsterdam II moet nog eene herstemming plaats hebben, maar die zal ook wel uitvallen ten gunste van de aftredende. Dezelfde heeren die deze grondwet hebben herzien, kunnen dat weer met een gerust gemoed in tweede lezing doen, steunende op het vrijwel hete rogene vertrouwen dat de kiezers, In bonte schakeering, hen gaf. Als deze Kamer-verwisseling een voorproefje moet zyn van de werking der partij-hoofden bij evenredige ver tegenwoordiging, dan zal ook dit stel sel een allesbehalve ideaal zijn. Vrijdagmiddag is eon 9 jarige jongen die op het strand voor de Zeevaartschool te Vlisslngen badende was en zich te ver in zee had ge waagd, vermoedelijk door den stroom medegenomen en verdronken. Bü de wet van 19 Mei 1917 Staatsblad no. 403 werd bepaald dat van de aanslagen in de oorlogswinst belasting 1916, waarvoor het aanslag biljet is gedagteeksnd vóór 26 Meijl. de helft b'.taald moet worden binnen eene maand en de andere helft bin nen twee maanden nh laatstgenoem den datum. Vorige week ging de herbergier de Keuning te Hoek In z(jn kelder, ten einde daarin eenlge werkzaam heden te verrichten. Nadat hij daarin eenige oogenblikken was weggebleven meende zijn vrouw te hooren klagen. Zij liep naar den kelder en vroeg wat hem scheelde, doch kreeg geen antwoord. Een der aanwezigen, die in den kelder wilde gaan om hulp te verleenen werd weldra eveneens be vangen, en het bleek dat de Keu ning reeds geheel bewusteloos was. Nadat een der familieleden hem fluke uit den kelder wist te halen, ging een andere aanwezige over tot het opwekken der ademhaling, totdat de inmiddels geroepen geneesheer hem verder behandelde en de levengeesten weldra terugkeerden. Was het een enkele minuut later geweest, dan was de man het slaehtofler geworden van het koolzuurapparaat, dat in den kel der geplaatBt was en waardoor waar schijnlijk door een lek, de ruimte met koolzuur was vergiftigd. De oefening der landstormlich ting 1918 en de militielichting 1918 sal in plaats van vier, zes maan den duren omdat vier maanden te kort wordt geacht. Groede. De Onderlinge Brand waarborg Maatschappij albier heeft besloten de bedragen der verzekerde panden te verdubbelen en de premies met de helft te verhoogen. Zaterdagmiddag gebeurde te Vlaardingen een ongeluk, dat geluk kig goed afliep. Terwijl een vijftien meisjes een bad namen in een der bassins der bad en zweminrichtingen, zakte opeens de houten vloer, die aan kettiDgen is opgehangen schuin naar beneden. De kinderen verdwenen onder het water, doch werden spoedig door den badmeester en toegeschoten hulp op het droge gebracht, zonder dat ze eenig letsel hadden bekomen. Een kindermeisje, dat ook ln het water was gesprongen om te helpen, werd zelf bewusteloos opgehaald, doch kon weer bijgebracht worden. Terstond werd een onderzoek inge steld en werden maatregelen geno men, om verdere ODgelukken te voor komen. Nabij IJlst, waar hij met zijn schip lag, ontdekte een schipper in den vroegen morgen van Zaterdag brandlucht in zijn tjalkschip. Omzijn twee jongens van B en 6 jaar te wek ken, die voorin sliepen, moest bij over 't gloeiende dek loopen, waarbij hij brandwonden aan de voeten kreeg. Toen hij de jongens boven had ge bracht, bleken ze rseds dood, gestikt door den rook De vrouw en het kind die met den schipper in de roef sliepen en geen letsel hadden bekomen, waren ook spoedig van het schip. Met behulp van andere schippers is het vuur ge bluscht. Een telegrambesteller te Rotter dam zag Woensdagmorgen dat een als heer gekleed persoon esn rijwiel verduisterde, dat bij het postkantoor onbeheerd stond. Hij ging op zijn eigen rijwiel dien persoon ashterna en waarschuwde op de Binnenrotte een aldaar surveilleerenden agent. Doch inmiddels reed de dief door. De telegrambesteller nam daarop een ander middel te baat. Hi) reed kwasie per ongeluk tegen den man aan, waardoor beiden kwamen te vallen en de agent nader kon komen om den dief te arresteeren. - Het bleek een hotelgids uit 's-Gra- ▼enhage te zijn. Yler verpleegden van het St. Josephgestieht te Heel bij Roermond TrQ normale menschen, die zonder geleide mochten wandelen, vermaak ten zich met roeien op den vrij die pen Heelderpeel. Door het omslaan der boot geraak ten alle vier te water, met het gevolg, dat drie hunner verdronken. De ljjken zijn nog denzelfden avond opgehaald. Te Nieuwesohans is een vierja rig knaapje verdronken. Een tweejarig kind te Everdin- gen is in een onbewaakt oogeabiikte water geraakt en verdronken. Woensdagavond ontstond twist tussohen den landbouwer J. B., aan den Spieringweg in de Haarlemmer meer, en den werkman G. Roest, uit Putten, die den vorigen avond door den landbouwer ontslagen was. De werkman liep met een ploerten- dooder rond en kwam dreigend in de woonkamer. De landbouwer heeft toen, om den man vrees aan te jagen, schoten mèt een revolver gelost, en R. met het derde sohot in den buik getroffen. Zwaar gewond is R. per rijwiel- braneard door leden van de trans portcolonne van het Roode Kruis overgebracht naar het St. Elizabeth- gasthuis te Haarlem. Vreeselijk moet de ontploffing geweest zijn, die vorige week te Ashton (Engeland) plaats had. Mylen ver in den omtrek werden stukken van stoomketels, blokken en geraam ten van gashouders neergesmakt. De straten, die aan de terreinen grensden, stonden in lichte laaie. Steeds grepen de vlammen verder om zich heen. Zoowel een katoenla- briek als een maalderij werden geheel verwoest. Onder de slachtoffers bevindsnzich tal van schoolkinderen, die op weg naar huis door stukken ijzer getrof fen werden. Toen een lid van de firma zag, dat een ontploffing niet te voorkomen zou zjjn, liep hg naar alle werkplaatsen om de aibeidere te waarschuwen, met het gevolg dat hij onder de puinhoo- pen Verpletterd werd. Vrijwel het geheele Westelijke ge deelte der si aa is vermeld. Twee gashuuders ontploften. Bran dende leerüiokken vlogen door de lucht en verooi zaak ten brand in de gasfabriek van Dukiufield. Terwijl een landbouwer te Hoen- koop met den hooibouw bezjg was en h|j den hooiberg opvijzelde, kreeg hij van de vijzel een dusdauigen ktap tegen het hoofd, dat hg by na onmid deligk een lyk was. Te Dieren is b|j het zwemmen in den IJsel een 17jarige loodgieter verdronken. Een te Sleeuwfjk gedetacheerde militair is by het baden in de Mer- wede verdronken. Vrijdagmorgen wilde een land bouwer uit Barneveld met zgn vrouw naar de markt te Amersfoort rgden. Even voorbg het landgoed „Stouten- burg" schrok echter het paard voor een keffend hondje, maakte een zij sprong kwam met voertuig en al in de zich lange den weg bevindende diepe sloot. Door den val geraakte de landbouwer zelf onder dsn wageB, waardoor hg oogenblikkeigk werd gedood, terwgl zgn vrouw er met den schrik en enkele verwondingen af kwam. Te Maastricht is een 8jarige jon gen bg hbt spelen in het Kanaal ge vallen en levenloos daaruit opgehaald. Een weduwe te Woensel, die een vrg zwaren bestaansstrgd voert, nam twee Duitsohe deserteurs op in haar hnis tegen zéér matigen peneion prgs. Woensdagmiddag was de vrouw even een boodeehap gaan doen. Toen zy terugkwam waren de hee ren verdwenen en met hen een ry wiel, gouden sieraden en eenlg geld. Een tweejarig kindje werd in de Keizerstraat te Seheveningen door een met paard bespannen wagen over reden, met het noodlottig gevolg dat het daarna overleed. Zaterdagnacht is ingebroken ln de juwelierszaak van de firma S. Spijer aan den Strandweg BB te Sohevenin- gen. De inbrekers hebben een licht raam in den vloer van de Oranje- Galery, waaronder de winkel zich bevindt, opengebroken en wisten zich daarna door het plafond toegang tot den winkel te verschaffen. Een moeilyk werkje was dit niet, want het lichtraam was gewoon ge metseld dit eenmaal los zynds had den de inbrekers den weg vrg. Lange een ladder, waarschynlyk van een bouwwerk weggehaald, zgn de heeren naar beneden geklommen. Eenige flinke grepen werden gedaan in de toonbankvitrine, de «taande vi trine werd byna, evenals de etalage, geheel leeggehaald. Gelukkig had de firma de wyze voorzorg genomen om de kostbaarste stukken 's avonds in de brandkast te sluiten. Biykbaar waren de inbre kers niet in het bezit van de noodige werktuigen om deze kast open te breken. Zeer haastig is men, naar het schynt, te werk gegpan, want de cas sa, waarin ruim twee honderd gulden was wel gespend, maar het geld be vond zich er nog in. Ben' metselaar ontdekte Zaterdag morgen om 7 uur de inbraak en haai de er een politieagent bg. Een voor- ioopig onderzoek werd ingesteld eu dadel jk is de commissaris van politie van de 3a afdeeling van het gebeurde op de hoogte gesteld. De commissaris was spoedig met eenige rechercheurs te plaatse. De laddea werd in beslag genomen, vin gerafdrukken werden opgenomen en met politiehonden werd gewerkt. Het vermiste bedraagt naar ruwe scbatting een 'waarde ƒ25000 h 30.000. De Zeppelin, welke j.l. Zaterdag omstreeks 9 uur des avoads op ver schillende punten der kust van Zuid- Aoiiand boven de Noorüzee kon wor den waargenomen, heeft zich, op gsea enkel punt boven ons rechtsgebied opgoüouuen. Er bestond dus van de Nederland- sche zyde geen enkele reden tot tot eenige handeling tegen beboeld luchtschip. Het staat thans vast, dat do Koningin op 28 dezer de vereenigde zitting van de Siaten-Generaal per- soonlyk aal openen, geheel op dezelf de wyze ais in de laatste jaren in September is geschied. In de Breedevoortstraat te Aal- ten siaat sinds ondeuglyke tg den een groot Saksisch gebouw met eiken stutten in de muren, bewoond door het gezin Wolbrink.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2