Binnenland. her. doen aan den Raad. De heer Reepmaker meent, dat er over het vorige besluit heelemaal niet gesproken is, de naam Van do Geer ia niet genoemd. Burg. en Woth. hebben het voorstel gedaan en zonder eenige discussie is het aangenomen. De heer Doyer zegt, dat de heor Brakman zich had kunnen wenden tot Burg. en Weth wanneer hij in meening verkeerde, dat hg door het besluit van den Raad te kort gedaau was. 't Zou de heer Doyer spijten, dat een verdienstelijk onderwijzer ge griefd was door het besluit van den Raad. De heer Roerach zegtwij hebben pas iets onaangenaams gehad met het vertrokken hoofd der school, den heer Rtjkse, wanneer lu de heer Brakman zich gepasseerd zou achten, dan ligt het misschien op den weg van B°un om hem mede te deelen, dat. dit geens zins de bedoeling geweest is. Burg. on Weth stellen voor het besluit der vorige vergadering te handhaven De heer Doyar stelt voor deztlfde belooning te geven als indertijd aan den heer Van dj Geer dus ƒ20 per maand. De heer WageMijnheer de vcorz. voor 7 jaar gaven wij een ambtenaar •en belooning berekend naar f 20 per maand. Alle salarissen zijn sedert verhoogd, waarom zouden wj) nu niet gaan tot ƒ25 per maand Als Grd. Staten ons besluit niet in orde vinden en de Arr. Schoolopzie ner begroot de belooning op minsters ƒ25 per maard, clan geloof ik, dat we daaraan zullen moeten toegeven anders krjjgeu wy de zaak nog eens terug. Ik stel dus voor om 25 per maand uit te betalen. Dit voorstel in stemming gebracht wordt mat alge meens stemmen aangenomen. Daarna word aan de Zeeuwsche Landbouw maatichappij vergunning verleend om het standbeeld lot hul diging der nagedachtenis van wij ion den heer G. A Vorsterman van Oyen op de markt te plaatsen. Als leden van het stembureau voor dec Gemeenteiaad werden by toer beurt aangewezen de heeren Roersch en De Muynk met den Burgemeester als Voorzitter en als plaatsvervangend lid de heer F. Eekhout. Daarna werd de vergadering door den Voorzitter na omvraag gei loten. Mijnbeer de Redacteur I Beleefd verzoek lk U voor onder staande eenige ruimte in het eerst volgende nummer van uwe courant, waarvoor ik U bij voorbaat dank zeg. Indien het mogeiyk was dit schrij ven te plaatsen onder het verslag van de gemeenteraadezitting van Aarden burg van 8 Juni j 1. dan zou u mij daarmee een groeten dienst bewijzen, dewjjl hetgeen hier volgt met bet daar gesprokene in nauw verbaDd staat. Toen ik verleden jaar het salaris van een onderwijzer te Schoond(jke vergeleek met een bakkersknecht al daar, was men daarover volgens een uitlating van den Burgemeester van genoemde gemeente, grult tot collega Waelput en mil, te Scboondljke ont stemd. Men begreep dus niet, dat. door dat voorbeeld de algemeene slech te salariöering der onderwijzers ge schetst werd en het dus niet alleen Schoondyke betrof In Aardenburg zijn de raadsleden Dr. J. Doyer en da beer Th. F. L Roersch met het college van Burg en Weth. ontstemd over mjjn stukje in de Breskensche Courant naar aanlei ding van de karige belooning in de voorlaatste zitting van den Raad al hier toegekend aan het waarnemend hoofd de heer C. BrakmaD. Misschien Is het lid van den Raad te IJzendijke, de heer Hendrikse wel ontstemd, om dat ik heb durven biWuren, dat hij reeds driemaal een onwaarheid in dé raadszitting heeft verkondigd aan gaande de salariêering der onderwij zers In zijne gemeente. Van het nummer der Rreskepsche Courant van 9 Juni 1Ö17 heb ik een exemplaar doen zenden aan alle leden van het schooltoezicht ln Zeeland aan alle Burgemeesters en aan alle leden van dsn gemeenteraad In West Z - Vlaanderen. Wanneer al deze heeren daarover ook ontstemd mochien zyn, dan word ik zoo zachtjes aan het zwarte schaap in deze streek. Het was niet mflne bedoeling ont stemming te verwekken ik heb al leen willen laten zien het krenterige van het besluit van den Raad alhier. Dat het dien Daam verdient blijkt wel uit het schrijven van den heer Schoolopziener in 't arr. Vlissingen, die het dubbele als geriDgste beloo ning noodzakelijk aebt. Ik achtte de weg via de Breskensoho Courant de meest verkieselijke en ik mag eraan toevoegen, dat het maar een haartje gescheeld heeft of er ging een op merking aan Burg. en Weth. van Aardenburg van de zyde van den heer Brakman zelve uit, maar dan was het wellicht via de Middelburg- schn courant gegaan. Of de heer Brakman getroffen was door het laadsbeslu.t vraagt men thans. Natuurlijk was hy dat 1 En dan zou men van hem verlangen, dat hy persoouiyk Daar Burg en Weth gegaan was 1 Je eerst een trap geven, en dan komen bedeleD zekar Wat denken dd heeren toch wel van een onderwyzer Ged. Staten van N.-Brabant zeggen dat een onderwijzer een saiaris noodig heeft waarvan hy voor zichzelf en cq.' met zyn gezin volgens zyn stand en naar de behoeften van zyn stand kan leven. Dr J. Doyer zegt„Als je met je salaris niet rond kunt komen, dan moet je niet trouwen". Mot ten vret rnd w :ord noemt men zoo'n uitlating absurd, maar ter wille van de mee.-tec uwer lezers zai ik het ln gewoon Hollandsch zeggen absurd wil zeggen ongerymd, dwaas, zof, onuoozeletiydig met de rede. Wanneer collega De Baare zegt „dat aanvangsalaris van ƒ600 is maar een lokmiddel, want in slechts 7 van die 15 gemeenten wordt de 100 ook boven 't maximum uitge- keeid" dan noemt Dr. Doyer dat een soort insinuatie. Gemelde uitlating van De Baare heeft heelemaal geen betrekking op Aardeuburg. Aardenburg behoort in de ïubriek eenige regel -lager genoemd met een salaris van 6u0 k 700 tot een maximum van 1000 tot 1200 /Dr Doyer sprak daar van een in sinuatie en een oogenblik later gooit hij zelf een grove insinu tie naar 't hoofd van een gemeente ambtenaar. Dat mag zeker wel I Och ja, daar voor ben je dan toch lid \an den gemeenteraaddan ben je toch zoo iets van autoriteit en dan geef je maar „uitbranders" en „klappen in 't gezicht'" aan die ambtenaartjes. Wat verbeelden die zich toch wel Maar wee hun gebeente, als zo zelf wat durven op te merken I En nu de belooning Brakman voor zyn waarnemend hoofdschap. Hoe dat besluit in de vergadeiing van Burg. en Weth. ter wereld gtkomeD is, be grijp ik nog niet. Do Burgemeester geeft er een uitlegging van, die eenigs- zins zou kunnen worden aangenomen, doch dan komt de wethouder Reep maker met en redenoencg zoo ge heel bezyden de waarheid, dat ik bij 't hooren daarvan gewoon paf stond. In de verordening van Aardenburg staat, dat een onderwyzer 50 krygt voor een akte waarin hy geen les geeft en 100 als hy er wel les in geeft. En nu verandert d8 heer Reepma ker deze cyfers zoo maar ineens in de onenbaie raadszitting in 100 en 160 en toen hebben Burg. en Weth. gezegd, dat is 12Vj per maand, dus 8telleD zij voor Brakmam ƒ25 te geven. De secretaris schudde met het hoofd, ten teeken, dat de heer Reep maker daar fout redeneerdewanneer dus dezelfde redeneering in Burg. ep Weth gehouden was, dan zou van de zyde van den Secretaris toch wel gezegd zyn, dat die redeneering abuis was. Op doze manier kau de geboorte dus ook niet plaats gehad hebben. Hoo dan? 't Is mij nog een raad sel. Wel weet ik, dat men hier nog bij enkele personeu de mettning heeft trachten te doen ingang vinden, dat de heer Brakman eigenlijk ambtshal ve waarnemend hoofd was en dus geen belooning voor hem noodzakeiyk was. Ook van dit praatje is geen letter waar. Burg. en Weth. hadden niettegen staande het schryven van Ged. Staten en het advies van don Arr. School opziener nog den treurigen moed het voorstel der vorige vergadering te bandhaveDDr J. Doyer wilde er eenige verbetering in brengen doch door den eenvoudigen werkman Wa ge moesten de heeren in het juiste spoor gebracht worden dat scheuou zo allen zoo dan toch ten slotte te begrypen, waot allen stemden voor. Mynheer de Redacteur ik ga ein digen. Alleen nog dit wil ik de hee ren mededeelenik kom niet meer by de heeren bedelen, maar wanneer ik wat te zeggen bob aan hun adres, zal ik ook niet persooniyk tot hen gaan maar dit doen via de locale pers ls men daarover nu en in de toekomst ontstemd Het zy zoo My iykt dat nog niet zoo'n slechte weg. P. DE BRUIJNE. Aardenburg, 9 Juni 1917. Het stoomschip „Eemdyk" vau Sol- leveld, van der Meer en Van Hattum's stoooivaartmaatschappy té Rotterdam is getorpedeerd en gezonken. Een boot met den kapitein en II man ls geland op de Shetland's-eilandenen andere boot was by het afzenden van het bericht nog niet terecht. De kapitein en 10 leden van de be manning zyn gered. De Eemdyk, een sohip van 3048 bruto registerton, is ongeveer een jaar geleden tegelyk met de Ryndyk getorpedeerd, maar toen dryveDde gebleven. Het stoomschip was ditmaal op de thuisreis van Amerika; de lading be stond uit ongeveer 6000 ten ïogge, haver en mais, alles bestemd voor de Nederlandsche regeering. Sreskens, 12 Juni iitl7. Vrydagavond kwam de gemeente raad alhier in voltallige zitting by een. Na lezing der notulen verwondert de heer Becu er zich over, te hooren dat ter wyziging van hot schooluur door het hoofd der school een voor stel aan Burg. en Weth. zou moeten worden gedaan. De voorz. zegt dat dit inderdaad zoo is, krachtens de verordening. De heer Salomê meent gehoord te hebben dat de bedoeling vau zjjne vraag ten opzichte van de sloot langs de begraafplaats niet juist is weer gegeven. Bij herlezing blijkt evenwel dat ze precies is uitgedrukt en inderdaad is bedoeld de sloot langs den toegangs weg naar de begraafplaats. De heer Dieleman kan zich niet herinneren dat, geiyk de notulen nu aangeven, óók besloten zou zyn tot verhooging van de tweede klasse van de hondenbelasting van ƒ1.— tot 1 50. De voor*, en andere leden bevesti gen 't niettemin dat die verhoogiDg met die der eerste klasse in het ont werp besluit voorkwam. Daarna worden de notulen goedge keurd. I. Ingekomen ls een verzoek van C. Dieleman tot aankoop van een strookje gemeentegrond, gelegen aan den Achterweg en toe- en ingang ge vende tot het huisje vroeger bewoond geweeBt door de wod, Vermeulen. Burg. en Weth. stellen voor aan het verzoek te voldoen en de juiste opmeting door het kadaster to laten verrichten, doch zouden gaarne zien dat de uitgang van uit den tuin van den predikant door dien eigendoms overgang Biet werd belemmerd. De heer Dieleman verklaart dat hy tot het verzoek is gekomen om de ongestoorde zekerheid te hebben van een toe- en een ingang tot en in dat huisje. Voor wat betreft die doorgang van uit de kerkeiyke tuin zou deze ook zonder don uitgesproken wonsch van Burg. en Weth. ongehinderd biyven toegestaan. Bovendien is 't ook zyne bedoeling om bet begin der sloot, die nu niets anders is dan een dichte modderpoel, ten deele te rioleeren en aan te vullon, waarover dan die toe gang in rechte iyu met het hek kan worden gemaakt. Ongetwijfeld zal die toestand daar een beter aanzien kra gen. Daarop wordt Bet verzoek met al gemeene stemmen adressant hield zich buiten stemming ingewilligd.- Voorts wordt vooi gelezen een schryven van den hoer Walliec, waar in hy mededeelt zieh als arts in de ze gemeente gevestigd te hebben. Te vens merkt hy op, dat hij gedurende de mobilisatie geen salaris uit de ge meentekas wenscht, doch hy ver trouwt, dat na genoemden tyd, een eventueel verzoek daarom, een gun stig oor zal vinden. De voorzitter wenscht de gemeente geluk met het besluit van den heer Wallien. Hy stelt voor zyn verzoek alsdan in ernstige overweging te nemen, wat na eenige bespreking word goed gekeurd. Alsnu wordt voorlezing gedaan van een Bchrijven van den heer C. P. Geelhoedt, hoofd van school I, waarin deze, na vergeiyking van zijn werk zaamheden met die van het nieuw benoemde hoofd van School II, tot de slotsom komt, dat zyn salaris, in vergeiyking met dat van gesoemden heer, te laag is. Het salaris van het hoofd van sohool II ia zi. niet te hoog, maar het zyne daaraan niet geövenredlgd, (grootere school, 3 uren per week Fransch buiten de gewone schooluren). Hy verzoekt den Raad de onbil- jykhoid tegenover hem goed te maken. De voorzitter zegt, öat Burg. en Weth. voorstellen deze zaak, tegelyk met de adressen van de onderwyzers- vereenigingen, te behandelen by de eerstvolgende hegrooting. Hy vindt in het verzoek van den heer Geelhoedt iets biliyks. Do heer de Hullu verwacht, dat by de eerstvolgende begrootiDg Burg. en Weth. een voorstel zullen indienen, waarby de salarissen der onderwij zers herzien worden. Het is naar zyn meening, hoog noodig, daar die sala rissen in den tegenwoordigen tyd be slist onvoldoende zyn. De voorzitter zegt, dat, wanneer de vergadering het gewenscht acht, dat deze zaak aan de orde komt, Burg. en Woth. met een voorstel daartoe zullen komen. De heer Salomé is er van overtuigd, dat de traktementen te laag zyn, hy zou haast zeggen, veel te laag. Hy zou graag zien, dat by de behande ling van da hegrooting voor 1918 van Burg. en Weth. een voorstel kwam, om de zaak zoo te regelen, dat de onderwyzers er beter komen voor te staan. Hy wil niet zeggen, dat we zoo maar diep in de kas moeten gry- pen, maar meent toch, dat we ver plicht zyn, wat toe te staan, om de te lage salarissen te verbeteren. De voorzitter vindt, dat dit dan by de begrooting kan behandeld worden. De heer Dieleman zegt, dat het sa laris van het hoofd van school I geen gelykon tred houdt met dat van het hoofd van school II. Hy meent, dat de onbiliykheid te genover den heer Geelhoedt niet pas by. de begrooting van 1918 moet worden weggenomen, maar ook voor 1917 aan zijn verlangen moet worden tegemoetgekomen. Er is verleden jaar bij de vaststelling van het salaris van het hoofd van school II dienaan gaande reeds opgewezen en toen de

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2