Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Advertentiën GEMEENTERAAD. Wo. 2234 Woénsrt&ft 13 Jnnl 1919 26e lairgani Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor België ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren er. brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bg abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den uitgever C. DIELEHAN te Breskens. Aardenburg, 8 Juni 's av. 6 uur. Voorzitter de heer J. C. Reepmaker van Belle. Tegenwoordig alle leden en de se cretaris De notulen worden gelezen en goed gekeurd. I. Wordt mededesling gedaan van de ingekomen stukken als missives van Ged. Staten to» goedkeuring der geldleeoing voor de onderwyzerswo- ning, der wijziging van de btgrooting 1916, idem levensmiddelenbedryf en tot bet uitgeven van gronden in erf pacht. b. een adres der afd. Oostburg en Omstreken van den Bond van Nederl. Ouderw., met het verzoek een betere salarisregeling voor het onderwijzend personeel ia te voeren. Burg. ea Weth. stellen voor tege- ljjk met de andere ook dit voor ken nisgeving aan te nemen. lie heer Wage vraagt of het aiet beter zou zyn het aan te houden tot bj) de volgende begrooting. De voorz. vermoedt, nat er een uniforme regeling door Ged. Staten zal voorgescnrdven worden en Uaarom stellen B. en W. voor deze aanvraag voor kennisgeving aan te nemen. De heer dr Doyer wil er ook nog wel iets over zeggen In korten tijd hebben wy nu brie aanvragen om loonsverhooging ontvangen en twee keer is die toegestaan. Daarvoor ver wachten wy geen dank doch de stuk- keB, die ons daarover worden toe gezonden en de artikelen daarover in de courant maken op my gben aan- genamen indruk. Bet hoofa der on derwijzersvereniging heeft Burg. en Wethouders een uitbrander gegeven en 'k heb my daarby afgevraagd, waarom moet dat via de Breskensche Courant; was daarvoor geen andere weg By dunkt, dat ons aanvangsalarls niet zoo slecht is. Ben pasbeginnend onderwyzer is nog heel jong, nog geen 20 jaar la welke betrekking kryg je op dien leeftyd 600 a 600 gulden Wanneer de onderwyzers in betrek king zyn, willen ze al gauw gaan trou wen. Ze weten niet of ze tien of twaalf kinderen zullen krygen en dan staat de armoe voor de deur. In de Breskensche Courant heb ik ook ge lezen van zoo'n onderwyzer met een half dozyn kinderen. Als je met je salaris niet rond kunt komen, dan moet je Biet trouwen. Gister is weer zoo'n ding by me iu de bus gestopt, een overzicht gevende van de salaris sen in Zeeland. De inhoud bevredigt niy niet. Ik meende dat onze ge meente nog al een redelyk aanvang- salaris gaf, maar neeD, er wordt ge zegd „in de meeste gevallen is het maar een lokmiddel." Dit is een soort insinuatie. De regeling is nog wel niet ideaal te noemen, maar ik dacht dat-het zoo wel kon. Bet hoofd der afdeeling in onze omgeving heeft een rare manier van handeleneerst geeft hjj Burg. en Weth. een klap io het gezicht en dan steekt hy de hand uit en vraagt om verhooging van salaris. Nadat de voorzitter nog gtzegd had, dat bet Dageiyksch Bestuur ook ontstemd was over het schryven in de courant doch dat zij er niets van hebben willen zeggen, wordt het voorstel van Burg. en Weth. zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. II. Definitief wordt vastgesteld de verordening op het rooken van kin deren zooals die in de vorige verga derirg aangenomen is, doeh waarover nog eerst eens de gezondheidscommis sie gehoord is. Deze veroidening luidt als volgt: „Het is aan kinderen, bensden den leeftyd van i6 jaren verboden tabak, sigaren of sigaretten te rooken op openbaren weg of in de voor het publiek toegankelijke plaatsen". De heer Iz. Eeknout vraagt wie op de overtreding dier verordening moe ten letten zal de politie geen salaris- verhooging vragen nu zy weer belast woidt het rooken tegen te gaan; 't geeft toch weer meer werk 1 Het is Ged. Staten gebleken, dat de uitgaven voor de distributie voor den dienst van '17 te laag geraamd zyn ƒ2000 zal onvoluoende zyn. Uit de tot nu toe bekende cyfers zal dit bedrag met ƒ1500 moeten worden veihoogd. Burg. en Weth. stellen voor aan dien wenk gehoor te geven tengevolge waarvan de boofdtlijke omslag met ƒ1600 verhoogd moet worden. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer DoyerBr is immers een reglement tegelende de werkzaamhe den van distributie en waarin om schreven wordt, wat de directeur te doen en te laten heeft? Kunnen ons nu niet eens de juiste cyfers mede gedeeld worden De heer Zonnevyile directeur der distributie daartoe door den burgemeester vergunniDg verleend, antwoordt hierop, dat zulks nog niet kan, dewyi nog geen afrekening met het Ryk heeft plaats gehad. De heer Doyer vraagt ot de boeken en kas van den direeteur wel eens op genomen worden. Hy heeft wel eens een gerucht gehoord dat de directeur zich daartegen verzetten zou. 't Is wel maar een gerucht, doch 't kwam toch uit vry goede bron. De heer Zonnevijlle: Mynheer de Voorzitter, de heer Doyer zegt daar iets van een gerucht dat zeer belee- digend is voor den ambtenaar wien het aangaat; wanneer de heer Doyer zoo iets zegt en nog wel in eene open bare vergadering, dan moet hy de na men durven noemen van hen die dat gerucht aangebracht hebben. De heer Doyer vindt dit niet noo- dig. De heer ZonnevijlleWanneer u dat niet doet, aan komt uw opmerking hier heelemaal niet te pas. De heer Roersch voelt wei wat van het beleedigende, doch niet zoo sterk. Als penningmeester van het Roode- Kruis-comité alhier is hem omtrent zyn beheer ook wel eens zoo iets ter oore gekomen wat men als iets on aangenaams kon opvatten. Dé heer Zonnevyile. De zaak is bier geheel anders. Ik sta hier als ambtenaar en ben verantwoording sshuidig voor een bedrag van 20 k 30000 gulden en daar komt een lid van de Raad en spreekt de meening uit dat ik van oordeel zou zyn, dat Burg. en Weth. geen inzage van de boeken en kas zouden mogen nemen. Dit is myns inziens, een groote bo- leediging. De heer Roersch. Ik heb mij de moeite getroost eenmaal een avond te nemen om my op de hoogte der werkzaamheden van de distributie te stellen en heb toen den iadruk ge kregen, dat de Direeteur er wel prys op stelt, dat men zyn administratie nagaat. De heer Doyer. 't Is allerminst myn bedoeling geweest te beleedigea en wanneer men er dat inziet, dat spyt het my het gezegd te hebben en neem ik myn woorden terug en zou ik de discussie willen sluiten. De heer Reepmaker 't Is missohlen naar aanleiding van een gesprek dat u met my had over de distributie, dat u zoo even van een gerucht sprak, maar als dat zoo is, dan zyn myn woorden niet juist weergegeven. De controle op de ontvangsten en uitga ven biyft zeer moeilyk. De heer Roersch: Er moet toch controle kunnen zyn. De heer Reepmaker: Wy kunnen niet zien of de ontvanger knoeit of niet knoeit. De heer ZonnevyileDe boeken en kas van den gemeente ontvanger wor den wel opgenomen door Burg. en Wethwaarom doen ze dat ook niet met die van den directeur van het distributiekantoor. Dat is toch pre cies hetzelfde. De heer Reepmaker. Daar zitten we nog niet zoo in. De hejr Zonnevijlle De heeren vra gen nooit iets speciaals aan my, maar beginnen op een gegeven oogenbiik te mopperen. De heer Reepmaker: Ik wou, dat ik meer in de gelegenheid was de zaak nauwkeurig na te gaan. De heer Zonnevyile: 'k Vind het zeer zonderling, dat over den ge meente ontvanger, die tooh ook over aanzienlyke bedragen gaat, nooit iets door Burg. en Weth. of door den Raad gezegd wordt en dat men in my een groot wantrouwen schijnt te stellen. De voorzitter wil de discussie nu maar sluiten, doch de heer Roersch vind de zaak veel te belangryk om ze nu niet op te lossen en de heer Doyer meent, dat met eenige welwil lendheid van weerszyden de zaak wel in orde komt. De heer Roersch meent, dat er zulke groote eapaeiteitenniet toe noodig zyn om zich op de hoogte t6 stellen van de geheele distributie; by eenige ambitie gaat dat wei, doch men schynt elkaar te willen ontloopen. De voorz.de heer Reepmaker heeft toch een mond, hy kan toch wel eens vragen of we de zaak willen nazien. Ds heer Reepmaker. En wat voor antwoord kryg ik doorgaans als ik den burgemeester iets vraag I De heer Zonnevyile. Wanneer 4e heorsD, op welk tijdstip van den dag ook, tot my zeggenlaat ons eens zien Hoeveel geld er in kas, en daar na vragen de boeken in te ziea om na te gaan of het bedrag daarmee klopt, dau ben ik daartoe steeds be reid. Wanneer ik dat niet deed, zou dit dienstweigering zyn en zou men mij in dat geval moeten ontslaan. Maar de heeren komen nooit tot mfl; i k zou tot de heeren moeten gaan. Je zit je een aap te werken en dan krflg je nog al dat gezeur op je kop. Laat de hoeren maar komen. Ze be hoeven niet te voren te waarschuwen zooals by den gemeente-OBtvanger, want dat is maar 'een wassen aeus. De heer F. Eekhout meent, dat de schuld by den Burgemeester ligt, die de Wethouders noot vraagt, om eens inzage der boeken te nemen en de Burgemeester vindt die besshuldiging goed. De heer F. Eekhout is altyd bereid, zyn medewerking te verleenen als de Burgemeester iets vraagt. Nadat de heer Doyer nogmaals ge zegd heeft, dat het heelemaal zyn be doeling niet geweest is iets beleedi- gends te zeggen en de heer Roersoh de meening uitsprak, dat de leden van het Dag. Best. ieder voor zioh, zien op de hoogte konden steileD, wordt de discussie over dit onderwerp gesloten. Nu wordt voorlezing gedaan van een schryven van Ged. Staten naar aanleiding van het besluit der vorige vergadering om aan den onderwyzer Brakman een gratifioatie toe te staan van ƒ25 wegens het fungeeren als waarnemend hoofd der school gedu rende twee maanden. Dit besluit is om advies gezonden aan den Schoolopziener in het Arron dissement Vlissingen, wiens antwoord luidt, dat de belooning veel te gering is en minstens 60 zou moeten be dragen. De heer DoyerWaarop baseert de Schoolopziener zyn schryvea? Hoe komen Burg. en Weth. aan ƒ25 en hoe komt de Schoolopziener aan min stens 50. De Voorz.Voor ongeveer 7 jaar is aan den onderwijzer T. van de Geer ƒ20 per maand uitbetaald en nu meenden Burg. en Weth. dat 12.60 voldoende was. De heer Eekhout: de vorige rege ling is voorgesteld door een ander Dagel. Bestuur, waarin de heeren De Glopper en Wyffela zitting hadden. De heer ReepmakerBurg. en Weth. hebben aldus geredeneerd. Volgens de verordening krygt een onderwyzer ƒ100 voor een akte, waarin hy geen les geeft en wanneer hy er les moet in geven wordt de belooDiDg 160 per jaar, dat is 12.50 per maand, dus voor 2 maanden 25. De beer Roersch komt nog eens terug op het geschryf in de krant, dat ook hem ontstemd heeft; hij vondt dit niet de weg, die bewandeld moest worden en hy vroeg zioh af; zou de heer Brakmam dat wel prettig vinden. Het Dag. Bestuur schynt een ander systeem gevolgd te hebben, dan by een vorige dergeiyke gelegenheid, daarvan hadde het mededeellng kun.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1