Burgerl. stand. Predikbeurten. Hoe dlkwQls is reeds aangeraden den voorraad vafl alle levensmiddelen op te nemen en daarnaar maatregelen te nemen tot voorziening, verdeeling en verbod van uitvoer, in plaats van bet lukraak bepaling te maken AU de voorraad aardappelen nu meevalt, komt er dan de volgende week weer een rondschryven, dat bet rantsoen l1/, of tooh slecbts 1 K.G. mag zyn? De laatste dagen zyn o.m. aan gekomen te Rotterdam: de Bruns- wyk en de Randwijk, uit Puiladelpbia resp. met 14,000 eu 16,500 quarters tarwe voor de regeering tu Amster dam de Poseidon, uit New-York met 104,999 bushels taiwe voor de regee ring, eu te Rotterdam do Mizar, uit New-York, mot la,812 quarters tar we voor de regiering. Deze vier schepen hebben als de reis over Hallfax gemaakt. Naar bet correspondentiebureau Reuter verneemt zyn de volgeude concessies dezer dagen aan Nederland gedaan ter vergemakkelijking van bet vervoer van gewettigde levensmidde len voor bet gebruik in Nedsrlaud. Toegestaau werd de vaart voor 28 Nederlaudsobe schepen iu ballast naai de Vereenigde Staten, onderzoek te Halifax toegestaau, met bet resultaat, dat in deze maand aan 11 Neder- ache schepen is vergund naar Neder land te varen zonder bet Vereemgd Koninkrijk aan te doen voor een on derzoek, waardoor dus bet zoogenaam de Duiisohe versperde gebied werd vermeden. 81 sciiepen hadden levunsmid leien en veevoeder aan boord, 6 meststof fen, 4 geraffineerde petroleum. In aansluiting hiermee is tyielyk hangende zekere onderhandelingen met de Nederlandscue regeenug, machtiging gegeven Nederlaudscue schepen te laten ouderzodken, opuit en thuisreis, in havens buiten Groot- Brittaoje. Evenzoo zij faciliteiten aau Ne- derlandsche sciiepen gegeven om van Gibraltar dadelyk naar Nederland te gaan. Een andere byzondere concessie ge geven by byzondere overeenkomst met den vertegenwoordiger van de Nederlaodsche regeeriug is, dat tien Nederlandsobe schepen met gemengde ladingen voor Nederland, vau Groot- Brittanje mogen uitvaren ooveu ou behalve de schepen uit firitsche ha vens vrygelaten, by de aankomst van dergeiyke sohepen uit Nederland. Het Nederlandscb Correspoaden tiebureau meldt dat het binnenkomen van verschillende schepen met tarwe en bloem vear de regoering bij de bavolking waarschy olijk de verwach ting zal opwekken van een grooter raatsoen of wel van brood, uitsluitend van tarwemeel gebakken. Aao deze verwachting kan geen gevnig worden gegeven, omdat de al gemesne positie van den Amerlkaan- sohen uitvoer het steeds mogeiyk maakt, dat de tarwe-aanvoer niet on gestoord en in de benoodigde hoeveel heden kan biyven doorgaan. Niettegenstaande in de laatste we ken belangryke hoeveelheden tarwe en tarwebloem voor de regeering zyn binnengekomen, gebiedt dus de voor- ilohligheid, het rantsoen niet te ver groe ten. Men zal zich herinneren, dat de maatregelen der Duitsohe regeering, lot meedoogenlooze voeriog van den duikbootoorlog, het onderzoek van on ze sohepen in een haven van Groot- Bnttannie, geiyk totdusver krachtens overeenkomst tusschon de Brltsche regiering en de Nederlandsohe reeders geschiedde, onmogeiyk hadden ge maakt, omdat die schepen, iu de door Duitechland versperde gebied komen de, een wisson ondergang tegemoet zonden gaan. Onze larweaanvoer en mitsdien onze volksvoeding waren dus door de bedoelde maatregelen van Duitsche zyde in hoogst bedenkeiyke mate bedreigd. De daarop tusachen de Britsche regeering en de N. 0. T. gevoerde onderhandelingen leidden er toe, Cat genoemde regeering de Nederlandsche scheepvaart aaumerkelyk tegemoet kwam, door te bepalen, dat in het vei volg het onderzoek ouzer schepen zou plaats hebben iu de overzeesche Bri scue havens van Halilax, in steJe van te Kirkwall of 'lalmouth, beide gelegen binnen bet gevaariyke gebied. Geiyk bekend, werden echter de aldus toegestane faciliteiten eenigen tyd later, om byeenkomstige redenen, opgeschort eu tal van sciiepen te Halifax aangehouden. Be hierdoor ontstane belemming in de aaavoeren van tarwe eu meel, gepaard aau de onzekerheid omtrent toekomstige -aanvoeren, maakten ïn- knmpiug van het broodrantsoen nood- zakelyk. Be Britsche regeering heeft inmid dels zooeven bedoelde faciliteiten voor onze schepen dersteld. Onze graanaanvoeren hebben thans zonder belemmering van Britsche zgde plaats. Uit neemt niet weg, dat, geiyk boven gezegd is, ook nu nog op spoedige veihoogicg van bet broodrantsoen niet gerekend mag worden. Dinsdag is de Tweede Kamer hernieuwd. Be ieden m esten allen periodiek aftreden. Het meerendeel ie by eenvoudige candidaatstelllng herkozen. Ook die in Zeeland en dus ook jhr de Murait voor het diBtriot Oost burg. Alleen in Middelburg zyn twee candidatea gesteld. Met het aftre dend lid mr van Raalte tevens de heer M. C. Hofman van de party Actie tegen de aanhangige Grond wetsherziening. Van deze zyde zyn in verschillende andere districten eveneens cauuidateu gesteld, welke beweging echter, hoe goed btdoeld ze ook moge wezen, toch wei op niets zal uitloopen. In verband met de lichtbespa ring heelt de minister van waterstaat aan de colleges van Ged. Stalen ver zocht, hun gevoelen te doen kennen omtrent eveulueele invoering van be palingen, dat iy wielen eerst één uur ca zonsondergang tot één uur vóór zonsopgaig iicbt moeten voeren en by heldere maai. geen licht behoeven te voeren, en tevens omtrent toepas sing van üenzellden maatregel voor melk-, handhondekarreu en derge lijke. De minister van financier! brengt ter kennis, dat opnieuw valsche zu- verbons by na aiie van ƒ2.50, zyn aangetroffen. Deze valsche bons, waarop de handteekeuing Act. van Gyu voor komt, zyn gemakkelijk van de echte te onderscheiden dooi den slechten, ouduideiyken, minder scherpen druk. Bovendien zijn ze van eenigszins andere kleur, terwyi het watermerk óf geheel ontbreekt óf zeer gebrekkig op de bone voorkomt. Aangezien valsche zilverbons niet door het ryk worden vergoed, zal het publiek, ter voorkoming van geideiyke schade, goed doen nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, indien zy kenmerken van ver- vahching vertoonen, te weigeren of wei zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst by den agent van het ministerie van iiuanciön te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 8) of by een der betaalmeesters aan te bieden. Breskens, 8 Juni 1917. Een tweetal soldaatkommiezon hebben onder Oostburg 'n goeden slag geslageD. Zy hadden zich des nachts verdekt opgesteld, toen zy een tweetal wielryders zagen paaseeren, die zy voor voorloopers hielden, het geen goed gezien bleek te zyn, want even later kwamen een vyftal perso- Den aan met ry wielen, die met zak ken beiaden waren De kornmiezen slaagden or in direct drie der smokkelaars te arresteoren eu ook het rywiel en de zakken vau een vierde, die vluchtte door een kla verveld, in beslag te nemen. De vjjfdo man vluchtte per rywiel. Totaal was 160 K.G. zeep en 80 K.G. koffie in beslag genomen. De drie aangehoudenen noemden by hun verhoor de namen hunner beide medeplichtigen eu werden deze daarop ook aangehouden. Het vyflal werd naar Middelburg voor den officier van justitie geleid en in het huis yan bewaring aldaar opgesloten. Schietooieningen. Deze zullen worden gehouden o m. ter reede van Vlissingen op e'en der dagen volgende op dun 12 Juni a.s. Onveilig is het gebied iDgesloten -door de lijn Westelyk havenhoofd buitenhaven Vlissingen-booge licht Nieuwesluis, de iy u Kaapduinen-Kiuis- hoofd en de kustiynen van Walche ren enZeeuwsch-Vlaanderen. Een uur voor den aanvang der schietoefeningen zal aan den toren van Vlissingen een roode vlag halfstok worden geheschcn, welke by net begin der oefening wordt voorgeheschen en na afloop neerge haald. In het Oostgat op den 13en Juni a.s. of een der volgende dagen.. On veilig is het gebied ingesloten door de lynen toren Zoutelande Oost Z. W., iichtopstand Zuiderhoofd Noord Z.W fort de Nolle Oost Z.W en de kust van Walcheren. Een uur vóór den aanvang uer schietoefeningen zullen op den kerktoren van Zoutelande en op fort de Nolle roode vlaggen half stok worden geheschen, welke by den aanvang zullen woruen voorgeheschen en na afloop neergehaald. ter reede van Vlissingen op den lSden Juni a.s. of een der volgende dagen. Onveilig is het watergebied ingesloten door de lynen toren Mid deiburg en toren Ritthem, hooge licht Nieuwesluis West Z.W., de lyn, wel ke het Oost. havenhoofd der buiten haven van Vlissingen verbindt met den toren van Breskens en de kust van Walcheren. Een uur vóór den aanvang der schietoefeningen zal aan eenderWee- telyke mylpaien een roode vlag half stok worden geheschen, welke by het begin wordt voorgeheschen en na af loop neergehaald. Het is verboden gedurendb de schiet oefeningen in de hierbovengenoemde oiiveiligb gebieden te varen, te an keren of te visschen. Gnoede. Gisteren is bet onweder geslagen iu de schuur van Joz. Bas ting. Er werd, zonder brand te ver oorzaken, slecbts weinig sohade aan gericht. Bij het te 's Gravenhage gehou den examen voor kinderjuffrouw van wege de vereeniging „Tesselschade" zyn geslaagd de dames J. de Brau- wer en E. Klaaysen te Aardenburg. BRESKENS. Geboorten, 8 Mei. Ja- coba Suzanna, d. van P. J. de Baare en C. Wille. (Herplaatsing wegens misstelling). NIEUW VLIET. Huw.-Voltr. 10 Mei. Pieter Provo, 28 j., jm. en Jozina Aaltje Ossewaarde, 26 j., jd. Geboorten. 4 Mei. Zeger, z. van P. Cornelia en Adr Luteyn. Overlijden. 5 Mei. Suzanna Kotvis, 78 jwed. van David Luteyn. Hoogwatergoty Breskens. Nieuwe tydregeling. DAGEN. voorm. nam. 21aterdag 9 Juni 4.18 4.42 Zondag 10 6.10 5.84 Maandag 11 6.07 6.81 Dinsdag 12 7.80 7,44 Nkd. Hbrv. Kerk. Zondag 10 Juni. Breskens n. 2 u ds de Zwaan. Groede v. 9x/2 u ds de Zwaan. IJzendyke n. 2 u ds Krul. Onder provisiekamers onder dub bele uodems in kasten van hutten der officieren, in laden, onder kolen en in audeie geheime bergplaatsen zyn ln doozec, kisten en zakken gevonden en door belastingambtenaren in ver eeniging met de rivierpolitie iu be slag genomen aan boord van in de havens ie Rotterdam liggende Duit sche stoomschepen Mecklenburg, Hér- mia en Activa een een paer honderd siukken zeep, een paar zakken ge brande koffieboonen, Edammer kazen, bussen cacao, flesschen slaolie, een zak gemalen ryst, een zak grauwe erwten, a0 K.G. spek, kietjes choco lade enz. Aan boord van het Zweed- Bche stoomschip Embla werd beslag gelegd op 10 paar pantoffels eu 11 knotten sajet. Zooals men weet verdenkt de politio te Amsterdam er den postbe ambte van den bekenden aanslag op de Bloemgracht gefingeerd te hebben. Be man schynt zichzelf beloofd te hebben en men gelooft, dat hy den inhovd van den trommel met zyn eveneens gearresteerden makker heeft gedeeld. Op een aardige manier heeft men deze comadieberooviug ontdekt, ver telt de „Tel." Be postbeambte ver klaarde na zy berooving, dat men hem zoo ruw had beetgepakt, dat de knoo- pen van zyn jas waren gesprongen. Een aaudacntige beschouwing van het garen der kuoopen deed het ver moeden ryzen, dat deze knoopen niet afgerukt maar afgesneden waren. En wei door iemand, die links is. Be postbeambte bleek links te zyn en tot overmaat van ramp vond men een schaar by hem, die awarte ga- renpluisjea vertoonde. Een scherp verhoor deed de verdachte door de mand val. Zyn makker ontkenteven- wel. Het loopt ontzettend druk met vluchtelingen uit de Buitsche gevan genkampen naar ons land, nu het ko ren zoo hoog is geworden, dat daarin door de ontvluchten een geschikte schuilplaats gevonden wordt. Da laatsverioopen week kwamen er alleen in Roermond niet minder dan een veertigtal, voor 't meerendeel Russen, aan. Bovendien arriveerden daar een Zbvental Buitsche jongelin gen vau zeventien-en zeveutienjarigen leeftyd, die het, om aan de aanstaande iniy ving te ontkomeD, raadzaam von- ,den de vlucht te nemen. Te Maastricht zyn weder zeven ontvluchte Russen aangekomen. Te Ensohedee kwamen drie Rus sische en twee Fransche krygsgevan- genen en een uit Duitschland gevlucht Belgisch burger aan. Zondag zyn te Winterswyk gear riveerd twee Fiasscfie adjudant-on derofficieren, vyf Russische krygege- vaagenen, drie Russische en een Foolsch burgergevangene. Te Oldenzaal kwamen twee Fran sche en twee Russische krygsgevan- genen aan. Een Russisch officier, die het kamp te Hannover was ontvluoht, werd door wachthebbende soldaten doodgesohoten. Onweer. Zaterdagavond werd een groot gedeelte van Limburg ge teisterd door een zwaar onweder, ver gezeld van wolkbreuken en hagelslag. In verschillende gemeenten van midden-Limburg vielen gedurende ge- ruimen tyd bagelsteenen ter dikte van duiveneieren. Er werd groote schade aaDgericht aan de roggehon derden perceelen werden totaal door geslagen. Ook aan karoten, aardap pelen, erwten en boonen is enorme schade toegericht. Reeds Zondag was door een groot aantal boeren besloten tot bet omploegen hunner geteisterde akkers, teneinde deze nog te kunnen

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2