tteiiieiigct. week van 4 Juni 11 Juni bepaald op 1 K8. per week per persoon. Om te voorzien in het tekort aan voeding, hetwelk hierdoor ontstaat, zal aan de gem-tenteoesturen, die van oordeel zijn, dat voor hun gemeente daaraan behoefte bestaat, ryst be schikbaar worden gesteld en wel tot ten hoogste een vierde van het ont brekende gewicht van aardappelen, berekend naar een weekrantsoen van 3 Kg. per persoon, öerhaivs kan voor de ontbrekende 2 Kg. aardappelen ten hoogste 1i, Kg. rijst worden verstrekt. Als door dèa verbruiker voor deze rijst te betalen prijs wordt 10 cent per half Kg. in overweging gegeven. Het bestaande rijstrantsoen van 0.7 Kg. p9r 4 wekeü wordt naast het bovenstaande gehandhaafd en evenzoo de daarvoor te betalen prijs van ƒ0 14 per Kg. De hoeveelheden rijst, welke als supplement voor het aardappelrant soen moeten dienen, moeten afzon derlijk aan het R. K. K. worden op gegeven. Behoudens onvoorziene omstan digheden zullen de dienstplichtige korporaals en manschappen van de militielichting 1913, die bestemd zijn om later naar de landweer over te gaan (dus uitgezonderd hen, die be- hooren tot de bereden korpsen, de pantserfort artillerie of de torpedis- ten) op 15 Juni a.s. in 't genot van onbepaald (klein) verlof worden ge steld. Het is bekend dat onze suiker productie ongeveer tweemaal grooter is dan de nationale beboette en dus de overproductie wordt uitgevoerd. Van den laatsten oogst is eohter nog niets het land uitgegaan be halve de enkele kit-ine hoeveelheden, verwerkt in suikerhoudende producten. Voorzichtigheid gebood de Regee ring, om tot dusver den geheelen voorraad in ons land te houden. Wanneer echter het zaad voor den volgenden oogst in den grond zit, houdt het nationale belang, om den voorraad verder in ons land te houden, op. De uitvoer kan een aanvang nemen. Uitvoer, ja, maar waarheen vraagt het „Hbld." De goede, oude tijd, waarin dit werd bepaald door den kooper, die den hoogsten prya betaalt, is sedert lang voorbij. De prjjs is betrekkelijk bijzaak ge worden. Duitschland zegtvan mij ontvangt ge het bietenzaad eu de kalk, dus wij verlangen zooveel. Rn Engeland stelt daartegenover: zonder onzen wil krijgt gij geen kunstmeststoffen, ja, kunnen uw sehe- pen niet varen en dus eischen wij uw overproductie. Onnoodig te zeggen, dat het onmo gelijk is aan beider eischen toe te geven. Er moet een overeenkomst ge troffen worden. Te dien einde zijn eenige dagen geleden de heer jhr. mr. A. M. Snouek Hurgronje van hst departement van buitenlandsche zaken en H. W. van Marle als gedelegeerd suiker deskun dige van het Landbouw Exportbureau naar Engeland geweest om daar be sprekingen te voeren, de eerste voor al ook voordescheepsaangelegenheden. Naar het blad verneemt, hebben deze heeren wel eenige resultaten verkregen, maar de zoo gewenschte overeenstemming ia toeh niet tot stand gekomen. De mogelijkheid is nochtans Diet uitgesloten, dat, wanneer de oorlog voerende mogendheden de noodzake lijke ooncessies zullen weten te doen, welke door de omstandigheden gebo den worden zooals ook van Ne- derlandsche zijde wordt gedaan deze overeenstemming niet zal uit blijven. Dan kan de overtollige sui ker worden uitgevoerd en de zoo noodige chilisalpeter wor gedistribu eerd. Breskens, 5 Juni 1917. Öp de voordracht ter benoeming Vao eene onderwijzeres aan de school in de kom der gemeente alhier zijn geplaatst de dames J. W Happée te Borssele, S. Beerens tijd. te Groede (kom>, Delienne te Vlissingen tijdel, te Middelburg en den Otter, te Vlis singen, tijdelijk aldaar werkzaam. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkan töreD, werd gedurende de maand Mei in de spaarbank ingelegd 9085,831/2terugbetaald ƒ555 >.44. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje, draagt het nr 6897. Het comité voor het orgolfonds der Ned. Herv. Gem. alhier werd in de gistervoormiddag-godsdienstoefe- ning verblijd met de belangrijke gift van 26. Men smaakte gisteren en heden het genoegen alhier weer eens een partijtje turf te mogen ontvangen. Turf, die o zooveel goedkooper was dan de vorige bezending en waarom trent do meest fantastische zelfs tot lasterlijke praatjes aan het adres der Brandcommissie de ronde deden. In andere gemeenten waar men vorige week dezelfde turf distribu eerde, was dat veel, veel goedkooper. Geen wonder dat het aangeblazen vuurtje tot felle vlammen aanwak kerde. En wat is nu gebleken Dat men in andere gemeenten 50 K.G. turf distribueerde en hier 66 K G. en dat dit natuurlijk in prijs de aaoleidende oorzaak, of misschien wel het middel geweest is om de commissie klakke loos in een kwaad daglicht te stel len. Maar nu een enkel woord over de turf vau gisteren, die zoo goedkoop was dat die der vorige week schan delijk werd genoemd. Welnu, deze turven zijn verkocht per stuk en bij Daweging bleken vier'turven l1/, K.G. te wegen; de iOO gedistribueerde turven wogen alzoo ongeveer 75 K.G. h ƒ2.41, dat is per 100 K.G. 3 20 ot per 1000 K G. 32. En dat was nu de bij uitstek goedkoope en veel goedkoopere turf der vorige week, die per slot van rekening ƒ31 kostte en dus nog 1 goedkooper was. Napraten blykt beter te gaan dan narekenen I Sluis. Zondagmiddag gaf de Fran- sche Pater Raymond, thans proffes- seur in de filosophie te Ryckholt Gronsveld in Limburg, eeDe causerie van zijne ervaringen op het slagveld, alwaar hij in het Fransche leger als officier diende. Op glasheldere en ontroerende wij ze schilderde Z.Eerw. de plicht te genover het vaderland en aangrijpend was de voorstelling der ontelbare ge vallen van den betoonden moed en de opofferings gezindheid der soldaten. Als tolk der talrijke aanwezigen bracht de heer R Lippens thans te IJzendjjke den gevieiden spnkdr har telijk dank voor de groote welwillend heid waarmede Z Eerw. naar dit hoek je d<s vrijen lands was gekomen om ook door zijn machtig woord de zaak der Belgische krijgsgevangenen in Duitschland te dienen, voor welk doeleinde een belangrijke som was samengebracht. Te Eede is Zondagmorgen in den tuin bij een werkman een door de Duitschers op een vlieger afge schoten granaat ontploft. Er werd geen schade aangericht. Schoondijke, 4 Juni. In d* heden gehouden voltallige zitting van den Gemeenteraad werd aan den on derwijzer aan school A in de-kom, J. Basting met ingang van 1 Juli as. eervol ontslag verleend wegens zijne benoeming als zoodanig te Zuidzan- de. In de hierdoor ontstane vacature werd benoemd de heer F. de Meijer alhier met 4 tegen 3 stemmen op den heer M. Hoste te Oostburg. De salaris-regeliDg der onderwijzers en de verordening op het rookverbod is door Ged. Staten goedgekeurd. Bij Kon, besluit is benoemd tot gezworene van het waterschap Cad- zand de heer P. Risseeuw Iz. te Zuid- zande. In de laatste dagen vinden ge weldige kanonnades plaats. Tal van vlieger-eskaders bestormen de Belgische kust die met zwaar af weergeschut worden ontvangen. Gisteren nacht moeten tal van bommen geworpen zijn op Brugge en Brugge-Zeehaven. Hedenochtend vroeg was het ge bulder alweer van de lucht niet af en het was met een hevigheid als zelden werd gehoord. Deuren en ra men stonden te trillen en sommigen zelfs het bed uitgingen en zich naar het strand spoedden om te trachten iets van het vermoedelijk samentref fen van de zeemachten te kunnen zien. Er was echter niets te onder kennen. Aan de Maaskade te Rotterdam is een 16-jarige jongen te water ge raakt en verdronken. Te Ambt-Doetinchem is een 12- jarige jongen bij het zwemmen ver dronken. Donderdagnacht is in de Meer wijk by Nijmegen een militaire troep aangehouden, die bestond uit man- Den van den Vr(jwilligen Landstorm, van de Landweer en burgers, gekleed in muniform. Zjj deden zich voor als een militaire patrouille doch waren niet anders dan brutale smokkelaars, die hun ransel en broodzak gevuld hadden met Kwatta-chocolade, welke ze op deze wijze ongemerkt caar de grens brachten. Reeds laog was bjj het commando van den Yry willigen Landstorm en by de Kon. Marechaus see deze truc bekend, welke reeds meermalen moet zyn uitgevoerd, doch het mocht nu eerst gelukken deze roovers bende, die onder oommando stond van een adjudant-ondei officier, te vatten. Op enkelen na, die ont vlucht zon, werd het heele troepje, ongeveer 40 man, gevangen genomen en door de maiechaussées achter slot gezet. Nader verneemt men nog, dat 60 kistjes Kwatta, eik van 100 reepen, in beslag zyn genomen. In de raadsvergadering van Emmen deelde de burgemeester mede, dat hy voornemens is met ingang van 1 No vember a.s. ontslag te nemen. In het Hbl. schrijft de veenbrand verslaggever Z'n Edelachtbare was burgemeester van een gemeente, waarin vele en groote stukken veen in brand stonden. Z'n Edelachtbare had evenwel ge legenheid noch lust om te gaan zien, -gat er nu eigeniyk was van dien brand, en bleef kalm in het leutige dorp, waar het gemeentebestuur resi deerde. Toen kwam de Koningin, om te zien, wat de brand al voor ellende had teweeg gebracht en wat gedaan zou kunnen worden ter hulpe. „Wel, wel". zei Z'n Edelacht bare, „komt de Koningin in 't veen!" hy stopte z'n pyp, wrong zyn rechtervoet weer in een lakensche pantoffel, die door lange zitteD, er af gegleden was, en hy voer voort, zooals wellicht deze of gene ouden- tydsche romanticus „placht" zeggen „wel, wel 1 zoo, zoo 1 en zou de Koningin nog by ons op 't dorp ko men Verder reikte Z.E.Ab's belangstel ling niet. Echter ging de belangstelling van de Koningin belangryk verder, en toen zy dan in 't veen was, en ai de ellende zag, en vernam, dat veel van de ellende, welke zy gezien had, was gebeurd binnen het ambtsgebied van Z.E Ab, draaide zy de rollen om, zy ontbood ciet Z.E.é. by zich, maar om de zaak te bespoe digen, en de dingen af te doen, gaf zy haar chauffeur last, naar het dorp te ryden, waar het gemeente bestuur resideerde, en stil te houden voor Z.E.Ab's deur. De chauffeur vaa den koninkiyken auto, hóe hy 't klaar speelt, mag Joost weten, kent altyd en overal den weg, en reed naar het huis van den Burgemeester. H. M. had de wyze voorzorg gehad om den gouverneur der provincie mede te nemen. Wat niet onnoodig bleek, want Z E.Ab. verdraaide het om zyn huis uit te komen, en H. M. kon toch inoeilyk self Z E.Ab. uit zyn huis gaau halen, zy stuurde er haar provin cialen commissaris op af, en na lang praten liet Z.K.Ab. zich dan eiu- deiyk overhalen, hy wrong weeral zyn rechtervoet m de lakensche pan toffel, die door 't lange zitten eraf gegleden was, en ging naar buiten langzaam en goedmoedig schuifelde hy de 15 passen van de huisdeur en het tuinhek naar den auto van H.M., en toenwas er een gesprek, dat ons de bescheidenheid gebiedt ge hoord te hebben. 't Duurde maar kort, twee, drie minuten misschien. Toen schoot de Koninkiyke auto weer voort, naar de brandende venen, Z E.Ab. z'n lin kerhand steunend tegen een boompje aan de weg, pulkte met z'n rechter wysvinger zyn halsstarrige rechter lakensche pantoffel weer aan den voet, ging sloffend de vier passen naar het tuinhek, en de vijftien passen van het tuinhek naar de huisdeur. Overigens had Z.E.Ab. maar een zéér klein gaatje in z'n rechter sok, achterin, aan de hiel, en dht komt by de beste familie» voor. Onder de gemeente Wierden is de bliksem geslagen in een huis, waar een vyftieotai arbeiders schulden, die uit het veen uit hua werk waren gekomen. Niet hunner werden getroffen. Het gelukte een dokter, die spoedig ter plaatse was, de levensgeesten op te wekken. Er bestaat hoop op vol komen herstel van alle getroffenen. Er is geen brand ontstaan, maar het dak is vernield. Woensdagavond tydens een kort maar hevig onweer, sloeg de bliksem in een buis te Nyverdal. Alles werd vernield, maar er ontstond geen brand. Verder werden er eenige boomen getroffen. Te Oud'Avereest sloeg de% bliksem in een boerdery, die geheel af brandde. Ook onder de gemeente Den Ham werd een boerdery door het hemel vuur in de aach gelegdhierby kwa men 4 kalveren, 1 geit, 6 varkens eu 1 pink in de vlammen om De aau- zige koeien en paarden konden wor den gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Onder Zwollekerspei werd een paard .van een kruidenier in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Door de politie te Amsterdam is gearresteerd zekere Gerrit Denker, verdacht den aanslag op den poat- beambte op den Bloemengraoht te hebben gepleegd, en daarby een trom mel, inhoudende ƒ4000 te hebben geroofd. D. was sinds korten tyd op vrye voeten. Tezamen met zyn broe der Hendrik Dekker werd hy eenige maanden geleden gearresteerd, als verdacht van poging tot brandstich ting in het Westeiyk Entrepot. Wegens gebrek aan bewys moest men hem echter op vrye voeten laten stellen. Behalve genoemde Dekker is ook gearresteerd de postbeambte zelf, onder verdenking van te hebben ge simuleerd. Beiden ontkennen schuld. In een woning aan het Riet veld te Delft heeft Zaterdagmorgen een moord plaats gehad. Om halfelf heeft de 17jarige fa brieksarbeider De Bruin, de gehuwde juffrouw J. de Pauw—Jaspers, na een woordenwisseling met een mei doodgestoken. Over het gebeurde worden door de Delftsche Crt. de volgende byzonder- heden gemeld:

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2