Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Ouden van dagen. De oorlog. Binnenland. Wo. 2232 Woensdag1 6 Juni 191? 26e Jaargang BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60, franco per post ƒ0.65, voor Belgie ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen bjj vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bjj abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dil blad Tfrsc&Uat eiken Dinsdag- en Vrijdagavond fcjj den altgever C. DIETEHAN te BTfgkens. De miüiaier van waterstaat heeft goedgevonden dat alsnog eene te gemoetkoming worde verleend aan die ouden van dagen, aan wie buiten hun schuld, een rente moest worden ge weigerd op grond van te late indie ning der aanvrage, of die eene rente- aanvraag achterwege lieten, omdat, buiten hunne schuld, de termyn voor indiening van het verzoek reeds was verloopen. Met name zou de tege moetkoming betrekking hebben op hen, die het slachtoffer waren ge worden van ODjuiste aanteekeningen in offlcieêle registers (registers van den burgerlijken stand of bevolkings registers) of van nonchaianche van tusschenpersonen. Als gevolg van nadere overweging en overleg met het bestuur der .Rijks verzekeringsbank, beeft de minister ingediend een wetsontwerp waarbij op de begrootiDg van bet Departe ment van Landbouw enz. voor 1917 alsnog wordt ge bi acht een post van 18000 wegens vergoeding aan de Rijksverzekeringsbank wegens uitvoe ringen aan bedoelde personen. Het ligt in de bedoeling by de beoordee- ling of een bepaalde persoon van eene uitkeering in aanmerking moet ko men, onder anderen het volgende in acht te nemen. Zy, die eene uitkeering zullen ver- krjjgen, zullen in de eerste plaats worden gerecruteerd uit hen, die reeds vroeger eene formeele aanvrage deden, doch wegens te late indiening niet ontvankeiyk werden verklaard. Het beBtuur der Bank hei ft den aanvankeiyken indruk dat een 180-tal personen uit deze rubriek in aanmer king zal kunnen komen voor de te gemoetkoming. In de tweede plaats zal men te doen krygen met hen, die nog geen for meele aanvrage deden of hunne aan vrage terugnamen voor zy de Bank had bereikt. Het heeft den minister een punt van zeer ernstige overweging uitge maakt, of deze groep niet van Uen aanvang af moest worden buitenge sloten. Het zou echter met de bil ïykheid te zeer in strijd zyn om allen eens en voor altyd uit te sluiten, die vroeger niet eene formeele, niet ont- vankeiyk verklaarde, aanvrage heb ben gedaan, immers zou dan wélde vergoeding kunnen worden toegekend aan hem, die buiten zyn schuld te laat, toch nog eene aanvraag heeft gedaan die tot niets kon leiden, maar zou de weg zyn afgesneden voor hem, die in geheel dezelfde omstandighe den had verkeerd, maar, in hel be- wustzyn dat zyne aanvraag geen suc ces meer kon hebbeD, haar had ach terwege gelaten. Geen vergoediDg zal worden gegeven dan in gevallen waarin redelykerwys vaststaat, datlo. by tydige aanvrage recht op rente zou hebben bestaan en 2o. de te late aanvrage niet aan de schuld van den betrokkene is te wyten. Diegenen, die opzetteiyk geen aan draag deden binnen den gestelden termijd, uit welk eerwaardig motief ook, meent de minister niet in de tegemoetkoming te moeten begrijpen. Haar 's ministers meening zouden de uitkeenngen kunnen ingaan met den eersten betalingsdag van de maand waarin deze wet tot stand komt. De betrokkenen zullen dan verder iedere week hunne uitkeeriDg ontvan- geD. Voor het bedrag daarvan zullen de regelen worden toegepast, die ook voor de renten gelden. De toekenniDg zal geschieden door de regeeringvoorgelicht door het bestuur der Rijksverzekeringsbank. De uitbetalingen zullen het best door genoemd bestuur geschieden, met be hulp der postkantoren, op geheel de zelfde wijze als rente zou zyn betaald. Mocht itmand, die voor eene uit keering in aanmerking zou komen, voor de toekenning reeds zyn over ledeD, dan ligt het niet in de bedoe ling tot toekenniDg over te gaan. Meer nog dan anders treedt dezer dagen de vraag naar voren of de oor logvoerenden een wintercampague in zullen gaao, met andere woorden of de oorlog vóór den winter zou kunnen afgeloopen zyn. Het iykt een ydele gedachte, want by de tal van voorspellingen die ge daan zyn dat een oorlog in dezen tyd met zyn buitengewoon moderne uit en toerustingen niet lang kon dureD, houdt ze al byna drie jaar aan en vergt dag aan dag op velerlei gebied zyn bloedige offers. En toch, in weerwil van den schyn alsof er geen eind aan den worstel- stryd kan komen, zyn er symptomen die heenwyzen naar een kentering. We kunnen in het midden laten of er al of niet verband bestaat tusschen de politieke ommekeer in Rusland ent- de sociaal democratische conferentie te Stockholm, zeker is 't dat ze niet onvruchtbaar zal zyn. Hu eenerzyds op den voorgrond wordt gebracht dat de strijd gaat om het bestaan der volken en anderzyds de democratie een rol in deze gewel dige crisis speelt, heeft de internatio nale arbeidersparty gemeend een pad te moeten banen die leiden kan tot het treffen van een vergelyk. Mr Troelstra die deze conferentie onafgebroken bywoont, noemt inder daad de tyd gunstig voor een inter nationaal socialisme om een uitweg te zoeken daar de offensieven zoowel aan het italiaausche als aan het Wes- terfront niet tot die bevredigende re sultaten heeft geleid als men er van verwachtte. Intusschen is bij de onderscheidene partyen de geest in hun volk nog een hinderpaal voor den vrede. Aan beide zyden der loopgraven vreest men, eischen te stellen of in eischen te bewilligen, waardoor de stemming in het volk zou worden beleedigd. „Wat moet echter de toekomst brengen, indien 't niet spoedig vrede wordt?" vraagt schril ver en hij gaat voort: „Ik vroeg mijn vriend Van dor Velde of by indien het huidige oogeDblik hem niet geschikt leek voor 't bedingen voor goede vredesvoor waarden, me kon zeggen, wanneer dat dan wèl zou zyn aangebroken. Hij antwoordde, vast overtuigd te ziln van de definitieve overwinning der Entente. Het komt my voor, dat die over winning, als theoretisch vraagstuk op gevat, kan worden toegegeven Men vergelijke slechts de cyfers: de Centralen hebben zóóveel mannen minder, zóóveel minder munitiefa brieken, dan, als Amerika nog wat meer meehelpt, de Entente, 't Is een eenvoudig rekensommetje. Maar wat baat die theorie Er is óok organi satievermogen, veldheerstalent. En de volkeren zyn nog wat anders dan looden soldaatjes dit walgeiyk dra ma speelt zich onder menschen af. En die menschen hebben menschely- ke behoeften, begeerten, hartstochten, vooral ook zenuwen. Zullen die zóó lang dienstbaar kunnen biyven aan de berekeningen der staatslieden en generaals, als het duren moet, om de theoretisch aannemeiyke redeneering van een definitieve overwinning tot een feit te maken. En hoeveel inwo ners zullen de zegevierende staten dan nog hebben, om het feest der overwinning te vieren „Die stemming der massa's, die men thans nog als hinderpaal voor werkeiyke vredespolitiek beschouwt, kan spoedig omkeeren en zal dit, zoodra de sociaaldemocratie in elk land zich aan het'hoofd der beweging voor den vrede stelt. Daar komen by de incidenten. De Russische revolutie, oorspronke- ïyk terecht of ten onrechte uitgekre ten voor een Engelsche manoeuvre om den oostelyken bondgenoot wat steviger op d9 beenen te doen staan, heeft Rusland als oorlogsfactor voor- loopig uitgeschakeld. Een strop voor de Entente. Een hoelang zal Oostenrijk de oor logspolitiek van Duitschland, die nog steeds de mogelijkheid van annexaties openlaat, nog kunnen volhouden Duitschers hebben sterker zenuwen dan de sensitiene Oostenrijkers dit vergete men in Beriyn toch niet! „Do toestand wordt ondragelyk", zei my een Oostenryker. Het is de vraag, hoelang de kaart spelerstactiek van den Duitschen Rijkskanselier (voor de tegenstanders zyn troeven niet te laten zieD) nog vol te houden is. Hiet alleen wegens de bondgenooten, maar ook wegens den geest in het Duitsche volk, dat door de halve maatregelen in de rich ting van het parlementaire stelsel en de demokratie, waarmede men het thans bezig houdt, eerder tot forscher optreden gewekt, dan tot berusting te brengen is. Ziehier een paar mo menten, aan beide zyden der loop graven, die allerlei theoretische be rekeningen kunnen doen falen. Het zyn menschen, zeide ik, waar mede regeerders en militaire aan voerders spelen. Tot heden hebben ze, in alle landen, zich dat spel laten welgevallen. Maar daarvoor moesten ze steeds weer worden „opgekikkerd" met de bekende mooie leuzen, 6B met de belofte op „de overwinning" en op de voordeelen die deze brengen zal. Het ligt voor de hand, dat de re- geeringen en de groepen, die van dit alles de eerst verantwoordeiykheid dragen, uit zich zelf niet tot de er kentenis zyn te brengen, dat van dit alles niets terecht zal komeD. Voor hen is doorvechten leuze en zelfbehoud hen wacht een volks gericht, als het vreeseiyke drama niet eindigt met het steeds voorgestelde pakkend slot." In het licht van wat nu gebeurt, de deelname van de Fransche en En gelsche socialistische partyen aan die conferentie, krijgt ze meer beteekenis en ook een ander karakter. Aanvankeiyk werd de conferentie in de En tent clanden beschouwd als een manoeuvre om DuitschlaDd aan een vrede te helpen. Eigenaardig ook dat nu op eens van alle kanten het oorlogsdoel openbaar komt. Van Duitsche zyde beweert men, dat het feitelyk geen gebiedsuitbrei ding óm zich te vergrooten of uit breiding van politieke of economische macht. Het wil uitsluitend zyn eigen gebied tegen vreemde veroverings plannen verdedigen en wil bovendien ue waarborgen vei krygen die dienstig zyn toekomstige verdediging en zelf bescherming. Het bevindt zich daarom zooveel te meer in overeenstemming met de po litiek zedniyke beginselen van Asquith, daar het ook in de behandeling van aan Duitschland grenzende volken, gelyk in het geval van Polen, niet van den weg heef verwyderd, dien Asquith in zijn college over de moraal van de iniyvingspolitiek heelt afge bakend. En in Londen is men van meening dat het beginsel van geen oorlogs schatting met uitsiuit dat dan alle oorlogvoerenden een evenredige scha devergoeding zou opgelegd worden voor België, Hoord-Frankryk, Servië, Roemenië, Galicië en Polen en de vernielde koopvaardyschepen. Een nauwkeuringe Bchatting voor België zou de vergoeding betaald moe ten worden door Buitscbland, voor Galicië door Rusland, daar in Polen door beide partyen schade is aange richt. Het beginsel van geen iniyvlng sluit niet uit, dat gewesten als Elzas- LothariDgen, Trente enz. hun eigen lot bepalen. De minister van landbouw, nyver- beid en handel heeft aan de burge meesters bericht, dat de aardappei- voorraad van den oogst 1916 derma te geslonken is, dat het bestaande rantsoen van 8 KG. per week Biet meer kan worden verstrekt, Dit rantsoen wordt dus voor de

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1