N. V. De Tijdgeest. Rechtzaken. Advertentiën. TELEGRAM 50.000. Heer en-Rij wiel. KOOLPLANTEN, In den nacht van Dinsdag op Woensdag is op het kantoor van do gasfabriek te Wormer de brandkast gestolen en met een schuitje wegge voerd. Ze werd 's morgens op eenigeu afstand van de fnbriek in een sloot gevonden. De inhoud, ongeveer 1300, was verdwenen, terwyl de ooeken drjjvende op het water werden ge vonden. .Nader deelt men nog de volgende byzonderheden mede De opzienwekkende diefstal moet vóór 2 uur in den nacht gepleegd zijn. De kast werd uit de fabriek ge haald en naar de overzijde van de Twot gebracht een breed water noor delijk van Wormer. Daar heeft de politie haar Dinsdag morgen gevonden. De inhoud was er uit; de ooeken lagen verspreid over het water en het geld omstreeks ƒ1200 aan pasmunt meest gul dens was met het kistje, waarin het zich bevonden had verdwenen. By het vervoeren van de kast moet dat geld sterk gerammeld hebben ou daaruit kan veiklaard worden, dat omstreeks halfèón de dienstbode van den directeur ontwaakt is. De directeur was dieD nach op een afscheidsfeest te Wormer veer en kwam omstreeks 2 uur thuis. Hy heeft naar gewoonte een bezoek gebraoht aan de fabriek en zag de deur van het kantoor openstaan. Hy stelde terstond een onderzoek in en zag toen wat gebeurd was. Onmiddeliyk waarschuwde hy de politie. Deze bemerkte weidia de zeer dui delyke sporen der verplaatsing. De brandkast moet gedragen zyu door een paar man, die naai nu en dan neergezet hebben. Toen namen zy blijkbaar een plank en schoven het gevaarte in een kleine roeiboot, welke later op het Swet üryvende is ge vonden. In de boot z|jn de sporen der kast duideiyk te bemerken. De politie had Dinsdagochtend nog geen spoor van de daders en zells geen verdenking. De wacht van de fabriek was op het oogenblik van den diefstal aan het witten Het wekt wel bevreem ding dat zij niets heeft bespeurd Dinsdagmorgen ongeveer 11 uur is iemand in het postkantoor te Am sterdam van een aangeteekenden bnef' beroofd. Hy had dien van het loket gehaald en spoedde zich naar den uitgang, toen een jongmensoh voor hem eenige centen liet vallen en zich bukte om dia op te iapen. Daardoor ontstond eenig gediaug en de roover maakte van die gele genheid gebruik om den brief uit den zak van deir houder te halen. Kenige oogenbiikken later bemerkte deze wat er gebeurt was, maar de dadeo en zijn medeplichtigen waren toen reeds verdwenen. Sedert menschengeheugens is de veenstreek niet zoo getroflon ge weest als by den veenbrand, weike op dit oogenblik nog woedt en by na niet is te stuiten. Ben paar vonken uit de pyp van een locumotief vau een bagggerina- chiue gevlogen hebben, althans in dit dorp, nebben den brand noen ont staan. Bn met niet te f'oonen snelheid en niet te temmen kracnt streek de breede vlam door een tergenden oos tenwind opgestookt, over net nog niet aigegraven veen, over de „smoes"- laag, verslindend wat het aan huis of bezitting ontmoette, in een vlam menzee omzettend wat nog aan brand stof van het vorig seizoen was ach tergebleven, verschroeiend elk levend wezen dat Diet tydig en du had dan heel spoedig moeten zyn zich had kunnen bergen. Wie den langen straatweg, loopen- de van het Musselkanaai tot de Val- therblokken volgt, vindt overal op den weg groepjes mensehen, gedempt sprekend over den jammre, zoo kort stondig over de veenbezolking ge bracht. Bn als het drie vierde van den weg is afgelegd, dan worden de gevolgen van de ramp zichtbaar. Hier is een veenhuisjb afgebrand, daar een complex woningen vernield. Wat verderop wyst men u de plaats waar een etmaal te voren nog groote voorraden fabneksturf of hout brand stonden opgestapeld, en at en toe ook ziet men een vaartuig in eon wrak veranderd. Groot is het aantal turfschepen weike nu volgeworpen zijn met huis raad, soms van 6 a 6 families afkom stig en veelal dooreeugerommold. Bn daartussehen, voorzichtig tas tend en onderzoekend, allerlei arbei dersvrouwen, die wanhopig naar de onordelyke scheepsvrachteu kyken. De moeder weet niet waarheen met have en goed te gaan, de vader loopt platgebogen door de ontzetting en weet niet wat te doeD. De schipper weet ook niet wat er van zal worden, doch laat de mensch- jes gaan. Over do straat rollen karren, wa gens, kruikarren, en andere voertui gen met beddegoed en huisraad vrou wen dragen kleedigstukken en kleiu- oodiön. Ze zoeken maag en vrind om er een schuilplaats en wat rast te vinden of kruipen ais klook met hare kiekens in boerenschuur of schoolge bouw. Mon deelde mede dat de circa 40 jarige vrouw van Albert Blok ver mist wordt en dus verband of ver dronken zal zyn, terwyi de arbeider Smit een vrouw in het riet gevonden heeft. De bevolking zelf is horu-gestaald in den zwaran stryd om biood. Hooge loooen mogen er door do honderden veenwerkers verdiend zyn, de arbeid, lang en zwaar en dor, heeft op het gemoedsleven dier individueD niet verneH'end gewerkt. Tranen hebben we niet zian sohrei- eu, niet door de mannen, maar ook niet door de vrouwen en lie meisjes. Men draagd het kruis dat opghegd werd door een wreed noodlot. Maar zonder een uiterlyk spoor van aan doening. De materieele scbado beloopt in de tonnen gouds. Vele huizen en huisjes behooren den vervener in eigendom en zullen meest zy het ook laag— verzekerd zyn. Met het meubilair is evenzoo. De Koningin en de Prins hebben ook een bezoek gebracht aan het ge- teistei de Drente, gisterenmorgen vroeg zyn zy per trein naar Assen vertrok ken. Vandaar gingen zij onmiddeliyk verder per auto; zij waren met een klein gevolg. Tegen negenen waren zy in Val- thermond, waar de burgemeester van Exloo Odoom, de heer de Vriend en enkele autoriteiten, onder wienbaion van der Feltz, liU van de Berste Ka mer, air. ven Haersma Buma, kanton- reenter te Bonnen en ds. Tonsbeek uit Boswinkel hen ontvingen. Ook de commissaris in Drente, de heer Lindhorst Human, vergezelde H. M. Van Valthaimonü ging het naar Weerdingermoud en Bmmercom- pascum. Het bezoek aan Valthermond duur de maar kort, by het koffiehuis van Scnunnga stapten de Koningin en de Priua met hun gevolg uit, en wan delde door naar de plaats van het onheil. De burgemeester van Exloo Odoorn, de heer A. Vriend, geleidde de Koningin rond de Prins deed zich vergezellen van den bevelvoerenden kapitein der marechaussee uit Assen. In enkele, niet ver in het veen gelegen bovwvallen namen de bezoe kers een kykje. Ook bezoeht de Ko ningin een door den brand geteisterd schip, waar tydens het Koninkiyk bezoek de schippersvrouw gemoedelijk aan het pannekoek bakken was. En op den terugweg bezichtigden de Koningin en de Prins beiden de als tydeiyk verbiyt voor de dakloozen ingerichte openbare school en lieten enkele der gewonden by zich komen. Na in de auto zelf het noenmaal te hebben gebruikt, reden zij daarop weg van Falthermond, De bevolking boreidds bun eon stilzwygende maar biykbaar erkente- ïyke ontvangst. Op Schickade te Rotterdam is een 6 jarige jongen door een vracht wagen overreden. Hy was onmiddellijk dood. Dinsdag geraakte een 8 jarig meisje te Medemblik te water; en kele oogenblikbdn later werd de klei ne levenloos opgehaald. Hrt vorig jaar verdronk eveneens een kind van het zelfde echtpaar. Woensdagmiddag halfvier heeft een Duitsche duikboot ia de Noord zee tot zinken gebracht het tjalk schip Alberdina, te Groningon. De opvarendende eigenaar van het schip, de stuurnan en da matroos zyn door den logger Sch 195 Donder- ochtend halfzes opgepikt en 's mid dags ongeveer halfdrie te Schevenin- gen aangebracht. Van daar zyn do leden der beman ning naar Groningen vertrokken. Te Wouterswoude Fr. is een driejarig zoontje van een v ehonder in een vat met karnemelk gevallen en verdronken. Probleem do 95. Zwart 11 schijven en 1 dam. .1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit 8 schyven en 1 dam. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Zitting van 25 Mei. Veroordeeld wegens: overtreding distributiewetE. C. d. B87 jgrossier, Aardenburg, 10 of 10 d. hecht. Vrijgesproken zyu: E. C. d. B, 87 jgrossier, Aardenburg, A. C 027 j., grossier te Aardenburg, beiden be klaagd van overtreding der dlstribu- tiewet. lioogwatergetij Breskens. Nieuwe tijdregeliug. D A G N. voorm. ■Lam. Zaterdag 26 Met 4 54 6.18 Zondag 27 n.SO 5.54 Maandag 28 6 08 6.32 Dinsdag 29 7/ 6.50 7.20 Woensdag 80 8.— 8 24 Donderdag 81 n 9.14 9.33 Vrijdag 1 Juni 1030 10.54 Zondag 27 Mei. Zonsondergang 8.58 Voer- un rytuigen moeten dus 9.58 rijwielen 's av. 9.28 zijn verlicht. E. Kwartier Maandag 28 Mei, rm. 11,58. Pre<fliliitoc«rte«. NED. Hebv. KBBK. Zondag £7 Mei. Breskens n 2 u ds Krul. Groede v. 9^2 u ds de Zwaan. IJzendijke v. 2 u ds Wauters. Ev. Lutb. Kerk Groede. vm. 9 u ds Zwahler, Doop. Tweede Pinksterdag. Breskens v. 9Va u geen dienst. Groede v. 9u ds v. RuiJtenberg, van Oostburg. Ev. Lutb- Kerk Groede, geen dienst. Mot verwijding naai de gedane opeubare kennisgeving BONNEN welke geldig zyn van 28 Mei tot en met 8 Juni. aaidappelbon 17, voor 1 Kg. rystbon no 11 Kg. havermouthbon 11 gortbon „11 zeepbon 11 125 Gr. varken svleescb bon 11 200 Gr. braadvetbon 11 50 Gr. erwtenbon no 14 en 15 eik 125 Gr. (Varkensvleesch zoover de voorraad strekt. De nummers 14 en 15 der bruine ooonenbons zyn ook geldig voor erwten. Met het oog op de Pinksterdagen mag reeds Zaterdag op deze num mers worden vei kocht. Maandag 28 Mei zal het Distribu tie-kantoor gesloten zyn. Militairen met verlof, kunnen op vertoon van hun verlofpas broodkaarten verkry- gen by den Veldwachter P. Ockb. Dinsdagmorgen tusschen 9 en 11 uur inlevering van bon no. 10. LIJNZAAD. De Minister van Landbouw, Nyver- beid en Handel, gezien art. 8 der Distributiewot, heeft goedgevonden Vast te stellen de navolgende Dis- tributieregeliog voor ïynzaad. Art. 1. Het is verboden ïynzaad te vervoeren, te verkoopen of af te leveren. Art. 2. Van het verbod in art. 1 gestald kan dispensatie worden ver leend door de Rijkscommissie van Toezicht op de Vlasvereenigiug, wel ke commissie aan deze dispensatie voorwaarden kan verbinden. De Minister voornoemd, Posthuua, VRIJE RIJST. Vrye rijst mag niet worden ver- kooht daa tegen inlevering van een geldige rystbon, tegen ten hoogte 28 cents per l;, K.G. HINDERWET. Door T. Tol is aanvraag iDgediend, tot uitbreiding vlasschery en plaat sen stoommachine 50 P, K, Zitting bezwaren Vrydag 8 Juni des voormiddags 11 uur ten Gemeen- tenuize. T£B8ïOSD gevraagd door j. J. VAN ROSEVELT, Hotel „De Zwaan" Schoondijke. Heden viel op een door mij ver kochte TIJDGEEST-POLIS de Hoofd prijs van Gelden worden direct uitbetaald. E. BOOM-Bliek, Hoofdagent, GROEDE. een in goeden staat zijnd Te zien bij Mejuffrouw BOUCH1ER, Havenmeester, Breskens. TË HOOP: bij ABft. CRUSON, Bresken?,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 3