tfemengd. schip waarop zich 7 personen bevon den, verbrand is. Te Valtherraond zyn in een bran dend schip, bevaren door Albert Brans, uit Groningen, de restjes van kinder- lpken gevonden. Waarschijnlijk zijn in dat schip 9 menschan omgekomen. Ben grooto brand in het veen is des te noodlottiger en des te moei lijker te stuiten, omdat er nog zoo veel houten gebouwen iu zulk een strerk voorkomen. Want hoe ontstaat een veenkolonie Zoodra de een of andere onderne ming een banaal- of vaarten-net heeft aangelegd, komen de turfgravers zich langs die waterwegen in hutten en huisjes vestigen. Ambachtslui en kleine winkeliers volgen. Krijgt de gemeente eenigen omvang dan verrijzen er ook een school en een kerk. Bn zoolang dit alles nog op het veen staat en dit nog geen dalgrond geworden is, is dat alles van hout. Die gebouwtjes en de turfschepen iu de vaarten zijn ais vuurmakers tussehen de brandstapels de geweldi ge hoopon turven, die ter vorzending gereed liggen en ten slotte den uitge- droogden veengrond. Het is eigenlijk alles brandbaar en na een langdurige droogte als dit jaar, zijn enkele vonken uit de baggerma chines voldoende om een brand te stichten, die by harden wind zich vervaarlijk snel kan uitbreiden. Zoo schynt ook de geweldige brand te zijn ontstaan, die zich Maandag avond reeds over 10 K.M. afstands had uitgebreid en die nog steeds voortwoeit. Van Dinsdagavond werd nog aan het „N. -v. d. D." gemeld Naar schatting zjjn op het oogen- blik 80 woningen afgebrand, terwijl vermoedelijk 15 tot 90 personen ge dood en verschillende zwaar gewond zijn. Een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, dat een schip bewoonde, kwam geheel in de vlammen om Viafe in de nabijheid werden nog 8 slachtoffers gevonden. Van een gezin, bestaande uit 5 persosen, werden twee kinderen ge- doo i, terwiil de man en de vrouw beiden zware brandwonden bekwa men. De woningen tussehen Weerdioger- veen en de spooriijn naar Valthen loepen ook gevaar. Verschillende schepen zijn verbrand. De wind was op dit oogenblik zóo krachtig, dat aan blusschen niet viel te denken. Uit Emmen wordt gemeld; De veenb and, die onder de bevol- king van de vredige plaatsjes in de- zen omtrek zulk een schrik teweeg bracht, heeft een minder dreigend karakter aargenomen. De krachtige Oostenwind, die over de DroDtsche venen woei, is wat gaan liggen, waar door het gevaar voor verdere uitbrei ding van den brand, die reeds zoo'n grooten omvang heeft aangenomen, minder ernstig is. Toch is de ramp reeds erg genoeg. Valtherraond is wel het ergst getroffen. 72 huizen zijn reeds geheel afgebrand, terwijl nog een aantal gedeelteiyk zijn ver nield. De minister van Landbouw enz. heeft krachtens de Schepenvordsrings- wet telegrafisch 22 schepen gerequi- reerd, om in ballast uir te vare;ten einde over Halifax in de Vereenigde Staten van Amerika graan voor de regeering te gaan halen. De schepen kunnen te zamen onge veer honderdduizend ton graan ver voeren. De bemanning van den terug gekeerden stoomtreiier Batavier II heeft by aankomst, te IJmuiden mee gedeeld, dat de treiler Werd opgebracht wegens verdenking van spionnage- diensten ten behoeve van de Engel- sche oorlogsschepen en van vorkeer in hot versperde gebied. Beide beschuldigingen werden met nadruk ontkendmen 'Wl gedurende de acht vischdagen geen enkel En- gelsch oorlogsschip gezien, en mén was evenmin in het versperde gebied als een in de nabijheid visschende zeilbeuger, die door de duikboot onge moeid gelaten werd. De Batavier was door eenige scho ten van de Duitsohe duikboot tot stoppen gedwongen, en oen Duitsohe matroos kwam met brandbommen aan boord om de Batavier tot zinken te breDgen. Men wist evenwel den duikboot commandant te bewegen, van dit voornemen af te zien, waarop deze besloot, den treiter te laten opbrengen. De eerste plaats van bestemming was Helgoland. Na twee dagen werd de treiter naar Willemshafen opgebracht, waar de opvarenden van boord werden ge haald en in een kazerne opgesloten. Daar zijn ze negen dagen als ge vangenen behandeld, alle verkeer met de buitenwereld werd hun ontzegd en streng werd hun verboden naar huis te schrijven of te telegrafeeren. De voeding was steent., zwart, zuur, hard brood en soep van koolrapen of groenten zonder vet of vleesck was al wat men kreeg, slechts éénmaal afgewisseld door gort met piuimen en twee eieren. Met den eorisul mocht men zich niet in verbinding stellen. Na negen dagen afzondering werd de beman ning ontslagen en mocht men met de Batavier vertrekken. De door de Batavier gevangen visch was tegen goeden prys voor do Duitsehe regeering opgtëischt. Yan den stoomtreiier Simon, waar van men hoopt, dat ook hy is opge bracht, had men niets gezien. Gisterenmiddag is de zitting der Staten Genei aal in vereeDigde ver gadering der beide Kamers gesloten. De minister van Bumenlandsche Zaken de heer Cort van der Linden hield de volgende toespraak - Mijne Heeren I Het heeft Hare Majesteit de Ko ningin behaagd, mij op te dragen, de zitting der Staten Generaal in Haren naam te sluiten. Op onderscheiden gebied werden, dank zij uwe groote en volhardende inspanning, wettelijke voorzieningen getroffen. In zeldzame overeenstem ming van n geering en Staten-Gene- raal zyn een drietal wetten tot het in overweging nemen van verande ringen in de Grondwet tot stand ge komen, waardoor ontbinding van de beide tv'umeis geboden is. De Koningin heelt mij opgedragen aan u, mijne heeren, Haren dank te betuigen, voor de ijverige zoigen en toewijding, door u aan 's lands be langen besteed. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verk'aar ik- deze zitting der Staten Generaal te zjjn gesloten. Breskens 25 Klei 59«7. Bij de gehouden inschrijving van 225 M3 grint van 14 c.M. behoeve het Waterschap Oud- en Jong Bres- kers werd ingeschreven door Th Cam- bier voor ƒ4.68 en voor 500 M3 grint behoeve het Waterschap Groot en Klein Baarzande door J. M. H. van de Sande voor 4,79 en Th. Cam- bier 4 38 per M3. IJzendïjke, 22 Mei. Bii de he den gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad (vae. wijlee F. J Calon) brachten van do 461 kiezers 868 hunne stem uit waarvan 857 geldig bleken te zijn. Gekozen werd de heer P. B. van der Wefide met 211 stemmen tegen 146 op den heer H. P. de Smet. -- De mailboot „Zeeland" is gis terermorgen te Vlissirgen uit South wold teruggekeerd met 125 passa giers. Ditmaal waren er, wat in lang niet gebeurd is, weder een 25 tal Duitsehe vrouwen én kinderen aan boord. Verder waren er nog tal van zee lieden van verschillende schepen, zoo wel Nederlandsche als Noorsche sche pen, Deze laatste waren dan toch Ne derlanders, onder anderen was er een, die op een Noorsch schip was, dat by Doggersbank werd getorpedeerd. Van uit de boot, waarin m9n 14 uur vertoefde, werd tweemaal eeu Nederlandsch visschersvaartuig aan geroepen, maar men merkte van daaruit de boot niet op. Bindeiyk nam een Kngelsche on derzeeër de mannen op en bracht ze naar Harwich. Ook waren er twee man op de mailboot van de „Dina Hendrik", van de reedery Nolson te Terneuzen. De passagiers konden met den trein van half twee de reis voortzotten. Schooi- en kerknieuws, Ned/Herv. Kerk. Beroepen te Breskens ds J. H. Sebuurman Stekhoven te-Biggekerke. Wedvlucht Zwolle 20 Mei. Gelost 7 uur. Helder weer, wind N.-O. Breskens. Ie en Be prys Jan Pleijte, 2e Iz. Vermeulen, 4e en 5e F. Monjé, 6e A. Vermeulen, 7e en 8e Joz Pleyte. Ie en 2e overduif van P. van de Sande. Zondagavond kreeg een bezoeker van een bierhuis in de Lepelstraat te 's Gravenhage ruzie met den zoon van een caféhouder, een zeer goeden be kende van de politie, die de bezoeker mot een mes sneden in het gelaat toebracht. Deze ging zyn beklag indienen by de politie, op de Riviervischmarkt, waarna twee rechercheurs zich met den klager naar het bierhuls begaven om den zoon van den caféhouder te arresteeren. Deze Hok zijn mes en stak daar mee naar een der rechercheurs, dien hij door zyn mouw en zijn jas ter hoogte van den schouder sneed, ge lukkig zonder hem te raken. De re- cheicheur trok teen ter zelfverdedi ging zijn revolver, doch deze kotste. L sloeg hem daarop de revolver uit de hand en loste achter elkaar zes schoten uit diens revolver op don rechercheur, in welken tijd diens col lega- zijn browning trok eneveneens zes keer op L. schoot, terwijl deze van uit zjjn huis op zijn kameraad stond te schieten. Geen der schoten trof echter d~el, waarna L die de schrik van zijn omgeving was, gear- risteerd werd en overgebracht naar hot commissariaat, waar hij in be- warirg bleef. Het geval verwekte in deze bunit een ontzaggelijke beroe- roering. Bereden politie was noodig om de orde te herstellen. Op Hemelvaartsdag was inge broken des morgens vroeg iu een wo ning met magazun van behangers- fournituren aan de Raamstraat te 's Graveubagu. De dienstbode, vroeg op zynde, en zich gereed makende om uit te gaan naar de kerk, ont moette beneden in den gang der wo ning een man met een zak op den rug. Toen zy den man vroeg, wat hg daar deed, verliet deze de woning door de achterdeur, begaf zich ver volgens door den tuin, en wilde over een afdakje klimmen in den tuin van een aangrenzende woning, maar werd daarin althans aanvankelyk verhin derd door hot kordate optreden van de dienstbode, die tot haar meester en hulp riep, en intusschen den man de zak van zijn rug trok, en hem by de beenen vasthield. Daar haar meester echter Diet spoedig genoeg ter plaatse was om hulp te verleenen tot aanhouding van den dief, kon zij ten slotte den man niet meer houden, en wist deze te ontkomen. Intusschen is de inbreker nu toch aangehouden, dank ook de duideiyke aanwysingen van de dienstbode, die zijn signalement goed had opgenomen. Maandagavond omstreeks half 10 waren de ryksveldwachters T. Prins en de gemeenteveldwachter J. Reijerkerk, uit Ouderkerk per motor boot vertrokken naar de Zwarte Kat, in verband met diefstallen in den laatsten tyd. Bij het Nieuwediep zag de 20 jari ge V. de motorboot ongeveer om 10 uur voorbygaan met b6lde veldwach ters er in. Aangezien het donker werd kon hij het bootje in de verte niet meer zien, doch hoorde plotseling, dat de motor stopte. Aanvankelijk sloeg hij daar geen acht opeerst nadat hy hulpgeroep hoorde, spoedde hjj zich naar de po litie van Nieuwer-Amstel. Toen deze naderby kwam, zagen zy, dat de boot omgelagen was, ter wijl een pet en een jas op het water dreven. Onmiddellijk werd met dreg gen aangevangen, echter zonder re sultaat. Den geheelen nacht werd voortge- dregd, totdat men eindelijk Dinsdag morgen er in slaagde de beide ïyken op te halen, by het eilandje tegen over het Kruithuis. De boot dreef omgekeerd. Reyerkerk is ongeveer 42 jaar oud, gehuwd en laat vier kinderen achter. Prins, die eveneens gehuwd is, laat éen kind achter. Dicht by de plaats waar de beide lijken van de veldwachters opgehaald werden, is ook nog opgehaald het ïyk van een persoon die geboeid was. Men kan nu als zeker aannemen, dat een worsteling in het bootje heeft plaats gehad, met het noodlottig ge volg dat- de boot omsloeg, waarbij en do veldwachters en de geboeide te water geraakt zijn en verdronken Het opgehaalde lijk van den ge boeiden persoon is herkend als te zyn van den koopman De J. te Amster dam, handelaar in yzerwaren. Deze koopman heeft in Ouderkerk een op slagplaats van ijzer en heeft reeds herhaalde malen aangifte gedaan by de politie, dat er diefstallen bij hem gepleegd werden. Maandagavond werd de politie te Ouderkerk gewaarschuwd, dat zich in de omgeving van de opslagplaats eeni ge personen bevonden, waarna de politie per motorboot een tocht der waarts maakte. De verdronken knecht i8 dus blijk baar de dief en werd gearresteerd en geboeid, waarna een worsteling moet hebben plaats gehad en het bootje omgeslagen is. Nog verneemt men., dat de koop man de J., uit Amsterdam, een twee den knecht, die vermoedelyk ook by den diefstal betrokken was en óf gf- viucht is, öf eveneene is verdronken. De lyken van alle drie personen zijn naar Amsterdam naar het Wil- helmina gasthuis overgebracht, alwaar een gerechteiyke. schouwing moest plaats hebben. Een landbouwer te Meer over kwam een noodlottig ongeval. Bezig zijnde gier te vervoeren geraakte hy daarbij onder den zwaar beladen wa gen zoodat de wielen hem over het lichaam reden. Zwaar inwendig ge kwetst werd hy opgenomen. Zij vrouw schrok zoo door het gebeurde, dat zij dientengevolge is overleden. Naby den steiger van het veer boot-je te Kattendrecht ls een 12 ja rige jongen spetende te water geraakt. Het personeel der rivierpolitie ia met een boot naar bedoelde plaats vertrokken en heeft na ODgeveer een half uur het knaapje met een dreg opgehaald Gedurende langen tijd heeft men getracht de levensgeesten op te wek- keD, doch het mocht niet baten. Tydens een hevig onweder, dat over den Zutdplaspolder woedde, is een arbeider, die onder dn gemeente Moerkapelle aan het schaffelen was, door den bliksem gedood.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2