(Gemengd. Ingezonden. land binnengekomen, en wel te IJmui- den de Qrotius met stukgoederen uit Ned.-I&die, en te Rotterdam de Mena de met een gemeDgde lading, de Ame land met een volle lading kunstmest, evenals de Maasdijk en de Themisto welke tevens een gemengde lading aan boord hadden. Verder is te Vlaardingen aangeko men de Pendrecht met een volle la ding katoenzaadolie, bestemd voor diverse margarinefabrieken. Eindelijk zya nog te Amsterdam aangekomen ae Batjan met een la ding van 86,000 quarters tarwe en 8903 aakken meel, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering en de Karimoen met 7800 ton Chilisalpeter. Deze sohepan maakten de reis via Halifax. Te Rotterdam zl)n aangekomen, eveneens via Halifax de Andyk met 99,867 zakken sodanitraat uit AntofagaBta in Ohilie en de Schiedyk met 294,920 bushels tarwe en 16,620 zakken meel uit New-York. De bluitlng van de belde Ka mers der Staten Qeneraal zal plaats hebben op Donderdag 24 Mei ten 3 ure namiddag. De ontbinding der Kamers op 27 Juni en de verkiezing voor de Eerste Kamer op 14 Juqide verkiezing voor de Tweede Kamer 6 Juni. De stemming voor de Tweede Ka mer op 15 Juui en de horstemming op 22 Juni. De eerste samenkomst der nieuwe Kamers in vereenigde vergadering zal plaats hebben op 28 Juui. Te Amsterdam zijn gisteren aan gekomen de volgende bchupen van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, alle uit Noord Amerika, over Halifax, de Jasen, met 21,0Ü0 quarters tarwe en 51000 zakken msel voor de regee ring de Agamemnon, met 29,747 zakk-m salpeter, en de Hercules, met 88,173 zakken salpeter. Bresken8, 22 Mei 1917. Oostburg, 20 Mei In de heden gehouden vergadering der leden van de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw is tot lid van het bestuur, in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. Ris- seeuw de Huliu te Zuidzande geko zen de heer A. H J. Beuuingh te Qroede, die in de daarop gevolgde bestuursvergadering benoemd werd als secretaris. De heer I A. Risseeuw te Oost burg werd als bestuurslid herkozen. Het verslag over 1916 geeft gunstige cijfers. Op 81 December wa ren 1106 landbouwers aangesloten. In dat jaar hadden 401 ongevallen plaats, waarvan er eén doodelijk was. De getroffene, die vau een beladen wagen viel en binnen 2 dagen over leed, liet een weduwe met vier kin deren na, aan wien een blijvende uitkeering moest worden toegekend. Onder de getroffenen bevonden zich 6 patroons en 2 landarbeiders, die door een bedi'ijfsziekte waren aange tast. Bi) 12 arbeiders duurde de in validiteit langer dan 2 maanden. Drie dier getroffenen zijn wegens blijvend letsel in het genot van een blijvende rente. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd voertuigen 41, waarvan een met doodeiyken afloop, paarden 40, hoornvee 11, varkens 1, landbouwmachines 19, val van den arbeider 60, val van een voorwerp 8, beknelling 10, krachtsinspanning 57, snijdende werktuigen 76, infectie 89, oogkwetsingen 24, brandwonden 6, breken van touw 1, bedrijfszlekten 2, diverse oorzaken 3. De onkosten, die voor de patroons op deze verzekering komen, bedragen over het verslagjaar ƒ1 per 100 jaarloon, waarin een storting ic de reservekas is begrepen van 0 05 per 100 jaarloon, waarin een stoi tiDg in de reservekas is begrepen van 0.05 per 100.. De ziekteverzekering voor inwonend personeel heeft zich wederom belang rijk uitgebreid. Er zijn thans 10 af- deellngen In werking. De gemiddelde kosten per verzekerde bedroegen ƒ2.88 per jaar In de te Goes gehouden vergade ring werd een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de zuster organisatie der Landbouw Onderlinge, de vereeniging Molest-Risico. Bij Koewacht is gisterenmorgen een_ Belgische jongeling door den eleotrisehen draad gedood. Op verzoek van het hoofdbe stuur van de vereeniging het Neder- landsche trekpaard (Belgisch type) is deze week een door de Zweedsche regeering benoemde eommitsie hier te lande geweest om het stamboekfok- materiaal te bezichtigen van het Ne derlandseho trekpaard (Belgisch type). Bovendien had het hoofdbestuur de vergunning ontvaEgen van den mi nister van landbouw om eenig fok- materiaal aan deze commissie te ver- koopen, teneinde het hier te lande ge fokte Belgische paard ook in Zweden bekend te maken, en op deze wijze een afzetgebied te vormen, voor te verwachten export in de toekomst. Het was bekend, dat in Zweden de meening bestond dat in Nederland geen goede paarden van hot Belgisch type waren te verkrijgen, zoodal de Zweedsche aankoop commissies wel elk jaar in Belgiö paarden aankochten, doch er niet aandachten, om dit ook hier te lande te doen Teneinde deze meeniDg te wijzigen) werd daarom deze commissie hier te lande verzocht en werden onder lei- diDg van den secretaris der vereeni ging, den heer L. Meershoek, de zui deiyke provinciën bezocht. Allereerst werd een bezoek gebracht aan Roermond, waar een verzameling puike lokmerrlën uit Eimburg, beue vens enkele goede hëngsten uit die provincie, waren samengebracht. Reeds op deze plaats werd den se cretaris verzekerd, dat dergelijke mooie correctie merriên zelfs niet in Belgie door deze commissie waren gezien. Vervolgens werd Daar Steenbergen gereisd, waar een collectie uit Noord- Brabant was bijeengebracht, en daar na naar Axel, S.hooudijke en Goes om het fobmateriaal uit Zeelan te bezichtigen. Vooral in Axel en SchooLdyka was het aantal bijeengebrachte premie- paarden zeer groot, zoodat de Zweed sche oommissie dan ook volkomen onder den iddruk was van het schit terende correctie stamboekmateriaal, dat van het Belgische type hier te lande aanwezig is De commissie verklaarde dan ook aan den secretaris, dat het doel van het hoofdbestuur geheel was bereikt n.l te hebben bewezen, dat ons stam boekmateriaal van het Belgisch type niet alleen kan concurreeren met dat in België, doch dat de merriön zelfs veel beter zijn dan de commissie in België in al die jaren bad gezien. Alleen werd door de Zweedsche heeren betreurd," dat onze trekpaard fokkers zoo verstandig zijn om het goede fokmateriaal piet te willen verkoopen. Alleen enkele fokkers hebben voor reclame wat jonge paarden verkooht en wel voor zeer goede prljzon. In totaal zijn gekocht26 jonge merrlën, 8 jonge hengsten, 2 oudere hengaten, waarvoor 101 750 is be taald. Zoo spoedig vergunning is verkre gen voor doorvoer in Duitscbland, zullen deze paarden naar Zweden worden vervoerd. School» en kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waterlandkerkje de heer J. Hofker, cand. te Amsterdam. Een 19-jarige schippersknecht van het eiland Marken is vau een botter in de Zuiderzee overboord go- vallen en verdronken. Zaterdagmorgen heeft op een van de terreinen van do Stoomvaart Mij „Nederland" te Amsterdam een ernstige voehtpartü plaats gehad tus- schen twee Javaai.ache kneenten. Vermoedelijk was de oofzaak van den twist een vroeger geschil In In- die. Toen het stoomschip „Grotius" 's morgens meerde, en de eene Javaan den andereu opmerkte, liep hij on middellijk naar zya tegenstander toe, trok zyu mes en gaf hem een diepe snede in den buik. De getroffene aarzelde geen oogen- blik, trok eveneens zijn mes, waar mede de andere Javaan doodelijk werd getroffen. Beide Javanen zyu eenfge oogenblikken later aan de ge- volgon overleden. Een 16 jarige jongen, werkzaam aan een steenfabriek te Gouda was in de machinekamer aan het werk. Door welken oorzaak weet men niet, dooh plotseling werd hy door een riem gegrepen, met het nood lottig gevolg, dat zyn lichaam geheel in stukkon geslagen werd. Niemand was ln de machinekamer toen het ongeluk gebeurde. Door de politie te Rotterdam is procesverbaal opgemaakt tegen een poelier aldaar. Voor hem werden uit Middelburg met de Middelburgache boot aangevoerd vier kisten met on- ge veer 160 kippen, welke dieren on danks tydige kennisgeving van aan komst, door hem zonder drinken of eton op de boot zyn gelaten, tenge volge waarvan er een groot aantal ln de kisten gestorven is. Dertien doode kippen zyn op het abattoir voor de consumptie afgekeurd. Vrijdag Werden op klaarlichten dag ongeveer' tusschen 10 en 11 uur v m. alle offerblokken in de Parochie kerk van don H. Maagd Maria, gele gen op de Groote Markt te Bergen- opZoom gelicht. Het ontvreemde geld wordt geschat op een paar honderd gulden. Verdacht worden tweo vreemdelin gen, die na de laatste Mis nog ger ui- men tyd in de kerk hebben vertoefd. Zaterdagmorgen wisten drie Duitsche deserteurs, die ln de hulp gevangenis in het Arsenaal te Veulo waren opgesloten, te ontvluchten. Een van hen klom, zoo meldt de N. Venl. Ct., op een muur, om daar over te ontkomen. Een soldaat van de wacht bemerkte hem, 'riep hem aan en loste tweemaal een waarschuwingsschot in de lucht. De Duitscher gaf hieraan echter geen gehoor. De schildwacht zag zich nu genoodzaakt op hem aan te leg gen en tohoot den Duitscher, den 28jarig9n, in den hals. De vluchteling viel terstond van den muur op de plaats van P. aan de Picardie. Oumiddeilyk word een dok ter ontboden, die slechts den dood kon censtateereD. De kogel was in het achterhoofd binnengekomen en had door de keel het lichaam weer verlaten. De twee andere vluchtelingen wer den nagezet en gegrepen. Vorigo week was het des nachts vrf) rumoerig onder een zeker aantal militairen van het eerste batallon ne gende regiment infanterie, gelegerd te Vugt naby den Botch. Tachtig hunner zouden den volgen den dag met klein Verlof vertrekken. 't Scheen dat eenigen hunner hierin aanleiding vonden om zich aan ster ken drank te buiten te gaan. zy verschaften ook sterken drank aan de wacht, waardoor eenige sol daten dronken zijn geworden, en ter- wyi de sergeant der wacht depo3ten controleerde, verlieten eenige droDken soldaten gewapend met hunne gewe ren het wachtlokaal. Nauwelijks buiten gekomen, vuurde het troepje dronken militairee, op commando „vuur" vau een hunner, hun geweren in het wilde af. ZD trokken verder hot dorp in, telkens vurende op het herhaald com mando van den dronken aanvoerder By de militaire ziekenzaal geko men, gaven zij een waar salvo af, waarop de schildwacht voor dat ge bouw geplaatst zich haastig in vei ligheid moest brengen. Alscu togen de woestelingen naar hot militaire sportterrein aan den Helvoirtsohen weg, en begonnen daar opnieuw te vuren. Op dat oogen- blik kwam de korporaal der wacht op dat sportterrein om af te lossen. In den donkeren nacht dat wilde vuren ziende, was hy verplicht voor de overmacht weg te trekken. Hij begaf zich naar de wacht, rap porteerde eeD en ander aan den ser geant-, waarop deze met de resteeren- de, niet besohonken soldaten der wacht, er op uit toog om de woeste lingen te arresteeren. - Door zyn cordaat en overlegd op treden gelukte het hem de dronken soldaten te omsingolen en in arrest te stellen. 1 Naar sohatting zyn er ruim 60 schoten gelost, gelukkig echter zonder iemand te raken. Een commissie van militaire auto riteiten stelt een onderzoek in. In de laan van Wandeloord te Rotterdam geraakte een joDgen te water. Hy werd in bewusteloozen toestand weer op het droge gebracht en de hulp van een dokter ingeroèpen, die slecht den dood kon constateeren. Een 8-jarig knaapje te Beek by Nymegon is door de electrische tram overleden. Het knaapje is eenigen tyd later aan de gevolgen overleden, Een heer te Driebergen sohootg zyn 12 jarig zoontje per ongeluk een kogel in het lichaam, het kind is kort daarop overleden. Een koene reddingsdaad werd Zaterdag te 's Graven hage verricht door den rechercheur van politie, on der inzonderheid van hem zeer moei- ïyke omstandigheden. Een 10 jarige jongon was aan den Zuldwal te water geraakt en reeds zinkende. De rechercheur, die ton gevolge van oen ongeval hem eenigen tyd geleden overkomen op den Loos- duinscheweg door het vallen van een telefoonpaal op zyn rechterarm, ter wijl hy op een rywiel reed, dien arm niet voldoende te zijner beschik king had, sprong den knaap na en heeft hem met zyn linkerarm als het ware van den grond ouder het water opgehaald aan don wal gebracht, waar omstanders den drenkeling van hem overnamen. Te Halsteren is een vierjarig knaapje al spelende te wator geraakt. Alhoewel geneeskundige hulp spoedig ter plaatse was, mo.cht het niet ge lukken de levensgeesten op te wekken. Onderwijzerssalarissen. Mynheor de Redacteur 1 Wellicht hebt voor onderstaande eenige ruimte in het eerstvolgende nummer Uwer courant, waarvoor ik bij voorbaat dank zeg, Zooal3 bekend is, heefd de afd. Oostburg en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers al weer een adres aan de gemeentebe sturen verzonden om verbetering te vrageD in de salariëering der onder- wyzers. Wij hebben wel gedacht, dat men dit bijzonder gauw Zou vinden op onze aanvraag van verleden jaar September. Het resultaat op ons vo rig adres is echter zeer gering ge-

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2