Kechtzaken. Demeiigd. De oorlog. - een aanzienlijke verhooging van het maximum een vergrooting van het bedrag der periodieke verhoogingen verkorting van den duur der pe rioden een bezoldiging van het haudwerk- onderwys, voor zoover dit buiten de gewone schooluren gegeven wordt, met 1.— per lesuur tegemoetkoming in de huishuur van alle leerkrachten. Woensdag word te Ter Neuzen de algemeene vergadering gehouden van de aaudeelhouders in de N. V. Middenstands Credietbank voor Ter Neuzen en omstreken, (waarvan te Breskens een bijkantoor is geveBtigd.) Op voorstel van commissarissen werd besloten ter tegemoetkoming aan de buitengewone uitbreiding het eredietbedryf dezer bank het kapittaal te brengen van f 125000 op 260000. De balans, winst- eD verliesrekening worden goedgekeurd het divident voor aandeelhouders te bepalen op 6 pCt. en de meer der gemaakte winst to storten in het reservefonds. Als nieuwe commissarissen werden benoemd de heeren A. E. O. Kruijsse te Axel en H. M. Wauters te Sas van Gent. De Tweede Kamer die in deze ernstige tijden de wel wat bedenke lijke reputatie begint te krijgen van het verwekken van ministeiiëele cri sissen, heeft de motié van den heer Marchant inzake de opiooping der landstormklasse 1908 vóór de militie lichting 1918, aangenomen met 44 tegen 96 stemmen, waarin du minis ter van oorlog aanleiding vindt lot het indienen van ontslag. Het is voor de heeren niet moeilijk om opruiming te houden, maar het lijkt zeer inconsequent om voor zich zelve het „laat zitten, wat zit" op te eischen en langs dien weg de centra- jOn der stembus te ontgaan. Naar van bevoegde zjjde wordt medegedeeld, is een gedeelte van de lading tarwe, aangebracht door het stoomschip Beukelsdjjb, dusdanig door zeewater beschadigd, dat het onge schikt is verklaard, zelfs voor dier lijke voeding. Zooveel zulks mogelijk zal blijken te z(jn, zal deze beschadigde tarwe voor de stijfselfabricatie worden ge bezigd. Geheel onbruikbare partijen zullen worden vernietigd. Door den Minister vau Land bouw is den Gemeentebesluren mach tiging verleend een tweede aanvul lingsbroodkaart uit te reiken aan de hieronder genoemde personen, voor zooverre door hen als zoodanig zeer zware lichamelijke arbeid wordt ver richt en z(j, in verband met de nor male levenswijze, niet in staat zijn in den loop van den arbeidsdag een warm middagmaal te gebruiken turfgravers en veenarbeiders, polder-, grond- en dijkwerkers, steenfabriek arbeiders, smeden, stokers, arbeidsrs in glas- en aardewerkfabrieken en in ijzergieterijen, bootwerkers en sjou wers. School- en kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor IJzendyke de heer J. G Franck, cand. te Zuidlaren. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Zitting van 11 Mei. Veroordeeld wegens distributiewetJ. J. N., 48 jsla ger Aardenburg, 10 of 10 d. h. - B(j het onverwacht achteruit zetten van een goederentrein in de nabijheid van het station Eygelsho- ven, geraakte eenige arbeiders onder den trein. Drie ervan waren onmid- deljjk dood, Te Urk is uit de Noordzee te ruggekeerd de motorbotter U. K. 168, waarvan de schipper Albert van Urk in ernstig levensgevaar verkeerd heeft. 's Nachts in volle zee aan 't vis- schen zijnde, struikelde hij over iets en viel overboord, terwijl de motor in vollen gang bleef. Het gelukte hem aanvankelijk niet boven te komen, maar toch kon hij onder water zijn knecht hooren schreeuwen„Giijp den draad!" Gelukkig *voelde hij opeens tegen zijn rug den Bterk gespannen staal draad van het kornet, greep dien en klauterde er bij op, hoe moeilijk dit met dien gladden draad ook ging. Aan boord had men echter ver zuimd den motor stop te zetten, zoo dat het schroefwater den drenkeling steeds in hat gelaat sloeg cn hij niet roepen kon om te stoppen. Toen dit echter geschied was, kon Van Urk, die 90 minuten in zee ge worsteld had, binnen boord getrokken worden. In een Duitsche kolentrein, die Woensdagmorgen te Amersfoort aan kwam, bleken 4 Russen de reis uit Duitschland te hebben meegemaakt. Het waren burgers, die bij het be gin van den oorlog werden geïuter- neerd. Thans waren zij uit het kamp te Gelsenkirchen gevlucht en was het hun gelukt zich iu den kolentrein te bergen en zoo over de grens te ko men. Eerst in Amersfoort bemerk ten ze op neutraal terrein te zijn. Door bemiddeling der politie zijn ze naar Rotterdam gebracht. Woensdagavond kwart over acht ontdekte de kapelaan dat iu de Groote St. Laurentiuskerk te Dongen brand was uitgebroken. De brand was ontstaan bij het al taar. Toen men de klokken wilde luiden, bleken de touwen reeds door hut vuur aangetast. Spoedig stond het gohuele gebouw in lichte laaie, en de brandweer stond zoo goed als machteloos tegenover de vuurmassa. Ook de toren van de kerk werd door hot vuur aangetast. De kerk brandde geheel uit. Het bovenste ge deelte van den toren is geheel afge brand het onderste gedeelte is alleen uitgebrand. De koepel viel met donderend ge raas in de kerk. Er kon niets worden gered. O.a. zijn schilderijen verloren gegaan, waaraan groote waarde werd toegekend. Het goud en zilver was in de kluis geborgen. Om 7 uur was er nog dienst inde kerk geweest. Do oorzaak van den brand is nog niet bekend. Uit IJmuiden wordt aan het N. v. d. D. gemeld De invoer van visch in België is weer verboden. Op last van de Duitsehe regeering is de vergunning tot uitvoer van ver- 8ohe visch uit IJmuideu iu België aan de Relief commissie voor de bevolkiug in België en Nooid Frankiyk, zonder opgaaf van redenen, plotseling inge trokken. Zondagnamiddag werd op Sche- veniugen heel wat consternatie ver wekt toen een heer van de Pier in zee sprong. Een Ëngelsch geïnter neerd officier aarzelde geen oogenblik om den man achterna te springen toen deze dreigde te verdiinken. Gelukkig was de redding niet, door dat de drenkeling al reeds afdreef naar zee en een bootje niet spoedig ter assistentie bleek te "kunnen ko men, maar met inspanning van alle <- krachten, Blaagde de Engelschman er toch in htm te redden. Met voldoe ning zag het talrijke publiek dat de pogingen van don flinken Engelschen officier dus niet tevergeefs waren. De drenkeling, die een tjjdelyk op de plaats vertoevend Nederlander bleek te zijn, werd met de auto van den Eersten Hulpdienst naar het Gemeen te-Ziekenhuis gebracht. Aan de Meipoort te Doesburg bevonden zich Woensdag eenige sol daten, toen de tram uit Doetinchem aankwam. Eén van hen geraakte tnsscheu de tram en den muur van de vestingwerken beklemd, waarbij de militair op de plaats dood bleef. Maandag kwam een rijksveld wachter te Oostzaan tot de ontdek king, dat in den IJpolder, gemeente Oostzaan een partij lijnkoeken was opgestapeld, gedekt met riet. Den veldwachter kwam dit ver dacht voor, te meer daar in de na bijheid zich iemand, vermoedelijk met minder goede bedoeling ophield. Deze persoon kwam met den veld wachter, die in burgerkleedig was, in gesprek en bood hem de lijn koeken te koop aan. De veldwachter deed alsof hij do partij koeken wilde koopen en gaf voor, ebü schuit te halen voor het vervoer van dun koop. Op den Zeedijk aangekomen, maak te de veldwachter zich bekend en ar resteerde den verkooper. Weldra gelukte 't den veldwachter, ook nog 8 medeplichtigen op te Bpo- ren. De dieven, allen Amsterdammers, zijn daarna geboeid naar Amsterdam overgebracht. In de Laurierstraat te Amster dam speelden eenige jongens met planken ea hout, welke daar opge stapeld lagen. Door het omvalieu van hot hout werd een lOjange jon gen daaronder bedolven. Toen hij er onder uit gehaald was, was het be wustzijn b(j hem gewekeneenige oogenblikkeu later overleed by. De Berlijnsche reoherehe heeft weer een goeden slag geslagen met de arrestatie van een letterzetter, in wiens woning eon pers, een voorraad broodkaartenpapier en de noodige kleurstoffen werden ontdekt. De clichés voor de broodkaarten la gen gereed, de zetter beweerde ech ter nog geen enkele kaart te hebben afgedrukt. De Indruk der politie was trouwens, dat ze juist bytyd3' was geweest en dat de arrestant zich voor den eersten keer aan het gevaarlijk bedrijf had gewaagd. Een 12-jarig meisje te Erica (Dr dat by een schipper op bezoek was, is overboord gevallen en ver dronken. <SI=3E> De groote beslissingastryd in het Westen is nu al lang genoeg aau don gang om eenige tydperkeu af te ba kenen tot vergemakkelijking van het overzicht zegt de N. R. Ct. De slag begon in het midden van Maart met den terugtocht van de ivuitsohers iu de streek tuascheu At- reoht eu Soissons. Gedurende die periode van terug tocht was afwachten de boodschap. Vermoedelijk hadden daardoor de Duitschers een Fransoh Ëngelsch of fensief ontweken en zouden zij strijd krachten naar de zijkanten van het verwoeste gebied brengen, dat zij achter zicht hadden gelaten. Wat zij daarmee zouden kunnen bereiken, bleef voorloopig duister, zelfs was nog onzeker, welke party het initiatief tot den aanval neinen zou. Do 9 April bracht het antwoordt op die vraag en leidde de tweede pe riode in met een groot offensief dor Eugelschen op net gedeelte van het front, dat aan den Noordkant van het Duitsehe terugtochtsgebied grensde. Bfj dezen eersten aanval behaalden de Engelschen een zoo groot succes, dat de toestand voor de Duitschers hacheiyk scheen geworden. Zjj hadden hun maatregelen geno- - men om het offensief der Engelschen van dat der FranBCben te scheiden en het uit te stellen. De scheiding was geslaagd, maar nu was het offensief toch gekomen en ingeleid door een aaumerkelyk succes voor de geallieerden. Men aanval der Franschen volgde en had insgelijks terreinwinst en grooten buit voor deu aanvaller tot uitslag, al ui-rei het resultaat beneden dat van den eersten aanval der Ea- geistheri. Maar nu duurt het offensief al weer ruiui ouu maand. Verdere aanvallen zyn op de eerste gevolgd, maar tel kens werd het succes mmder, de te genstand der Duitschers ham toe. Feller en krachtiger wei deu hun tegenaanvallen en zoo is het langza merhand me ver meer van een nieu wen tqesland vuu evenwicht. Het offensief oer geallieerden, met zoo goeu resultaat ingezet tegen de vaste Duitscne stellingen, heeft min der uitwerking guhud, zoodra üe Duitschers uit uie stellingen verdreven waren, ue Duuscheis hebben machtige resbVts weten op te brengen, het of- leusiet woiat telkens aoor langere per iodes afgebroken, waarin het slechts geldt tegenaanvallen ai te slaan. Zoodat iu de atgeloopen maand de toestand wel is veianüerd. De beslissing op het blagvuid, die scheen te naderen, is weer uit het gezichtsveld veiuwenen. "Voor het uogenblik wordt ook niets anders ge meld daa oubötoekeuonde pia.tselyke gevechlsactles. Daar het voor het oogenblik minder dan ooit duideiyk is hoe op het ge- vechtsteireiu eed beslissing zal kuii- neu komen, trekken üe berichten uit het Oosten, die mot vreuesmogeiljk- hedeii verbanu houden, weer meer de aandacht. De ontwikkeling in Rusland is weel een belangryke schrede verder gekomen, De feltelyke machtsveidbe- ung van het oogenblik zul loimeel werden bekrachtigd door üe voiming vau een coalitie ministerie. Reeds regeerden noorloepige regee ring en Raad vau Arbeider uu büida- ten naast eikaar. Dat sluit, geenszins in, dat zy vyaudig tegenover elkaar stonden, zy werkten samen volgens een compromis, Eik nieuw verschil vau jueeniDg leidde weer tot een nieuw compromis. Zooals echter de voorleopige regee- ring rekening moest houuen met uen Raaa, zoo meest deze weer rekeuing houden met het volk op straat, ue linkschu groepen ouder üe arbeiders eu in het leger. s etGKttCUlTcU. Nisii. Hjbbv. Kukk. Zondag 18 Mei. Breskens v. 91/, u Geen dienst. n. 2 u as Jansen. Groudo v. 9l/2 u ds de Zwaan. Ev. Luth. Kerk Groede. uw. 2 u. ds Snyder, van Vlissingen. Hoogwatergety Breskens. Nieuwe tydregeiiug. DAGE N. voorm. nam. Zaterdag 12 Mei 5.04 6.28 Zondag 18 6.47 6.11 Maandag 14 6.85 6.69 Dinsdag r5 7.41 8.05 Laatste Kwartier Maandag 14 Mei vm. 2.07. Zondag 18 Mei. Zonsondergang 8.42 «oer- en rijtuigen moeten dus 9.42 rywielën a uv. 9. 2 zfcn verlicht. Met verwijzing naar de gedane openbare kennisgeving INKWARTIER1NGSGELDEN EN VORDERINGEN VOERTUIGEN. Uitbetaling over April op Zaterdag 12 Mei a.s. van 2—4 uur namiddag. BQNNËfif welke geldig zyn van 14 tot en met 20 Mei. aardappel bon 11, 12 en 18 elk voor 1 Kg»

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2