Zoo roeide men weg. Men zag inmiddels, dat de duikboot langszijde kwam en de marinesche- pellngen als hoDgerige leeuwen let terlijk en figuurlijk gesproken op bun prooi aanvielen. Zij zagen er allen slbcut uit en waren misschien -blijde weer eens iets te eten krijgen. Want de visschers zagen ze met visch en proviand op de duikboot te- rugkeeren. Ook de koperen voorwer pen, welke uil den aard der zaak op het nieuwe en dus flink uitgeruste schip waren, werden schijnbaar niet versmaad. Ze verwisselden ten minste spoedig van eigenaar. Het laatst kwamen twee machinis ten uit de machinekamer, na aldaar vermoedelijk een paai bommen te hebben opgehangen. Nauwelijks waren deze laatste twee weer op de duikboot overgekomen, of ze stoomde langzaam achteruit. Na eenige minuten wer een zware knal gehoord. He zue werd torenhoog opgezwiept, één stoommassa.... en de nieuwe Westland verhuisde met de kostbare vischvangst naar den bodem der zee Op de duikboot keek men naar de Nederlanders met meer om en liet ze aan hun lot over. Men verdween even geheimzinnig, als men was ge komen. Zoo gingen de arme visschers den donkeren nacht tegemoet in hoope en vreeze, of men gered zou worden. Gelukkig was de boot goed uitge rust en kon men tenminste van eenige dagen proviand verzekerd zijn. Het ergste was het indringende water, dat zich een weg baande door het door het granaat ontstane gat. Met klompen en schoenen hoosde men het water uit. Donderdagmorgen ontdekte éen der inzittenden, een knaap van nauwe lijks vijftieii jaren, het eerst een lichtje aan den horizon, dat steeds naderde. Waar eon licht is, moet een schip zijn, dachten de visschers en zij werden reeds zoo bljjde en op gewonden, dat de schipper hen tot kalmte moest aanmanen, wilde men niet met de boot omslaan. Men moest de aandacht van het schip trekken en begon met op een misthoorn te blazen. Ja zelfs begon men „hoera" te roepen. De klanken van dezen juichtoon drongen het verste door. De naderende trailer was de ïrohn, dio de schipbreukelingen gelukkig op merkte door hun geschreeuw en hen liefderijk overnam. De reis naar IJmuiden werd spoe dig vervolgd. Het ging als een loo pend vuurtje door het dorp, dat de mooie nieuwe treiler, welke de vori ge week nog het onderwerp van veel bekijks was, thans op den zeebodem lag. Dat de opmerkingen aan het adres van den duikbooteommandaut niet van de beleefdste waren, laat ziGh begrijpen. Vooral toen men het hoofd van den stoker zag, of liever niet zag, want het zat geheel in het verband. De indruk 3was dermate, dat de be manning van den stoomtreiler Adri atic, welke juist op het punt van va ren lag, pertinent weigerde thans in zee te steken. De reed er y van de Westland ver liest haar tweede sohip door de oor logsomstandigheden. Haar eerste schip was de Rijnland, die met man en muis weg bleef, vermoedelijk door het stoo- ten op een mijn. Zij was aangesloten b(j de Onder linge Oorlogsrisico Maatschappij, wel ke door de IJmuider Reedersvereeni- ging in het leven werd geroepen. De schipper van den treiler heeft dadelijk na aankomst bij de marine autoriteiten een verklaring moeten afleggen. Opnieuw zjjn twee visschers- schepen van Vlaardingen tot zinken gebracht. De bemanningen, 32 in ge tal, zijn ongedeerd. Breskens, 8 Mei 1917. Voor een geheel gevuld kerkge- ouw nam ds Meeuwenberg met een inderdaad schoone rede naar aanlei ding van Faulus brief aan de Filip- penzen I 27 afscheid van zijne ge meente, die hij, naar zijn beste we ten, zonder partijdigheid en zonder tegenstanders van het Evangelie te wilien overheerscheD, had getracht hen daarvoor te winnen, sints 12 Fe bruari 1899 had gediend. Zonder te letten op succes hoopte hij dat z|jn woord tot zegen moge zijn geweest. Hij bracht dank aan den kerkeraad voor de groote toewijding aan hun ambt en jegens hem betoond en wenschte hun voorspoed in de po gingen om de vacature vervuld te zien aan de kerkvoogden en nota belen voor de goede verstandhouding die er steeds tusschen ben had be staan al was men niet altijd een stemmig van gedachten, terwijl h|j hen deze drie zaken het hart bond de gebleken behoefte aan vergrooting van het kerkgebouw, de vernieuwing van het orgel ter begeleiding van de gewijde zang der gemeente en de toegezegde verhooging van het predi. kantstraktement, in welke zaken hij levendig belaag zou blijven stellen. Verder richtte hij een enkel woord tot den voorzanger, de organist en koster en bracht mede dank aan het hoofd der openbare school en het hoofd der gemeente voor de steun en medewerking op verschillend gebied van hen ondervonden. Voorts spraken nog ds. Jonker van Middelburg, namens Kinderzorg van welks bestuur de scheidende leeraar een zeer gewaardeerd lid was. Ds de Puij vanj Cadzand sprak een woord van hulde aan den scheidenden praeses van het classicaal bestuur van IJzendijke. Ds Wauters van Hoofdplaat bracht een afscheidsgroet namens den Ring. Ds Beukenhorst van Sluis deed dit namens het bestuur der Prot. stich ting voor ouden van dagen te Sluis en ds van der Vlugt namens het be stuur voor de Evangelisatie in Wes telijk Zeeuwsch Vlaanderen. Ds. Jansen van Nieuwvliet bracht als consulent een laatste groet na mens de gemeente die haren schei denden predikant staande het laatste vers van Psalm 121 toezong, terwijl ds Meeuwenberg ten slotte allen voor hunne zeer gewaardeerde woorden dankte en de gemeente nog liet zin gen Psalm 66 4. De gisteravond gehouden zit ting van den Gemeenteraad alhier werd bijgewoond door alle leden. De notulen der vergaderingen van 9 Febr. en 6 April worden gelezen en goedgekeurd. I. Ingekomen zijn a. missives van Ged. Staten hou dende goedkeuring der gem.-begroo- ting voor 1917, het kohier der school gelden 2e half jaar 1916, suppletoir kohier van den hoofdel(jken omslag 1916 en het primitief kohier der schoolgelden voor 1917. b. missive van hetzelfde college houdende mededeeling der Konink lijke goedkeuring van de verhooging van den hoofdelijken omslag. c. idem als voren ter ontvangst van de verordening van het rookver bod voor kinderen. Alle voor kennisgeving aangeno men. II. Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld noodig voor de distribu tie van levensmiddelen werd zonder hoofdelijke stemming besloten eene tijdelijke geldleening aan te gaan van 2000 tegen 6 pCt. III. Vastgesteld wordt het kohier der hondenbelasting voor 1917 waar op voorkomen 61 aanslagen le en 13 aanslagen 2e klasse tot een gezamen lijk bedrag van 196, en 19 aansla gen le klasse en 6 in de 2e klasse voor honden van vluchtelingen h 62. De voorzitter voegde hieraan toe dat de verhouging van den aanslag tot 6 voor honden in de le klasse eerst met 1918 in toepassing kan worden gebracht omdat de wijziging van dien aanslag niet ter goedkeuring is opgezonden en aizoo nog met van kracht kan wezen. IV. De voorzitter deed nog mede deeling van een ingekomen schrijven van de flrina Van Bergen te Heiii- gerlee, dat de slangen der brandspuit uiet voor herstelling vatbaar zyn. Wordt goedgevonden Burg. en Wevh. te machtigen tot de aanschafling van drie nieuwe in de iengte van 15 M. Na afhandeling der agenda vroeg de heer Dieiemau of reeds een over zicht kan gegeven worden van de uitgaven voor de distiibutie over het eerste kwartaal, ten einde eene ra ming te kunnen maken van die uit gaven voor het geheele jaar. De voorz. antwoordt dat het re sultaat *van dien -ard is dat als er niet meer artikelen moeten gedistri bueerd worden welke voor het l/10 gedeelte voor rekening der gemeente komen dit circa 7000 zal bedragen. De neer Balome wijst op de nood zakelijke verbetering van het slootje ter afwatering vanaf de begraafplaats. De voorz. zegt dat dit met het na jaar zal geschieden. De heer Roest vraagt voor wier rekeniLg de palen der electrisohe ver lichting zyn, voor de gemeente of voor do centrale. De voorz. antwoordt dat aan de centrale toestemming is verleend tot het plaatsen van palen ten einde de ingezetenen van lioht te kunnen voor zien, dooh dat de risico voor de ge meente niet verder gaat en dus voor rekeuiDg der centrale zijn. De heer Roest meent dat er dan wel eens op gewezen mag worden dat er in de Zandstraat twee zijn die heel ver weg zijn en zelfs zouden kunnen vallen. De voorz. zal daar op de aandacht der centrale vestigen. De heer Becu vraagt nogmaals naar de schooluren op de Nieuwesluis die niet naar de oude tijdregeling zijn. De voorz. heeft deswege een Bchri) ven ontvangen waaruit bleek dat men geen verandering wenschte overigens kan de schoolopziener niet meer dan een half uur wijziging toestaan. Daarna gaat de openbare zitting over in eene met gesloten deuren ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1917, De heer Th. Willemsen, hoofd eener school te IJzendijke en benoemd tot onderwijzer met hoofdakte en ak te fransch aan een school te Leiden, heeft voor die benoeming bedankt. IJzendijke. De vorige week kon de politie aihier een goede slag slaan. Bu een poging tot smokkelen zï|n gesnapt een tweetal Belgen en een bewoner van IJzendijke meevoerende 86 K.G. harde zeep. Bij een grensbe woner werd na huiszoeking in beslag genomen een hoeveelheid cacao en 17 K.G kottieboonen. Zaterdag is de 64-jarige machi nist J. J. Heygelaar, van ïerneuzen, te Bas van Gent uit de electrische loskraan van de spiegelglasfabriek gevallen en aan de gevolgen overle den. «FOKT. Wedvlucht Arnhem. 6 Mei. Gelost 7.45. Breskens. le prijs A. Vermeu len, 2e en 7e P. Jacobs, 3e P. van de Sandet 4e W. Moeiker, 6e A. van Gijs, 6e J. Jacobs. Eerste overduif van W. Moeiker. Schoondijke. le prijs C. Ver- meere, 2e L. Uausjjn, 8e W. de Zwart, 4e Jac. van Lare, 5e A. Versprille Az. Overduif C. Vermeere. De eerste duif arriveerde 9.32.31. Zuidzande. le prijs C. J. de Zwart, 2e en 3e A. 1. Risseeuw, 4e Gebrs. Lutein, 6e Gebrs. Hubregtse, 6e Jb. Kools. Eerste en tweede overduif A. I, Risseeuw. Uemengd. De smokkelaars zijn onvermoeid in het uitdenken van nieuwe trucs, om de kommiezen om de tuin te lei den. Als nieuwste snuifjes kunnen wij het volgende melden. Voor oud ijzer heeft een combina tie te Rotterdam zich uitvoerconsen- ten weten te verschaffen. De oud-ijzeren staven zijn echter hol en opgevuld met tin en rood ko per, waarvan de uitvoer verboden is. De parti) tin, die op deze wijze de grens over moet, is niet minder dan 7000 kilo. Dezelfde combinatie heeft een nieu wigheid uitgedacht om rubber te smokkelen De blokken rubber worden r eenvoudig onder de kolen bij de stookplaats van een Rijn vrachtboot gembngd. Om de rubber te ontdekken, zal men de geheele kolenlading moeten verwijderen en de brandstof stuk voor stuk moeten nazien om te ervaren wat kool en wat rubber is. Onze ijverige grens kommiezen zul len er zonder twijfel in slagen, deze smokkelaars te ontmaskeren. Te Boskoop geraakte onopge merkt een 7 jarig jongetje te water met het treurig gevolg,-'dat het er levenloos werd uitgehaald. Zondagnamiddag heeft er een ernstige bosch- en heidebiand plaats gehad, achter Tongeren, in ue ge meente Epe. Door den krachtigen wind aangewakkerd, verspreidde het vuur zich zóó snel, dat aan stuiten in den aanvang geen denken was. Binnen een half uur vertoonde een kolossale uitgestrektheid heide en bosch een vuurzee, die een steeds dreigender aanzien verkreeg; het geluid der vlammen werd op grooten aistand gehoord. Een groot aantal burgers poogde het vuur te stuiten, doch ueze pogin gen hadden eerst succes, toen een 606 a 600 militaren uit de legerplaats Oiüebreek hulp verleenden, o.a. door op een geueelte bosch de kleinere denneboomen uit te trekken eii de grootere om te hakken. Eerst na vele uren was men den brand meestertot in den nacht bleef het vuur hier en daar smeulen. Het uitgestrekte terrein, waarop de brand woedde, behoort voor het grootste gedeelte aan den heer Mul der ten Kate te Yaassen. In de omgeving van Oisterwijk zijn verscheidene boschbrauden uitge broken. 't Zwaarst hebben de bos- schen van den Hontsberg, onlangs aangekocht door de Vereeuiging tot behoud van natuurmonumenten, het te verantwoorden gehad, en wel bij het landgoed Groot Speyck en de mastbosscheu tusschen het mooi ge legen Diaconie- en Brandven. De zeer sterke wind wakkerde het vuur aan. De ruiiitarre autoriteit liet alarm blazen, waarup de militairen zich met spade en byl gewapend naar üe vuurzee spoedden. Zij heoben veel bijgedragen tot tie ulmschiüg van het vuur. Een groote oppervlakte is ech ter verbrand. Te Kaatsheuvel heeft een ernstige bosch- en heidebrand gewoed. Uren in den omtrek stond alles in lichte laaie. Vooral van ue heeren Lom- barts, Wagemakers en Kroot werden vele bossehen vermeid. Ooizaak on bekend. Te Prattenburg bij Veenendaal is een mooi dennenoosch van de Wed. vau Rijn te Wageuingen geheel uit gebrand. Te Woudenberg is 11 Hectaren bosch en heide door brand vernield. Te Teridzard, tussch.n Wolvegaen Heerenveen, heeft een groote heide brand gewoed. Verscheidene hectaren zjjn afgebrand. Zondagmorgen is er brand uitge broken in het Zutsterbosch. Met veei moeite werd het vuur gestufthet wandelbosch bleef behouden.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2