Uechtzaken. Gemengd. Burgerl. stand. Bresken» I Mei 1917. Zaterdagnamiddag werd door den heer II. H. Morijé aanbesteed het af breken van een bestaand woonhuis en het bouwen van een nieuw huis op het Schelpenpad alhier waarvoor werd ingesohreven door P. II Catsman, Breskens ƒ8820 P. J. v. d, Sande J.M.Hz id. 8000 Iz. Sanders, Cadzand 7980 J. Viseer, Groede 7950 Joh. J. v. d. Broecke, Breskens 7800 J. de Winde, Sohooudyke 7697 L. Roofack 7650 Aan den laagsten inschrijver is de uitvoering gegund. Blijkens alhier gedane waarne mingen viel gedurende de maand April 68,1 m.M. regen Da grootste hoeveelheid in 24 uur was 19,5 m M. Het aantal dagen met 0,1 m.M. of meer bedroeg 17 en dat met 1 m.M. of meer 11. Aan ds R. Meeuwenberg, predi kant bi) de Ned. Herv. Gem. alhier, ia op zij n gedaan verzoek, als zooda nig emeritaat verleend. Met ingang van 8 Mei wordt de kommiea-dlenstgeleider C. Koster ver plaatst van Breskens Daar Ylaardin- diugen en wordt alhier vervangen door den kommies P. de Krijger van IJzen- dyke. Hedenvoormiddag werd door het bestuur dor waterkeering van het Ca- lhmiteuse waterschap Oud en Jong Breskens aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de •arde-, kram, rijs-, Bteenglooilng- en paalwerken aan de waterkeering van genoemd watersehap, waarvoor werd Ingeschreven door: A. du Burck, Breskens 6724 H. la Gasse, Cadzand 6446 Th. Cambier, Breskens 6888 R. Verschelling, Ter Neuzen 6262 A. Risseeuw, Groede 6246 H. J. Keulemans, Middelburg 6192 J. M. H. van de Sande, Breskeus 5988 B(j Kon. besluit is vrijstelling voorgoed van den militiedienst ver leend aan A. L Lippens te Biervliet, wagens Belgisch onderdaanschap Volgens een in verschillende bladen opgenomen bericht zouden de vorige week bij Cadzand 500 h 600 Duitsohe zeesoldaten en landstorm- plichtigen een poging tot gezamenlij ke desertie hebben ondernomen. Daarby zou het tot een treilen zijn gekomen tusscben de deserteurs en een twee honderdtal van machine geweren voorziene Uhlanen, die te hunner achtervolging waren uitge zonden. Dit bericht is geheel ODjuist. Er hebben geen gevechten plaats gevonden, evenmin zijn troepen ge alarmeerd, terwijl ook van desertie of pogingen tot desertie geen sprake is. Tot tijdelijke onderwijzeressen zijn benoemd aan de school in de kom te Biervliet de dames Romeyn te Middelburg en Baart te Vlissingen. Oostburg, 29 April. In eene hedennaiuiddag gehouden vergadering van do Vrijzinnige Kiesvereeniging is met groots meerderheid besloten tot aansluiting by de Liberale Unie. Da aftredende leden van het be stuur de heeren P. Verhage te Bier vliet, M. A. Blaiker te Bchoondyke en M. Luoieer te Oostburg werden herkozen, terwyi hot aftredend lid der Tweede Kamer jhr do Muralt op nieuw als candidaat werd gesteld. Gisterennacht omstreeks half drie heeft een vliegmachine met zeer korte tusschenpoozen zes bommen op Zierikzee geworpen met het treurig gevolg, dat een huis in de Sb. Do- miusstraat geheel verwoest werd. Het gezin Leydekker, hetwelk dit huis bewoonde en uit man, vrouw een en klein kind bestond, is opslag gedood; de ïyken zyn, geheel mis vormd, op grooten afstand gevonden. Tal van huizen zyn getroffen, zoo dat de matarieele schade zeer groot is. In de Molenstraat zyn twee pak huizen in vlammen opgegaan De huizen van advocaat Polvliet en notaris Biermasz hebben veel ge leden in den tuin van laatst genoem de is een bom neergekomen. Op de geheele Oude Haven is schier geen huls, of het heeft sohade geleden. Groot is de ontroering en diep de verslagenheid der burgery. De brand, die ontstaan was werd spoedig geblusoht. Uit alle huizen kwamen menschen aanloopen, van wie velen in nachtgewaad. Er ontstond een paniek, die gelukkig slechts van korten duur was. De tot nu toe ontvangen berichten melden niet, van welken landaard het vliegtuig is geweest, dat dit on heil heeft gebracht. Dit zal waarschijnlijk in de duis ternis van den nacht aan waarneming ontsnapt zyn, doch men mag ver trouwen, dat van de zyde, waar de schuld is, daar rond voor uit zal worden gekomen. Biykbaar ia Zierikzee, immers, het slachtoffer geworden van een totaal uit den koers geraakten vlieger, die in de meening heeft verkeerd, boven de kust van Vlaanderen of misschien zelfs wel van Noord Frankrijk te ver keeren een analoog geval van dat uit het allereerste begin van deD oorlog, toen een bom werd geworpen op Maastricht. Deze diep droevige gebeurtenis, nu wy opnieuw van zóó naby ondervin ding hebbea opgedaan van de gruwe- ïyke middelen, welke in dezen oorlog worden gebezigd, zal niet nalaten hier te laDde groote deelneming te verwekken, en men krijgt weer eens een levendig beeld van da namelooze ellende, welke er verborgen ligt ach ter die, slag op slag in offlcieele communiqués voorkomende, kleine mededeelingen, dat „de militaire werken" van dit of dat plaatsje kwistig met bommen bestrooid zyn. Ook nu zal de vlieger zich wel hebben verbeeld, een militair werk van den vyand aan te vallen 1 Er is een tijd geweest, waarin het werpen van bommen uit vliegtuigen algemeen als bar baarsch werd veroor deeld, en er werd toen zelfs een tractaat ondertuekend, waai by het verboden was voor vijf jaar. Wy herinneren ons, zegt de N. R C. het verhaal van een onzer correspon denten in den eersten Balkanoorlog. Zelf militair en een ervaien vlie ger, had hy by herhaling aan het hoofdkwartier, waarbij hy zich bevoDd, verzocht, eens een vliegtocht over de vyandeiyke stellingen te mogen doen. doch het werd hem halsstarrig ge weigerd. Eindelyk kreeg hy verlof, mits hy bereid wasbommen te werpen. Doch dezo eisch was hem te zwaar, en hy vloog niet. Zoo was toen nog de opvatting van de meesten, die on der de Westorsche beschaving opge groeid waren. Het miiitairisme heeft sedert wel verschrikkeiyk rondgevreten, overal. Groot is de ontroering en diep de verslagenheid der burgery wordt ons gemeld uit het stadje, dat nu met het eenmaal tractaatrechteiyk als onmenscbeiyk gebrandmerkte middel heeft kennis gemaakt. Op de menschhoid buiten ons land zal de gebeurtenis geen dieper indruk meer maken, dan die van eene onge lukkige vergissing. Dat is het gioote rampzalige van di.zen tyd. Het plaatseiyke maakt in beperkten kring indruk, doch de al- gemeene verwording, waarvan de plaatseiyke ramp niet meer dan een begeleidend verschynael is, wordt aanvaard als in de reden der dingen te liggen. Zondagavond heeft op de Nieu wen Vlissingschen weg, even buiten Middelburg, een zeer droevig ongeluk plaats gehad. Toen de om 7 10 uit Middelburg vertrokken eleotrische tram dien weg kwam opgereden, reed daar de 17jarige dochter van G. al daar per fiets lang* den weg. Dit meisje dat voor een voorbij ganger wilde uitwyken, kwam hierr door te dicht langs de tram en viel van haar fiets, met het treurig ge volg dat zy door een der aanhang wagens vaa de tram werd gegrepen en meegeslt urd. De tram stopte, nadat het ongeluk bemerkt was, zoo spoedig mogeiyk. Het meisje werd daarop opgenomen en naar een nabygelegen woning overgebracht. Twee doctoren, wier hulp was in geroepen waren kort na het ongeval ter plaatse, doch konden slechts den dood constateeren. Het ïyk van het meisje is denzelf- den avond naar Vlissingen overge bracht. In den nacht van Vrydag op Zaterdag ontmoette de politie op een der Achtergrachtjes te Middelburg twee mannen, waarvan één een zwa re zak droeg, by onderzoek bleek deze koper te bevatten. Beide mannen werden naar het po litiebureau geleid. Uit het onderzoek bleek, dat het koper ontvreemd was op het terrein van de gasfabriek en dat dit reeds de derde maal is, dat deze mannen zich aan zulk een diefstal van koper schuldig maakten, zulks in vereeni- ging met nog twee Zaterdag aange houden jonge mannen. Allen zyn ter beschikking van de justitie gesteld. SPORT. Wedvlucht 's Hertogenbosch. 29 April. Gelost 9.80. Breskens. Ie prys Joz. Pleyte, 2e F. Jacobs, 8e W. Moelker, 4e Pleyte en de Yey, 6e Gebr. van de Sande, 6e A. Vermeulen, 7e A. van Gys, be F. MoDjé, 9e J, Quaars. Schoondyke. Ie. prys C. Ver- meere, 2e L. Causyn, 8e A. Verspril le Az4a J. Brugge, 5e P. de Hullu Pz., 6 W. de Zwart. Overduif L. Causyn. De eerste duif arriveerde 12,69,80. Cadzand. Ie prys A. de Neef, 2e A. Vasseur, 8e W. Brevet, 4e P. A. Contant. Overduif A. de Neef. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Zitting van 1 Mei. Veroordeeld wegens poging uitvoer of nederlage V. A. G., 20 j., Aardenburg, 10 of 10 d. hecht., J. B., 50 jAarden burg, 8 of 3 d., E. M. 40 j., en J. T. 58 jbeiden te Eede, ieder 6 of 6 d. Vrygesproken T. M., 22 j., IJzen- dyke. Probleem no 94. Zwart II schyven en 1 dam. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit 18 schyven en 1 dam. Oplossing van probleem no 98. Wit 18-12, 86-81, 17-12, 16 11, 49 40, 40:44, 86:441 Goede oplossing ontvangen van J. K. en J. A. D. te B. en J. W. L. te D. Zaterdag had te Krommenie een ernstig ongeluk plaats, doordat by het maken van een droogkamer een ruim 16 M. hooge muur plotseling Instortte en ook de stelling naar om laag kwam. Een drietal werklieden, dat zich op de stelling bevond, werden onder hst puin bedolven. Door een toeval is men tot de ontdekking gekomen, dat de districts commandant der marechaussees in eeu der Oosteiyke steden van ons land onbewust de smokkelary bevor derde als hy op Inspectie gingl Hy ging dan per auto naar de grens en van die gelegenheid maakte zyn chauffeur gebruik om eiken keer een flinke lading smokkelwaar in dien auto, die natuuriyk boven elke ver denking stond, naar de grens te ver voeren, waar tijdens de inspectie de inhoud gelost werd. De marechaussee officier heeft op deze wyze telkens op de kisten smokkelwaar gezeten, die in den auto verborgen waren I Onnoodig te zeggen, dat de chauf feur thans in het huis van bewaring zyn smokkelavonturen kan overpein zen. De Pruisische minister van landbouw beveelt de veldkraaien ten zeerste aan als volksvoedsel. De eigenaars van groote bosschen met kraaieckolonies moeten öf voor eigen rekening de jonge veldkraaien schieten öf aan anderen daartoe ver lof geven. Wie geen geweer bezit, of wie de jacbtmunitie te kostbaar vindt, most de jonge kraaien uit de boornen schudden, vóór ze kunnen uitvliegen dat is zoo ongeveer einde April en begin Mei. Het uithalen der kraaieneieren beeft weinig doel èn omdat de opbrengst voor de volksvoeding weinig betee- kend èn ook omdat de eieren vaak al bebroed zyn, als ze worden uitge haald Landraden en hoofden van po litie moeten verder de poeliers in de steden aansporen, kraaien op te koo- pen en hiervoor aanvragen in de dag bladen te plaatsen. Jonge kraaien moeten vóór de verzending voldoende worden afgekoeld, om bederf te voor komen. Het dooden van spreeuwen, waarop reeds zoo herhaaldelyk is aangedron gen, kan de minister niet aanbevelen, omdat bet voordeel niet zou opwegen tegen de sohade, daardoor aan den land- en tuinbouw toegebracht. Menige huisvrouw zal nu wellicht het hoofd schudden en zeggen „Wat, kraaien zullen we nu eten De kraai is een goedsmakend, vet- ryk voedingsmiddel Degenen, die wel eens kraaien gegeten hebben, zullen met my durven verzekeren, dat het vleesch van jonge veldkraaien, bonte en zwarte kraaien buitengewoon smakeiyk is. Zyn smaak herinnert aan dien van jonge duiven. Oude kraaien zyn na tuuriyk ook te gebruiken, maar zy moeten langer braden of koken, daar het vleesch zeer taai en vezelig is. Men moot echter een kraai niet plukken, maar haar 't vel afstroopen. Het roodachtige vleesoh ziet er smakeiyk uit. Oudo kraaien hebben 75 tot 150 gram vet. SCHOONDIJKE. Geboorten. 7 Maart. Madeleine Matiulde, d. van L. F. Hee- tesonne en M. M. Bommeló. 7, Irma Maria, d. van F. J. Delnad en P. van Vooren. 22, Maroella Sqphia, d. van J. B. Pycke en S. A. Steyaert. Overlijden. 9 Maart. Johanna Bron, 66 j., wed. van D. Burgel. 29, Cor nells, 6 mnd., z. van J. P. Moolaart en P. Oppeneer. WATERLANDKERKJE. Huw. Voltr. 1 Maart. J. D. van de Vyver, 52 j., jm. en M. P. H. Tas, 88 j., jd. Geboorten. 8 Maart. Buzanna Anna, d. van J. P. Martyn en S. Filibejt. 8, Eva, d. van W. de Feyter en K. E. de Kraker. Overlijden. 18 Maart. Leonard Fran-

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2