Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. De Grondwetsherziening Binnenland. Wo. «2*8 Zaterdüv Abonnementsprlls per 8 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor Belgis ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar a 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarder». Advertentiën van 15 regels 25 cents, elke regel meer ~5 seats. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee urr. blad verschijnt eiken IMnsdap- en Vrijdagavond b« den nltgever C. DIELEBA# te Bresaens. n. Dat het nu allerminst de tyd voor een Grocd wetsherziening is, heeft men ook in de Eerste Kamer ingezien. Er haerschte wei verschil van ge voelen over de vraag of de tydsom standighaden de behandeling dezer herziening toelaten, maar van m.aer dan eene zijde werd het betwijfeld dat het thans hiervoor wel het juiste oogenblik koo worden geacht, omdat deze voorstellen, eenmaal wet gewor den, voor ous staatkundig leven liep ingrijpende gevolgeu zulien hebben. dommigen achtten het tijdstip voor eene herziening minder geschikt niet alleen omdat daarmede veel tijd ge moeid was die nuttiger had kunnen besteed zljo, maar ook, omdat men, wat de beslissing betreft, niet vry stond. In rustiger tijden kan men voorstellen uitsluitend naar hun inner lijke waaide beoordeelen. De uitorst zware taak door de tegen woordige gebeurtenissen op de schou ders van deze ministers gelegd, d wong de volksvertegenwoordiging tot made werking, dikwijls met opoffering van eigen inzicht. Ook bij de grondwets herziening dead daze invloed zich gel den en hot was ;e bt treuren dat al dus, bij de beoordeeliug van voorstel len die de grondslagen van onze staats inrichtingen betreffen, overwegingen gewicht in de schaal zouden loggen die vreemd zijn aan het eigenlijke on derwerp. In aansiuitiDg hieraan werd er ook op gewezen, dat in een zoo ernstigen tijd, waarin ous leger en onze vloot zijn gemobiliseerdons land eiken dag in gevaar verkeert, om op nog ernstiger Wijze in d3 verschrikkelijke wereldgebeurtecissen tè worden be trokken, de oeconomische toestand steeds zorgwekkender wordt en het dreigende gebrek aan de allernood zakelijkste levensbehoeften de bevol king met toenemende zorg vervult, deze herziening thans geheel buiten den gedachteckriug van het Neder- laudsche volk ligt. Buiten de Tweede Kamer heeft openbare gedachtewisseling over de zaak bijna niet plaats gehad. Ieders gedaehten worden door geheel andere vraagstukken in be.iiag genomen. Van belangstelling in het onderwerp valt al zeer weinig te bespeuren weinigen bekommëren zich thans om de Grondwet. Meo kan aannomen, dat slechts bjj een partij, die er alle voordeden van zoude genieten, de belangstelling, wat betreft de herziening van de kiesrecht paragraaf, groot was, terwjjl natuurlijk de vrienden van het bij zonder onderwijs zich verheugden over de flnanciöele gelijkstelling. Deze zoo te betreuren onthouding van deelneming van het volk, waar het geldt een bi) uitstek nationale zaak, wordt nog stelselmatig bevor derd, wanneer de, in lijnrechten strijd met de bedoeling van den Grondwet gever, tussohen de politieke partijen gemaakte afspraak wordt nagekomen, om bjj de eerstvolgends verkiezing zooveel mogelijk den stembusstrijd te vermijden, door uitsluitend de zitten de leden der Volk vertegenwoordiging candidaat te stellen. Voorts werd ook opgemerkt dat naast het feit dat de oplossing van de vraagstukken die bi) het einde van den oorlog en door den oorlog naar voren zullen dringen, wordt bemoei lijkt. Men was meerendeels vac meaning dat eeu grondwet behoort te zijn ten grondslag waarop men steunt en aan welke steunsels men in moeilijke tij - nen niet raakt, en uit dien hoofde een uitstel vau behandeling dezer ont werpen tot ca het eindigen van den wereldoorlog gewenscht is. Als een zeer ernstig bezwaar gold tevens de op de aanneming dezer her ziening volgende ontbinding der beide Kamers juist in deze tgdsom.itandlg- hedon. Men wensebte zelfs den minister van oorlog de vraag te stellen, of hjj de verantwoordelijkheid durft te aan vaarden voor eene outleediag der Sta ten Generaal, zoolang de politieke toestand zich niet aanmerkelijk heeft gebeterd in dien zin, dat bovenbedoeld gevaar als volstrekt uitgesloten is te achten. Hoewel ons land tot nu toe geluk kig buiten den oorlog is gebleven, kon niemand met zekerheid voorspellen wat de toekomst zal brengen. De aandacht werd gevestigd op eene re devoering onlangs door Lord Dorby, te Baiton gehouden, volgens wion de kritieke periode van den oorlog ih de eerstvolgende maanden zal komen. Getuigt het van staatainanewyahold, van vroed beleid, op zulk eeu tijd stip de Kamers te ontbinden? Mag dat? Kan men zich dezerzijds verant woord achten om onder dezeom3ian digheden m< de te werken aan het in het leven roepen van een toestand, waariD gedurende eenige weken gs-en volksvertegenwoordiging za! zyn? L»den, behoorende tot verschillende politieke partijen, uitten den wensoh, dat, in 's lands belang, de verdere behandeling van do Grondwetsher ziening haar inhoud daargelaten tot kalmer dagen zou worden uitge steld. Zijn de Europeesche verwikkelingen van dien aard, dat de mobilisatie moet worden gehandhaafd, dan zijn, naar het oordeel van onderscheidene leden de tyden'to ernstig om gedu rende weken de volksvertegenwoor diging te moeten missen. OotblndiDg en mobilisatie sluiten elkander uit. Wordt tot de eerste be sloten, dan moeten de staatkundige verhoudigen van dien aard zijn, dat de laatste geheel overbodig is. Een ander bedenkelijk gevolg van de ontbinding achtten eenige leden nog hierin gelegen, dat door mogeiy ke politieke actie vóór de verkiezin gen het ministerie, dat reeds gerul- men tyd het schip van Staat op zoo gelukkige wyze door tal van klippen heeft gestuurd, genoopt zoude kunnen nen worden plaats te maken voor andere bewindslieden, die wellicht even bekwaam, toch in ieder geval aan het buitenland onbekend zouden zijn en niet de ervaring zouden be zitten hunner onmiddeliyke voorgan gers. Ook om financieels redenen hadden sommige leden bedenking tegen de hdizieuicg in dezen benarden tyd. Zy achten het bezwaar niet gering, dat net budget met een uitgaaf vau eiteiijke miilioc-cen zoude verhoogd worden tengevolge van het nieuwe onderwyaartisel 192. Inderdaad is deze herziening een theoretische die la de praktijk alleen zal voldoen als een succesje voor po litieke stroomingen, doch zal geens zins nationaal zijn. Met het oog op den garingen voor raad benzine heeft de Koningin voor geschreven dat Zy zoo weinig moge- ïyk gebruik van de auto zal maken. Minister Treub heeft modsdee- ling gedaan van zyn voornemen om het levens- en brandverzekenngbedryf tot den Staat te trekken en er een Staatsbedrijf van te maken. Een by uitstek grootsch plan, waar tegen de minister wel bezwaren te gemoet ziet, maar ze zal zien te over winnen. Do Nederlandsche Staat heeft een enorme schuldenlast op zich moeten nemen gedurende de crisisjaren. Geen enkele nieuwe belasting werd ooit met vreugde begroet, maar het geld moet or komen. De mannen die aan het hoofd van onze Nederiandsche assurantie niaat- schappyen slaan, begrypen dit ook wel. Dit neemt niet weg dat van die zyde tegenwerking is te verwach ten. Deze zal echter, inuien de mi nister ziob niet vergist, Diet tot het uiterste worden volgehouden en zeker zuilen er vooraanstaande personen uit het assurantievak bereid gevonden worden mede te werken aan de voor bereiding dor zaak, ook al geven zy daarmede hun beginsel verzet niet op. De minister gelooft clet dat dit ver zet zooveel weerklank zal vinden dat het zyn plannen zal doen mislukken. Zoo spoedig mogeiyk zal het plan worden uitgevoerd Hy zou gaarne nog vóór ue verkiezingen overeen komstig de nieuwe grondwetteiyke regelen dit veizekeringeontwerp coor de Kamers behandeld willen zien. Dit is echter niet meer dan een wensoh, en het zal misschien een vro me wensch blyven. Het overnemen der maatschappyen door den Staat zal slechts geieideiyk geschieden. In de allereerste jaren valt daarop niet te rekeneneerst nadat de portefeuilles zullen z|)n ge groeid en een normale toestand zal zyn ingetreden, zal er van winst en dus van geld voor den fiscus sprake kunnen zyn Volgen3 de balansen der verschil lende levensverzekering-maatschap pyen, loopende over het crisisjaar 1914, zou er een globale winst van plus minus 4,5 milllosn gulden zyn ge maakt. De buitenlandsche maatschap pijen bezitten ongeveer éen derde van oe portefeuilles van alle hier te lande afgesloten verzekeringen. Tegenstan ders van het natiónaliseeriogsdenk- beeld moeten goed overdenken, dat thans een derde deel der winst uit de levensverzekering en een goed deel van die der brandverzekering naar het buitenland vloeit. Dat wil voor dezen crisistyd zeggen plus minus 1,5 millioeo guldeD, alleen voor het levensverzekeriugbedryf. Hst is niet onmogeiyk, dab in nor male tyden de gezameniyke winsten uit dit bedryf 7 a 8 millioeo gulden zullen bedragen, Die der brandverze kering maatschappyen zyn minstens even hoog te schatten. Ruw genomen, zou er voor den fiscus een ronde 15 mlllloan gulden uit gehaald kunnen worden. Het plan om de Nederlandsohe ver- izekeringmaatschappyen te naasten, wordt door den minister niet gekoes terd. Het is zyne bedoeling om zon der groote schokken tot monopolisee- ring over te gaan. Dat zou* byvoor- beeld kunnen geschieden door wette- iy k te bepalen dat er van zoker tijd stip af geen nieuwe verzekeringen meer door levens- of brandassurantie- maatschappyen mogen worden afge sloten. Door een dergeiyke bepaling kun nen die maatscnappyeo zich geen in komsten uit nieuwe contracten meer verschaffen. Zy kunnen dus hun pro ductie niet meer uitbreiden en zyn op afwikkeling der loopende contrac ten aangewezen. Vry willig kan daar na de maatschappy haar zaken aan den Slaat overdragen of verder li quideeren. Op welke voorwaarden een derge lijke ovei dracht geschieden moet, zal natuuriyk geheel afhangen van de waarde in portefeuille der maatschap py. Het doel is dus niet onmiddeliyke naasting, of gedwongen naasting door den Staat. De maatschappyen kunnen uit vryeu wil haar zaken aan den Staat overdoen. Het personeel zal geen nadeel mo gen ondervinden. De inspecteur voor de scheep vaart in het 2e district, vestigt de aandacht der burgemeesters er op, dat sedert het inwerkingtreden van de Oorlogszee-ongevallenwet op 19 Juli 1915, het voor alle vaartuigen, dus ook voor kustvisschersvaartuigen, volgens de bepaling van artikel 4 van voormelde wet, verboden is om zon der eene door of Damens den Hoofd inspecteur voor de scheepvaart afge geven vergunning buiten de in artikel 1 vermelde kustiyn te komen. Om zich tegen oorlogszeeongevallen buiten voormelde lyn te dekken, heb ben verschillende eigenaren van kust visschersvaartuigen, zich by de Ver- eeuiging „Zee Risico" aangesloten, waarna de desbetreffende vergunning als voornoemd werd afgegeven. Aangezien het gevaar voor da op varenden buiten meergenoemde ljjn voor oorlog'ZPeoigevaücn ste h groo-

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1