Gemengd» Hechtzaken. langs en tegen het schip viogen en losbarstten. Kruipende over het dek wisten de naar het dek gesnelde opvarenden, dekking zoekende tegen de verschan sing, twee bakboordsloepen te streken. Inmiddels waren twee der opvaren den getroffen en minder of meer ern stig verwond. Deze beiden zfln bij hun pogingen om in een der booten te komen, over boord geraakt en, naar de geredden zeker meenden te weten, verdronken. Van de tweede boot en de elf an dere opvarenden er waren er in het geheel 24 hoeft men niets moer gehoord of gezien. Het was de eerst te water gelaten boot. Of ze overstroomd is, door de granaten getroffen dan wel aan het gevaar ontkomen, wist men niet te «eggen. Alleen koesterd men de hoop, dat de boot naar de Engelsche kust is gedreven en door een of ander schip opgenomen. De aanval op de Amstelstroom had te 1 uur in den nacht plaats en eerst nadat men den ganschen nacht en morgen in de hevigste koude in de open boot had rondgedreven en men te net 12 uur 's middags ter hoogte van ScheveniDgen was geko men, werden de schipbreukelingen aangetroffen. Met veel moeite werden dezen aan boord van den logger getild, waar ze, zooals vanzelf spreekt, een uitnemen de ontvangst hadden en voor zooveel mogelijk verbonden, gekleed en ge schoeid werden. De kapitein was by het vieren van oen boot aan de hand gewond geraakt en een der matrozen was, toen hij reeds in de scheepsboot zat, dooreen granaatscherf getroffen en ongevaar lijk in den rug gewond. Bij aankomst te IJmuiden werd hun in het Roode Kruis gebouw, dat onmiddellijk bij het bericht, dat ge wonden werden aangebracht, gemotr- liseerd was en in gereedheid gebracht, verdere hulp voor zoover noodig ver leend en konden allen zich behoorlijk baden, kleeden en verwarmen. De minister van oorlog brengt ter algemeene kennis, dat hij beve len heeft gegeven om de privaatmest, welke in militaire gebouwen ter be- ■chikking komt en niet noodig is voor de bemesting van militaire gronden, meer rechtstreeks dan tot dusver ten bate te doen komen van de teelt van voedingsgewassen. HU noodigt daarom zoowel veree nigingen van land- en tuinbouwers, als rijksland en tuinbouwleeraren uit om zich met hunne wenschen of tot het plegen van overleg te wenden tot de commandaoteu van garnizoenen en kantonnemeHten, welke nabij hun ne plaats van inwoning zijn geves tigd, ten einde,-zoo mogelijk, te ko men tot een regeling voor de be- «chikbaarstelling van die mest. Hi) vestigt er voorts de aandacht op, dat hot de bedoeling is, dat on derhandscbe schriftelijke overeenkom sten zullen worden aangegaan, dat de inhoud van deze overeenkomsten niet mag schaden aan de belangen van den militairen dienst - zulks ter beoordeeling van de militaire au toriteiten en dat bij elke overeen komst een prijs zal worden vastge steld, welke verband houdt met de voor andere meststoffen geldende prij zen. Breskens, 27 Maart 1917. WQ vestigen de aandacht van be langhebbenden er op dat de aanslag der rijks-inkomsten belasting over 1916/17 eind dezer maand geheel be hoort betaald te wezen. Met ingang van 1 April a s. is tot rijksklerk 2e klasse bevorderd ter controle Dordrecht, de rijksklerk 8e klasse N. J. C. Boeltjes (van Sluis Bi) Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Sluis de heer J. C. L. A. Barkers te Helmond. fohoondijke, 24 Maart. Bij de ten-overstaan van notaris de Smidt en ten verzoeke van de erven wed. W. Bruijnooge gehouden herveiling van een woonhuis aan de Oostburg- sehe straat is kooper geworden de heer Jac. de Hullu te Nieuw vliet voor 2760. Bj) Kon. besluit is aan Retê Baliegoer en Achille Camille Ballegeer, dienstplichtigen bij de militie te land, achtereenvolgend van de lichtingen 1915 en 1917, beiden uit de gemeente Sluis, vrijstelling voorgoed van den dienst b(j de militie verleend. Voor de betrekking van ge meente-veldwachter te Biervliet heb ben zich niet minder dan 78 sollici tanten aangemeld. Er heeft zich tot lenigiDg -van de nood onder de Protestanten in Belgié een comité govormd bestaande uit de heeren van Eeghen, te Amster dam, James te Sluis, Koekebakk :r te Aardenburg en Beukenhorst te SluK Vorige weck is op verzoek der Haagsche politie door een rechercheur te Amsterdam een 35-jarig vretmd - ling aangehouden, die verdacht wordt de Rotterdamsche BackvereenigiEg voor een bedrag van twee ton to hob- ben willen oplichten. Een Duitsch koopman had, voor den aankoop van levensmiddelen, een bedrag van 500 000 gedeponeerd by de Rotter damsche Bankvereeniging te Rotter dam. HU was weer naar Duilschland vertrokken. Do aangehoudene sohynt op de hoogte te zyn geweest van een en ander en moet uit den Haag een telegram aan de Rotteidamsche Bark- vereenigiDg hebben verzonden, onder- teekend met den naam van dengeen, die het geld gestort bad, met het verzoek daarvan een bedrag van twee ton uit te betalen, Later telefoneer de bij uit Amsterdam, dat het geld bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te Amsterdam moest uitbetaald wor den. Hij werd gearresteerd, voor hij zijn voornemen ten uitvoer kon bren gen. Een inwoner van Vianen was dezer dagen te Utrecht ovi rieden; zijn stoffelijk overschot werd per lijk wagen naar de plaats zijner inwoning vervoerd. Men achtte het echter zonde, dat de wagen weer leeg naar Utrecht zou moeten vertrekken en daarom werd gepoogd, hier nog goede munt uit te slaan. ~fn Vianen name lijk zitten nog aardappelen in over vloed en in Utrecht heeft men ze niet. Dies werd de wagen volgeladen. Alles ging goed tot halverwege daar ontdekte een voorbijkomend mare chaussee ongewoon gerommel in het zwarte voertuig. Even stoppen, in specteeren, en jawel, daar kwamen de piepers voor den dag. Inbeslag neming volgde plus een proces-verbaal. Vorige week werd des nachts aan de woning van den landbouwer B. van Nes te Heed, ik Ido Ambacht geklopt en geroepen, dat het bi) zijn ouders te Ridderkerk niet goed ging, waarop die persoon verdween. Van Nes en zijn eohtgenoote gingen direct per rijtuig naar Ridderkerk Aldaar aankomonde vernamen zij echter dat er niemand ziek was. Bij hun te rugkomst bemerkten zij de bedoeling van het gebeurde. Het slot van de deur was verbroken en de kasten ge opend, ja zelfs erg beschadigdde inhoud op den vloer geworpen. De vorige week trokken een 4- tal zigeunerswagens langs den Schie- damschen weg te Vlaardiogen en bleven even voor een boerderij staan. Een 4 tal vrouwen waren al spoe dig op het erf, waarvan er drie bij de boerin op het geven van melk aandrongen. Z(j bleven daarbij zoodanig in de deur «taan, dat het uitzicht naar bulten belemmerd werd terwijl de vierde vrouw, die op het erf was ge bleven door het strooien van brood kruimels 2 kippen lokte en greop, en daarmede in een der wagens wegreed. Omtrent do ramp, het Ameri- kaansche stoomschip Healdton over komen, verneemt men het volgende Woensdagavond, ongeveer kwart over acht, toen het stoomschip zich op ongeveer 25 mijl benoorden Ter schelling bevond, werd het ondanks het, zeer duidelijk met electrische verlichting, tusschen de masten de namen Healdton New York voerde, door een onzichtbare duikboot be schoten, die het eerst de verlichte beDamir-g wegschoot en daarna het stoomschip door een aantal schoten tot Ontbranding bracht. De 41 man equipage zocht heil in de booten, dooh door het kapsyzen van het stoomschip sloeg een der reddingbooten om ,en verdwenen de 18 inzittenden in de golven. Alle pogingen tot redding bleven vruchteloos. In de tweede boot na men eerst 7 menschen plaats en werd daaraan later toegevoegd de eerste stuurman, om het commando te vo; ren. Deze boot is te Vlieland sange komen. De koksmaat, ook een Hollander, was over boord gesprongen en kou door de duisternis Die gered wordoD, zoodat vermoedelijk 20 der opvaren den verdronken zyn. Donderdagmorgen tegen acht uur werd de boot met de ié opvarenden opgemerkt door de juist naar de vls- achery vertrokken stoomtrawler Java die de menschen opnam en onmiddel lijk naar IJmuiden terugstoomde. De opvarenden van de Java deel den mede, hoe ze op geruimen afstand de hoog oplaaiende gloed van het brandende stoomsohip hadden waar genomen. De geredden werden aangetroffen op 63.88 Noorderbreedte en 4.22 Oosterlengte en waren den ganschen nacht in de open boot blootgesteld geweost aan hevige hagël- en sneeuw buien. Volgens mededeeling" van den ka pitein van de Healdton is zijn stoom schip met twee torpedoscboten, waarva het eene 't achterschip en het andere het middenschip trof tot öntbraodiDg geraakt en gezonken. Vrijdagnamiddag verliet het stoombootje Hendrika Elisabet I de Maashaven te Rotterdam om naar dea Schiemond te gaan. Aan de meelfabriek de Maas aan de Maashaven waren juist 500 balen meel geladen de overige lading be stond - uit stukgoed, en de deklast met zware machinedeelen. Het stoombootje lag daardoor diep en had water In het gangboord. De kapitein achtte het daarom raadzaam, de rivier niet over te ste ken, maar de Dokhaven in te loopen. In die haven liep een sleepboot voor de Hendrika Elisabeth langs en door den hierdoor veroorzaakten golf slag ging de zware deklast schuiven en sloeg over een zijde, tengevolge waarvan het stoombootje kapseinde en zonk. De bemanning raakte te waterze hield zich drijvende aan de balen meel en de loopplank. Alle drie wer den gered door de bemanning van de veerboot Heen en Weer IV. De kapitein, die reeds zinkende was en het bewustzijn nagenoeg ver loren had ls met moeite met een haak opgehaald. De drenkelingen zijn op het bureau der rivierpolitie gebracht en daar van droge kleeding vqorzien. De Hendrika Elisabeth I is midden in den Dokha ven gezonken. Te Haaksbergen wierp een ca féhouder oud papier in de kachel, waartusschen zich.... een bankbiljet van 1000 moet bevonden hebben. Toen het- ongeluk gemerkt werd, was alles" reeds tot asch verteerd. Een ladicgmeester te Heerlen geraakte op de staatsmp Wilhelml- na tusschen de buffers en werd on middellijk gedood. Het liohaam was vreeseiyk gewond. Een landbouwer aan den Hoofd weg te Haarlemmermeer vermiste een vrij belangrijk bedrag aan bank papier en zilvergeld, alsmede een gouden heerenremontoir horloge met dubbelen gouden schakelketticg. Duze voorwerpen waren geborgen la een kas in de woonkamer. Vrij zeker ls deze diefstal gepleegd door drie als heer gekleede personen, komende uit een der naburige steden, die zich uitgaven als inspecteurs, be last met de uitvoering der distribu- tiewet en in die kwaiiteit hebben kans gezien het geheeld huis te door wandelen. Terwijl twee hucner de aanwezige huisvrouw in den kelder aan den praat hielden, hetft nummer drie in- tusschen zijn slag geslagen in de woonkamer. De heeren vertrokken per flets in der richting Amsterdam. Den laat- sten tyd worden de landbouwers tel ken bezocht door ambtenaren, belast met de contrölo op de dlstributiewet. Donderdagmorgen bemerkte een dienstmeisje te Maastricht, dat in do kamer, waar zij de bedden wilde op maken, zich een man onder het bed verborgen had. Vol vertegen woordigheid van geest sloot zfl vlug de deur, draalde den sleutel om en liep naar de politie. Spoedig was de man gearresteerd. 't Bleek een Duitsche deserteur te zijn, die het huis was ingeslopen en zich reeds uit een kaatje eonlg geld had toegeëigend. Hij bekende den diefstal en is naar het huis van be waring overgebracht. Waar uit ondersoheidene be richten blijkt, dat voor den verbouw van tuinbouwgewasseD, welke hier te lande meer worden voortgebracht dan verbruikt, zooals kool, peeD, koolrapen, spinazie, pronkboonen, enz. geheel abnormale landpryzen worden betaald huurpryzen voor 1 jaar van ƒ1000 per H.A. schyoen voor te komen vestigd de minister van landbouw, nijverheid en Handel de aandacht van belanghebbenden er op, dat bij het bepalen van de wijze, waarop de eventueele uitvoer dezer artikelen dienstbaar zal worden ge maakt aan de volksvoeding, met der- gelyke pryzsn geen rekening kan worden gehouden. Een berieht van de Maasbode, dat het broodrantsoen binnenkort zou worden ingekrompen, kan het N. v. d D althans voor het eerstvolgende vier- weeksche tydperk tegenspreken. Het zou trouwens in stryd zijn met de verklaring der regeering, dat zy door toevoeging van andere be- standdeelen aan het brood, de ver strekte hoeveelheid alsnog op peil wenscht te houden. Donderdag was op de Wester- Schelde het tegenwoordig vreemd schouwspel te zien van een zeestoo- mer. Het was het Duitsche stoom schip Magdaiena Fischer, dat eerst van Rostock met ïynkoek naar Ant werpen was gegaan en nu vandaar naar Zeebrugge ging met grintzand. Voor Terneuzen lag een marine vaartuig en gingen Nederlandsche marinemannen aan boord voor het assisteeren by de vaart door de niet gebakende rivier. Te Druten zyn alle overgeble ven noteboomen voor het leger opge vorderd. Binnen 10 dagen móeten ze geveld zyn. Een die een sieraad was voor het dorp was 62 jaren oud. Arrondissements-Rechtb, Middelburg. Zitting van 27 Maart. Veroordeeld wegens poging uitvoer, vervoer of neder- lage A. B., 28 j., R. v. d. W., 22 jR. v. d. W., 22 j., R, v. d. W,, 21 j., allen te St. Lauretjns, ieder 3 maanden gev. straf, I. d. H., 48 jQroede, 6 of 6 d. hecht., C. C., 27 j., Sluis,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2