Gemengd. De oorlog. deze week gelukken een goede slag te slaan in het smokkeidorp Eede. Twee commies soldaten hadden zich op een stal, vlak bi) den draad gele gen, waarin gezwingeld wordt, des nachts weten te verschuilen, rustig afwachtende de dingen die komen zouden. Toen het licht werd kwamen de zwingelaars naar hun werk de noo- dige zakken meedragend. Op een gegeven oogenblik laten de commiezen zich tusschen de zwinge laars vallen, tot grooten schrik van de menschen, die het dadelijk opeen loopen zetten. Een der heeren werd gegrepen, de overigen, evenwel bekend, gingen er van door. In de loods werd toen een groote voorraad goederen als spek, koffie, haring, kaas enz. gevonden. Alles werd in beslag genomen en aan den burgemeester van Eede over gegeven. De haring was regeerings- haring en de kaas regeeringskaas, afkomstig van een koopman uit Oostburg, die op zakboek die artike len in Eede invoert. Zou het geen tyd worden, al die zakboeken in te treken Veel te veel komt op die mauier in Eede en wat daar is, gaat geregeld den draad over. De vorige week hielden de com miezen uit Aardenburg nog twee slagers uit deze gemeente aan bela den met worst, die op zakboek werd uitgevoerd, natuurlijk bestemd voor de Duitschers. De bedoelde slagers gaven dan ook vrijwel te kennen dat ze dat begrepen. lutrekken der zak boeken en vervoer op pas zou een zeer goede maatregel eya. IJzendtjke. Ter vervanging van den heer O. J. Dellaert, dia tegen 1 April a.s. zijn ontslag nam, kozen de werkende leden der muzieksociteit „Geduld Overwint" alhier tot direc teur den heer W. J. van der Boom. De nieuwbenoemde kapelmeester - was de eenige sollicitant. Ook te Waterlandkerkje is een kolenbond opgericht onder dageiyk- BChe leiding van de heeren W. Mee- sen als voorzitter, A. Hubregtse als socretaris en P. Castelei) n ais pen ningmeester. Onze correspondent noemt de tot standkoming van dezen boud ais een uitvloeisel vau den druk der tijden, Op de wijze echter waarop thans de steenkolen schaarsch te verkrijgen zijn, is heusch geen bond noodig. Gisterenmiddag is te Oostburg eene vergadering gehouden van het eomité voor een drinkwaterleiding in Zeeuwsch Vlaanderen met raadsleden van de gemeenten uit den Noordwest hoek van ons district. De voorzitter, de heer F. Hombach uit Hulst zette bet groote belang van een drinkwaterleiding uiteen voornamelijk uit gezondheidsoogpunt, daar het sterftecijfer onder de kinde ren beneden het jaar iu Zeeland aan zienlijk is eu hetgeen volgens de sta tistiek is toe te schrijven aan maag- en ingewandsziekten die voortsprui ten uit h.-S veeltijds verontreinigde regenwater, dat op verre na niet zoo onschuldig is als 't er wel uitziet. Er wordt van de gemeentebesturen bij wijze van moreele steun een be drag gevraagd van 10 cent per in woner, dat een renteloos voorschot ia en bij de totstandkoming wordt te ruggegeven, zoodat bet flnanoiöele offer van de gemeentekas nooit hooger kan zijn dan de rente gedurende een drie of viertal jaren van het voor noemde bedrag hetwelk Blechts één maal wordt voorgeschoten. Eene ge meente die b.v. 2000 zielen telt zal een voorschot verleenen van ƒ200.— waarvan de rente 10 's jaars be draagt en dus tot dat de vennoot schap geconstitueerd is 80 of 40 bedragen Dat kan geen offer genoemd wor den tegenover het groote belang dat hierbij op het spel staat en een overgroot deel der geheele streek in staat kan stellen zich van goed drinkwater te voorzien, dat ook voor het landbouwersbedrtjf en hun vee stapel van groote waarde is. Op de verschillende gedane vragen werd in hoofdzaak geantwoord door den heer van Oldenburg, de directeur van den Rijks Watervoorzieningsdienst op zoo glasheldere wijze dat voor geen der aanwezigen eenige twjjfel behoefde over te blijven voor bet wel slagen dezer belangrijke volkszaak in welke de regeering zooveel belang stelt dat èa de Staat èa de Provinoie de aflos en de rente garandeeren en zoodoende de exploitatie mogelijk maken en het risico voor de gemeen ten, die als vennooten moeten optre den zoodanig afwentelen, dat de ge meente begrootingen er met geen en kele cent door bezwaard woiden. Het Rijk gaat van hot beginsel uit dat de trek van xhet platteland naar de steden moet voorkomen worden door het platteland te voorzien van goede verkeerswegen, goede verlich ting en goed drinkwater. Uit dien hoofde is een rijkswater- voorzienig dienst in het leven geroe pen, die wel aanzienlijke bosten met_ zich brengt, waarvan de Staat nu al de finauciéele vruchten plukt. De rechtmatige conti oie die deze dienst op de exploitatie uitoefent belemmert weliswaar eenigszins de vrijheid van handelen, maar ze werkt billijk en geeft aan de gemeenten de zekerheid dat ten dezen zij nooit voor een ünanciöele moeilijkheid kunnen komen te staan. De heer Lindenberg van Katten- d{jke, commissaris van de Zuid-Beve landsche waterleiding gaf een over zicht van de wordingsgeschiedenis der waterleiding in Zuid-Beveland, die, nu za er eenmaal is, een zegen ge noemd kan worden. Als belangelooze in deze zaak kan hij haar met gerustheid en vol ver trouwen aanbevelen en gunde deze streek van harte eene waterleiding, die hier evenmin zoudo nalaten zegen rijke gevolgen te hebben voor mensoh en dier. Als practisch landbouwer deelde hij mede dat eene hofstede met 9 paarden, 18 stuks hoornvee, en op welke hofstede bovendien oen arbsi- derswoonhuis staat dat ook bij den watermeter is aangesloten en waar geen droppel ander water wordt ge bruikt dan leidingwater, daarvoor 's jaars een 50 gulden wordt betaald, dus een gulden per week. De technische en practische toe lichtingen zijn van te uitgebreiden omvang om die in hun geheel weer te geven. We hebben ons dus bepaald tot de voornaamste punten, die evenwel niet nalieten een gunstigen indruk bij de aanwezigen achter te laten en onge twijfeld de mogelijke twjjf laars zal hebben overtuigd van het groote nut van een drinkwaterleiding om met die overtuiging in daden om te zet ten door in de vergaderingen van hunne plaatselijke vertegenwoordiging met hart en ziel deze zaak te steu nen, waarvoor de ingezetenen hun ner gemeenten h9n dankbaar zal zijn - te hebben medegewerkt aan een zoo grootsch werk van vooruitgang. De voorzitter die ten alle tijde zich beschikbaar stelt voor het geven van nadere Inlichtingen, zoo die nog'noo dig mochten zijn, dankte de beide sprtkers voor hunre duidelijke toe lichtingen en sprak het vertrouwen in de aanwezigen uit om ter plaatse waar zi) zullen geroepen zijn deze zaak te behartigen, dit met vol vertrou wen op den goeden uitslag zullen doen. Naar het Handelsblad verneemt is door het Landbouw-Export Bureau bericht ontvangen, dat van wege de Etigelsche regeering aangehouden schepen met voedingsmiddelen en kunstmest zullen worden vrijgelaten. Woensdagavond omstreeks 10 uur bad aan boord van Hr, Ms. „Gelderland", welk vaartuig toen in de Roompot kruiste, een ketelont- plofflng plaats, tengevolge waardoor 1 opvarende werd gedoodr9 ernstig werden gewond en 4 licht gewond. Eerst Donderdagnacht 8 uur kon hulp gevraagd worden en vertrok on middellijk een torpodoboot met ge neeskundlgen en het noodlge verband- materieel, om de gewonden hulp te verleenen. Nadat dit treurig bericht te yiis- singen bekend w'as geworden, verza melden zich aan het station vele be langstellenden om getuigen te zijn vau de aankomst van de slachtoffers Onder hen bevonden zich meerdere vrouwen en andere familieleden van de opvarenden van de „Gelderland", die In groote onrust verkeerden over het lot hunner nabestaanden. Namen van de slachtoffers waren echter nog niet bekend en kon men ben dus nog niet inlichten. Het was 12 uur alvorens de „Gel derland" aan de oude ponton meerde en velen der wachtenden ten spoedig ste door de marine autoriteiten wer den gerust gesteld. - Een vrouw, die een familielid on der de slachtoffers telt, viel bij het vernemem van dit bericht flauw Door de aanwezige leden van het pefsoneai der verbandplaats afdeeling werden de gewonden, de ernstigen per brancard naar de gereedstaande ziekenauto's en ziekenwagens gebracht. Totaal waren hat 8 zwaar gewon- den en 4 licht gewonden, want van de negen zwa r gewonden was een onderweg gestorven, en zijn dus reeds twee dooden te betreuren. Van de gewonden werden 6 in het St. Joseph-ziekanhuls ondergebracht en 2 naar het hospitaal te Middel burg vervoerd, terwjjl 4 lichtgewon den aan boord worden verpleegd. De meeste der gewonden hebben zware verwondingen aan het hoofd bekomen Het Kamerlid B. Kleerekoper heeft gevraagd den minister van oor log te mogen interpelleeren over het door hem en anderen waargenomen feit dat een hoofdofflcie een op een brancard vervoerd wordende zieke soldaat, die niet groette, een slag in het aangezicht gaf. Na een kort debat, waarbij de rech terzijde als hare meening te kennen gaf dat een schriftelijke vraag tot den minister verkieselijker was, staakten de stemmen over de vraag der inter pellatie. De bewuste overste had, volgens zijne verklaring den soldaat niet ge slagen, maar getracht hem de sigaret uit den mond te slaan .waarmee h\j rook blies in het gelaat van den over ste toen hij hem onderhield over zijn niet groeten- Preüiklbcurteu. Ned. Hbbv. Kerk. Zondag 18 Maart. Breskens v. 91/8 u ds Meeuwenberg, n. 2 u Geen dienst. Groede v. 91/, u ds Jansen. H.-Avm. IJzendijke n. 2 u ds v. Beek. Herv. Ev.-Lokaal. Schoondtjke n. 2 u de heer v. Dam. Oostburg av. 6 u de heer v. Dam. CORRESPONDENTIE. Op de advertentie waarin een zil veren armband als gevonden werd aangekondigd, meldden zich, behalve de ware eigenares, aan wien het ge vondene is ter hand gesteld, nog een tweetal anderen aan, die een dito armband verloren hebben. Zij die er eventuöel een mochten gevonden hebben, kunnen die ten onzen bureele deponeeren, om, zoo mogelijk, aan de eigenaressen terug te geven. Adm. Een chirurgiskh wonder is hét t geval van den zoon van een Engelsch j parlementslid, die eenige dagen gele den ernstig gewond werd. Het bleek noodig van zijn armen af te zetten. De chirurg die de ope ratie uitvoerde, verwijderde eenig (blijkbaar versplinterd) been uit den afgezetten arm, zotte den arm weer aan de romp en naald de poezen en spieren aan elkaar. Thans Is de arm zoo goed -dat de jonge man hem kan gebruiken en in staat is, om een kop thee langzaam naar zijn mond toe te brengen. Alleen is de heopereerde arm on geveer 7 Va cM, korter is dan de andere. De bewoner van een huis in den Houttuin te Rotterdam, bad een opdeu schoorsteen, waarvan de bin nenwanden met een dikke laag verf bedekt waren. Uit nieuwsgierigheid krabde hij op een plaats de verf weg en vond een gekleurde tegel. Een algehoele schoonmaak volgde met het gevolg dat twee tegel table aux te voorschijn kwamen van hoogen ouderdom en groote waarde. Op de scheepswerf der firma Huiskens en van Dijk te- Dordrecht heeft een treurig ongeluk met doods laken afloop plaats gehad. Een werkman kwam onder den ar beid met zijn werkschort in aanra king met een draaiende as, werd ge grepen, in het rond geslingerd en gedood. Zjjn zeer verminkt lichaam werd per politiebrancard huiswaarts ver voerd. De oorlog brengt zooveel onnoeme lijk leed over menschen, en dan ook over de dieren het paard vooral, dien grooten lijder onder de spraak- looze schepselen dat men sehroom voeit. om te klagen oyer de verwoes ting, die h(j ond3r de boomen aan richt. Hoeveel hout is er gekapt om het uitzicht voor de schutters en de ka- nonnlers vrij te makenhoeveel bos- scheD zijn door het geschutvuur ver nietigd hoe veel meer bosschen zijn en worden er niet geveld om de dui- zende kilometers loopgraven en de onderaardscha holen te bevloeren en beschieten, voor spoorwegleggers, ba rakken en zoo voorts achter het front I Uit de rede, die de Engelsche pre mier den 23en Februari in het La gerhuis heeft gehouden, kan men weten dat de bosschen, die Engeland zoo sohoon maken, ernstig bedreigd werden, doordat de duikbooten den aanvoer van het hout, voor mijngan gen zoowel als voor het front, goed deels afgesneden en ook, omdat het wenscheiyk was de scheeparulmte, die nog voor den houtaanvoer werd ge bruikt, voor andere dingen op te spa ren. In 1916 voerde Engeland nog 6,400,000 ton hout in, waarin niet begrepen was het hout, dat voor ge bruik van het. Engelsche leger in Frankrijk rechtstreeks daarheen werd verscheept. Van die hoeveelheid wa ren ongeveer 2 ton mijnstutten. Van het overige bout werd het overgrooto deel gebruikt voor het Engeltche leger in Engeland en Frankrijk. Eo dat niettegenstaande de Fran- sehe regeeriug reeds twee schoone bosschen ter beschikking van de En- gelsche regeering had gesteld. De minister vreesde, dat Engeland nog uitgebreider beroep op het Fran- sche hout zou moeten doen. Nietterüin gaf hy de maatregelen aan, diè noodig zouden zyn om En- gelands geboomte aan te sproken, en niet alleen de dennebosschen voor de mijnen en het oorlogsterrein, maar ook het loofhout. De Fransche regeering heeft echter enorme uitgestrektheden bosch ter beschikking gesteld. <n=n>~~ De bevolking van St. Petersburg, wanhopig over de volslagen ontred-

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2