Gemengd. De oorlog. Burgeri. stand. üechtzaken. ker geslagen en gestrand by Puta MarB, in de Golf van Gibraltar. In de Tweede Kamer is door de linkerzyde ingediend een wetsontwerp tot wyziging der Wet op het Lager Onderwijs. In dit wetsontwerp wordt voorge steld de minima van alle onderwij- zerssalarissen met 100 te verhoogen. Deze verhooging heeft terugwer kende kracht tot 1 Jan. 1917, terwijl vóór 1 Januari 1918 allé gemeentelijke verordeningen in dien geest zullen moeten worden herzien. Het wetsontwerp is onderteekend door de heen n Marcbant, Pe MeeBter, Troelstra en Visser van IJzendoorn, de voorzitters der liberale fracties. Het overleg mot de rechterzijde is mislukt, de voorzitters der rechter- fracties zouden geweigerd hebben het ontwerp mede te onderteekenen. In de Memorie van Toelichting komt dan ook de mededeeling voor, dat het langdurig overleg mat de rechtsche partijen niot tot het go- wenschte resultaat heeft geleid, maar dat daardoor de indiening van het ontwerp zeer is vertraagd. Met de verstrekking van brood, waarin aardappelmeel is gebakken, zal spoedig een begin worden gemaakt. De meelfabrieken mogen geen an dere bloem moer leveren dan ver mengd met aardappelmeel. De fabri kanten mochten gisteren geen bloem afleveren. Breskens, 13 Maart 1917. Het is een onmiskenbaar feit, dat ongezwavelde Gort, die blauw is, ver. re te prefereeren is in smaak en in het gebruik, boven de gezwavelde Gort, die er mooi wit uitziet. Zeer ten oni echte verlangt het pu bliek toch nog meestal de witte ge zwavelde Gortonkunde met het artikel is hiervan de eenige oorzaak. De vereeniging van Gortpollers stelt zich tot taak de deugdzaamste Gort voor het gebruik te leveren en zendt dus bij voorkeur ongezwavelde Gort. Voor een juist begrip voor de be oordeeling van het artikel meenen wy bovenstaande onder het oog te mooten brengen, IJzendijke. Zaterdag overleed alhier de neer F. J. Calon, in leven lid van den raad en wethouder dezer gemeente, welke ambten de overli de ne gedurende vele jaren bekleedde. De heer Calon, die ook ambtenaar van den Burgerlijken Stand was, be reikte don hoogen leeftijd van 65 jaar. Gedurende de laatste maanden kon hij wegens ziekte niet meer deelne men aan zijne bestuursfuncties. Te Vlissingen zyn van de uit Noord Frankrijk in ons land gekomen kinderen 48 kleinen aangekomen. Van hen werden na keurig door een genèesheer 27 in hotel De Hoop aldaar ondergebracht. De overige 21 gingèn Daar Zoutelande, waar zij in oension Bergsma zullen vertoeven De kinderen blijven daar voorloopig vijf tot zes maanden, maar wellicht nog langer. Groede. Bij de door notaris Beu- ningh en ten overstaan der erven m6j. Jacoba Risseeuw gehouden vei ling van een woonhuis is kooper ge worden de heer J. de le Lyh-3onne- vijlle alhier voor 2700. Tengevolge van de verscherpte bepalingen betreffende beteugeling van den smokkelhandel, de smokke laars thans worden gedetineerd, wer den Zaterdag jongstleden niet minder dan tion smokkelaars gevankelijk naar Middelburg gebracht. Op Donderdag j.l. werd te Ter NeuzeD weder een vergadering ge houden van het breede comité voor het -tot stand brengen van een Zeeuwsch Vlaamache Waterleiding. In h)t Comité van Actie werden nog gekozen de Heeren J. Huizinga, Burgemeester van Ter Neuzen, A. Hendrikse, Burgemeester van Water- landkerkjö, H J. van Waes, Burge meester te Westdorpe. Voorts word besloten eenige heeren te benoemen tot een Comité van steun, waarvan de namen nog niet kunnen gepubliceerd worden. Eveneens werd besloten aan bet breede comité toe te voegen uit iedere gemeente.een,door den gemeenteraad te benoemen lid, teneinde algemeene medewerking en samenwerking van moet af te verkrijgen. Het Comité van Actie deelde mede, wat het bereids heeft gedaan en dat dezor dagen te Axel, Hulst,lOostburg en IJzendyke vergaderingen zullen worden gehouden, waarop de raads leden der onderscheidene gemeenten zijn uitgenoodigd ter bespreking van de zaak. Bereids is die te Axel gehouden Op deze vergaderingen zoude de zaak worden toegelicht behalve door den Voorzitter of Secretaris van het Comité van Actie (de Heeren F. Hombaeh en Mr. P. Dieleman), door de Heeren van Poelgeest, Directeur der Zuid-Bevelandsche Waterleiding te Goes en P. Lindenbergg te We- meldinge, op grond zijner practische ervaiirg voor landbouw en veeteelt, en den heer J. van Oldenborgh, vau- wege de Regeering belast met de Directie van het Rijkswaterleingi u- reau en als zoodanig adviseur van den Minister. Het Comité dient aan de gemeente raden een verzoek in om een rente loos voorschot 10 cent por inwoner, hetgeen betaald kan worden uit den dienst van he't volgend jaar, met ver zoek daartoe te besluiteD vóór 15 April a.s., opdat de Staten in hun a.s. Zomerzitting nog een besluiten zou den kunnen nemen voor gelyk bediag gelijkstaande met wat provincie en gemeenten te zamen geven. Zoo is tooh den gang van zaken. Deze gelden dienen voor kosten van voorbereiding en onderzoek en worden bij de totstandkoming der Maatschappij terugbetaald. Probleem no 92. Zwart 9 schijven. 12 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit 8 schijven en 1 dam. Oplossing van probleem no 91. Wit 44-89, 28 23, 43 88, 31 27, 36 31, 47 41, 41 11 Goede oplossing ontvangen van J. K., te B. Schooi- en kerknieuws. Geslaagd te Rotterdam voor de nuttige handwerken mejn S. M Goed- hah te IJzendijke en M. P. Haartsen te Groede. IJzendijke, Voor een volle kerk nam ds J. G. Steenbeek alhier Zon dagnamiddag afscheid van zijne eerste gemeente en wel naar aanleiding van Lucas 22 32. Op verzoek van den consulent zong do gemeente den vertrekkenden leeraar het eerste vers van Gez. 224 toe. Ds Steenbeek hoopt as. Zondag zijne intrede in zjjne nieuwe gemeen te Abbekerk ca. te doen Schoondijke. Benoemd tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier de heer P. Casteleijn, in de plaats van den heer J. J. Fraser, die als zoodanig ontslag heeft genomen. - In een Brabantsch dorp is de orgeltrapper gestorven, een zeer ar moedig man, die, zonder familie, bij vreemden ondrr dak was. Wijl de middelen ontbraken om eenigfr- onkosten te maken, werd de man in zijn dageljjksche kleeren in de doodkist gelegd. Toen men zich op weg zou begeven om hem te begra ven, viel het den huisgenooten in dat de doode zijn broodkaarten nog in zijn jaszak'had. De ki3t nog even openschroeven en de kaart er uithalen, was in een om zien geschied. En de broodkaart was gered. Het trok de vorige de aandacht van twee agenten der rivierpolitie te Rotterdam, dat eenige mannen op vreemde wijze bezig waren een West- laDd>ch vaartuigje te lossen, dat in de Delfuavensche Schie nabij de hooidrift lag. Een voorloopig onderzoek/ter plaat se door hen ingesteld, dêed hen be slag op het vaartuig leggen, dat met 5500 kilogram regeorlngstarwe, gestort in 70 zakken, geladen was en den schipper W. van der N., diens kneobt eenige graanwerkers en een schipper arresteeren. Deze mannen zijn naar het bureau der rivierpolitie gebracht, waarheen ook het vaartuig gehaald is. De schipper vertelde, dat hy op last van twee mannen, die hfl ia een koffiehuis ontmoette, de tarwe aan de Scheepmakershaven in ontvaDgst genomen heeft van firma P. en H. Deze in ontvangstname is geschied op een valsch volgbriefje ten name van den heer V. uit Rhoon, die by genoemde firma nog 5500 kilogram tarwe had te ontvangen, welke tarwe deel uitmaakte vaa een partij van 7500 kilogram, door hem daar gekocht. Door kommies soldaten te Echt werden in den flaoht van Donderdag op Vrydag tien smokkelaars aange houden, die bezig waren zeventien zakken met hoofdzakelijk koffie, rijst, zeep en chocolade naar de grens te trausporteeren. Het tieDtal werd naar de Roermondsche gevangenis overge bracht. N Esd geweldig onweder boven Spanje heeft in het bijzonder boven Sevilta, Malaga en Jeau groote schade aangericht. Men vreest voor een ramp Id het Borduo district zyn veel dorpen onder water geloopeu en ten gevolge van de overstroomiag gefo lterd Treinen met alle mogelijke hulpmateriaal zijn naar de plaats des onh ils vertrokken. Het spoorwegverkeer Is onderbro ken. Romanones verklaarde, dat de regeenng zioh bezig houdt, maatrege len te hemen. Tengevolge van heb ongeluk vreesde hy dat 't levensmid- delenvraagstuk nog moeilijker zou worden. By een smokkelonderneming, waren een vijftal smokkelaars in de nnbyheid van de grens gearresteerd. Volgens de nieuwe bepalingen wer den zij aangehouden en per trein naar Arnhem overgebracht, waar zy in voorloopige hechtenis zouden wor den gesteld in de strafgevangenis het Huis van Bewaring is vol. Blykbaar hadden collega's, die ont komen waren, de smokkelaarsbende, die te Arnhem nog samenschoolt, ge waarschuwd en had men het plan beraamd een drieste poging te wagen om de gearresteerde leden der bende te bevrijden. Althans toen eenige marechaussees met de gevangenen te Arnhem aan kwamen, werden zij opgewacht door een bende van wel 60 smokkelaars. Dezen drongen op de marechaussees en hun arrestanten in, met de be doeling de gearresteerden te bevrijden. Eenige politieagenten schoten toe, terwijl ook de stationswacht ter as sistentie in het geweer werd geroepeD. Door het gezamenlyk krachtdadig optreden van politie en militairen werd de bende uiteengedreven en slaagde men erin de arrestanten ln de gevangenis achter.slot eo grendel te brengen. Dö Engolachen hebben Bagdad in Mesopotamië bezet, hetgeen vau stra tegisch belang wordt geacht. De Eugelscnen staken Donderdag bij manescbyn de rivier Diala by ver rassing over en vestigden op den oe ver een slbrke post. Zij sloegen daarna een brug over ue Tigris beneden de samenvloeiing met de Diala. Een sterke afdeeling die op den rechteroever oprukte vond den vyand op eba 10 K..M ten Z.W, Bagdad en dreef hom 3200 M. terug. De Eiïgülschen foiceerdou Vrydag den overtocht over de Diala en rusten 6400 M. in de richting van Bagdad op. Dd Eugeiocne troepen op den rechter oever wierpen uen vyand uit zyn tweede stelling en bivakkeerden op het veroverde terrein ia een he- vigeu zandsto: ru Zaterdag dreven zij de Turken op 4800 M. ten Wes ten en ten Zuidwesten van Bagdad terug en Zondagochtend in de vroeg- ti bezetten zij Bagdad. Unaanks het kauongenulder dat iD langen tyd niet zoo hevig en onafge broken is gehoord als Zondag, lezen we van weinig belangrijk nieuws. Ia Rusiana broeit er wat. Her- haaldeiyk komen in St. Petersburg wanordeiykheden voor tengevolge van de schaarschle van levensmiddelen. Maar ze - zyn spoedig onderdrukt door het krachtig ingrijpen der mili taire overheid, die ln een proclamatie de samenscholingen op straat verbood en de bevolking waarschuwde dat de troepen bevel hadden gekregen van de wapenen gebruik te maken en voor geen enkele maatregel teiug te dein zen om de orde te nandhaven'. De straten boden een buitengewoon schouwspel vau diukke beweging, waartusschen zich cavalleriepatrouii- les bewogen. Uit Moskau waar de levensmiddelen- sehaarsente nog scherper verhoudin gen aanneemt, komen geen berichten. Het NoorschBeigiseha stoomschip Storstad met levensmiddelen voor de Belgen is getoipedeerd en gezonken. Eeu machinist is ,in een roeiboot vau kouuo omgekomen. CADZAND. Geboorte». 2 Febr. Jo- hauta, d. vau J. B. Plug en J. van den Arneele. 8, Jau^a Maria, d. van P. C. Labyt eu Magd. de Bruyne. üveriyden. 25 Febr. Abraham Bril, 59 j., ecacg. van C. A. Weizoet. BRESKENS. Huw.-Aang, 8 Febr. J. J. van Üpdurp, 49 j., wedn. en M. Ph. vao Vooren, weduwe. 12, Pieter F. vau'de Bande, z7 j., jm. en Hele na van den Heuvel, 29 j., jd. Huw.-Voltr. 8 Feor. P. Monjé, 22 jjm. en C. M. Buioor, 22 j., jd. Geooorton. 12 Februari. Johannes "Willem, z. van W. C. Uarels en M, B. Wiliemsen.. Jonanna, d. van W. Jongman on j. a. Hoogstad. Jan, z. van J. G. E. Ver brugge eu W. C. Libert. 17, Johanms, z. van A. J. Manhave en A. van Geytea. a7, Guil- lauoie en Gustave, (tweei.) zoons van C. de Wuif en E M. Beauprez. Wil- helmina Adriana, d. van A. W. Klaassen on A. M Vos. Overlydbu. 8 Febr. L. A. van Him- schoot, 89 j., wed. van B. de Pauw. 10, F. de Ruyter, 83 j wed. van G. Quaars. 14, E. Wisse, 77 j., ongeh. 19, Een leveiiiooa meisje, van D. de Visser en W. Gans. zö, Jacobus de Winde, 77 j., echtg. van J. de Lan ge. 27, janueke, 2 mnd., d. van A. blaakman en 0. M. Blaakman. Arroudissements-Rechtb. Middelburg, Zitting van 18 Maart. Veroordeeld wegens poging tot verboden uitvoer, ver«

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2