Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het Land van Cadzand. Woensdag 14 Maart 1919 26e Jaargang Abonnementsprijs Advertentien Een waterleiding- in Zeeuwsch Vlaanderen. Binnenland. Ka. 2910 BRESKENSCHE COURANT per 3 maanden ƒ0.60, franco per post ƒ0.65, voor Belgie ƒ0.85, voor Amerika 1 dollar k 3 kwartalen b{j vooruitbetaling. Abonnementen worden mede aangenomen bjj boekbandelaren en brievengaarders. van 15 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bg abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag des namiddags te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond bij den nltgever C. DIELEMAX te Breskens, Voordat gisteren de eerste welkome waterdroppelen vielen had het in lan gen tijd niet geregend en begon er zelfs hier en daar een nijpend water gebrek te ontstaan. Daar heeft men meer mede te kam pen, evenzeer als vaak met goed drink water. In het algemeen is een waterleiding het eenige middel om dat euvel weg te nemen. Maar dat is gauwer gezegd dan ge daan Indertijd is zoo'n plan eens tor sprake gebracht, maar veel verder is 't niet gekomen. Thans is dit slapende plan weer wakker geschud en werd op initiatief van eenige leden der Provicoiale Sta ten en eenige burgemeesters uit de beide Zseuwsoh Vlaanderen in Decem ber des vorigen jaars te Ter Neuzen eene vergadering gehouden, waartoe alie leden der Staten voor de distric ten Hulst en Sluij en alle burgemees ters der Zeeuwsch Vlaamsche gemeen ten uitgenoodigd en een groot deel hunner- ook tegenwoordig was ter be spreking van de totstandbrenging van een drinkwaterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen'. Op deze vergadering, waar ook aan wezig was de directeur van het rijks bureau voor drinkwatervoorziening, werd een comité van actie voor deze zaak gekozen, waar successievelijk eenige heeren als comité van steun worden torgevoegd, ten einde alle in vloeden en krachten tot éen groot en goed doel te doen samenwerken. Bi) de voorloopige besprekingen werd tevens mededeelidg gedaan van den belangrijken arbeid op dit gebied reed» verricht door de Gezondheidscommis sies in Zeeuwsch-Vlaanderen. In overleg met het Rijksbureau mooten de pogii gen der Gezondheids commissies om deugdelijk water te verkrijgen op meer algemeene schaal worden uitgebreid en moet daarbij, omdat vermoedelijk in Zeeuwsch- Vlaanderen niet voldoende hoeveelheid goed water ie te verkrijgen, een on derzoek ingesteld worden naar den toevoer van water uit Noord-Bra bant De hoeveelheid water schijnt daar voldoende te zijn om ook geheel Zeeuwsch-Vlaanderen te voorzien. De w(jze waarop dat moet geschie den vereischt een nauwkeurig en om vangrijk onderzoek, hetgeen meer on- kosten met zich brengt dan anders In normale omstandigheden een Comité, hetwelk voor eenig district onderzoek doet voor den aanleg en de exploita tie eener waterleiding, noodig heeft. Dewijl echter het Rijk buitenge woon belang in deze zaak stelt en ook de Provincie regelmatig steun voor dergelijk voorbereidend onder zoek geeft, kunnen de kosten door een niet te hooge bijdrage der ge meenten worden gedragen. De regel is, dat voor de kosten van voorbereiding door het Rijk evenveel wordt bijgedragen als door de pro vincie en de Gemeenten in dier voege, dat 1/4 dier kosten komt voor de Ge meenten, r4 voor da Provincie en ya voor het Rgk. In overlég met he6 Rijksbureau meent het Comité dat, wanneer door de Gemeenten 10 cent per inwoner als subsidie gegeven wordt, een voldoend bedrag bij elkan der zal kunnen worden gebracht om de voorbereidende onderzoekingen en werkzaamheden en financiéele voor bereiding te betalen, terwijl, wanneer onverhoopt en onverwachts dat be drag nog meer moest zijn, in uitzicht is gesteld, dat het Rijk de extra kos ten door extramaatregelen hier noodig, boven zijn gewone deel, zoude beta len. Voor onze gemeente zou dat circa 2800 maal ƒ0.10 ƒ280 zijn. Dit bedrag vraagt het comité dan ook in een adres aan den Gemeente raad, en het voegt er aan toe dat dit een subsidie in eens isgeen booger bedrag zal verder worden gevraagd of geêiscbt, terwijl zelfs, wanneer de waterleiding tot stand mocht komen, geen financiéele offers van de gemeen te meer noodig zullen zijn. Gaarne zag de commissie dat in het breede comi'é van Burgemeesters, een raadslid uit elke gemeente ter raad pleging werd opgenomen. De gang van zaken, waarvan men het voorbeeld ziet op Zuid-Beveland, in het kort meegedeeld, is dan alzoo Het voor den aanleg en het in ex ploitatie brengen der waterleiding be noodigd kapitaal wordt bijeengebracht door het nemen van aandeelen in een Naamlooze Vennootschap bestuurd door afgevaardigden der gom raden of door deze gekozen personen. Dat kapitaal wordt door de gemeenten geleend. Evenwel is het slechts een vormkwestie, want aflossing en rente worden verzekerd. De gemeenten brengen immers met een ook een reservefonds bijeen van 20 pCt. bijvoorbeeld van het aandeelen kapitaal. Dit dient om erentueele kos ten in den aanvang te dekken. Men brergt dus bijeen op deze wij ze het kapitaal benoojigd voor aan leg en in exploitatiebrenging en een vijfde van dat kapitaal om te dienen voor reserve, wanneer niet dadelijk de exploitatie de kosten goed maakt. Dat alles moet buiten bezwaar der gemeentekas kunnen gesehieden en nooit lelden tot belastingverhooging. Jaarlijks moeten de rente en aflos sing van hetgeen de gemeenten heb ben moeten leenen om het maatschap pelijk kapitaal der intercommunale vennootschap bij elkaar te brengen en het reservefonds er zijn. Dat moet natuurlijk kunnen komen uit het be drijf, D>etl u'6 de gemeentekas. De vennootschap keert werkelijk jaarlijks aan de gemeenten een divi dend uit van het percentage waarvoor het geld geleend ls en het bedrag wat noodig ls voor aflossing, geljjk dat op Zuid Beveland. En kan dat in het begin niet dadelijk uit de resultaten van het bedrijf, dan wordt het reser ve fonds daartoe aangesproken. De praktijk leert dat de aansluitin gen geleidelijk weg toenemen en mits dien bet verbruik meer wordt our mate de bevolking zich uitbreidt. De uitgaven worden alzoo gedekt en het bedrijf gaat zelfs winst afwerpen. Voor een en ander heeft men ren- tabiliteitsberekeningen, die worden opgemaakt en door de Regeering moeten zijn goedgekeurd. Naar deze berekeningen wordt de hoegrootheid van het reservefonds bepaald. Is zi) gunstig, dan kan bijvoorbeeld volstaan worden met een tiende, een achtste, een zesde of zoo iets, van het maat schappelijk kapitaal. Het Rijksbureau controleert dat. Maar aangenomen nu eens, dat de rentabiliteitsberekening faalt en het rijksbureau zioh vergist en de streek niet genoegzaam aansluit of niet voor uitgaat, dan nög behoeven de gemeen ten geen vrees te hebben, dat z(j zel ve zullen moeten gaan betalen. Het Rijk en Provincie stellen daar voor wat men noemt een risioogaran- tie bescbikbaar, in den vorm van een renteloos voorschot, hetwelk niet be hoeft teruggegeven, wanneer dat uit het bedrijf niet kan. Uit deze be dragen worden dan in laatste instan tie de renten en aflossingen van de geldeD, die de gemeenten bebben ge leend voor de formatie van het maat schappelijk kapitaal, betaald. Men ziet, dat dus de gemeenten zonder risico slechts haar medewer king verleenen om het kapitaal bijeen te brengen. Het eenige wat het der gemeente kosten kan, ls de bijdrage in eens (10 cent per inwoner), die gevraagd wordt voor de voorbereiden de maatregelen. Door dat te betalen en dan verder later haar tusschenkomst voor de leening, zonder risico voor haar, te verleenen, komt de waterleiding zeker tot stand. Hot ligt in de bedoeling, wanneer de naamlooze vennootschap tot stand komt, in elk .geval ook zelfs deze on kosten terug te geven, zoodat het slechts een voorschot is. Het comité verzoekt daarom drie gend, op het voetspoor der andere ge meenten in Zeeland waar dergelijke plannen worden ontworpeD, te beslui ten een som te subsidiöeren van 10 cent per inwoner, noodig voor de uit gebreide voorbereidende werkzaam heden voor den aanleg en inexploi- tatiebrenging van een waterleiding in Zeeuwsch Vlaanderen. De provincie moet dan evenveel bij dragen als de gemeenten gezamenlijk en het rijk weer een bedrag gelijk aan dat van de gemeenten en de provin cie te samen. Een en ander onder bepaling dat aan Gedeputeerde Staten van Ze< land en het Rgk overeenkomstig de door deze organen te stellen regelen reke ning en verantwoording der door het Comité gedane uitgaven worde afge legd. Het nut eener waterleiding te be- toogen lijkt de Commissie voor ont wikkelde Gemeenteraden als in Zeeuwsch-Vlaanderen niet noodzake lijk te zijn. De proviDOie Zeeland betoogde het nut onder andere op hygiénsche gronden voor mensch, dier en de belangen voor den veeteelt. Hierbij komen zeker nog de steeds hooger wordende eischen voor de openbare middelen van vervoer en de nijverheid. Het Comité vertrouwt, dat alle ge meenteraden ln Zeeuwsch Vlaanderen zullen medewerken door te besluiten de gevraagde subsidie te verleenen en iemand uit z(jn midden te benoemen ln de breede commissie ter beharti ging dezer belangen, opdat Zeeuwsch- Vlaanderen door eendracht moge vooruitgaan. Gelijk men zioh kan herinneren heeft het Kamerlid mr van Doorn zich tot den minister van oorlog gewend met enkele vragen ia zake het maken van geweerkolven van notenhout dat niet onaanzienlijke voordeelen oplevert voor de productie der vruchten. De mininister heeft daarop geant woord Notenhout leent zieh van alle houtsoorteu in elk opzicht het best voor de vervaardiging van geweer laden, omdat het voldoende hardheid aan taaiheid paart, zich gemakkelijk laat bewerken, voorts weinig vatbaar is voor worm en niet te hoog soor telijk gewicht heeft, doch vooral omdat het weinig aan weersinvloeden onderhevig is en bestaand tegen warm worden b(j het afgeven van snelvuur. Ladenhout toch mag vooral niet onderhevig zijn aan werken, omdat anders de loop kan krom trekken, waardoor het schot onzuiver wordt. Notenhout wordt daarom ook al gemeen voor de vervaardiging van geweerladen gebezigd. Slechts noodgedrongen dit wil zeggen wanneer geen voor het doel geschikte noteboomen (dik genoeg en vrij van gebreken) meer kunneD wor den verkregen zou tot andere, mie- der gesohikte, houtsoorten moeten worden overgegaan, waarby de aan het gebruik daarvan klevende gebre ken zuilen moeten worden aanvaard. De vervaardiging van laden uit no tenhout kan daarom niet worden ge staakt of beperkt, zoolang nog daar* voor geëigende hoornen in ons land aanwezig zijn. Van ambtelijke Duitsche zijde is aan onze autoriteiten kennis ge geven dat te rekenen van af 15 Maart absolute veiligheid verzekerd kan wor den voor het bevaren van de vrijge laten strook door de Noordzee van Nederland naar Noorwegen. Het nieuw uit te leggen lichtschip, dat genaamd wordt „Doggersbaok- Zuld" is van Nieuwe diep naar zijn ligplaat vertrokken. De lading regeeringsgraan van de „Beukelsdljk" dat door storm is gestrand is door het water maken van een der ruimen, gedeeltelijk be dorven. Volgens bi) de reedert) ontvangen bericht alt Gibraltar is de „Stndoro" door een hevigon storm van zijn an-

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1